• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

"Öljyntason tarkistus ikkunassa jotain"

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja J-Bee
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Siis onko nyt syytä todelliseen huoleen? houmasin tuossa juuri tänään että em. pikkuikkunassa oli sisällä jotain. Ensin ajattelin sen ollen höyryä. Mutta näyttäisi olevan jotain "paksumpaa" ainetta. Väriltään valkoista.
Pyörä on -03 6R ja öljynvaihdon jälkeen on ajettu n1500km
Sisällä on Bel Rayn exs öljyt.
withstupid.gif
 
Naisen logiikalla ja kotilokokemuksella se on oljysta ja vedesta muodostunut emulsio.

Ihan saletti en osaa olla, omassa ei ole vetta eika ikkunaa
 
Majoneesi on öljyyn kondensoitunutta vettä ja se tulee varmaan kaikkiin koneisiin, joissa lämpötila sahaa edestakaisin ja öljytilan lisäksi on ilmatilaa.
Pois sen saa kun öljyn lämpötila ylittää 100 astetta, jolloin vesi höyrystyy ja poistuu huohottimen kautta.
Lyhyillä ajomatkoilla ei öljyn lämpö nouse tarpeeksi ja vesi ei pääse haihtumaan pois.
Eroja varmaan öljyissäkin on, toiset imevät kosteuden paremmin itseensä kuin toiset.
Tiuhemmat vaihtovälit varsinkin näin kosteina aikoina ei varmaan olisi pahitteeksi.
Tuo majoneesi kertyy myös huohotin järjestelmään ja jäätyessään tukkii huohotuksen, mutta se lienee lähinnä autopuolen ongelma, kuka sitä nyt pyörällä pakkasella..
 
Just, hyvä juttu! Tunnustan,että ajelu on viimeiset pari viikkoa ollut just aika lyhyttä lenkkiä. Tollaista alle 10km/krt. Eniten aikaa menee kun odottelee pihassa että mopo lämpenee (ja kuski samaa vauhtia)  
mad.gif

Täytyy kun iskee seuraava vapaa (+sateeton päivä) niin ottaa pitempi rundi ja lämmittellä oilit kuumaksi.
Kiitosta viisaammille ja kokeneemmille  
bowdown.gif
 
Back
Ylös