Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
sami1024 sanoi:...miksi ”tukisi sivuston olemassaoloa”, kun vuodesta toiseen lupailtu uudistus on laitettu jäihin...
JMH sanoi:^
Hieno homma. Laitetaanpa vielä kaupan linkki ja tsätti toimimaan, niin voi hetken puksuttaa. Pikkujuttuja, mutta myös sivuston ydinjuttuja.
Goofy S sanoi:Nykykäsityksemme mukaan sivuston uusimiselle ei siis ole tarvetta, uusiminen sinänsä ei voi olla itseisarvo.
Toki kehitämme sivustoa edelleen, pienin askelin menemme eteenpäin.
Goofy S sanoi:Olemme moneen kertaan joutuneet toteamaan ettei vapaaehtoisresurssimme riitä sivuston uusimiseen kokonaisuudessaan. Mm. keskusteluhistorian säilyttäminen vaatii paljon työtä ja ulkopuolisilla teetettynä uusiminen tulisi maksamaan 5-numeroisen summan.



Goofy S sanoi:Yläpalkin linkki kauppaan toimii.
Kiitos Jaskalle ylläpitoon.
Ota Sami koppia sivuston ylläpidosta jos kiinnostusta ja kompetenssia löytyy? Ei ole ollut Jaskalla (eikä aikaisemmilla sivustovastaavilla) apukäsiä jonoksi asti - tämä ehkä yksi taustasyy miksi päädytty nykyisen alustan ylläpitoon rajoittunein kehittämismahdollisuuksin? Ei tarvii olla hallituksen jäsen, eikä hommalla varmasti pääse rikastumaan, mutta onhan sivuston ylläpito ja kehitys yksi oleellinen osa .Orgin perustoimintaa johon tulee panostaa enemmän kuin "vain tekohengittämällä" => eli mikäli innostusta ja (sitoutuneita) tekijöitä löytyy soivalla idealla höystettynä - pitää hallitukselta löytyä myös budjettia...sami1024 sanoi:Kiitos vastauksesta, mukava kuulla jos tilanne on tuo, että alusta on saatu siihen kuntoon, ettei sitä ole perusteltua lähteä vaihtamaan. Ulospäin on ainakin jossain kohtaa saattanut saada kuvan, että nykytoteutus olisi vuosia yli parasta ennen-päivän ja ettei sille sen enempää kannattaisi kuin pystyisikään tekemään mitään ilman että korttitalo romahtaa.
Hieman tuo historia-asia jaksaa hämmästyttää, kun lähtökohtaisesti tuollaisella summalla pitäisi saada 10+ päivää konsulttityötä, ja pätevä heppu koodaa päivässäkin melko paljon...


Motoristorante sanoi:^ Nopealla vilkaisulla v-19 budjettiin, esmes tapahtumatoiminnan kuluista voidaan "helposti" lohkaista sivuston kehittämiskustannuksiin jo ensi vuodelle. Onko yhdistyksen mopoikään pääseminen noin suurten kulujen arvoista jos vaakakupissa sivustokehitys?!? Tai ainakin 15v bileiden tulopuolta voi nostaa mikäli kulut noin korkeat (muutama jäsen bailaa vs muutaman tuhannen harrastajan käyttäjäkokemus sivustolla)![]()
Nitrous sanoi:Mun ymmärtääkseni ns. "avaimet käteen" periaatteella teetettynä sivustouudistus maksaisi tosiaankin sen 5 numeroisen summan, kuten Hessu mainitsi. Valitettavasti tuossa luvussa ensimmäinen numero ei ole 1 tai 2 vaan ollaan ymmärtääkseni lähempänä ysiä.




Nitrous sanoi:Mikä olisi se lisäarvo, jonka sivustouudistus toisi yhdistyksen toimintaan? Eli mitkä ovat ne ominaisuudet, jotka nykyiseltä sivustolta puuttuvat?
Mun ymmärtääkseni ns. "avaimet käteen" periaatteella teetettynä sivustouudistus maksaisi tosiaankin sen 5 numeroisen summan, kuten Hessu mainitsi. Valitettavasti tuossa luvussa ensimmäinen numero ei ole 1 tai 2 vaan ollaan ymmärtääkseni lähempänä ysiä. En ole tuon alan asiantuntija, joten en tiedä mikä siinä maksaa niin perkeleesti. Jos jollain on asiasta parempaa ja tuoreempaa tietoa niin mielelläni sivistän itseäni.