• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Näkymisestä liikenteesssä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Stormi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Käytän liivejä, mutten huomiosellaisia.
Itellä on musta ajoasu, musta kypärä, musta pyörä ja musta tuntuu, etten halua käyttää huomioliiviä, mielestäni se on typerän näkönen, jos mun henki on kiinni liivistä niin pienestä se on kiinni, omalla ajotaidollani/taidottomuudellani yritän pärjätä.
-damn, mun kampaus menee, kun paan kypärän päähän. Ajan visiiri auki, silmät vuotaa ni meikki valuu pitkin poskia. Pitääkö lopettaa mopoilu
nixweiss.gif


Enkä muuten siks mopoile, että näyttäisin hyvältä (mun mielestä näytän jo tarpeeks naurettavalta nahka-asussa) vaan siksi, kun se on hra1150 sanoin about: mitä suurimmassa määrin turhamaisuutta, haihattelua ja turvattomuutta. Tarkemmin: jännitystä, seikkailua ja romantiikkaa. Sitä se on ja mun puolesta jokainen vaikuttakoon siihen turvattomuutensa niinku parhaaks näkee.
Mua vi*utti muutama kesä sitten, kun piti helteellä pitää huomiliiviä päällä, kun tehtiin töitä tien vierellä ja oisin saanut otettua aurinkoa, mutta liivi oli pidettävä päällä, ehkä mulla on traumoja huomioliivistä.
 
Tosi kliffaa, ku tää mun aloittama juttu sai näin paaaaaljon huomiota.
Hyvä, että puhutaan, vaikkei se liivien käyttöä (näkyvyytä)lisäisikään.

Toisaalta, kun ajelen täällä etelässä aamunhämärässä työpaikalle ja illalla takaisin kotiin liivi päällä, niin eipä tuolla paljon enää näy niitä "tosimotoristejä"; taitaa olla ne varusteet / pyörä sitä tasoa, että on viety jo odottamaan seraavan kesän helteitä. Sitten, kun kuuma taas, niin voi ajaa vaikka shortsit jalassa
tounge.gif


Leikki leikkinä: ajakoon jokainen, niin kuin parhaaksi näkee. Toivottavasti muutkin näkevät
smile_org.gif
 
Onko kukaan askarrellut heijastintarrasta mitään kypäräänsä?
Kypärän etu- ja takaosaan halutun malliset tarrat, niin on aina mukana kun on potta päässä. Ei tarvi muistaa pukea erikseen. Voisi olla ihan hienokin esim. kokoharmaa kypärä, johon olisi leikelty kuviot heijastintarrasta.

Kausiluontoisesti vaikka, voi repiä irti valoisimpaan aikaan kesästä.
Onko tiedossa sopivaa materiaalia joka lähtisi tarvittaessa irti, mutta pysyisi kuitenkin sateessakin kiinni?
 
Onko kukaan askarrellut heijastintarrasta mitään kypäräänsä?
Kypärän etu- ja takaosaan halutun malliset tarrat, niin on aina mukana kun on potta päässä. Ei tarvi muistaa pukea erikseen. Voisi olla ihan hienokin esim. kokoharmaa kypärä, johon olisi leikelty kuviot heijastintarrasta.
Kävin tuossa pari viikkoa sitten Motovelhoilla espoossa, olivat juuri saaneet hyllyyn paljonkin erilaisia heijastintarroja juuri kypäriä varten. Nämä siis valmiiksi joillain kuvilla - makeita olivat.

Eli tuolta saa ainakin noita jos ei itse halua askarrella.
 
Eli tuolta saa ainakin noita jos ei itse halua askarrella.
Joissain kypärissä nuo heijastimet ovat jo valmistajan toimesta paikoillaan, kuten esim. Schuberth C2:ssa niskan pehmusteessa aika isokin heijastin + takaraivossa nuo logot yms. ja taitaapa tuo otsankin logo olla heijastavasta materiaalista. Ja jos ne ei riitä, tulee kypärän mukana myös pari suurehkoa tarralappua jotka voi sittten (leikkailla ja) liimailla haluamiinsa paikkoihin
smile_org.gif


c2_silver_black_large.jpg
 
Vain hämärässä ja pimeässä meikäläisen musta ja harmaa Scott Narvik GT ajotakki loistaa ja heijastaa (ainakin vastaantulevien valokeilassa). Ja kuulemma näkyy.
 
Näkyvyyttä saa myös mopoon. Tänä vuonna mulla oli heijastavia tarroja edessä ja sivulla kaatumatapeissa:Click. Huono kuva, ja otettu ilman salamaa illalla, mutta näkyy paremmin auton valoissa. Kontrasti prätkän omaan väriin herättää huomiota, vaikka pienina palasina.
Ensi kesäksi aion korvata ne vastaavilla rungonvärisillä Scotchlite Removable Graphic Film tarroilla. Idea on se, että ne on täysin rungon värisinä jokseenkin huomaamattomia, mutta auton valossa ne loistaa. Ja väreistä löytyy myös musta (näyttää valkoiselta valaistuna). Ikäänkuin semmoista stealth-meininkiä. Ja tietysti FJR/Yamaha logo jossain paikassa loistamassa, vaikka takabokseissa. Siinäpä talven puuhailua. Josko joku olisi kiinnostunut noista stealth- FJR/Yamaha logoista, niin voispa vaikka teetättää useammankin.
 
