• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Norjaan sporttipyörällä -varustus-

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja riekha01
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kuvasta näkyy, että teltta ja makuupussit sekä alustat ovat kyytiläisen takana, eivät häiritse millään lailla matkantekoa. Sama onko mukana vai ei. Tarkoitus on vielä laittaa koko nippu jätesäkkin, vaikka tuo jackin pussi on vedenpitävä.

Antakee vielä vinkkejä norjassa kalastamiseen. Vuonokalatus on tuttua, mutta järvi ym kalastukseen. Tarkokoitus olisi ostaa jo rajalta luvat kuntoon ja aloittaa kalastus Finmarkissa. Yeah!
 
Onko muita vinkkejä varusteiden kiinnitykseen ja halpaan matkantekoon? Matka tapahtuu kakspäänä.
...hyviä vinkkejä tuliki jo tuossa yllä, mutta eikhän tärkeintä ole se, että on asenne kohilhan, matkustit sitten mp:llä, autolla, junalla, laivalla tai millä tahansa.

Halpaa matkanteko ei ole koskhan, oli sitten käteistä, Visaa, Masteria tai mitä tahansa. Yhteistä noitten kaikkien käytöllä on se, että loppuu joka tapauksessa limiitit aina liian aikasin. Varsinki ku se ainua hotelli (että pääsee ees kerran kahessa viikossa peseytymhän kunnolla) johon luottokortti käy, maksaa aivan jumalattomasti. Norjanki mittakaavassa.

Tavaroita joutuu pitämhän ojennuksessa ja pakaaseja purkamhan ja kiinnittämhän uuesthan. Ja niitä huonosti kiinnitettyjä hakemhan tien vieriltä.

Vettä tullee kuitenki läpi oli mitä tahansa päällä tai minkälaisessa teltassa tahansa.

Jossain vaiheessa alakaa vituttamhan toisen joku ele, sana tai muu vastaava mitätön asia.

Trangiihan et saa tulta, tai jos saatki niin se ei pysy liekeissä niin kauaa että vesi kiehuis, kun tuulee niin s**tanasti.

Ja jos saat sen virvelin toimimhan, joka on suurella toennäkösyyellä painunu sielä tiukassa paketissa vähinthänki huonhon kunthon, niin usko tai älä niin se ainua kala joka koko reissulla ees yritti napata kiini, pääsee karkhun. Ainua lohtu sen jälkhen on se, että onneksi se oli pieni. Ja eloveenapussukasta saa ihan makian aamupalan, päivällisen ja iltaruoan ihan vain sekottamalla kylmhän vethen. Eikä se merivesikhän niin kauhian suolasta ole siinä seassa.

Mutta tuosta tullee hieno ja ikimuistonen reissu. Asenthesta se on kiini.

Mukavaa reissua teillekki, itte tulen ihanan Naisen kans perässä heinä-elokuun vaihthessa  
cool.gif
 
En tiedä, jätitkö vaan mainitsematta vai eikö ole tulossa, nimittäin itse saattaisin ottaa varoiksi ilmastointiteipin, millä sitä repeytynyttä telttaa voipi sitten paikkailla. Samoin ehkä jonkun laastaripakkauksen ottaisin varoiksi.
Mutta tuosta virvelistä, en tiedä mimmonen virveli sulla tulee mukaan. Jos sen pakkaaminen aiheuttaa ongelmia, niin Shimanolla on se teleskooppivirveli, mikä on muista poiketen 2-osainen. ERÄ -lehti sitä kovasti joskus kehui, ja mullakin se on hankittu, mutta vielä testaamatta, pätevän (joskin aika kevyen) tuntuinen. Menee älyttömän pieneen tilaan, ja säilyy ehjänä.
 
kalavehkeinä tosiaan teleskooppivapa pitkä ja kevyt sekä kelana abu. kuvia voi varmaan ostella sitten norjalaisilta, olivat ainakin viimeksi sopivan hintaisia. Pari omaa varmaa tietty suomesta mukaan.

