• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyörä vakuutusten vertailu 2012 / Moto 1 1/2012

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja westy
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
polip sanoi:
Puhelu yhtiöön pudotti maksun 820€:sta 321€:oon.
Ps.Kukaan virkailija ei kyennyt selittämään maksun rajua nousua edelliskaudesta.
Pyysivät repimään laskun ja lähettivät tuon halvemman.(321€)

Juu. Käsittämättömiä hommia noi vakuutusasiat. Itselläni yhtiönä If ja vähän samanlainen tilanne oli kun viime vuonna oli vielä seisonta-ajallinen vakuutus ja nyt vaihdoin ympärivuotiseen. Nuo kaksi eri tyyppistä vakuutusta on hinnoiteltu täysin eri tavalla. Ja parasta se, että tuolle seisonta-ajallisellekkin löytyy 12kk hinta, vaikka kuka helvetti sellaista ikinä ottaisi? :D

Hinnat olivat tosiaan jotain seuraavanlaista:

Viime vuoden vakuutuksella tämä vuosi olisi maksanut n. 1200 € (pelkkä liikennevakuutus).

Mutta kun vaihdoin ympärivuotiseen vakuutukseen niin hinta on 520 € ja siihen sisältyy jo kaskokin.

Ja parasta oikeastaan se, että kukaan ei minulle viime vuonna kun vakuutusta olin ensimmäistä kertaa ostamassa niin puhunut mitään, että vakuutuksia on kahta erilaista. Onneksi tosin oli muutenkin lyhyt ajokausi viime vuonna, että olisin seisonta-ajallisen ottanut joka tapauksessa.
 
sirloin sanoi:
Juu. Käsittämättömiä hommia noi vakuutusasiat. Itselläni yhtiönä If ja vähän samanlainen tilanne oli kun viime vuonna oli vielä seisonta-ajallinen vakuutus ja nyt vaihdoin ympärivuotiseen. Nuo kaksi eri tyyppistä vakuutusta on hinnoiteltu täysin eri tavalla. Ja parasta se, että tuolle seisonta-ajallisellekkin löytyy 12kk hinta, vaikka kuka helvetti sellaista ikinä ottaisi? :D


Niinpä, sanoi Raid :D

Ihmettelin itsekin viime syksynä pyörää vaihtaessani, sillä nyt on kyykkyyn seisonta-ajallinen vakuutus IFistä, ja vakuutuskirjassa on vuosihintana "naurettavat" 3600€ kaskoineen päivineen. Meinasin saada slaagin, mutta talviajalta ei juurikaan liikenne rullaa. Sitten kun tulee aika ottaa mopo kadulle, niin menee "ympärivuotiseen", seisonta-ajattomaan vakuutukseen.

Vakuutusmyyjä oli kieltämättä vähintään yhtä ihmeissään kuin itsekin, kun onnistui tekemään vakuutuksen muuhun kuin huonon teho-paino -suhteen kopteriin. Kai ne äs-poonukset houkutti ja se keskittämisetu, kun kelkkakin tuli pistettyä lihoix huonon ajokauden alla?
 
polip sanoi:
Puhelu yhtiöön pudotti maksun 820€:sta 321€:oon.
Ps.Kukaan virkailija ei kyennyt selittämään maksun rajua nousua edelliskaudesta.
Pyysivät repimään laskun ja lähettivät tuon halvemman.(321€)
Tänään (3.5.12) vihdoin kolahti lasku kotiin.
Eipä ollut sama summa mikä sovittiin (321€) puhelimessa.Lopullinen vuosimaksu
olikin mystisesti 274€.
Tämä kelpaa minulle
 
Bandit 1250 -08
Ikää ittellä 26v
Vantaa

OP-Pohjola
Ympärivuotinen liikennevakuutus + täyskasko
Bonukset 25/70
+päälle kaikki maksutapaedut, keskitysedut yms. ja jäsenyysalennus (taisi olla -25% kaskosta, kiitos kauniimmalle puoliskolle)
Vuosimaksu 823,xx neuroa. Onneks on tollanen painava rohjo pyöränä.

Varashälyttimestä saa vuosimaksusta pois ~25 euroa eikä hälyttimellä tai sen olemattomuudella ole vaikutusta 150e omavastuuseen varkaustapauksessa... Tämä kohta voisi olla paremminkin. Hälytin se on silti oltava, kun en tuota yöksi piiloon saa ja omissa autoissa on tällä alueella käyty penkomassa jo neljä kertaa muutaman vuoden sisään.
 