Erittäin kiinnostava idea! Laitoin viestillä osallistumishalukkuuteni.
Tarkoititko muuten rungon värisillä sitä, että ne ovat "läpinäkyvät"?
 
Muistatteko aikaa, jolloin ei ollut kypäräpakkoa?
Oli ne ekat kypäräpäiset aika erikoisen näköisiä kadulla - ei ihme, että liivit ei käy kaikille. Nykyään kypärää pidetään itsestään selvyytenä - toki sillä voi peittää ulkonäköäänkin
biggrin.gif

Minua ei ainakaan haittaa liivin ulkonäkö yhtään. Saattaa joku luulla polisiksi tms. tärkeeksi ja antaa vielä paremmin tietä.
 
Erittäin kiinnostava idea! Laitoin viestillä osallistumishalukkuuteni.
Tarkoititko muuten rungon värisillä sitä, että ne ovat "läpinäkyvät"?
Ei läpinäkyviä, vaan ne tarrat ovat jonkun värisiä. Sain mallikappaleina näytteet 10:stä eri värisestä tarrasta, ja tietysti tismalleen katteen väristä ei varmasti saa, vaan jonkin verran poikkeaa. Esimerkiksi mulla on 3 mallikappaletta punaisen eri sävyistä, 2 sinistä, 1 hopea ja 3 kpl eri keltaista. Ja se musta, joka on nyt vaan musta. Varmaan löytyy muitakin värejä. Ja kaikki ne sitten näkyy valkoisena, kun niihin osuu valo. Esimerkiksi mun tapauksessa prätkä on oliivinvihreä, joten katteen tarrat väkisin näkyy päivänvalossa, mutta takaboksin mustassa muovissa ne ei juuri näy ennenkuin autonvalot osuu niihin.
Jammun ja FJR:n logot on tekeillä, samoin tietysti .ORG nick-name. Pistän tänne tietoa, miten projekti etenee.
 
Pornoliiveihin on lisättävä myös turvavyökiinnikkeet. Ja kiinnike takapenkkiläiselle. Lisäksi vilkkukypärä ja äänimerkki sekä ilmatyynyadapteri. Myös kirjalliset ohjeet käyttäytymisestä liikenteessä, riskianalyysin perusteet ja käytännön riskienhallinnan opaskoira sekä oheinen vasara lienevät essentiaaliset motoristin arjessa.
 
Pornoliiveihin on lisättävä myös turvavyökiinnikkeet. Ja kiinnike takapenkkiläiselle. Lisäksi vilkkukypärä ja äänimerkki sekä ilmatyynyadapteri. Myös kirjalliset ohjeet käyttäytymisestä liikenteessä, riskianalyysin perusteet ja käytännön riskienhallinnan opaskoira sekä oheinen vasara lienevät essentiaaliset motoristin arjessa.
No laitappa kuva omista "pornoliiveistäsi", niin muut tietävät, että mikälaiset ne oikeesti on.
 
Pornoliiveihin on lisättävä myös turvavyökiinnikkeet. Ja kiinnike takapenkkiläiselle. Lisäksi vilkkukypärä ja äänimerkki sekä ilmatyynyadapteri. Myös kirjalliset ohjeet käyttäytymisestä liikenteessä, riskianalyysin perusteet ja käytännön riskienhallinnan opaskoira sekä oheinen vasara lienevät essentiaaliset motoristin arjessa.
Hyviä pointteja!
Ainakin tuo riskianalyysi ja riskiehallinta
thumbs-up.gif


inlove.gif
 
Nuo tarrat on aika hyvä keksintö....
Itse ajelin tuossa lokakuulla vielä töihin ja suurin osa matkasta on pimeää, ei katuvaloja..
Kuulema aika hyvin näkyi autoilijoille nuo Rukan housujen heijastimet, sanoi perässäajaneet työkaverit...
Ilmeisesti kypärän heijastintarrat ei niinkään, liekö niihin ei osu autonvalot?
Heijastimia ei varmaan koskaan ole liikaa jos ajellaan pilkkopimeässä...
Tuollainen Org.nickname tarra vois olla mukava ;)))
 
Onko kukaan askarrellut heijastintarrasta mitään kypäräänsä?
Kypärän etu- ja takaosaan halutun malliset tarrat, niin on aina mukana kun on potta päässä. Ei tarvi muistaa pukea erikseen. Voisi olla ihan hienokin esim. kokoharmaa kypärä, johon olisi leikelty kuviot heijastintarrasta.

Juuri tuollaiset heijastintarrat olen omaan kypärääni teippaillut, tässä kuvien kera tänne aiemmin kirjoittamani
viesti. Ihan onnistunut viritys tuosta mielestäni tuli, suosittelen muillekin!