Muija osti juuri itselleen haltin pienen, mutta suht. tilavan repun. siinä on vyötärökiinnitykset
 
Kiitoksia vastauksista. Täytyy tuosta hong kongista käydä katsomassa noita ilmapatjoja vielä, vois heivata nuo kertakäyttövehkeet veke. Reissussa olen aikaisemmin käynyt norjassa kaksi kertaa. Nukuimme silloin hotelleissa sekä mökeissä ja söimme hyvin jopa pizzeriassa. Nyt reissu täytyisi eräjormailla hakemalla kokemuksia ja erilaista reissukokemusta-.

Tässä vielä varustelista:
Kuskin ja kyytiläisen päällä;
nahkatakki
gorehousut
hong kongin nahkahanskat
gorekengät
sukat
kerrasto

repuissa:
toiset kerrastot, hieman paksummat
sukat x3
bokserit ja muut alusvaatteet x4
muijalla haltin ulkoiluvarusteet (menee erittäin pieneen tilaan)
toiset ajohanskat, vedenpitävät
huivit
kuskilla farkut
Yksi yleispaita, pitkähihainen
sandaalit
rukan rukkaset
armeijakuviollinen hongin sadetakki. iso
pyyhe
muijalla vielä muutama lisäpaita

Ruokailu:
trangia kopio
trangia paistinpannu
puukko
hera80 400g
kaurapuuro
marinol 1l
mausteita suola ym
tiskiaine pakattuna
paskapaperia

Yöpyminen:
teltta Jack Wolfskin just mahtuu kaks nukkuun 90€
makuupussit topsport 29€ +10astetta
alustat vielä hakusessa.
jonkin moinen kevyt lämmin peitto

Muut:
Kamera
puhelimet
lompakot
virveli
kuvat
visat
dödöt
hammasharjat ja tahna
muijan härpäkkeet
Kuvassa olevalla varustuksella ei taida olla oikein mitään tekemistä varustelistan kanssa. Reppujakin taitaa olla käsitykseni mukaan nyt jo lähdössä reissuun kaksi, mikä heikentää olennaisesti matkustamismukavuutta. Kannattaisiko miettiä jotain halppis sivulaukkuja ja jättää reput pois? Valinnalla saa myös painopistettä alemmaksi mikä helpottaa ajamista ja reppu painamassa olalla viikon ajan on kyllä aivan  
033102ass_1_prv.gif


Vaatteet ja muut tärkeät välineet saat suojattua, kun laitat ne ensin muovipussiin ja sitten pussin laukkuun, reppuun tjms:een. Laukun tai repun kastumisella ei ole mitään väliä, kunhan vaan sisältö pysyy kuivana. Tuuli riepottelee päällä suojaavan pussin kyllä aivan riekaleiksi jo muutaman päivän aikana.

Varustelistasta:

Makuualusta kannattaisi keveyden takia olla ehkä solumuovinen, kuten Teillä taitaa ollakin. Eikä haittaa kastuminen eli ei tarvitse suojailla, kuten kuvassa. Eristää myös maasta tulevaa kylmyyttä vastaan paremmin kuin pelkkä ilmapatja. Tosin kovempi nukkua. Mutta kanervikko on eräretkeilyssä pehmeää.

Molemmille 2 x urheilubokserit, joita saa esim. prismasta ja jotka ovat nopeasti kuivuvia ja hengittäviä. Lisäksi molemmille yhdet pitkät alushousut ja väliasuksi ohkaiset fleece -asut. Varasukkia kaksi pari per naama ja lisäksi yhdet jalassa. Jos mahdollista, sadeasu ja nahkatakki pois ja päälle tekstiiliä, jossa irrotettava gore- tai muu vedenpitävävuori, jota voi käyttää leiritakkina. Kylmällä fleeceä kehiin. Farkut pois ja tilalle vettähylkivät katkolahjekangashousut molemmile, jotka voi tarvittaessa muuttaa shortseiksi. Eukon ukoilupuku kotiin. Nämä pakataan kompressiosäkkiin ja menee pieneen tilaan. Sandaalit ovat ok, mutta jos haluat todella pieneen tilaan menevät leirikengät, osta feelmaxin kevytjalkineet jotka voit pakata samaan kompressiopussiin muiden kamojen kanssa. Niin ja lisäksi yksi pitkä- ja lyhythihainen "tekninen" aluspaita molemmille. Fleece-, urheilu- ja tekniset vaatteet on helppo huuhtaista, kun siltä tuntuu ja kuivavat todella nopeasti.

