• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyöräkortti vuodelle 2010

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tohtori1
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eilen oli ekat käsittelyharjoitukset. Harjoittelin hidasajoa ja pujottelua. Vasemmalle kääntymiset hitaassa vauhdissa onnistuivat, mutta oikealle oli tosi vaikea kääntyä.

Mikä neuvoksi, että oikealle kääntyminen onnistuisi? Ei kukaan ole seppä syntyessään eli tietysti harjoittelua vaatii, mutta alkoi jo turhauttaa eilen, kun oli niin vaikeaa...
 
Vastustaako sulla käsien asento niinkuin mulla?
Mulla ainakin helpotti kun otin ihan erilaisen otteen kaasukahvasta kun kääntää hitaasti oikealle.. Ranne ei ilmeisesti antanut myöten ja jännitin kädet liiaksi jolloin sarvet ei käänny riittävästi.
 
Tarviinko nyt siis uudet passikuvat ja lääkärintodistuksen, kun
B -kortissa lukee kohdassa:

4a. myönnetty 2004 ja kohdassa
10. myönnetty 1998
omg.gif


A -kortin lisäys siis B-korttiin ja ajokorttilupaa varten.
Passikuvat tarvii uudet ja lääkärintodistuksen myös, jos edellinen on yli 10 vuotta vanha. Eli tarvitset, itsellenikin oli hommattava ja rahastustahan se on
mad.gif
 
Teoriat läpi ilman virheitä
smile_org.gif
, tosin helpothan ne ovatkin.

Tuo oikeelle kääntyminen on minunkin ongelma ja odotan kuin kuuta nousevaa että tää flunssa menee ohi ja pääsee omalla pyörällä harjoittelemaan
062802moto_prv.gif
.

Tsemppiä kaikille oikealle kääntymisen hankaluudesta kärsiville!
thumbs-up.gif
 
En tiedä onko se käsien asennosta kiinni. Taitaa olla kiinni siitä, että olen oikeakätinen. Luistimillakin osaan sirklata hyvin vasemmalle, mutta en oikealle... On se kummallista. Eikä ole muuta mahdollisuutta treenata kuin nuo ajotunnit.  
sad_orig.gif
 
En tiedä onko se käsien asennosta kiinni. Taitaa olla kiinni siitä, että olen oikeakätinen. Luistimillakin osaan sirklata hyvin vasemmalle, mutta en oikealle... On se kummallista. Eikä ole muuta mahdollisuutta treenata kuin nuo ajotunnit.  
sad_orig.gif
Ei tuohon nyt muuta vinkkiä voi antaa kuin se katse, katse ja vielä katse. Melkein pitää katsoa olan yli niin silloin se pyörä kääntyy. Kyllä se siitä!
thumbs-up.gif
 
Puolet olis kai ajotunneista käyty, vähän ajeltu siellä sun täällä, pujottelu vaikuttaa kohtuu helpolta, mutta helposti siinä sitten vaan mokaakin (jalka maahan). Portteja tänään kokeiltiin ja jeesus että se vaikutti pelottavalta tuosta kolmenkympin nopeudesta! Tuntuu kylä että pyörä menee nurin siinä "heilautuksessa", tarttee vissiin oppia vähän luottamaan siihen eturenkaaseen ja lähteä taittamaan pyörää mahdollisimman heti ekan portin edessä, niin se varmaan osuu paremmin se eka käännös tokalle portille niin saa vielä pidettyä sen kolmekymppiä vauhtiakin ja taitettua takaisin vikalle portille.

En tierä morjenstiko joku perkeleen vaarallisen näköinen
biggrin.gif
mustanpuhuva motoristilurjus mulle pyynikintorin kohdalla vastaan tullessa, oli meinaan tällä noviisilla täys työ havainnoida kaikkea mahdollista siinä leppisassa kello viiden "ruuhkassa", voi olla että sivusilmällä näin jonkun heilahduksen. Jännää touhua tää!
blush.gif
 
Ei kannata hätkähtää jos pujottelussa jalka lipsahtaa asfalttiin. Itselläni näin kävi, mutta joko tarkkailija ei huomannut, tai sitten antoi mennä läpi sormien kun se muuten meni ihan hyvin... En jäänyt kyselemään
033102bebe_1_prv.gif
 
Eihän tästä kortin ajamisesta tule mitään. Perjantaina olisi inssirata harkat ja juu vettä taas ja reilusti luvassa
033102ass_1_prv.gif
 
Eilen oli ekat käsittelyharjoitukset. Harjoittelin hidasajoa ja pujottelua. Vasemmalle kääntymiset hitaassa vauhdissa onnistuivat, mutta oikealle oli tosi vaikea kääntyä.

