Moottoripyörien onnettomuus Pusulassa

Liittynyt
20.2.2005
Sijainti
Oikea Savo
YLE:
Länsi-Uudellamaalla Pusulassa on tapahtunut usean moottoripyörän onnettomuus lauantaina noin kello 15.

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen mukaan kolme henkilöä loukkaantui vakavammin, yksi lievemmin. Kaikki neljä onnettomuudessa ollutta on viety sairaalahoitoon.

Moottoripyöräilijä oli kääntymässä risteyksestä, kun toinen moottoripyörä ajoi kääntyvän pyörän kylkeen. Pyörän kuljettaja ja takana ollut matkustaja loukkaantuivat vakavammin.

– Kääntyvän pyörän kanssa samaan seurueeseen kuulunut moottoripyöräilijä oli kääntynyt oman pyöränsä takaisin päin ja ajanut itse tieltä ojaan vähän reilut sata metriä ennen ensimmäistä onnettomuuspaikkaa. Hän loukkasi itsensä, kertoo vuoroesimies Jani Ketola Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen Karkkilan paloasemalta.

Paikalla oli avustamassa useita ensihoitoyksiköitä.

Länsi-Uudenmaan poliisin mukaan kyseessä on risteysonnettomuus. Poliisi tutkii tapahtunutta.

Onnettomuuspaikka oli Koisjärven risteyksen kohdalla.

Paikalle tuli kaksi ohikulkijaa​

Onnettomuuspaikalle tuli kaksi ohikulkijaa. Ensimmäisenä paikalle tullut hälytti apua.

Toisena paikalle tullut Juha Tanninen kertoo heidän tarkkailleen ja avustaneen onnettomuuden uhreja ennen pelastusyksiköiden tuloa. Ammattiapua tuli kuitenkin nopeasti paikalle.

– Menimme katsomaan kauemmaksi ojaan ajaneen moottoripyöräilijän vointia. Hän oli ajanut keula edellä ojaan. Paikalle tuli ainakin kolme ambulanssia.

Tannisen mukaan toiseen moottoripyörään törmännyt oli lentänyt kauemmas pellolle.

Pelastuslaitoksen henkilöstö ohjasi liikennettä onnettomuuspaikalla.
 
Tuosta hyvinkin tutusta paikasta tuli juuri viimeksi ilometrejä kelatessa taas mentyä. W.T.F on toki ensimmäisenä mielessä, kuten tuossa aiemin jo ihmeteltiinkin.

Tuo lyhenne tapaa kuitenkin liittyä aika usein liikennetapahtumiin.
Eiköhän tähänkin johtaneet aivopierut avaudu aikanaan jollain foorumilla.

Laji ja vuodenaika ovat 2026:kin varmat
perusainekset tuossa hutunkeitossa.

Toivottavasti kellään ei käynyt todella pahasti. Uutta rautaa saa aina alle, jos ei vanha enää oikene ajokunton.
 
Ilmeisesti tuolta kaakon suunnasta on tultu ehkäpä hiukan kovemmilla nopeuksilla, tie laskee ja kaartaa oikealle ja näkyvyys ei tuohon risteykseen ole ihan timmi jos nopeutta on liikaa.
Ja onhan tuo yksi pyörä pitkällä tuolla pellolla pahan näköisesti.
Tuon uutisen mukaan joku on ehtinyt heitää uukkarinkin ja sitten ilmeisesti itse ajanut jostain syystä ojaan hiukan erikohdassa sata metriä ennen ulosajopaikkaa.


 
Back
Ylös