Makuupussit toimivat peitteenä, joten lisäpeitettä ei tarvitse. Makuupussit ja teltta vievät listalla todetuista kamoista erittäin paljon tilaa...

Dödöjä ei eräretkillä tarvita, jos peseytymiseen on mahdollisuus. Etolasta löytyy n. 1 dl:n pulloja, jonka voi täyttää hiusten pesuaineella. Riittää viikoksi kahdelle ja osan voi käyttää vaatteiden pesemiseen. 1 kpl retkipyyhe, joka menee n. nyrkin kokoiseen tilaan ja riittää kahdelle.

Hera pois. Jos protskun tarvetta on, kaupasta löytyy lihaa ym. ja järvestä kalaa. Tuolla listalla mainitulla ruokavarustelulla ette selviä joka tapauksessa viikon reissusta ja uskoisin että päivittäin käytte kaupassa. Elovenan minuuttipussit varmaankin ok, vaikka nekin saattaisin jättää Suomeen. Mukaan jokin kevyt ja pieneen tilaan pakkautuva kangasreppu, johon voitte laittaa illalla kaupasta ostamanne ruokatarvikkeet, kunnes löydätte leiripaikan.

Varmasti joku reino tai aino sanoo, että luottokortti riittää... Mutta suunnilleen tuollaisella varustuksella itse olen matkaillut suht' mukavasti.
 
Miksi te hankitte noita ratapyöriä ja sitten lähdette ajelemaan Norjaan?
Niin just. Ostakaa yksi pyörä radalle, toinen matkaan, kolmas cruisailuun, neljäs elvistelyyn...
Tuossa on kyllä mielestäni kaksi pyörää liikaa(ehkä jopa kolme) kun esimerkiksi miettii vakuutusmaksuja yms. Jos radelle täytyy päästä ja elvistelystä mielihyvää saa niin Ninja on tähän varsin passeli.
 
Miksi täytyy ottaa niin varmaoja kantoja toisten pyörävalinnoista.
Minulla on nyt 7:s pyörä meneillään ja kaikki on tuntunut oikeilta.
Pyörätyyppi on kuitenkin vaihtunut matkan varrella.
Nuorena ajelin tyttöystävän kanssa ja vaatimukset (ja rahavarat)
ei olleet suuret silloin kelpasi melkein mikä tahansa kunhan liikkui.
Sitten ajelin vaimon kanssa, vaatimukset ja mukavuudenhalu kasvoi.
Nykyään ajelen nelinkertaisen isoäidin kanssa täytyy olla kohtuullisen mukavaa että viitsii ajella pitkiä päivämatkoja.
Nämä jotka vannovat kyykkypyörän- tai jonkun muun pyörätyypin nimeen muistakaa, että aika hoitaa monelle teistä toisenlaiset ajatukset. Kyllä sillä matkapyörälläkin pyörittelee kaupungissa. Aika paljon on ajeltu Euroopan suurkaupungeissa täysillä matkavarusteilla.
Kokemuksesta voin sanoa että aika hoitaa myös vähän loivemmat asenteet muitten ajamisiin ja pyörävalintoihin.
+1 kaimalta!
 
Tuohon kun hommais kangassivulaukut, niin tilaa tulisi sopivasti ja reput saisi tyhjäksi. Vänkärillä voisi olla tyhjä reppu esim. sapuskojen kuljetukseen ennen yöpaikkaan saapumista tms. varalle.
Meillä olis pari kesää sitten tuollainen yhdistelmä, klick kun kävimme noin viikon ajelemassa kaksipäällä norjassa... Ihan ok:sti meni. Tuossa on kyllä matkustajalla polvikulma suurempi kuin noissa kyykyissä, mutta muuten.

Tuo vesitiivis säkki (merimiessäkki tms?) on kyllä pätevä. Pituutta saa säädeltyä tarpeen mukaan, tavaraa mahtuu mukavasti ja vesitiiviisti.
 
Juu mua huvittaa nää matkamopo miehet jotka sanovat että hyvä päivävauhti on sellanen 400 kilsaa sen vielä jaksaa ajaa.
Mä ajan yli tuhatta päivässä ja mulla on 1000 rr , kandeisko h**o sohva miesten kokeilla kunnon ajoasennolla varustettua katu mopoa ennen kun alkaa pullistelemaan painavan romunsa kanssa.

