• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyörä hakusessa, osa 3

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kartsa-hel
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Katsottiin vaimon kanssa perjantain iltaelokuva yhdessä, hauska tapa aloittaa viikonloppu yhdessä. Leffan jälkeen oli pakko käydä pihalla haukkaamassa happea - ja tietysti piti käydä katsomassa Herttuaa. :) On se omalla tavallaan pirun kaunis pyörä tuo KTM Dukekin. Tajusin siinä pihalla, että Dukekin vain vaatii kantajaltaan omanlaisensa vaatteet. Vaimo on huomenna jossain koulutuksessa niin Kartsalla on koko päivä aikaa tehdä mitä huvittaa. Voisi vähän lähteä ajelulle ja kierrellä samalla noita prätkävaatekauppoja. Jos sitä ensin ostaisi Dukelle sopivat prätkävaatteet. Tuo käytettynä ostettu prätkätakki on oikeastaan ihan kohtalaisen jees, se on musta, mutta kyljissä on ilmeisesti jotain heijastavaa hopeaa. Pitää vain ostaa niihin sopivat housut ja siistimpi kypärä. Housut ja kypärä voisi olla vähän urheilullisemmat - niin kuin Dukekin. Ostetaan sitten klassiset mattamustat prätkävaatteet näytelmän osassa 4 kun on hankittu se mattamusta uusi naku.

Ja pakko kai se on vielä kerran käydä Boot Factoryssakin ostamassa vähän urheilullisemmat bootsit Dukea varten. Säästetään nykyiset klassiset Boot Factoryn bootsit sitä mattamustaa nakua varten.
 
kartsa-hel sanoi:
... ja aletaan yhdessä pikkuhiljaa virittelemään sitä mahdollisesti jo ensi kevään näytelmän neljättä osaa: Mikä on tämä pyörä:
- Alle 1000cc.
- Ei tarvitse olla niin ketterä ja kevyt kuin KTM Duke 390, mutta kuitenkin mahdollisimman ketterä ja helppo ajettava.
- Nakupyörä, hieman customiin vivahtava, mutta kuitenkin selvästi aito nakupyörä (pystympi ajoasento yms.).
- Kaunis. Maskuliininen.
- Upea design, linjakas (kuten jotkin harrikat, joissa pyörän linja jatkuu ikään kuin samalla kynänvedolla tankista penkin kautta takalokasuojaan).
- Kumea murahtava soundi.
- Helppo ajaa sekä kaupungissa (40-50km/h) että moottoriteillä (100-120km/h).
- Mattamusta :D
- Mustan pyörän sisällä upea kromia/metallia kiiltävä moottori.
- Kaikki muutkin yksityiskohdat pyörässä huolella suunniteltu / toteutettu. Ns. kaunis kokonaisuus.
- Bonuksena olisi kiva myös opetella huoltamaan pyörää itse (tätä varten onkin sitten pakko rakentaa se autotalli, tälläistä pyörää ei enää mitään ramppiviritystä pitkin viedä talon kellariin)
En ole tuota Triumphin street tripleä ajanut, mutta se on nyt sellainen joka pitää päästä kokeilemaan.

Nyt alkaa olla viitisen sataa kilsaa alla tuolla tonnisella allekirjoituksen jammulla. Lapsettaa, ei voi kieltää ja se vastaa ihan mukavasti siihen tarpeeseen. Etenkin kun tänään ajeltiin taas emännän kanssa, sillä on jammun FZ6N ja tuolla isolla pysyy mukavasti mukana. Ei haittaa vaikka emäntä avaa hanan kokonaan, mulla riittää löylyä ettei tarvi jäädä odottelemaan. Etenkin kun pysyy hereillä ja potentiaalisissa kiihdytyspaikoissa pitää pienen vaihteen silmässä.

Kävin tänään sitten myös kokeilemassa tuota emännän pyörää ja täytyy myöntää että se ketteryys on ihan mukavaa mikä siinä kusiaisessa on. Madallettuna se on mulle kuin Honda Monkey ja paino tuntuu entistä vähemmän. Toki kahvat on liian ylhäällä, vaihdepoljin väärässä asennossa jne. mutta silti se on kevyt ja ketterä ajettava. Ymmärsin vähän paremmin tuon jälkeen miksi Kartsa arvostaa kevyttä ja helppoa pyörää.

