Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
nyt ei ihan auennut... siis jollei kohteen etäisyyttä pysty arvioimaan yhtä hyvin, mitenkä se pienentää ylinopeuden "vaikutusta"?
Ompa jäljelle jääneillä ikävä kotimatka...Näin tuon kolmikon aamulla Liedossa. Keltaisen pyörän kuljettaja ajoi kärjessä.
no ei ehkä 100 ja 120 välissä olekaan niin suuren suurta merkitystä. Mutta sitten kun aletaan niitä tikkareita hilpeästi tuplailemaan taikka triplailemaan, mikä tietysti on tämänkin palstan tietyillä vakikommentaattoreilla ihan täysin normimeininkiä joka kioskireissullakin, niin sillä onkin jo täysin ratkaiseva merkitys ihan kaikkeen.nyt ei ihan auennut... siis jollei kohteen etäisyyttä pysty arvioimaan yhtä hyvin, mitenkä se pienentää ylinopeuden "vaikutusta"?
Jos et pysty sanomaan onko kohde 25, 50, 100 vai 300m päässä niin virheen syntymiseen (tässä kolari) ei oo juuri vaikutusta sillä ajaako tuo arvioitava kohde 100km/h vai 120km/h - varsinkaan jos lähestyy lähes kohti katsojaa, kuten risteystilanteessa on.
Yritätkö sanoa, että tuplaamalla tai triplaamalla ero nopeuden vaikutuksessa havaitsemiseen auton ja moottoripyörän välillä poistuu, vai mitä sönkötät? Spekka jo väänsi sulle rautalangasta, olisi luullut, että ymmärrät, mutta ei. Vastaan pitää väittää, mutta kuitenkin sen kummemmin yksilöimättä, mitä kohtaa.Mutta sitten kun aletaan niitä tikkareita hilpeästi tuplailemaan taikka triplailemaan, mikä tietysti on tämänkin palstan tietyillä vakikommentaattoreilla ihan täysin normimeininkiä joka kioskireissullakin, niin sillä onkin jo täysin ratkaiseva merkitys ihan kaikkeen.
Täällä ilmoittautuu toinen joka ei ymmärrä,kyllä sillä nopeudella ON väliä. ylin tuomioistuinkin on jättänyt rankaisematta kuolonkolarissa alle ajanutta, koska alle ajanut ei voinut tietää, että kaveri tulee 180 km/h. sillä ajaako 100 tai 120 ei ole juurikaan valiä, mutta jos nopeutta on tuplasti niin tilanne kyllä muuttuu aivan erilaiseksi, tuleehan se kohdalle 2 x nopeammin.Yritätkö sanoa, että tuplaamalla tai triplaamalla ero nopeuden vaikutuksessa havaitsemiseen auton ja moottoripyörän välillä poistuu, vai mitä sönkötät? Spekka jo väänsi sulle rautalangasta, olisi luullut, että ymmärrät, mutta ei. Vastaan pitää väittää, mutta kuitenkin sen kummemmin yksilöimättä, mitä kohtaa.Mutta sitten kun aletaan niitä tikkareita hilpeästi tuplailemaan taikka triplailemaan, mikä tietysti on tämänkin palstan tietyillä vakikommentaattoreilla ihan täysin normimeininkiä joka kioskireissullakin, niin sillä onkin jo täysin ratkaiseva merkitys ihan kaikkeen.
Tässä tapauksessa tuskin on kyse siitä, että tilannenopeus olisi ollut tuplat tai triplat tikkariin verrattuna, joten miksi otat sen esiin?
Minä siis väitän, että nopeudesta riippumatta (ylinopeudet, vaikka tupla tai triplat tikkarrin verrattuna) auton etäisyys ja vauhti on helpompi havaita. Oletko erimieltä? Jos olet erimieltä, niin miten tuo mielestäsi oikeasti on?
Ja mikä merkitys tällä vauhdin ja etäisyyden havainoinnin helppoudella on? Se, että siihen eteen ei pitäisi ajaa, jos ei ole varma. Kenenkään, varsinkaan 70-vuotiaan, päivä, viikko, aikataulu tai 5 minuuttinen ei mene pilalle pienestä mahdollisesti turhasta lisäodottelusta. Siis jos ylipäänsä on havainnut muut.
Mutta valitettavasti monet tuolla liikenteessä ovat suojaavissa peltikuorissaan niin välinpitämättömiä, että mopon eteen voi ihan surutta ajaa, koska se tulee hiljaa ja kuitenkin jarruttaa tarpeen tullen.
Ei varmaan siitä, että olisi ollut tuplat tai triplat. Mutta oliko tuossa kuvausten mukaisessa sumussa jo tikkarikin liikaa?Tässä tapauksessa tuskin on kyse siitä, että tilannenopeus olisi ollut tuplat tai triplat tikkariin verrattuna, joten miksi otat sen esiin?
jaa puhuinko nimenomaan tästä tapauksesta?jaa onkohan tästä jo tuomiot siis jaeltu (muuallakin kuin netissä?)---
Omaan päähän ei oikein mahdu miten ihmeessä ylinopeudesta otetaan kortti pois mutta kolarin aiheuttamisesta ei.
Tällä konstilla kaikki hoksaavat, ettää tämä on juuri se tapa, millä moottoripyöräilijä pääsee hengestään.Täytyypä vielä sanoa, että minkä takia nämä uutisoidaan niin että moottoripyöräilijä on kuollut törmättyään plaa plaa..
---![]()
Ihan kuin olisi minun suustani tuo teksti. Nykyään on enemmänkin sääntö kuin poikkeus tulla kolmion takaa jonkun eteen. Kotini ja keskustan välisellä esikaupunkitiellä on 7 km:n matkalla todella paljon asutusalueiden risteyksiä. Joka hemmetin kerta ajaessani tuon välin joudun useamman kerran ihmettelemään eteen kolmion takaa tuuppaavaa ajoneuvoa niissä tilanteissa, kun takanani ei tule ketään. Ja nyt liikun siis autolla. Ymmärrän työmatkojen aikaan, kun liikennettä on paljon, niin johonkin väliin se vaan on mentävä, mutta kun takanani on tyhjä tie niin ei kun eteen vaan. Välinpitämättömyyttä, sitä se mielestäni vain on. Kolmiolla ei ole enää mitään virkaa nykyään.Kyllä monet autoilijat tunkevat autojenkin eteen ihan surutta. Välillä näyttää siltä, että "kärkikolmio"- merkki ei merkitse enää mitään. Kaistanvaihdossa riittää se, että on vilkku päällä, silloin on "oikeus" vaihtaa kaistaa ja muut väistäköön. Suomalaiselle perusliikkujalle ei olisi pitänyt kenenkää puhua ikinä mistään ulkomaiden liikenteen sujuvuudesta ja kohteliaisuudesta tai tilan antamisesta. Täällä ne on kaikki kääntyneet niin päin, ettei sitä tilan antamista tarvitse odottaa vaan väistämisvelvollinen saa tulla laput silmillä eteen ja jos et väistä olet joustamaton mulkvisti.
näin on, naapurissa 91 v vaari ajelee päivittäinEi tuommoinen alle 80-kymppinen kuski vielä vanha ole nykymittapuun mukaan. Tiedän paljon vanhempiakin kuskeja. Ihmisten keski-ikä on nousussa, eli yhä vanhempina tullaan autoilemaan tulevaisuudessa, mikäli nykymeno jatkuu.