• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Nahkapuvun venyttäminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Streethawk
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Puku lehmän nahkaa. Puku hieman liian tiukka ja siitä kysyisinkin, että onko jotain hyvää keinoa jolla pukua saisi vähän venytettyä? Käytössähän se vähän venyy, mutta millä tätä saisi helposti nopeutettua.
Venyikö se puku ilman saunomisia?

Sain itsekin vihdoin hankittua 1-osaisen ajopuvun ja ohjeiden mukaan ostin tosi tiukan. Seisominen suorassa on mahdotonta, ilman että avio-onni pysyvästi kärsii. Myös hengittäminen on erittäin työlästä seisoaltaan. Päälle pukeminen on ohjelmanumero sinänsä, melkoista vääntelehtimistä, nykimistä ja akrobaattisia suorituksia. Eikä pukemisesta tai pois ottamisesta ole mitään toivoa selvitä ilman apua.

Pyörän päällä ajoasennossa kuitenkin helpompi olla. Silti toiveissa on, että vähän tuohon tilaa tulisi. Saunaan en puku päällä mene, siinä voi lähteä vanhalta ihmiseltä henki  
tounge.gif
Saunominen ei auttanut mitään. Käytössä se venyy ja muokkautuu sopivaksi.
 
No kukas on ensimmäinen rohkea ja tekee tutorialin youtubeen
biggrin.gif

Erityisesti kiinnostaa tuo ajoasennon hakeminen suihkussa sekä kypärän venytys saunassa jalat kattoa kohti
biggrin.gif
biggrin.gif


4päivän kuumeilun jälkeen tämä ketju aiheutti muutamat kohtalaisen remakat naurun purskahdukset
smile_org.gif


Ei sillä etteikö tuo sauna olisi hyvä ratkaisu. Saunassa muinoin istuin itsekin uusia luistimia muotoon venyttämässä. Jossain vaiheessa tähänkin tarkoitukseen tuli erikoisuuni missä vain jalat&luistimet olivat lämmössä ja mukana oli vielä paine.

Jatkakaa
smile_org.gif
 
No kukas on ensimmäinen rohkea ja tekee tutorialin youtubeen
biggrin.gif

Erityisesti kiinnostaa tuo ajoasennon hakeminen suihkussa sekä kypärän venytys saunassa jalat kattoa kohti
biggrin.gif
biggrin.gif


4päivän kuumeilun jälkeen tämä ketju aiheutti muutamat kohtalaisen remakat naurun purskahdukset
smile_org.gif


Ei sillä etteikö tuo sauna olisi hyvä ratkaisu. Saunassa muinoin istuin itsekin uusia luistimia muotoon venyttämässä. Jossain vaiheessa tähänkin tarkoitukseen tuli erikoisuuni missä vain jalat&luistimet olivat lämmössä ja mukana oli vielä paine.

Jatkakaa
smile_org.gif
Vaimo vain suihkun lattialle kontalleen ja sitten häneen puku päällä "mounttautumaan" leteistä vain kiinni niin saa kädet oikeaan asentoon kans..


Nonniiii.. menipä taas niin Ariksi, että..
 
Paljonkos ne puvut käytännössä venyy saunomalla tai ilman? Kokeilin Dainesen paria 2-osasta pukua ja 54 menee omin avuin paikoilleen ja ihan nippanappa kiinnikin mutta rinnan kohdalta kirraa niin ettei hartiat liiku mihinkään edes ilman selkäsuojaa. 56:ssa taas hyvin haudatun sikspäkin tilalle mahtuisi tynnyri ja polvisuojat kääntyy pohkeen puolelle. Vai onko saman merkin eri malleissa noin paljon eroja kun noista puvuista pienempi oli oikeasti kaksosainen ja isommassa takki ja housut erillisinä? Samaa mallia ei valitettavasti ollut tarjolla useammassa koossa.
 
Oman kokemuksen mukaan sanoisin että mieluummin hartioista kinnaava, ainakin omat takit on antaneet periksi yllättävän nopeasti, ihan ilman saunomista. Pakin kohdalta väljä pysyy väljänä ellei sixpäkkiä kasvateta ja väljä takki on aika ikävän sporttisemmassa ajoasennossa.