Käyttämäni 3M:n Solas -heijastinteippi vaikutti oikein pätevältä ja sitä voi tietenkin teippailla ihan mihin vaan, kypärän lisäksi vaikka mopoon ja ajovarusteisiin. Päiväsaikaan tuo ei tietenkään mihinkään erotu eli ei tarvi pelätä että joku alkaa snagarilla nauramaan ;)
 
Se on perin mukavaa kun näkee motoristeja pornarit päällä liikenteessä. Ymmärrän täysin niiden käytön.
Mutta mutta.. Itse en halua sellaista pukea ja varmasti osa myös ymmärtää sen.
Koko moottoripyöräily ei pidä sisässään järjen häivääkään(ainakaan ikuisen talven maassa). En siis välttämättä aja, pukeudu saati muuten toimi moottoripyörälläni järkevästi.
Olen myös niin uusmotoristi, epämotoristi ja naurettava motoristi, että pistin pyörän syyskuun lopussa teloille. Tänäkin syksynä. Pimeässä, kylmässä ajaminen vie liikaa lajin viehätyksestä.

Vapun odotusta kaikille.
 
Kuten jo joku sanoi, jotkin valmistajat varustavat kypäränsä heijastimilla, ei kai niistä ainakaan haittaa ole.

Kuten S1:ssä esim. on kaksi heijastinta visiirin yläpuolella ja yksi takana ns. niskapehmikkeessä

s1_nordic_dragon_large.jpg


schuberth-s1.gif
 
Liivi varmaan auttaa huomaamaan, mutta voiko olla että niiden käyttäjä voi myös viedä huomiota liikaa muusta liikenteestä ja jatkuva käyttö totuttaa autoilijoita näkemään vain liivilliset liikkujat ?

Jos kaikkiin autoihin asennettaisiin sininen vilkkuva valo, tuskin poliisi enään saisi sen enempää huomiota vilkkuvalla valolla kuin ilmankaan vilkkuvaa valoa - siis liivien yleistyessä niiden merkitys vähenee.

Vaikka en vastustakaan liivin käyttöä itse ajattelen että liivien yleistyminen siirtää onnettomuusriskiä muualle, esim. huomion pois siitä vieressä ajavasta liivittömästä pyörästä. Pahasti kärjistäen voisi sanoa että tavallaan aktiiviset liivien käyttäjät omalla itsekkyydellään vaarantavat lähellä ajavien muiden motoristien turvallisuutta kun totuttavat autoilijat näkemään asioita joita yleensä eivät näe.

Kyllä kaikille ajoneuvoille suunnattu ajovalopakko nykyisellään pitäisi taata riittävä näkyvyys ilman liiviäkin.
 
Liivi varmaan auttaa huomaamaan, mutta voiko olla että niiden käyttäjä voi myös viedä huomiota liikaa muusta liikenteestä ja jatkuva käyttö totuttaa autoilijoita näkemään vain liivilliset liikkujat ?

Jos kaikkiin autoihin asennettaisiin sininen vilkkuva valo, tuskin poliisi enään saisi sen enempää huomiota vilkkuvalla valolla kuin ilmankaan vilkkuvaa valoa - siis liivien yleistyessä niiden merkitys vähenee.

Vaikka en vastustakaan liivin käyttöä itse ajattelen että liivien yleistyminen siirtää onnettomuusriskiä muualle, esim. huomion pois siitä vieressä ajavasta liivittömästä pyörästä. Pahasti kärjistäen voisi sanoa että tavallaan aktiiviset liivien käyttäjät omalla itsekkyydellään vaarantavat lähellä ajavien muiden motoristien turvallisuutta kun totuttavat autoilijat näkemään asioita joita yleensä eivät näe.

Kyllä kaikille ajoneuvoille suunnattu ajovalopakko nykyisellään pitäisi taata riittävä näkyvyys ilman liiviäkin.
En ihan allekirjoita kärjistettyä logiiikkaasi.
Periaatteessa sehän tarkoittaisi myös tätä:

Heijastimet varmaan auttaa huomaamaan, mutta voiko olla että niiden käyttäjä voi myös viedä huomiota liikaa muista jalankulkijoista ja jatkuva käyttö totuttaa näkemään vain heijastimia käyttävät jalankulkijat ?

Jos kaikki ajoneuvoihin asennettaisiin sininen vilkkuva valo, tuskin poliisi enään saisi sen enempää huomiota vilkkuvalla valolla kuin ilmankaan vilkkuvaa valoa - siis heijastimien yleistyessä niiden merkitys vähenee.

Vaikka en vastustakaan heijastimien käyttöä, itse ajattelen, että niiden käyttö siirtää onnettomuusriskiä muualle, esim. huomion pois siitä vieressä ilman heijastinta kävelevästä jalankulkijasta. Pahasti kärjistäen voisi sanoa, että tavallaan heijastimien käyttäjät omalla itsekkyydellään vaarantavat lähellä kävelevien muiden jalankulkijoiden turvallisuutta, kun totuttavat autoilijat näkemään asioita joita muuten eivät näkisi.

nixweiss.gif
 
Back
Ylös