• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Olettehan käyneet dynossa, pistäkää käyrät nettiin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Eetu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Käppyrä

Siinä olis ceepran käppyrää.
biggrin.gif
 
Käppyrä

Siinä olis ceepran käppyrää.
Eipä ainakaan laihalla käy...
Jep rikkaalle vetää, joutuneen pienentää suuttimia.
en kyllä suutinkokoon kovasti koskisi. ehkä 2 numeroa pienemmät. 085 lambda kehittää eniten tehoa. sensijaan 5-6th kohdalla menee paksulle ja tehossakin on pieni loiva mutka. siitä pääset tod.näk eroon laskemalla neuloja yhden prikanvälin. hyvännäköinen käyrä. hondamainen
wink.gif
vrt. singer, sähkömoottori.
 
125

+Saksalaiset oli tulpannu ilmasuuttimet laitimmaisista kaasareista joten tulpattiin vielä keskimmäiset.
Nyt on seokset kohdillaan
 
Käväisin Kemimc:n penkissä hakemassa seoksia kohdalleen, pyörä on Honda CBR 600F -00, Rombon sliparilla varustettuna. Antoi parhaimmillaan 94.4hp.
 
Käytin sitten minäkin säädettävänä..

9R -98. Factory, BMC filsu, Remus bolt-on.
Kummilta antoi 129,6hv/92,3Nm.

Perkule toi Remus on pullonkaula
sad_orig.gif
Siellä on joku #%&!¤:n kavennus keskellä. Käppysrästä sain niin huonon skannauksen, ettei sitä tähän viitsi laittaa ennenkö saa paremman.

Noin... Laitoin käppyrän nyt tuonne albumiin:Käppyrä
 
Tässä Speed 4 käppyrät. Penkitetty Moto-Seinäjoella. Sinisellä vakiona tehoputkella, ja punaisella pcIII, vapaavirtaussuodatin ja putki .


Speed4.jpg
 
Kawa 636 2002 säädetty ja penkitetty Viaberilla.
Takaselta karvan alle 112hp/12399 ja vääntöä 66.3/9892
En saa valitettavasti skannattua lappusta, mutta vääntökäyrä on aika mallikkaan näköinen  
062802jumpie_prv.gif
 
Kaappien kätköistä löyty dynopaprut piikin kuristuksesta
smile_org.gif

cb125T

ennen kuristamista tehopeli


Todistus:)
tounge.gif
Voi jee! 1.36hv kuristus  
bowdown.gif

Vaan eihän sitä ois tarvinnu ees kuristaa 11kw raja kerran..:)
mulla oli joskus vähän vastaava kuristus (DT 125) ei otettu montta kaakkia pois mut muuten ei ois polliisi antanu ajaa...
täytyy etsiskellä josko ois vielä käppyrät tallella (.. jos jotakuta edes kiinnostaa..)
rajasta muuten: 11kw koneesta = n. 9kw renkaalta (jippii! useita kilometrejä tunnissa...)
kiinnostas muuten CB500 vakio (myös viriviri) käyrät jos jollain on (en lukenu joka viestiä eli jos meni ohi saa haukkaua ihan rauhassa, en lue sitäkään...) olis vaan kiva tietää millä kierroksilla on hyvä ajella (muutakin kuin "niin paljon kun kiertää...")
 
Vanhus 90tkm 118 hp 76,2 nm. 750 gsxr . voiks toi pitää paikkaansa, tehdas 116 hp, käppyrä tulee ku joku saa ton kuvan muokattuun pienemmäksi
 
No laitetaan tohon omakin vanhus.
Eli Blade 900rr vuosimallia 1992.

Takapyörältä 157hv ja vääntöä 107
ja pientä hiomista olisi vielä ensi talvella että
saisi vielä piilossa olevat ponit esille.
 
Back
Ylös