MotoGp 2026

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja XJ 900
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Voi olla että noissa renkaissa pinta on suht vakio mutta runkorakenne paremmin kuumia oloja kestävä.
Nuo erittäin kuumat kelit oli vissiin osasyynä siihen että vanteiden kanssa oli muillakin ongelmia kuin Marcilla.
 
Markun selitykset renkaan puhkeamisesta, vanne meni solmuun kun ajoi rotvallin yli leveäksi...
 
Vanteen vauriot näytettiin kyllä kisalähetyksessä, mutta kumpi hajosi, ensin vanne vai rengas?
Mikäli oikein tulkitsin niin ensin tuli mutkaan liian limiitillä ja päätti päästää leveäksi, sitten osui rotvalliin mopo kyljellään, vanne sököksi ja sitten kumi tyhjeni.

Martinilla meni sprintissä etuvanne sököksi kanttarista, mutta vaan vähän. Ilmaa karkasi sen verran että paine meni laittomaksi mutta rangaistusta ei annettu koska liian matala paine johtui viasta.
 
Mikäli oikein tulkitsin niin ensin tuli mutkaan liian limiitillä ja päätti päästää leveäksi, sitten osui rotvalliin mopo kyljellään, vanne sököksi ja sitten kumi tyhjeni.
Näinhän tuo Ducatin tallipomo asiasta jo sunnuntaina kertoili.
 
Ei datan mukaan kenelläkään ollu kovaa rengasta. Joka jannulla gridissä oli soft edessä, medium takana.
Ei niillä nykyään ole taakse muita seoksia kun soft ja medium. Muutamassa kisassa vuodessa on vaan käytössä erikoisseokset koska normaalit ei kestä. Thaimaassa ja Malesiassa ainakin käyttävät noita, ilmeisesti ainakin runkoa on vahvistettu että kestää kuumuutta paremmin.
 
Jep, muutenkin olen käsittänyt että "soft, medium, hard" ei aina kuvaa kovinkaan hyvin renkaiden eroja. Joka radallehan on muutenkin omat custom-kumit, mutta nämä vielä jotenkin erityiset.
 
Alkaa aika vahvasti muuten näyttää siltä että kausi tulee lyhenemään yhdellä kilpailulla kun Qatarin turvallisuustilanne on erään oranssin herran vuoksi vähän niin ja näin.
 
Oli mukana hyvissä kärhämissä. Kerran meinas raketoida ittesä kuuhun, mutta huhhuh!

Kolmoset ovat aina olleet slaagin aiheuttavaa skabaa, ja tilannetta ei ole helpottanut, että siellä laukkaa yksi härmäläinen hevonen.
 
Hyvä kisa oli. Tapahtumia riitti top 10 porukassa runsaasti ja oli muutenkin viihdyttävä kisa. Bezzecchi selkeästi ilmoittautunut mestaruustaisteluun vaikka kausi vasta nuori ja paljon ehtii vielä tapahtua. Japanilaisitallien heikko suoritustaso edelleenkin pettymys, kun tiukin kärki siirtynyt selkeästi eurotallien hallintaan mikä sikäli positiivista. Katsotaan mitä tapahtuu, kun sirkus siirtyy vanhan mantereen puolelle. Ihme on, jos punaiset Duksut eivät palaa kärkitaisteluun.
 
Moto2 oli pahannäköinen tilanne. Ensinäkemältä katsoin että nyt tuli ruumiita, mutta ilmeisesti selvittiin materiaalivahingoilla.

Vähän olen ihmetelly isossa luokassa rangaisravuutta ohituksissa. Marques joutui luovuttamaan sijan acostalle syynä ajattaminen leveäksi. Martin ohitti pecon ja jos pecco ei olisi antanut tilaa valuttamalla leveäksi olisi tullu yhteentörmäys. Ei rangaistusta.
Bezzechin ohitus acostasta taas oli täysin romurallia ja sälöt vaan pölisi eikä rangaistusta.

Onkohan jurylle painotettu avausviikonlopun jälkeen, että höpinät pois ja sallitaan kilvanajo.
 
Hiuskarvatulkintoja. Ei oo helppoa, kun aggressiivinen kilvanajo pitäisi sallia, mutta julkeudet rangaista. Blokkiohituksessa ohitettava joutuu aina nostamaan. Martinin ohitus oli siistimpi, kuin MM:n, joskin sen rankun suhteen olen edelleen 50/50, mutta olen saavinani kiinni, mitä linjaa Crafar hakee.

Bez ja Acosta... siinä Acosta palasi parkkikselta radalle Bezin kylkeen. Kumpikin laite menin tangentin suuntaan, ja kuulemma tuuli vielä painoi. Kilpailutapahtuma.

Edit: Pecco muuten totesi itekin, että ois pitänyt jarruttaa naksu aiemmin, niin olisi saanut leikattua takaisin. Sitten Martin olisi varmaan leikannut sisälle viimeisessä pitkässä oikeassa.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös