Katselin Valencian Moto2-luokan testiaikoja,lähes samaa vauhtia kuin 250ccm viime kaudella. Kuskeja oli 37 mukana testeissä, saman verran kun olisi kisoissakin niin olisi mukavaa katsottavaa. Mukana näyttää olevan kuljettajia kaikista gp-luokista viime kaudelta.
Toni Eliaksen paras näemmä 1:37.530.
Valencian viimevuotinen WSBK-SSP-kisa:
1 1 35 C.CRUTCHLOW GBR Yamaha World Supersport Team Yamaha YZF R6 23 1'36.865
2 3 13 A.WEST AUS Stiggy Racing Honda Honda CBR600RR 23 0.171 1'37.282
Noh.. Ehkä vielä on liian aikaista vetää johtopäätöksiä.. Ekaan kisaan on vielä aikaa.
Debon ajoi 250-luokan aika-ajoissa viime kesänä paalulle ajalla 1:36.116. Varmaan kalusto kehittyy kauden aikan ja kierrosajat paranevat parikin sekuntia syksyä kohden.
Toivottavasti näemme myös joitakin suomalaiskuskeja mukana tässä luokassa lähivuosina.
Pyörät varmasti kehittyy, mutta niin kehittyy supersportitkin. Noissa testeissä osa Moto2 tiimeistä ajoi supersport specsin moottorilla, osa ihan vakio cebarilla, mutta suurin osa sillä moto2 specsin koneella. Siihen oli huhujen mukaan annettu maksimi kilometri määräksi alle 500km ja noin 125hv.
Dornan ja HRC:n sopimuksen mukaan koneiden pitäisi kestää 3 viikonloppua, joten tuskin tulevat ainakaan tehoa lisäämään. Supersportit tulevat siis todennäköisesti pieksemään Motokakkoset mennen tullen. Esimerkiksi Stefan Bradl on tällä hetkellä hitaampi moto2:lla kuin 125:lla viime vuonna.
..mutta tämähän nyt on kai sitä mitä fanit haluaa. mä en ilmeisesti sit oo fani