Mikä neuvoksi, että oikealle kääntyminen onnistuisi? Ei kukaan ole seppä syntyessään eli tietysti harjoittelua vaatii, mutta alkoi jo turhauttaa eilen, kun oli niin vaikeaa...
Tämä tuntuu olevan yleistä, itsellänikin oli ensimmäisellä käsittelytunnilla suuria vaikeuksia tuossa pujottelun viimeisessä käännöksessä oikealla. Joku hankaluus siinä on oikeakätiselle kun vasen käsi on ulommaisena... tai jotain. Tuskastuttavan vaikeaa oli, kerran pyörä jopa sammui kun vääntö loppui tanko linkussa. Meinasipa vielä kaatuakin, vimmalla sain kuitenkin taisteltua sen pystyyn  
tounge.gif


Seuraavan kerran ajoin pujottelun vasta inssissä kun loput ajotunnit kuluivat tien päällä. Ja silloin tuo sujuikin ongelmitta, eli pyörällä ajaminen liikenteessä helpotti myös käsittelyradalla toimimista.

Paras tapa noissa hitaissa käännöksissä lienee se että antaa kaasua mieluummin liikaa kuin liian vähän. Kytkimellä ja takajarrua laahaamalla sitten otetaan liiat vauhdit pois. Tuntuu aluksi hankalalta kun pitää montaa asiaa tehdä kerralla, mutta pitemmän päälle kätevä tapa. Suunnilleen noin teen vielä nykyäänkin hitaat pyörittelyt, jos tarvetta on.
 
Vasemmalle ei taho mulla onnistua ja oikeakätinen. oikealle taittuu nätisti. Hankalinta on musta se hidas ajo suoraan voi vee että se tuottaa ongelmia ja taidankin tietää mistä se johtuu ja vika on tuolla olkapäissä ne niin jännittyneet että huhhuh.
 
Jatkan vielä sen verran että eilen oli mutkatie ajoa liikenteen seassa ja ihmettelin kun opettaja vain kerto että mistä risteyksestä minnekkin. No sehä selivisi mistä se johtui. Opettajan sanat oli ajon päätteeksi että "liikenteessä teet oikein mutta inssirata tulee tuottaan sulle ongelman" jippii perkele  
033102beer_1_prv.gif
 
Käsittelykokeen salathan on selvillä, mutta millainen on se itse inssiajo, missä Tampereella esimerkiksi ajetaan.. Hervannasta jonnekin... B korttia kun korortetaan AB kortiksi niin 25 minsaa on ajon aika. Ekaa korttia kun ajaa niin se kai on 35 minsaa.

Ittellä kun tulee autolla ajettua vaan muutamasatakilometriä vuodessa (maantiellä) ja B kortti ajettu maakunnassa, niin ei toi kaupunkipyörittely ole oikein automaattista meikällä. Eihän siinä nyt sinänsä mitään kummaa ole, tasa-arvoiset, kolmiot ja stopit, valot ja kaistat ja ykssuuntaiset nyt on peruskauraa, mutta vieraat nurkat ja vieraanlainen kulkupeli... Jännittää pekele!
blush.gif
 
Kaupungissa ajamiseen pätee samat säännöt kuin maantiellä ja maakunnissakin.

- Risteyksiin ryhmittäydytään oikein, vilkku ennen jarrua, pää kääntyy !

- Kaistan vaihdossa vilkku, ja pää kääntyy!

- Jalankulkijoille annetaan tilaa kun lähestyt suojatietä

- Nopeusrajoitukset inssiä ajettaessa ovat ehdoton maksiminopeus, tarpeeksi työstään tarkka inssi varmasti rokottaa tästä. Liiallinen alinopeus ei ole myöskään hyvästä

- Kaistoilla ei pujoitella, kaistalta toiselle tai oman ajokaistan laidasta laitaan. Varminta inssissä on ajaa keskellä omaa ajokaistaa.