Valiant sanoi:
Bandit 1250 -08
Ikää ittellä 26v
Vantaa

OP-Pohjola
Ympärivuotinen liikennevakuutus + täyskasko
Bonukset 25/70
+päälle kaikki maksutapaedut, keskitysedut yms. ja jäsenyysalennus (taisi olla -25% kaskosta, kiitos kauniimmalle puoliskolle)
Vuosimaksu 823,xx neuroa. Onneks on tollanen painava rohjo pyöränä.

GSX 1400 -06
mies 26v
Rovaniemi

IF
Ympärivuotinen liikennevakuutus + täyskasko
Bonukset 20/70
+päälle kaikki maksutapaedut, keskitysedut yms. ja jäsenyysalennus (15% molempien maksusta + S-ryhmän bonukset korjaa summaa aikanaan)
Vuosimaksu 1098€ On painava rohjo minullakin mutta saa silti maksaa hunajaa.

tuota XT yammua en voi vakuuttaa IF:llä koska alennuksineenkin pelkkä liikennevakuutus oli yli 700€ tarjoushintana kaikki alennukset huomioiden....
 
Viimeksi muokattu:
Vifferissä Tapiolan vakuutukset: Liikenne 65% ja täyskasko 70% bonareilla,
750€/a, ja kun liikenne putoaa myös 70 prossaan, niin 700 €/a, ei paha ei ollenkaan paha!
 
IF on kyllä jännä puulaaki, monilta kuullut että helposti kallein, jopa 1000€ erolla seuraavaan.

Itselläni taas oli _selvästi_ halvin.

Mies 23v
Vantaa
SV1000s 2003

30/70% liikenne/kasko(täys)

~900€ ympärivuotinen.

Ei mainittuna kaikkia muita keskittämisymsalennusjuttuja.

Huomion arvoisena seikkana IF:n laskuri tarjoaa samoilla tiedoilla hinnaksi noin 1800€. :right:
 
Nitrous sanoi:
Just tossa pyydelly tarjouksia vakuutusyhtiöistä ja taitaa olla tuollaista n. 500€ hintahajontaa lakisääteisen liikennevakuutuksen lähtöhinnassa. Euromääräinen ero yhtiöiden välillä supistuu jonkin verran kun otetaan bonukset yms. keskittämisalet huomioon.

Eli toisissa yhtiöissä mätetään tuon oletetun määrtyn hinnan päälle extraa 500e ?)
 
tontze sanoi:
Eli toisissa yhtiöissä mätetään tuon oletetun määrtyn hinnan päälle extraa 500e ?)

Minkä ihmeen määrätyn hinnan. Mistä kumpuaa käsitys,että liikennevakuutus olisi kaikilla yhtiöillä saman hintainen?
 
Kyllä se kaikista parhain konsti pitää noi vakuutukset kurissa vaihtamalla niitä tasaisin väliajoin. Jos olet ollut jossain yhtiössä liian kauan se unelma-asiakas, eli siis passiivinen pysyvä asiakas sen rahatukon kanssa, eli olipa se hinta mitä hyvänsä, niin kyllä taatusti hinnat nousee yli yleisindeksien.

Ja samalla kun vaihtaa, niin vaihtaa kaikki vakuutukset: autot, mopot, veneet, kiinteistöt, maa-alueet, kesämökit... Ja sitten kun vuoden päästä kysyy uuden hinnan edellisestä yhtiöstä niin ne aiemmat 15 % indeksikorotukset on jostain kumman syystä jäänyt pois?

Ja tietenkin kertoo samalla syyn edelliseen vaihtoon, jos et ole se vakuutusyhtiöiden kauhu, se miltä on mm. mopo n...ssittu 7 krt. ja talokin palanut 3:sti.
 
GSX-1400 mies 55v Helsinki Pohjantähti ympärivuotinen liikenne/täyskasko 150e omavastuu 70/70 bonus+kaikki muut alennukset 756,88euroa.
 
Yamaha Vmax -00, mies 26v, Salo, IF ympärivuotinen vakuutus+täyskasko pienimmällä omavastuulla, 40/70 bonukset, ensimmäisen tason keskittämisalennus ja hintaa koko paketille yhteensä noin 450€.
Kallein tarjous tuli Pohjolasta ja sillä hintaa noin 900€. Sillä tuntuu ainakin olevan hinnan kannalta pirusti merkitystä asuuko kehäkolmosen sisä- vai ulkopuolella...
 
Eipä ole tuota lehteä, jossa on vertailutaulukot, mutta osaisko joku sanoa mistä saisin edukkaimmin vakuutukset Suzuki Bandit 650 SA ABS:ään, vm. 2007? Iffin nettilaskuri tarjoaa aloitusbonareilla ilman keskittämisalennusta hinnaksi 763 euroa ensimmäiselle vuodelle. Täyskasko (500 omavastuulla) ja liikennevakuutus siis. Asun Espoossa ja tuo on halvin laskureista bongaamani hinta toistaiseksi.
 
