Kalevassa noin:
Hallitusneuvotteluissa päätettiin, että sakotusta kiristetään tuntuvasti. Rikesakkojen määrää kaksinkertaistetaan ja yläraja nostetaan 115 eurosta 230 euroon. Lisäksi liitännäisen menettämisseuraamuksen, esimerkiksi yksityisomaisuuden ottaminen valtion haltuun, yläraja nousee 1 000 eurosta 2 000 euroon.
Sakotuksen kiristämistä perustellaan sillä, että rikesakkojen euromääriä on viimeksi tarkistettu yli 15 vuotta sitten. Hallituksen esityksen mukaan kaksinkertaistettunakin rikesakkojen taso jää yleiseurooppalaisessa tarkastelussa alhaiselle tasolle.
Rikesakkoja annetaan vuosittain noin 300 000 kappaletta. Kiristyksen koskevat etenkin autoilijoita, sillä rikesakkoja kirjoitetaan lähinnä liikennerikkomuksista.
Myös päiväsakkoihin tulee tuntuva kiristys. Aiemmin päiväsakon määrä laskettiin sakotettavan kuukausituloista siten, että yksi päiväsakko on noin kuudeskymmenesosa keskimääräisestä kuukausituloista.
Jatkossa päiväsakko on yksi kolmaskymmenesosa sakotettavan keskimääräisestä kuukausitulosta, eli sakot kaksinkertaistuvat.
Hallitusohjelman kirjaukseen on merkitty, että ”yksityiskohtaisemman valmistelun yhteydessä voidaan lieventää kaksinkertaistamisvaatimusta, jos esimerkiksi kustannustehokasta kameravalvontaa lisäämällä voidaan saavuttaa osa halutusta lisätulotasosta”.
Rikesakkojen korotuksen arvioidaan nostavan valtion vuosittaisia tuloja 20 miljoonalla eurolla. Päiväsakkojen kiristyksen arvioidaan nostavan valtion vuosittaisia tuloja 63 miljoonalla eurolla.
Tuon perusteella rikesakon korotus on lähes linjassa, mutta ampuu hiukka yli, jos tuijottaa elinkustannusindeksiä. Hammasta purren tuon perusteen vielä nielen.
Toiseksi viimeinen kappale on mainio. Kansalaisten siis edellytetään tekevän rikoksia, muuten rangaistukset nousevat. Tätä parrua hanurissa fiilistellessä ei tule niin mahtava fiilis.