• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MotoGP 2018

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JaSa
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Aika pomppusenki olivat saaneet uudesta pinnoitteesta. F1 kuskitkin valitteli sitä ja ihmetteli, miten Motogp tulee pärjään noissa.
 
rantaile sanoi:
Aika pomppusenki olivat saaneet uudesta pinnoitteesta. F1 kuskitkin valitteli sitä ja ihmetteli, miten Motogp tulee pärjään noissa.
Niin mutta kun se EI ollut pomppuinen kun se valmistui. Se testattiin ennen kisoja se pinnoite ja kuskit sanoivat että on todella sileä. Se asfaltti on päi helvettiä valmistettu ja se on vajonnut.
 
Jep, uuden pinnan jälkeen se oli sileä. Crutchlow ajoi pr-kiekkoja siellä joitain päiviä päällystämisen jälkeen ja sanoi että on biljardipöytämäinen pinta. Sitten esim. F1 kuskit sanoi jo FP1:ssä että rata on pomppuinen, joten nekään ei sitä aiheuttanut, ehkä vain pahentanut kuitenkin. Eli pomput syntyi esim. maapohjan vajoamisen, elämisen tms takia eikä välttämättä käytön vuoksi. Rataa kyllä käytetään päivittäin että onhan sekin mahdollista. Paikalliset sanoo, että alue on aina ollut huono imemään vettä, koska on tasainen (ex lentokenttä) ja maaperä savinen. Vaikka asfaltti ei ehkä ime/suodata kaikkea vettä niin en tiedä olisiko maa siinä alla voinut sitä imeä yhtään sen paremmin.

BT Sportilla oli hyvä lähetys kisoista (heh) koska oli aikaa puhua kaikesta ja mm. Cal kävi heittämässä settiä studiossa. Samoin SIC teamin jamppa kertoili hyviä kokemuksia Sepangin radalta kun se on nyt pari kertaa jo rempattu ja sielläkin piti panostaa veden poistumiseen, koska kun sitä sataa niin kerralla tulee aika reilusti.
 
^
BT Sportsin lähetykset ovat saaneet kehuja ainakin Apriliafoorumilla. Ilmeisen pätevää toimintaa ja porukkaa.
 
Silverstonen jälkimainingeissa tämäkin vanha pätkä rantautui jälleen. Antti Muurinen sanoisi, että eteenpäin on menty. (sen poika oli muuten mun kaa samalla luokalla ala-asteella, kun Antti valmensi kyykkää. Luonnollisesti maikalla oli kausari :D).

 
Viimeksi muokattu:
Ikuinen kilpailukielto Fenatille... täysin kusipäistä toimintaa, ja tota on turha yrittää selitellä tai puolustella mitenkää.

Dovi on kyllä kovassa iskussa. Jos saa täyden ehjän kauden ens vuonna ni Marquez on helisemässä kyl.
 
Bartti sanoi:

Noin pahasti asennevikaselta pitäis ottaa kisalisenssi pois loppuiäks. On jo useasti osattanut, että kasetti räjähtää heti kun radalla sattuu joku herraa harmittava seikka. 2-pyöräisten verstappen. max-pojukin mielummin ajattaa kaverin betoniseinään ku myöntää että häviää toiselle nopeudessa. Idiootteja molemmat. Toivottavasti tappavat vaan itsensä eikä muita jos (=kun) jotain sattuu.

http://www.motogp.com/en/videos/2018/09/09/crutchlow-calls-for-fenati-to-be-banned/271239

Cal uskalsi ainoona sanoo ninku asia on: Fennati heti ulos Motogp:stä (ja yleensäki 2-pyöräsistä) loppuiäksi. Riippumatta mitä radalla kisatilanteessa sattuu, kanssakilpailijalle ei kosteta hengenvaarallisilla tempuilla. Ei ikinä, eikä missään tilanteessa. Ja jos joku sellaiseen syyllistyy, heti ikuinen osallistumiskielto kaikentyyppiseen moottoriurheiluun. HYVÄ CAL!!!!!
 
Viimeksi muokattu:
Jaahas, FIM ja Dorna näemmä haluavat kitkeä tuollaisen käytöksen yhtä kiivaasti, kuin SM-liiga päähän kohdistuvat taklaukset. Ei kaksi kisaa ole kyllä mikään rangaistus tuollaisesta tempusta, ite odotin minimissään loppukauden kieltoa. Niin kuin Crutchlow sen sanoi, henki on riittävän höllässä tuossa touhussa muutenkin, ilman että joku tulee sitten vielä sivusta aiheuttamaan lisää ohjelmaa.

Fenatilla vielä kun on historiaa toisen kimppuun käymisestä radalla, niin aika lailla hyvällä omallatunnolla saisi miehen potkia pois MM-sarjasta. Eiköhän siihen tilalle löytyisi joku vähän vähemmän kaistapäinen tapaus.
 
Montakohan kertaa pitäis kaikkien muiden kuskien antaa paviaanin ottaa startti ja vetää sitten kimpassa/jonossa starttijärjestyksessa varikolle ekan kierroksen jälkeen....
ennen kuin järjestävät tahot ymmärtäisivät tehdä mitä heidän todellakin kuuluisi tehdä ?
 
Toivottavasti tiimeillä ja sponsseilla on munaa olla tekemättä yhteistyötä Fenatin kanssa.

muoks. crash.net kommenteissa: "I listened to the Italian commentary, and MV Agusta has announced Fenati will not race for them next year..."
 
Viimeksi muokattu:
Bone sanoi:
Montakohan kertaa pitäis kaikkien muiden kuskien antaa paviaanin ottaa startti ja vetää sitten kimpassa/jonossa starttijärjestyksessa varikolle ekan kierroksen jälkeen....
ennen kuin järjestävät tahot ymmärtäisivät tehdä mitä heidän todellakin kuuluisi tehdä ?

Ei tuommoisilla tempuilla saada aikaiseksi mitään, fanit vaan vittuuntuu.
Mä ihmettelen että tuota jätkää joku talli suostuu pitämään kuskina. Onkos toi nyt 2 vai 3 kilpailukielto minkä saa:blink:
Kyllä tuommoisen tempun jälkeen tallin pitäisi todeta että kiitos ja näkemiin.
 
Ei liene montaa ihmistä maailmassa, joiden mielestä Fenatin temppu oli hyvä idea. Ehkä hänen äitinsä?

Aika selvä indikaattori siitä, ettei hemmo pysty keskittymään suoritukseen, mikä tietenkin olisi ensiarvoisen tärkeää jos haluaa kunnolla pärjätä.
 
Fenati on kyllä siinä mielessä ihan pelimies, että Manzihan ajaa Forward Racingille, eli ensi kauden työnantajalle. Veikkaan, että ei tartte paljon Agustan puikkoihin hyppiä.
 
Oli paha kepponen. Banaani on paikallaan. Muutamasta kisasta loppukauteen, ja kuljettajan kasetin hajoamistiheydestä johtuen kisajohdon pitää hieman keskustella. Seuraavasta tahallisesta lisenssi pois. Tätä kahden kisan bannipäätöstä ei enää varmaan voi muuttaa.

Niccolo Canepa suoritti tuon kuitenkin komeammin Mugellossa.

 
Back
Ylös