Niin ja lisäks ostin rääräähän bagsterin caegobäking se näytti kuvassa istuvan hyvin ja sen mukana tuli lisäksi myös sadesuoja.
 
Lapsellista, kun isot miehet kinaa matkapyörien ja sporttipyörien paremmuudesta. Eiköhän se ole ihan käyttötarkoituksesta, mieltymyksistä ja muutenkin ihan henkilöstä itsestään kiinni millainen pyörä sopii parhaiten. Joten stoppi nyt tuommoselle bullshitille ja ei pilata hyvää viestiketjua turhanpäiväisellä jauhamisella.

Itse olen lähdössä kaverin kanssa Honda VTR SP 1:sellä elokuussa viikoksi norjaan, kaveri lähtee mukaan 900RR cebarilla. Olen jo suunnittellut lisäpehmusteen penkkiin, koska tiedän siinä perseen puutuvan, kun ajaa yli 1000km viikossa.

Homma on ihan asenteesta kiinni, ei pyörästä! Saahan sitä Norjan reissun heittää vaikka viritetyllä pappatunturilla, ja edelleen ajattelisin kaveria motoristina (tosin hieman hulluna).

Mutta välikysymyksenä, ajankohtana on elokuun ensimmäinen viikko - onko Norjassa tuolloin tarjolla riittävästi vapaita mökkejä, jotta voi jättää teltan pois matkasta?

Onko kukaan käyttänyt Vaasa - Uumaja välistä yhteyttä ja paljon kustansi?
 
Mutta välikysymyksenä, ajankohtana on elokuun ensimmäinen viikko - onko Norjassa tuolloin tarjolla riittävästi vapaita mökkejä, jotta voi jättää teltan pois matkasta?

Onko kukaan käyttänyt Vaasa - Uumaja välistä yhteyttä ja paljon kustansi?
...ellei vapaita mökkejä löyvy kohtuuella, niin hotellimajotusta ittellä sitten tarkotus käyttää (on kyllä älyttömän kallista Norjassa ja varsinki tuohon aikhan) - mukavuuenhalu ylittää jo teltanrahtausinnon...

Sama kysymys kuin edellisellä ja vähän jatkoa siihen, eli jos laivalla tms yli tuosta, niin pittääkö varata etukäthen vai riittääkö satamhan ajo? Sitä kun ei tarkasti tiiä, milloin olis takasin tulossa eikä välttämättä haluttais "sitoa" aikatauluja kun on kerranki ajan kans liikhellä.
 
Juu mua huvittaa nää matkamopo miehet jotka sanovat että hyvä päivävauhti on sellanen 400 kilsaa sen vielä jaksaa ajaa.
Mä ajan yli tuhatta päivässä ja mulla on 1000 rr , kandeisko h**o sohva miesten kokeilla kunnon ajoasennolla varustettua katu mopoa ennen kun alkaa pullistelemaan painavan romunsa kanssa.
Ajappa Norjassa yli 1000 kilsaa päivässä.
Kun kävin huhtikuussa välimerellä ajoin 24 tunnissa vähän yli 1500
kilsaa (5 tunnin hotellitauko). Kävi vaan niin kuin joskus voi käydä että tuli vettä aivan h..lvetisti koko matkan. Silloin se käy myös matkapyörällä ihan työstä.
Tuohon muiden pyörävalintoihin sanoisin että katso mitä kirjoitin vähän ylempänä.
 
Kiitoksia vastauksista. Täytyy tuosta hong kongista käydä katsomassa noita ilmapatjoja vielä, vois heivata nuo kertakäyttövehkeet veke. Reissussa olen aikaisemmin käynyt norjassa kaksi kertaa. Nukuimme silloin hotelleissa sekä mökeissä ja söimme hyvin jopa pizzeriassa. Nyt reissu täytyisi eräjormailla hakemalla kokemuksia ja erilaista reissukokemusta-.