Voimaa vaan ei ole etenkään alhaalla (alkaa tulla tuntumaa tuohon tonniseen), mutta kulkee se liikenteen mukana vinguttamatta. Tuo tonninen on monessa suhteessa norsun tuntoinen, kusiaisessa ei ole alhaalla väääntöä. Siksipä kiinnostaisi kovasti käydä kokeilemassa tuota Trumpan kolmisylinteristä vehettä. Voisin kuvitella että siinä on keveyttä ja ketteryyttä, sen vääntökäyrä lupailee myös mukavaa ajoa, eli koeajoon se pitää hakea. Katotaan vaihtuuko joskus myöhemmin pienempään kun tämän isomman saa kunnolla koeajettua. (vuosi, pari siis).
 
... tuli tuosta mattamustasta prätkästä ja vaatteista vielä turvallisuus-näkökohta mieleen. Noin maalaisjärjellä ajateltuna ei ole ehkä paras mahdollinen idea täysin mattamusta prätkä ja sen selässä täysin mattamustaan puettu mies mustaa asfalttia vasten - ei välttämättä ole autoilijoille kaikkein helpointa havaita. Tässä mielessä tuo musta/valko/oranssina kirkuva Duke on kyllä varmasti turvallisempi vaihtoehto. Mutta kaipa tuohonkin mattamustaan voi löytää jonkin siistin pyörään sopivan heijastuskeinon, mikä lisää turvallisuutta mutta ei pilaa ulkonäköä.
 
TIJ sanoi:
ehkä sittenkin:
_moto-guzzi-bellagio-serie-1.jpg
Joo, näistä kahdesta jos pitäisi valita, niin kyllä se olisi tuo moto guzzi. :D

Tässä olisi vähän sellaista kokonaisuutta, mitä olisi seuraavassa pyörässä (ja miehessä) hakemassa:
16-hd-promo-lit-book.jpg

Mutta nyt on Duke. Otetaan vastaan ehdotuksia, millaiset prätkävaatteet sopisi Duke-kuskille?
 
Onhan pyörissä valot....
 
Ei saamari. Moneskohan kerta tämä jo on: Kartsa herää klo 3 yöllä aivot pirteinä kuin peipponen. Pakko se on myöntää: kahdeksan tunnin apinanraivokoodaussession jälkeen aivot jää yölläkin jotenkin ylikierroksille. Pakko keksiä tähän jokin ratkaisu - vanhaan yksikköön en palaa maitojunalla piirtelemään laatikoita ja viivoja, se on jo nähty. No, onneksi ei ole enää pieniä lapsia, valvotaan sitten joka yö klo 3-4. Onhan tässä jo yöllä luettu Nelson Mandelan omaelämäkerta Long Walk to Freedom, ja nyt on Martin Luther Kingin (editoitu) omaelämäkerta menossa. Ja voihan tässä vähän lukea Orgin artikkeleita, vaikka kännykän ruutua ei saisi yöllä sinisen valon takia kuulemma katsoa.

Selasin Tori.fi:n ilmoituksia ja sielläkin on paljon tosiedullista MP-rompetta. Pistin pari urlia ylös, josko huomenna kävisi katsomassa. Jotenkin tykkään ajatuksesta ostaa käytettyä tavaraa - säästää rahaa ja samalla vähän yrittää pelastaa planeettaa siinä sivussa.

Kävin myös Eurobikerin sivulla. Liike vaikutti kuvien mukaan tosi isolta. Voisi hyvinkin ostaa vähän Dukemaisia MP-vaatteita - pyörälläajo on näköjään vähän fiilisjuttu. Nyt on alkanut vähän nykyiset romppeet tuntua häiritseviltä, kun vastaan tulee niin herrasmiehen näköistä väkeä viimeisen päälle tamineissa. Herttuakin on alkanut vihjailla, että voisin vähän enemmän pyörään sopivaa vaatetta laittaa päälle.
 
