Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kaik sanoi:Saako tuohon maasto/kelkkakarttoja ladattua?
Olisi talvisinkin hyötykäytössä.
Mutta jos kuitenkin vastataan oikeasti kysymykseen, niin ei saa maastokarttoja tällä haavaa, eikä ole juuri nyt ainakaan myöskään työn alla, olen itse myös aina silloin tällöin ehdotellut...Tinde sanoi:Taitaa olla aika hankala meille joilla on likinäköä +3 verran ja vakiolinssit tarkentaa n. 50 cm päähän. Vai onko?




rideMARKO sanoi:- optinen osa tosiaan on irroitettava/vaihdettava, jolloin sen saa esim pestyä kärpäsistä. Ota edestäpäin peukalolla ja etu- tai keskisormella ote optisen osan takareunoista ja vedä varovasti kämmentä kohden, pitäisi irrota kohtuuvoimalla se yläosa eteenpäin?
Terve, kysytääs noista kahdesta:siki sanoi:Kapulasofta: Karu mutta toimiva, samoin toi reittien suunnittelu. Navin ääniä en saanut kummankaan kapulan kautta ladatuksi, softa kaatuu aina kun yrittää ladata. (Marshall musapuhelin ja Samsung Galaxy S4)
Autocomin sain paritelluksi ohjeiden mukaisesti kapulan softasta, ei sieltä mitään ääniä tietty tullu, ku oli toi navin äänet kateissa.
rideMARKO sanoi:Terve, kysytääs noista kahdesta:
- Toi naviäänihomma ei ole tuttu meille, onko siihen tullut jotain muutosta? Oliko sulla kartat ladattuna jo laitteeseen vai saitko ne kumminkin ladattua ihan ok noilla tai jommallakummalla ao. puhelimella?
- Laitteesta pitäisi kuulua useita muitakin ääniä kuin naviäänet: ainakin aloitusäänet, näkymästä toiseen siirtyessä lyhyet äänet, musat (luurista), kameran käynnistys ym. äänet sekä tietty täysin hypoteettisesti mahdolliset ylinopeuskilkatukset, jollei ole säätänyt tuota marko.fzs:n joskus mainitsemaa 1-2 km/h:n pelivaraa
Mites @riisor: Saitko silloin taannoin tuon autocomin yhdistettyä toista reittiä eli suoraan HUDiin?
@siki: jos viittit, niin laita yksärinä vaikka s-postiosoitetta tulemaan jollei tuo homma toimi edelleenkään, niin katsotaan jos saatais siitä jollain konstilla aiheuttajaa selville?
rideMARKO sanoi:Reittien jako ei onnistu tällä hetkellä, mutta se on työn alla. Suoraan laitteesta laitteeseen ei vielä seuraavaan softapäivitykseen, mutta gpx-filujen sisääntuonti pitäis onnistua aiemmin (ei kuitenkaan onnistu nyt juuri).
Aiemmin mainitut ravintolat näkyy mulla jo, toivottavasti muillakin ensi kuun loppuun mennessä. Tosimiehet pääsee sitten vielä nauttimaan lokakuun ajokeleissä runsaasta ravintolatarjonnasta![]()
rideMARKO sanoi:- kokeile BT paritusta appiksen kautta (pieni kypärän kuva oik yläreuna), eli paritat autocomin NUVIZiin suoraan headsetiksi.
rideMARKO sanoi:Mites @riisor: Saitko silloin taannoin tuon autocomin yhdistettyä toista reittiä eli suoraan HUDiin?