Tässä vielä varustelista:
Kuskin ja kyytiläisen päällä;
nahkatakki
gorehousut
hong kongin nahkahanskat
gorekengät
sukat
kerrasto

repuissa:
toiset kerrastot, hieman paksummat
sukat x3
bokserit ja muut alusvaatteet x4
muijalla haltin ulkoiluvarusteet (menee erittäin pieneen tilaan)
toiset ajohanskat, vedenpitävät
huivit
kuskilla farkut
Yksi yleispaita, pitkähihainen
sandaalit
rukan rukkaset
armeijakuviollinen hongin sadetakki. iso
pyyhe
muijalla vielä muutama lisäpaita

Ruokailu:
trangia kopio
trangia paistinpannu
puukko
hera80 400g
kaurapuuro
marinol 1l
mausteita suola ym
tiskiaine pakattuna
paskapaperia

Yöpyminen:
teltta Jack Wolfskin just mahtuu kaks nukkuun 90€
makuupussit topsport 29€ +10astetta
alustat vielä hakusessa.
jonkin moinen kevyt lämmin peitto

Muut:
Kamera
puhelimet
lompakot
virveli
kuvat
visat
dödöt
hammasharjat ja tahna
muijan härpäkkeet
Kuvassa olevalla varustuksella ei taida olla oikein mitään tekemistä varustelistan kanssa. Reppujakin taitaa olla käsitykseni mukaan nyt jo lähdössä reissuun kaksi, mikä heikentää olennaisesti matkustamismukavuutta. Kannattaisiko miettiä jotain halppis sivulaukkuja ja jättää reput pois? Valinnalla saa myös painopistettä alemmaksi mikä helpottaa ajamista ja reppu painamassa olalla viikon ajan on kyllä aivan
033102ass_1_prv.gif


Vaatteet ja muut tärkeät välineet saat suojattua, kun laitat ne ensin muovipussiin ja sitten pussin laukkuun, reppuun tjms:een. Laukun tai repun kastumisella ei ole mitään väliä, kunhan vaan sisältö pysyy kuivana. Tuuli riepottelee päällä suojaavan pussin kyllä aivan riekaleiksi jo muutaman päivän aikana.

Varustelistasta:

Makuualusta kannattaisi keveyden takia olla ehkä solumuovinen, kuten Teillä taitaa ollakin. Eikä haittaa kastuminen eli ei tarvitse suojailla, kuten kuvassa. Eristää myös maasta tulevaa kylmyyttä vastaan paremmin kuin pelkkä ilmapatja. Tosin kovempi nukkua. Mutta kanervikko on eräretkeilyssä pehmeää.

Molemmille 2 x urheilubokserit, joita saa esim. prismasta ja jotka ovat nopeasti kuivuvia ja hengittäviä. Lisäksi molemmille yhdet pitkät alushousut ja väliasuksi ohkaiset fleece -asut. Varasukkia kaksi pari per naama ja lisäksi yhdet jalassa. Jos mahdollista, sadeasu ja nahkatakki pois ja päälle tekstiiliä, jossa irrotettava gore- tai muu vedenpitävävuori, jota voi käyttää leiritakkina. Kylmällä fleeceä kehiin. Farkut pois ja tilalle vettähylkivät katkolahjekangashousut molemmile, jotka voi tarvittaessa muuttaa shortseiksi. Eukon ukoilupuku kotiin. Nämä pakataan kompressiosäkkiin ja menee pieneen tilaan. Sandaalit ovat ok, mutta jos haluat todella pieneen tilaan menevät leirikengät, osta feelmaxin kevytjalkineet jotka voit pakata samaan kompressiopussiin muiden kamojen kanssa. Niin ja lisäksi yksi pitkä- ja lyhythihainen "tekninen" aluspaita molemmille. Fleece-, urheilu- ja tekniset vaatteet on helppo huuhtaista, kun siltä tuntuu ja kuivavat todella nopeasti.

Makuupussit toimivat peitteenä, joten lisäpeitettä ei tarvitse. Makuupussit ja teltta vievät listalla todetuista kamoista erittäin paljon tilaa...

Dödöjä ei eräretkillä tarvita, jos peseytymiseen on mahdollisuus. Etolasta löytyy n. 1 dl:n pulloja, jonka voi täyttää hiusten pesuaineella. Riittää viikoksi kahdelle ja osan voi käyttää vaatteiden pesemiseen. 1 kpl retkipyyhe, joka menee n. nyrkin kokoiseen tilaan ja riittää kahdelle.

