MLTM sanoi:Lieneeköhän tällaisessa tapauksessa tarpeellista antaa vakuutusyhtiölle "liikaa tietoa" ? Eli jos pyörä on ollut vaikka pari päivää varastettuna, niin täytyykö omistajan antaa arviota, että ajettu noin tunti. Ikään kuin omalla vapaaehtoisuudella osoittaa vakuutusyhtiölle, että he pääsisivät helpommalla?
Näkisin, että pyörä on ollut varastettu sen aikaa kun on ja sillä on ajettu jos on ajettu. Lisäksi pyörää on ilmeisesti rikottu? Kuka tietää mitä teknisiä vaurioita on voinut syntyä, varsinkin kun vandalisointia on tapahtunut. Tankkiin/ moottoriöljyn sekaan on voitu vaikka kusta -> Tekninen vaurio joka ei heti näy.
Vakuutusyhtiölle kannattaa antaa rehellinen kuvaus vahinkotapahtumasta, mutta missään nimessä ei kannata alkaa lapaan syöttämään liian helppoja.
Yksi asia on varma: Vakuutusyhtiö käyttää kaikki vakuutusehtojen kiemurat vähentääkseen korvausvastuutaan, nyt ja tulevaisuudessa. Heidän bisnesmalli on myydä vakuutuksia ja korvata mahdollisimman vähän.
Se on selvä että koittavat päästä mahdollisimman pienellä korvauksella.
Antaisin mielelläni lunastettavaksi, tosin se ei taida olla minun päätettävissä.