Yksiosainen nahkapuku. Selkä ja rintapanssari. Kunnon tukevat ajosaappaat. Suojaavat hanskat ja päähän sopiva kypärä. Väreillä ei juurikaan merkitystä. Jos pitää mustasta niin sitten mustat.:thumbup:
 
Itselleni tulee mieleen Duke-pukeutumisesta nämä "urban camo" vai mitä lienevätkään kuteet. Tuohon vaikka se nahkatakki niin olisiko hyvä? :)

duke-390-wheelie.jpg

Päähän vielä lisäksi esim. Shark Raw kypärä samalla kuosilla niin ei heti arvaisi, että alta paljastuu 50v koodari :)-

shark-raw-kurtz-matt-wsa-2868-p.jpg
 
-perttu- sanoi:
Muistankohan oikein eli 180 cm / 82 kg taisi olla Kartsan yhdessä viestissä mainittuna.
Joo muistin oikein
Joo, Kartsa on 82 kg ja 180 cm, tosin tavoitepaino olisi jotain 78 kg, että pärjäisi paremmin sulkapallossa. :)

Laitoin tori.fi-sivulla pari kyselyä ajopuvuista ja housuista. Jos vastaavat, niin menen tänään katsomaan. Jos hyvät, niin ostan, käytettyä tavaraa saa aika halvalla.

Tällä välin taidan kohta hurauttaa tuonne Eurobikeriin katsomaan kamoja. Pakko kai mennä autolla, on siellä sitten helpompi sovittaa vaatteita (ks. yllä selitys, mikä pukeutumishelvetti on tällä hetkellä ilman sitä lämmintä ajohaalaria, että uskaltaa pienessä flunssassa ajaa näillä keleillä).
 
mikas sanoi:
Itselleni tulee mieleen Duke-pukeutumisesta nämä "urban camo" vai mitä lienevätkään kuteet. Tuohon vaikka se nahkatakki niin olisiko hyvä? :)
katso liitettä 9857
Päähän vielä lisäksi esim. Shark Raw kypärä samalla kuosilla niin ei heti arvaisi, että alta paljastuu 50v koodari :)-
katso liitettä 9858
Kiitos vinkistä! Eipä tullut mieleen, että tuon värikkään Duken kanssa voisi hyvinkin sopia vähän värikkäät vaatteetkin. :)
 
Kyl mä kartsalle kasvotusten antasin vinkkinä että unohtaa kaikenlaiset pilkkihaalari viritelmät. Tekstiili ajohousut ja takki joiden alle mahtuu lämpökerrasto ja vaikka huppari. Housujen alle esim kollarit. Itestä ainakin tuntuu että jos on pukenu ittensä miseliini-mieheks, rupee satulassa liikkuminen olemaan liian kankeeta. Ei vaan enää saa itteensä kääntyyn olan yli kurkkimiseen kaistan vaihdoissa eikä taitu niin luontevasti pyörä mutkiinkaan kun ahistaa oma liikluminen.
Ko. varusteilla oon tarjennu hyvin yli 300km siirtymiä näillä 2-4 asteisinä kevät päivinä.
Nopeet reagoinnit/suunnanmuutokset vaan sujuu sutjakammin. Pilkkihaalari ja muut vastaavat varusteet on tarkotettu paikallaan istumiseen. Ajaminen on kuitenkin aika aktiivista touhua varsinkin kehä3:n sisäpuolella. Hyvät (ei tarkota kallista) ajovarusteet tekee harrastuksesta paljon hauskenpaa kun voi nauttia ajamisesta.