Hera pois. Jos protskun tarvetta on, kaupasta löytyy lihaa ym. ja järvestä kalaa. Tuolla listalla mainitulla ruokavarustelulla ette selviä joka tapauksessa viikon reissusta ja uskoisin että päivittäin käytte kaupassa. Elovenan minuuttipussit varmaankin ok, vaikka nekin saattaisin jättää Suomeen. Mukaan jokin kevyt ja pieneen tilaan pakkautuva kangasreppu, johon voitte laittaa illalla kaupasta ostamanne ruokatarvikkeet, kunnes löydätte leiripaikan.

Varmasti joku reino tai aino sanoo, että luottokortti riittää... Mutta suunnilleen tuollaisella varustuksella itse olen matkaillut suht' mukavasti.
Kiitos vinkeistä. tuossa oli paljon hyvää asiaa. Reppuja on siis lähdössä vain yksi kyytiläiselle. Repun paino pidetään alhaisena, lähinnä vaatetta selkään, kevyttä.
 
Bilteemasta taitaa saada 40-50 € hintaan sellaiset kankaiset sivulaukut tuommoiseen sporttipyörään.
Niillä saat painopisteenkin pyörässä alemmaksi, niin ajo ominaisuudetkin siinä paranevat. SUOSITTELEN.  
062802moto_prv.gif
 
Bussissa Oxfordin takkilaukku ja samalainen takapenkillä, niillä on pärjännyt hyvin niin Nizzaan kuin Geirangerillekkin. Mukaan mitä sinne mahtuu, tuoltahan tuo yksi lista löytyy: matkatavaraluettelo.
 
Onko kukaan käyttänyt Vaasa - Uumaja välistä yhteyttä ja paljon kustansi?
60€ aikuiselta meno + pyörä päälle 27€. Loppupeleissä melko suolainen hinta, ottaen huomioon laivan tason yms. Toki tuo lyhentää matkaa Ruotsin puolelle mukavasti, kun ei tarvitse Tornion kautta kierrellä.

Pyörävalintoja en sen kummemmin jaksa komentoida enää. Totean vaan, että kyllä kyykyllä mukava on pitkääkin reissua ajella. Varsinkin uudemmissa tonnisissa on melko rennot ajoasennot nykyisin. Omaa en matkamaisemmaksi enää vaihtaisi, vaikka pitkiä lenkkejä tulee toisinaan ajettuakin.

Elekää tapelko enää pyörämalleista
smile_org.gif
 
Itse en henkkoht raahaisi, etenkään sporttipyörällä ja 2-päällä, telttavarustusta mukaan.

Tähän vuodenaikaan Norjassa ei vielä ole pahan paljon turisteja, ja melkoisenkin edukkaita mökkejä ja "hyttejä" on mestat väärällänsä.

Pyörällä kun voi melko kivutta ajella vielä siihen pikkuisen matkaa turistihömpötyksen ulkopuolelle, missä hintataso on selkeästi matalampi.

Ravintoloissa syöminen ja juominen on se, mikä siellä maksaa aivan v___sti, ei niinkään majoitus, paitsi ehkä suurimmissa kaupungeissa, tai koko maassa elokuussa, kun turistilaumat miehittävät maan.

Tokihan tuo tulee hintavammaksi aina vuokrata katto ja seinät vs. telttamajoitus, mutta mahtaako se lyhyellä reissulla niin tuntua, ainakin jos miettii kuinka paljon roinaa voi silloin jättää kotiin.

ps: paras pyörä Norjaan on matkaenduro, mutta muunlaisillakin siellä toki on menestyksekkäästi käyty reissaamassa.
Plus yksi.
Muutama vuosi sitten kaverin kanssa käytiin pyörillä. Molemmilla oli taltat ja talttapatjat, kertaakaan ei käytetty.
tounge.gif

Kun pikkumöksät maksaa sen 20-30 euroa/yö (jaettuna kahdella yöpyjällä), niin ei kauheasti järkeä mitään telttoja ja telttapatjoja mukana raijailla. Jos välttää leirintäalueet ja metsässä telttailee, niin joitain kymppejä sillä tietty säästää, jos niin haluaa...
 
Back
Ylös