Esim. jos laite on viikon käyttämättä, niin ei löydä kapulaa ilman uudelleenparitusta. Pari kertaa yhteys on katkennut ajoreissullakin, minkä jälkeen laitteella ei tee mitään. Laitteen uudelleenkäynnistyskin (ajaessa siis) tekee vain sen, että se jää siihen käynnistyksen varoitusteksteihin odottamaan napinpainallusta, vaan kun ei ole yhteyttä kapulaan.rideMARKO sanoi:- laitteen lukitusta on tuotantoversioon jämäköitetty noista esituotantomalleista.
rideMARKO sanoi:- optinen osa tosiaan on irroitettava/vaihdettava, jolloin sen saa esim pestyä kärpäsistä. Ota edestäpäin peukalolla ja etu- tai keskisormella ote optisen osan takareunoista ja vedä varovasti kämmentä kohden, pitäisi irrota kohtuuvoimalla se yläosa eteenpäin?
rideMARKO sanoi:- reititykseen on valittavissa nopein/lyhin/balansoitu siinä kohtaa, kun painat ok reitin suunnittelussa ennen tallennusta. Tämä muistaakseni vaikuttaa reititykseen niin ettei koita poimia kinttupolkuja (=nopein/balansoitu, lyhimmällä on joskus itsellekin koittanut ehdottaa aika tuuheaa "tietä"). Ja kannattaa ehkä mainita reitin nimessä millä vaihtoehdolla se on tallennettu jos käyttää vain esim. pelkkää päätepistettä (esim. "kotiin lyhintä"). Ja ne soratie ym. valinnat saa tosiaan reittikohtaisesti reittiä luodessa muutettua, käymättä asetusvalikon kautta erikseen ja niitä varsinaisia yleisasetuksia muuttamatta.
rideMARKO sanoi:- Bensisten valintaan ei kuulemma ole suurempia esteitä tehdä sitä dynaamisemmaksi eli päivittää lennosta ja ravintolat kyllä on kiinnostaneet itseäkin saada sinne. Ei tuottane ongelmia eli laitetaan ns. tilaukseen ja kiitos hyvistä toivomuksista ja huomioista!
rideMARKO sanoi:- Kameran värisävyjä säädettiin jo joku tovi sitten, mutta eivät tainneet tosiaan tulla vielä edelliseen loppukäyttäjille tarkoitettuun päivitykseen.

rideMARKO sanoi:- Screenshot onnistuu vasemman alanapin pitkällä painalluksella, tykkään itse![]()
rideMARKO sanoi:- Reittien tallennus ja poisto tapahtuu puhelinsovelluksen kautta suoraan laitteeseen/sta, joten ne taitaa olla aika synkassa... Täytyypäs kysäistä onko tuo oikeasti pakko olla noin. Onko joku syy ettet halua niitä laitteeseen näkymään, esim. edes jaoteltuna suosikkeihin ja kaikkiin muihin, ettei tule pitkää yhtä listaa? Reittien poisto iOS:ssa tarttumalla reittiluettelossa reitistä ja liu'uttamalla vasemmalle, ilmestyy Delete.
rideMARKO sanoi:Reittien jako ei onnistu tällä hetkellä, mutta se on työn alla. Suoraan laitteesta laitteeseen ei vielä seuraavaan softapäivitykseen, mutta gpx-filujen sisääntuonti pitäis onnistua aiemmin (ei kuitenkaan onnistu nyt juuri).
rideMARKO sanoi:Aiemmin mainitut ravintolat näkyy mulla jo, toivottavasti muillakin ensi kuun loppuun mennessä. Tosimiehet pääsee sitten vielä nauttimaan lokakuun ajokeleissä runsaasta ravintolatarjonnasta![]()

