Hah, no ainakin tuolta yläpalkin Albumista niitä löytyy.Nyt aletaan päästä moottoripyöräilyn syvimpään olemukseen![]()
Vielä kun olis kuvia...![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hah, no ainakin tuolta yläpalkin Albumista niitä löytyy.Nyt aletaan päästä moottoripyöräilyn syvimpään olemukseen![]()
Vielä kun olis kuvia...![]()
Ai, että kuva; no nyt särkyy mielikuvatNyt aletaan päästä moottoripyöräilyn syvimpään olemukseen![]()
Vielä kun olis kuvia...![]()
ex Kawa ZL?Hauska tappa vanha tuttu.Onneksi kunnon motoristimies ymmärtää meidän motoristinaisten omintakeisen kauneuden päälle![]()
Ettepä olekaan aikoihin kirjoitelleet tänne.
Tuletteko Nallikariin?
Kyllä prätkäily sanelee meikäläisen(kin) hiusmuodin: yli 10 mm pituus, niin samoin tein soitto parturiin...Itse olen tosin viimeisen parin vuoden ajan suosinut alle sentin pituista kampausta, ei mene tukkakaan niin helposti sekaisin.
Ei siihen mitään parturia tarvitse. Osta sellainen trimmeri, millä pukkaat pään "paljaaksi". Ihan itse olen hiukseni ajanut 6 tai 8 mm terällä. Jos joskus kyllästyn armeijakampaukseen, niin alan taas hipiksi...Kyllä prätkäily sanelee meikäläisen(kin) hiusmuodin: yli 10 mm pituus, niin samoin tein soitto parturiin...Itse olen tosin viimeisen parin vuoden ajan suosinut alle sentin pituista kampausta, ei mene tukkakaan niin helposti sekaisin.
Itsellä on kohtuu pitkät hiukset ja kyllä tulee aika huolella sullottua ponnari takin sisään, joskus kuitenkin se jotenkin sieltä kiemurtelee ulos ja perillä onkin ponnarin sijasta kiva takkupalloKävin tänään ajelemassa ja laitoin hiukset poninhännälle, kun ne normaalisti on letillä tai sidottuina pompulajonolla. Tottakai tiesin, että hiukset liehuu ajoviimassa, mutten arvellut siitä koituvan mitään erityisiä hankaluuksia. Kotona kuitenkin totesin, että fledan letittämättä jättäminen oli virhearvio. Meinaan, yritin kammata tätä 85:ttä senttiä takuista suoraksi, ja se oli mahdotonta. Voi ei.![]()
![]()
![]()
Taidoista jaloin.Moni nainen osaa tuon kikan suullaan...Rullaamaan joutuu niinku kumiukon, tai sit pitää työntää kädet sivuilta hupun sisään, levittää se sormenpäillä sellaiseksi isoksi palloksi ja saattaa perille päähän koskematta![]()
Omakohtaista kokemusta ei oo mutta mitä oon nähny niin pää kasvaa melkoisesti, ainakin jos koko letti on juuresta asti rastaa. Mahtaako kypärä mahtuakaan, ainakin luulis puristavan hemmetisti aluksi, kunnes ehkä littaantuu. Ja voip olla lämmin.Omista hiuksista ei tarvii kysellä, kun näyttävät pikku hiljaa putoavan ihan itsekseenkin pois. Mutta sellaista olisin kysellyt, kun tytär kävi hakemassa rastat, että onko mitään haittaa rastoille jos ne on monta tuntia kypärän sisään sullottuna?
Omakohtaista kokemusta ei oo mutta mitä oon nähny niin pää kasvaa melkoisesti, ainakin jos koko letti on juuresta asti rastaa. Mahtaako kypärä mahtuakaan, ainakin luulis puristavan hemmetisti aluksi, kunnes ehkä littaantuu. Ja voip olla lämmin.Omista hiuksista ei tarvii kysellä, kun näyttävät pikku hiljaa putoavan ihan itsekseenkin pois. Mutta sellaista olisin kysellyt, kun tytär kävi hakemassa rastat, että onko mitään haittaa rastoille jos ne on monta tuntia kypärän sisään sullottuna?![]()
Mulla oli vielä kaksi kesää sitten pitkä tukka cornrows-leteillä. Siis moppi oli letitetty tiukasti päätä myöten taaksepäin (jep, kyllä tiedetään, valkoisella miehellä mustan miehen kampaus...todella naurettavaa). Kypärä tuntui päässä hieman hankalalta...kypärä painoi lettejä ja päänahka tuli hieman helläksi. Jos noiden cornrowssien kanssa oli hankalaa, niin voisin kuvitella, että rastojen kanssa moottoripyöräily on täyttä tuskaa. Mun nykyisiä hiuksia ei paljon pysty letittämään ainakaan seuraavaan 12 kuukauteen.Omakohtaista kokemusta ei oo mutta mitä oon nähny niin pää kasvaa melkoisesti, ainakin jos koko letti on juuresta asti rastaa. Mahtaako kypärä mahtuakaan, ainakin luulis puristavan hemmetisti aluksi, kunnes ehkä littaantuu. Ja voip olla lämmin.Omista hiuksista ei tarvii kysellä, kun näyttävät pikku hiljaa putoavan ihan itsekseenkin pois. Mutta sellaista olisin kysellyt, kun tytär kävi hakemassa rastat, että onko mitään haittaa rastoille jos ne on monta tuntia kypärän sisään sullottuna?![]()
Mulla on kokemusta hiustenpidennyksistä ja kypärän käytöstä.
Kypärän koko kasvoi yhdellä kirjaimella...![]()
Rastat saattaa olla vielä vähän enemmän nupin ympärystä isontavat ainakin noin äkkiseltään ajateltuna.
Joten jos ei nuo rastat ihan kovin pitkäaikainen ratkaisu ole, niin isompaa kypärää lainaksi jostain...![]()
heh, just just...Tosielämässä allekirjoittanut säätää ensin hanskat pois, sitten kiroillaan hetki tupla-d-lenkkien kanssa, jonka jälkeen räpelletään silmälasit pois päästä. Sitten kypärä ja kypärähuppu pois, mahdolliset meikit pyyhkiytyneenä sinne kypärän(-hupun) sisään ja tukka lytyssä. Sitten ruvetaan pyörimään ympyrää että mihin hittoon ne lasit lensi.
Ei linnut silloin paljoa viserrä, ei.
Mua ainakin ihan toistuvasti luullaan mieheksi pyörän kans, mutta se voi johtua asennevaatetuksestakin: pääkalloja kaikkialla... Lyhyttukkaisena mun suurin ongelma on kyl se, et tukka on aina ihan täysin litistynyt kypärän alla. Mitä pidempi lenkki, sen tiiviimmin tukka on päätä myöden. Joskus sen saa elvytettyä veden kans vessassa, mutta useimmiten ei. Eli yleensä ei oo kauhee Hollywood-fiilis kun menee kahville. Meikit ei oo levinny sen jälkeen, kun aloin käyttään vedellä lähtemättömiä, mut useimmiten ei viitsi edes vaivautua niitä laittaan, jos lähtee vaan ajeleen ilman kummempaa suunnitelmaa.Sitä se sitten on; meikeistä tietoakaan, posket puristuneena kypärän alta, kypäräpipon sauman jälki otsassa, silmät verestävinä viimasta, hiukset länässä.... argh. Kai siihen on vaan totuttava kun kuuluu lajiin.![]()
Jotenkin vaan on kade miehille jotka voi ajella hiukset siiliksi ja se on siinä.
Oliks noi niille taysille rinnoille?