- Korostettu muiden huomioiminen ja varovaisuus ovat varma tie inssin sydämeen


Lievä jännitys on tervettä, pieni adrenaliini veressä voi helpottaa suoritusta. Minulla oli ennen A-inssiä pohjalla 3 vuotta B-ajoa, puoli vuotta C-ajoa ammattiliikenteessä ja 2 pyöräisiä moottoroituja ajoneuvoja oli jo aiemmin ollut, silti jännitin.

Käsittelykokeesta sen verran että minun kohdalla autokoulu teki palveluksen, harjoittelussa käytetty rata/alue oli huomattavasti pienempi kuin inssissä. Käsittelykokeessa tuntui että ajaa lentokentällä, ero pienissä mittamuutoksissa oli suuri.
 
Juu, hyviä vinkkejä ja ..itsestäänselvyyksiäkin, mutta se on musta tärkeää että jaksaa kertailla itsellekin ne itsestäänselvyydet; pikku juttuja opetella, mutta isoja juttuja jos vaikka risteyksessä aikaa jää vähän vähemmän vaikka näyttävän vartalonmyötäisen kesämekon takia.

Tässä kohtaa esim. (suojateitä, kevyenliikenteen väylä, kielletty ajosuunta, kolmio, ajoneuvolla ajo kielletty ja yksisuuntainen ajosuunta) saattaa kokematonta hämätä mm. ajoneuvolla ajo kielletty -merkki jos sieltä puskeekin ihan luvallisesti joku autolla vastaan. Aivot kun sanoo itseä koskien "että ei saa ajaa tuonne" ja sitten kun sieltä joku ajaakin risteykseen niin äkkiä saattaa kokemattomalla tulla ns. järkijumi, kun vielä tietää inssisedän kyyläävän takana.
 
Inssisetä kertoo radiopuhelimella korvaasi minne haluaa sinun menevän, jos inssi käskee ajamaan vastoin liikennemerkkiä niin silloin pysähdyt ja pyydät sedältä lisäselvitystä ajo-ohjeeseen.

Edit: Lisäkyltti "Pihoihin ajo sallittu," oikealle kääntyminen kielletty, vasemmalle ainoa mahdollisuus mennä. Eli väistät jalankulkijoita ja suoraan kohti tulevia. Oikealta yksisuuntaiselta tulevilla kolmiot.
 
Kiitos Prestige hyvistä vinekistä.

Tänään ilmestyneessä MP Maailma -lehdessä oli käsittelykokeesta juttua jossa 9 motoristia (jo pitkään ajaneita) kokeili käsittelykokeita. Viisi selvisi läpi kokeesta, että ei se niin helppoa ole. Tosin yksi veti 400 kiloisella Gold Wingillä pujotteluradan tosi hyvin läpi, siinä on taitoa
bowdown.gif
.

Mutta eipä tässä, täytyy lähteä tuonne konttorin pihalle pujotteleen kun flunssakin antoi periksi.
062802moto_prv.gif
 
Mutta eipä tässä, täytyy lähteä tuonne konttorin pihalle pujotteleen kun flunssakin antoi periksi.
062802moto_prv.gif
Pakko tarttua tuohon kohtaan viestiäsi.

Täällä Turussa pääkatsastusaseman pihalla ei ainakaan tietääkseni saa mennä harjoittelemaan enää ilta-aikaan itsenäisesti, ajoväylälle on tullut portti. Juttelin asiasta viime syksynä parin pihalla seisseen opettajan kanssa ja tiesivät kertoa, että naapurustosta on tullut valituksia kuorma-autojen häiritsevistä peruutussummereista iltaisin ja sen vuoksi on löyty kielto konttorin pihan käytölle palveluaikojen ulkopuolella.

Totaalisen
033102ass_1_prv.gif


Olisin silloin syksyllä mielelläni käynyt harjoittelemassa ennen inssiä ja nyt mennyt palauttamaan tuntumaa, mutta eipä onnistu. Onko Turussa jossain muualla tuollaista valmista rataa, jossa voisi käydä terästämässä taitoja?
 
Back
Ylös