Yleensä tapana lienee perustaa rahasto vainajan lasten koulutuksen tukemiseksi.
Valitettavasti minulla on omakohtaistakin kokemusta puolison menettämisestä liikenneonnettomuudessa. On totta, että raha ei menetystä korvaa, mutta tämä yhteiskunta on rakentunut niin, että maksut on pakko hoitaa heti onnettomuutta seuraavanakin päivänä, mutta eläkepäätösten ja mahdollisten vakuutuskorvausten käsittely kestää kuukausia. Eli rahakin on kyllä tarpeen.
Tärkeintä on kuitenkin ystävien ja yhteisön tuki ja on hienoa lukea että Turun Moottoripyöräkerho on järjestämässä omaisten toiveesta saattuetta vainajan viimeiselle matkalle. Kaikenlainen vilpitön muistaminen on parasta tukea, mitä omaisille voi antaa. Yksityisyyttä kunnioittaen tietenkin.
Synkimmistäkin hetkistä pitää löytää jotakin positiivista. Liikenneonnettomuudet ovat aina vahinkoja, sattumia, jotka eivät jätä omaisille syytä itsesyytöksiin. Me emme olisi voineet tehdä mitään toisin estääksemme onnettomuuden. Ja jos lähtö tapahtuu rakkaan harrastuksen parissa, voi luottaa, että myös viimeiset hetket olivat onnellisia.