Tässä on pari pientä muttaa tässä keskittämisessä...

Saan esimerkiksi autoni kaskosta seuraavat alennukset:

Bonus: 70%
Turvallisen kuskin alennus 5%
Joku turvallisuus alennus 5%
Keskittämisalennus 17%

Eli jos vaihdan auton toiseen yhtiöön, niin heti lähtee se 27% lisäalennukset. Eli helposti käy lopputulos plus-miinus-nolla:)

Vakuutusyhtiö on tapiola. Ja jos menen vaihtamaan MP:n toiseen yhtiöön niin liikennevakuutuksen bonukset tippuvat 70%:sta 35%:een. Syystä että tapiolassa nousee ponukset joko 5% tai 10% kesässä, riippuen siitä kuinka pitkä on pyörän ajokausi. Nyt kuitenkin jos vaihdat yhtiötä. Niin moni muu yhtiö antaa bonuksia vain 5% kaudesta. Tämän lisäksi minulta lähtee se 17% lisäalennuksia. Niin on helppo laskea että on vaikea saada kilpailevaa tarjousta, ellei ko pyörä ole reilusti ylihinnoiteltu omassa yhtiössä.

Mutta mainittakoon, että ne joilla on bonukset ovat nousseet vain 5% kaudessa, niin vaihtaessaan vakuutuksensa tapiolaan, voivat bonukset jopa tuplaantua, jos ajokaudet ovat olleet riittävän pitkiä Eli paras hyöty tulee silloin kun liikennevakuutuksessa on bonuksia 35% pohjalla:)
 
Motoristi1958 sanoi:
Vifferissä Tapiolan vakuutukset: Liikenne 65% ja täyskasko 70% bonareilla,
750€/a, ja kun liikenne putoaa myös 70 prossaan, niin 700 €/a, ei paha ei ollenkaan paha!

Päivitys, liikenne + täyskasko 160 € omavastuu 70 bonarit molemmissa. 5 kk liik., 7 kk seisomassa. Kaskosta keskeytyy myös törm.turva, eihän sillä kukaan törmäile, kun tallissa seisoo.

Hinta yht. 624 €, allamainitun teho/painosuhteella. Keskityksiä on.

Edit, luettuani ylläolevan Sky:n, juurikin näin. Mulla oli toissakesänä If:ssä XJR-aikoina ja vaihto VFR:ään tuotti aika äkäseen huutokaupatuksen yhtiöiden välillä ja sitten nykyiseen. Liikenteen bonareillekin tuli vauhtia, siis 10 % / a, eli täysbonarien saavuttaminen nopeutui parilla vuodella.
Muttah - tapauskohtaisiahan nämä ovat, muuta kuin vak.huutokauppaan. :thumbup:
 
Viimeksi muokattu:
Vakuutusyhtiö laskee alennukset yksi kerrallaan, eli lisäalennus tulee alennetusta hinnasta, joten 5+5+17 ei ole yhteensä 27, vaan vähemmän. Prosentit sinänsä saattavat kadota vaihtaessa. Mulla toimii vähän samantapainen systeemi Turvassa oikein mainiosti, korvauspuolesta puhumattakaan.
 
Mulla taas meni kaikki Iffiin, niin henkilövakuutukset, nekin oli halvemmat + ajoneuvot, autoissa pärjäs loppulaskujen suuruudessa 20-30€ per auto ja pyöränvakuutus kaskoineen ylivoimaisesti paras iffillä, koko vuosi aluksi 498€, törkeimmät tarjoukset n.1300€/v. sen jälkeen kun keskitin autot yms. niin tipahti pyörän maksusta vielä 50€ lisää pois. :jpstyle:

Loppulaskelma on helppo verrata kun käskee lähettämään laskelman kaikesta paperilla tai sähköisesti ja ei ku vertaamaan nykyiseen yhtiöön mikä kullakin on. :paikallatuulee:
 
aj@ sanoi:
Vakuutusyhtiö laskee alennukset yksi kerrallaan, eli lisäalennus tulee alennetusta hinnasta, joten 5+5+17 ei ole yhteensä 27, vaan vähemmän. Prosentit sinänsä saattavat kadota vaihtaessa. Mulla toimii vähän samantapainen systeemi Turvassa oikein mainiosti, korvauspuolesta puhumattakaan.

Taidat olla oikeassa. 5+5+17 on tässä tapauksessa n. 25.1%. Laskin ihan itse!:p
 
Back
Ylös