Kartsalle myöhästyneet onnittelut oivasta hankinnasta.
Pidä lippukorkeella ja kypärä syvällä päässä. Moikataan sormella kun kohdalle osutaan!
 
kartsa-hel sanoi:
... tuli tuosta mattamustasta prätkästä ja vaatteista vielä turvallisuus-näkökohta mieleen. Noin maalaisjärjellä ajateltuna ei ole ehkä paras mahdollinen idea täysin mattamusta prätkä ja sen selässä täysin mattamustaan puettu mies mustaa asfalttia vasten - ei välttämättä ole autoilijoille kaikkein helpointa havaita. Tässä mielessä tuo musta/valko/oranssina kirkuva Duke on kyllä varmasti turvallisempi vaihtoehto. Mutta kaipa tuohonkin mattamustaan voi löytää jonkin siistin pyörään sopivan heijastuskeinon, mikä lisää turvallisuutta mutta ei pilaa ulkonäköä.
Valkoinen (keltainen) potta ja hanskat joissa rystyset/sormet on valkoiset (keltaiset) lisäävät näkyvyyttä yllättävän paljon ja eikö ne sovi Duken ja Kartsankin värimaailmaan?:)
 
AS3Y8411-2.jpg


"Ja sen jälkeen kun mennään kauppaan ostamaan pyörävermeitä, niin budjettiin ei ole laitettu ylärajaa."
Ducatille löytyy paljon tuohon kategoriaan sopivia ajoasusteita :)-
 
kartsa-hel sanoi:
Pakko kai mennä autolla, on siellä sitten helpompi sovittaa vaatteita (ks. yllä selitys, mikä pukeutumishelvetti on tällä hetkellä ilman sitä lämmintä ajohaalaria, että uskaltaa pienessä flunssassa ajaa näillä keleillä).
... aurinko paistaa, nyt saa riittää tori.fi-sivuston katselu. Ja tässä millään autolla lähdetä kun aurinko paistaa ja on lauantai - Duke käyntiin. Pitää tällä kertaa kokeilla vähentää sitä pukeutumishelvettiä ja vaihtaa kokeeksi se tekninen paita ja tuulitakki yhteen villapaitaan MP-takin alle. Otetaan reppu mukaan ja sinne vähän varavaatteita, jos tulee kylmä.
Menoksi!
:orgmp:
 
kartsa-hel sanoi:
Ja pakko kai se on vielä kerran käydä Boot Factoryssakin ostamassa vähän urheilullisemmat bootsit Dukea varten. Säästetään nykyiset klassiset Boot Factoryn bootsit sitä mattamustaa nakua varten.
Joo kannattaa säästellä noita BF:n bling-bling-buutseja parempaan tarkoitukseen ja ajokäyttöön hommata kunnolliset, ajamiseen tarkoitetut jalkineet. Siis sellaiset jotka suojaavat nyös nilkkaa. Kun se kaatuminen kuitenkin on vielä edessä. Ihmisen nilkassa nimittäin on pirun monta pientä osaa, jotka ottavat kipeetä hämmästyttävän pienestäkin.

-jp-
 
Viimeksi muokattu:
Tuollaista Wool poweria alle, sekä housut että paita ja jos ei vielä riitä, niin sitten vielä se 400 grammainen paita lisäksi. Noilla on tarkenee.

Aivan loistava kerrasto, ei ole parempaa tullut vastaan ja pistää puhdasta merinovillaa pataan 6-0 joka suhteessa. Ei tunnu märältä ja kestää paljon paremmin. Se ei tunnu urheilukerraston kanssa märältä ennen kuin tulee kunnon norsun hiki. Mulla on ollut noita parikymmentä vuotta, Helly Hansen on testaamatta, se vois olla toinen hyvä.
 
kartsa-hel sanoi:
Joo, Kartsa on 82 kg ja 180 cm, tosin tavoitepaino olisi jotain 78 kg, että pärjäisi paremmin sulkapallossa. :)

Laitoin tori.fi-sivulla pari kyselyä ajopuvuista ja housuista. Jos vastaavat, niin menen tänään katsomaan. Jos hyvät, niin ostan, käytettyä tavaraa saa aika halvalla.

Tällä välin taidan kohta hurauttaa tuonne Eurobikeriin katsomaan kamoja. Pakko kai mennä autolla, on siellä sitten helpompi sovittaa vaatteita (ks. yllä selitys, mikä pukeutumishelvetti on tällä hetkellä ilman sitä lämmintä ajohaalaria, että uskaltaa pienessä flunssassa ajaa näillä keleillä).
Eikös Orgin jäsenyydellä saanut jonkun alennuskoodin Eurobikerille?:;):
 
Back
Ylös