Olet Jyri oikeilla jäljillä. Kun montaa pukua kokeilee ja löytää niistä mieluisan, silloinhan kaikki on hyvin, eikö? Ja kun puhutaan mieltymyksistä, turha niissä toisten on tulla neuvomaan. Sen sijaan kun puhutaan materiaalien ominaisuuksista, ne eivät ole mielipiteitä. Esimerkiksi se mainitsemasi Scottin Outlast-puku ei ole mikään hyvin hengittävä johtuen puvun rakenteesta. Outlast-materiaalia ei ole niin helppo yhdistää hengittävyyteen. Monessa puvussa hiostavuus tulee vuorikerroksista ja niissä olevista eristeistä. Gore-Tex kalvo ei ole siihen syyllinen. Jos pääsette vertaamaan samoissa olosuhteissa esimerkiksi jotain ohutvuorista Armacor-pintakankaasta valmistettua ( esim. Rukka Armax, BMW...) pukua ja rei'ittämätöntä nahkapukua, tuskin kukaan väittää nahkapukua paremmin hengittäväksi. Ja toinen niistä on vedenpitävä, toinen ei.
Näinhän se on, mieltymyksistähän asun valinnassa on kyse ja hyvä niin.
Täytynee katsastaa arkistot josko löytäisin jonkun artikkelin jostain ulkomaisesta lehdestä liittyen materiaalien ominaisuuksiin. En muista törmänneeni sellaiseen kuitenkaan.
Juuri hengittävyydestä keskusteleminen (joskin samassa yhteydessä puhuisin ennemmin viileydestä helteellä) on hankala yleistää kangaspuku/nahkapuku-tasolle. Tämä johtuu siitä, että kangaspukuja on todella monta eri variaatiota. On erilaisia Gore-tex-kalvoja ja niiden erimerkkisiä kopioita ja lisäksi löytyy mahdoton määrä erilaisia pintakankaita. Nahkapuvuissakin on varmasti eroa nahan käsittelyssä ja laadussa ja siten myös mahdollisesti hengittävyydessä.
Nyt jos pitäisi valita kangaspuvun ja nahkapuvun välillä kun pukua käytetään helteisessä ympäristössä, se ei olisi helppoa. Uskon kyllä, että Rukan Armacor on hengittävämpi kuin joku nahkapuku, mutta jos en haluakaan Rukan pukua vaan jonkun toisen valmistajan kangaspuvun? Esimerkiksi Scottin (Yokon) huippumallia mainostettiin "kaikkeen sopivana" ja miten ihmeessä kuluttaja pystyy vertaamaan kaikkien materiaalien ja kalvojen viidakossa kangaspuvuista itselleen sellaisen mikä hengittää ja pitää vettä? Varoisin siis yleistämästä asiaa niin, että kangas hengittää paremmin kuin nahka koska asia voi olla kummin päin tahansa.
Puvun ominaisuuksista täytyy mielestäni etsiä omatoimisesti tietoa, jos ei sitten käy niin hyvä tuuri, että kohdalle osuu todella_ammattitaitoinen ja tuotteet tunteva myyjä. Siten varmasti löytää itselleen parhaiten toimivan tuotteen, sellaisen joka sopii omiin käyttöympäristöihin parhaiten.
Pukujen materiaalien ominaisuuksien vertailua tärkeämpänä näen sopivuuden käyttöympäristöön. Jos on todellinen touring-harrastaja en näe järkeä ostaa 1-osaista erittäin istuvaa nahkapukua vaan ehkä juuri Rukan Armacor-vaatteen. Jos taas käy joskus radalla ajamassa niin nahkapuku on ainut oikea. Näiden ääriesimerkkien väliltä tulee sitten valita oma kompromissi eri ominaisuuksien ja myös hinnan suhteen.
Itse kun ajan radalla paljon on puvun hengittävyys oleellista, mutta suojaavuus ajaa kaiken muun edelle joten nahkapuku on toistaiseksi ainoa mahdollinen valinta siihen ympäristöön.