riisor sanoi:No niin, nyt vasta ehdin tuota kokeilemaan ja toden totta, Nuviz paritteli Autocomin BTM-02:n kanssa oikein komiasti
Puheluiden kanssa tuntui olevan jotain hämärää, koska välillä ne kuuluu ja välillä ei. Valikko-, kamera-, navigointi- yms. äänet kuuluu kyllä koko ajan kuten pitääkin. Kerran teki myös sen, ettei puhelu katkennut, vaikka painoi kaukosäätimestä punaista luuria. Näytöstä näkyi että komento kyllä meni Nuvizille, mutta puhelu ei katkennut. Pari kertaa teki puhelun aikana sitäkin, että vaikka Nuviz välitti BT:n kautta äänet Autocomille, niin Autocom ei tunnistanut että BT:n kautta tulee ääntä, eikä vaimentanut muita AUX:eja kuten sen pitäisi. Nuvizista laitoin kaikki volumet kaakkoon (käytän eareita) joten tuskinpa siitäkään kiinni, että äänentaso olisi liian matala. Kuului kuitenkin ihan ok. Pitää jatkaa testailua. Lupaavalta vaikuttaisi kuitenkin.
riisor sanoi:Tekeekö muilla sitä, että yhteys kaukosäätimeen katoaa? Itse asiassa yllättävänkin usein, eikä yhdistä kuin parittamalla uudelleen. Tämänkö takia siinä tuli se työkalu kapulan patterikotelon avaamiseen?Esim. jos laite on viikon käyttämättä, niin ei löydä kapulaa ilman uudelleenparitusta. Pari kertaa yhteys on katkennut ajoreissullakin, minkä jälkeen laitteella ei tee mitään. Laitteen uudelleenkäynnistyskin (ajaessa siis) tekee vain sen, että se jää siihen käynnistyksen varoitusteksteihin odottamaan napinpainallusta, vaan kun ei ole yhteyttä kapulaan.
Pattereita tuntuu kyllä kapula syövän aika kovaa tahtia. Jos tämä on normaalia, niin USB:illa ladattava kaukosäädin olisi voinut olla parempi vaihtoehto. Ei meinaan noita 2032:ia ihan joka huoltikselta löydy. Appiksesta onneksi voi tarkistaa kapulan patterin varaustilan.
riisor sanoi:Tämä ei kyllä ihan auennut vieläkään. Kun painaa ok reitin suunnittelussa, aukeaa kartta, jossa on vain 2 reittivaihtoehtoa (ei kolmea), joissa ei ole selityksiä vaan ainoastaan pituus ja kesto. Kyllähän noista toki näilä tiedoilla voi päätellä kumpi on lyhyempi ja kumpi nopeampi. Tuota balansoitua mulla ei kyllä löytynyt, mitä sitten tarkoittaakaan. Mutta reittiä mökille ei tosiaan pysty tallentamaan, jos hiekkatiet on poistettu käytöstä.
Ja tosiaankin, itsellekin teen toiselle pyörälle mieluusti reitit ilman soraa ja toiselle mieluummin soralla ja koska asun soratien varressa, niin olen ratkaissut asian laittamalla noihin toisiin "kotiin" reitteihin päätepisteeksi lähimmän asfalttitien, josta jo osaa muutenkin perille, ehkä riisor sanoi:Lähinnä siis se oli ajatuksena, että jos ja kun reittejä kertyy tuonne enemmänkin, niin ne voisi arkistoida/piilottaa listalta poistamatta niitä kuitenkaan lopullisesti. Tien päällä käyttäminen on aina helpompaa, jos lista pysyy lyhyenä. Noilla suosikeilla voi jossain määrin hoitaa samaa asiaa, mutta reittiarkisto noiden suosikeiden lisäksi olisi vielä parempi.
riisor sanoi:No sit ajellaan autolla kypärä päässä![]()
Eipä siitä kyllä ole mitään sanomista tullut kun on asiansa selittänyt 
rideMARKO sanoi:Hyvä että sait äänet kuulumaan. Tutkitaan tuota puheluhommaa tarkemmin... Mahtaiskohan Autocomin auto answer sekoittaa pakkaa jotenkin, saakos sen pois päältä jotenkin helposti kokeilua varten?
rideMARKO sanoi:Tossa on selkeesti vika päällä. Patterin pitäis kestää suurinpiirtein luokkaa "pari vuotta". Laitatko yhteystietoa tulemaan niin katotaan miten saatais se kätevimmin meille tutkittavaksi ja sulle toimiva..

(vrt. engl. speed camera)
Siitä joutuu ottamaan kyllä HEREen yhteyttä
En sitten tiedä onko sillä joku lakimerkitys jollekin pykälänikkarille kutsutaanko sitä turvakameraksi vai noppeustolopaks 
marko.fzs sanoi:Karusellista pari räpsyä.
.