2-osaiseen taas sitten housut sitä kokoa, jossa suojat pysyvät paikoillaan. Oma ohjenuora ollut et muualta tiukat mutta munista ei saa puristaa (yksiosainen tietty "vähän" kiristää muuten kuin ajoasennossa).

YMMV.
 
Venyttelin tänään uusia dainesen nahkoja, ihan vaan pitmällä niitä kokopäivän kotona päällä, välillä kattelin tv:tä välilla täytin tiskikonetta ja tehden muita kotiaskareita. Ei vielä mahottomia venyny, mutta jos pitäis ny viikolla vielä muutaman illan nahkoja päällä, ni eiköhän sitte jo ala jotain tapahtumaan. Kevättä odotellessa :)
 
Tämän threadin syntyaikoinakin läpi lukenut ja vielä se yhtä suurta viihdettä on. Omakin 1-osanen on sen verran kireä että venymistä toivottavasti tapahtuu, hartioista etenkin ahdistaa ja selästä ilman selkäpanssariakin. Hikoillaan ton kanssa nyt alkukesä ainakin jos vaan veri kiertää raajoissa ja katotaan sitten sitä räätäliä ;)

Pitäskö ottaa vaikka spinnintunnille toi ylle, siinä se muotoutuisi ainakin yläkropan osalta lähes oikeaan asentoon :)
 
Hep, tänään venytetty kun opiskelijabudjetti ei ainakaan vielä veny uuteen pukuun.
Puku alunperin jo hivenen nafti ja talvella kuiva ilma kutistanut entisestään:right:

Nyt huomattavasti parempi, joogaa ja venyttelyä sekä ajoasennon liioittelua, ajatteli että hakee
tuo nahka muotoaan takaisin kuivuessaan vaikkei siitä nyt liian isoa tullut muutenkaan.
Haaroja koitin venyttää kun on kiristänyt polvea maahan tavoitellessa sekä selkäpuolta
kun maha taistelee selkäpanssarin kanssa tilasta :grin:

Puvun lämmitysvaiheesta :blink:
CIMG0209.jpg


3*45min, kuskikin laihtui 4kg :WAZAAP: väliajalla nesteytystä ja venyttelyä.
Vaimoke repi puvun päältä ja pitää nyt pervona :p
 
K100 sanoi:
Ehdottomasti kannatettavaa. Sekaan kun sattuisi muutama, joka ei kaljaa kestä, niin olisi varmaan upeat tuoksut aamulla.
Ja sitten tarvitaan vielä joku täyspäinen, joka kuvaa kaiken videolle.
smile_org.gif

Tämä siis järven rannassa, johon voi sitten rymistellä kamat niskassa välillä viilenemään ?)

Niin siis tässä oli kyse isommasta porukasta saunomassa nahat päällä ..
 
Viimeksi muokattu:
ouzi sanoi:
3*45min, kuskikin laihtui 4kg :WAZAAP: väliajalla nesteytystä ja venyttelyä.
Vaimoke repi puvun päältä ja pitää nyt pervona :p

Polvipalat mukana saunassa on melko pervoa. :p
 
Kokeilin nahkahousujen kanssa. Nyt menee vetoketju kiinni ilma hengityksen piätystä. :D 20min jumppausta. Rasvaus venytysalueelta ennen ja kaikkialta jälkeen.
 

Liitetiedostot

  • IMG_2224.jpg
    IMG_2224.jpg
    84,3 KB · Katselut: 144
AAte sanoi:
Kokeilin nahkahousujen kanssa. Nyt menee vetoketju kiinni ilma hengityksen piätystä. :D 20min jumppausta. Rasvaus venytysalueelta ennen ja kaikkialta jälkeen.

Olen kuullut puhuttavan "Imatran ajo" löylyistä mutta en tiennyt että pitää olla oikea nahkapuku päällä. Luulin että oma kokonahka riittää.
 
Back
Ylös