• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Onko ajokausi ohi jo?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja sammy76
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
......  Huomisen jälkeen,se on sitten loppu!
Keväällä 2011,,,,,,,,,
062802moto_prv.gif
Itsenäisyyspäivän jälkeen voi tuota harkita.
 
Hyvin tarkeni Rukan tixtexeillä vuoret oli liikaa...
Iltapäivällä varjossa joku +17.
Itä-Uudenmaan teillä vaan on pirusti traktorin jälkiä....
 
Epäilen että tämän päivän jälkeen alkaa olemaan. Kortti hyllyllä kuukauden niin suuremmat menohalut tälle vuotta söi se ja muut kiireet alkaa painamaan päälle niin vähäseks jää.
 
Ajeluttaahan tuo vielä, harvemmin kuin kesällä mutta ei vielä talviteloille. Kuukausi varmaankin vielä
062802moto_prv.gif
 
Tänään näky pyöriä melkein kuin keski kesällä liikenteessä. Itekin uutta taka gummia olin testaamassa. Nätti päivä kuin mikä. Harmi ku työt haittaa taas harrastus toimintaa ens viikon loppupuolelle saakka.
 
Eipä ole ei... tällä viikolle kilometrejä reipas 1200. Asiaan tietty vaikuttaa tuore kortti
tounge.gif

Tänään käytiin kaverin kera kiertelemässä 320km lenkki Turku-Kemiö-Taalintehdas-Salo-Somero-Loimaa-Tku.
 
Tänään tuli ajeltua kun oli kuiva päivä, reilu satakilsaa kauniissa syyssäässä.

Varmaan pikkuhiljaa alkaa kausi loppua kohden kääntyä, mukava taas mennä kohti uutta kautta ja sen tuomia retkiä
 
Näin siinä kävi.
smile_org.gif

Hymyssä suin päättelin kauden 2010.  Oli mukavaa miellyttävässä syksyisessä/vähän ruskaisessa/kuivassa säässä
päättää ajokausi.(Noin 230km). Koko kautena kertyi 14200km. Haikein mielin ajoin mopon lämpimään talliin!
bawling.gif
   Käyn noin kerran kk katsomassa ja käyttelemässä,taputtelemassa,ym.
Ps jos olis' enduro niin "pakkasraja" -10.C. Näin on mopohistoriassa ajeltu,hiki tuli!
wink.gif
 
Näin siinä kävi.
smile_org.gif

Hymyssä suin päättelin kauden 2010.  Oli mukavaa miellyttävässä syksyisessä/vähän ruskaisessa/kuivassa säässä
päättää ajokausi. Haikein mielin ajoin mopon lämpimään talliin!
bawling.gif
   Käyn noin kerran kk katsomassa ja käyttelemässä,taputtelemassa,ym.
Akku kiinni ja menoksi, ainakin kolmen viikon ajan vielä
biggrin.gif
 
Kelejä tunttuu piisaavan,eiköhän vielä päästellä.
062802jumpie_prv.gif
Höllätään sit ku alkaa tuleen aurakalusto vastaan!!
062802jumpie_prv.gif
 
...no nythä se vasta alkaa, ei tarvii enää "hikoilla". Sysksy on parasta (mun mielipide) ajoaikaa sillä kuulaat aamut ja märät? illat, ken ajaa niin varokaa noita metsäneläimiä iltaehtoolla!!!!
 
Aamulla lähtiessä mittari näytti 0,3 celsiusta ja ilmeisesti yöllä oli ollut pakkasta, sillä penkin joutui raapimaan jäästä puhtaaksi. Kyllähän tässä vielä mennään kun tienpinta ei ole vielä jäässä.
 
Ei paljon ole ehtinyt ajelemaan tänä suvena..en ole ajellut varmaan kahteen kuukauteen,ehkä on pitempikin aika
sad_orig.gif

pyörä myynnissä
 
Perjantaina ajelin aivan huippu-säässä pyörän maalle jemmaan talveksi. Oli todella hieno vetää pitkin kuivia, tyhjiä ja puhtaita syksyisiä teitä.

Nyt sitten odotellaan huhti-toukokuuta... Ei sen puoleen, oli ihan asiallinen kausi eikä hirveästi harmita laittaa mopoa talviteloille.
 
Satunnaista ajelua vielä vähän kauniissa syyssäässä, nim. Vilukissa.
Paras sesonki kyllä ohi. Onneksi oli mieletön, kuuma kesä ja ihanat retket.  Jotain 9000 km, ehkä niitä muistellessa jaksaa syksyn ja talven.
sport05.gif
 
Eihän tässä vielä ajoja lopeteta. Aurinko paistaa ja vaatetta vähän enemmän kyllä sitä kuukauden vielä ajelee
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös