Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Savuaa tai keittää öljyt aika äkkiä jos luistaa. Ajatellaan vaikka esimerkiksi 50 kW pyörää. Kuulostaa mopolta mutta ajatellaanpa pidemmälle. Jos kytkin luistaa pidempään, se kuumenee ja se 50 kW muuttuukin suureksi osaksi lämmöksi eikä siirry vaihteistosta takapyörään muuttumaan savuksi siellä. Mikä sen lämmön ottaa vastaan?. Ilma tai muutama litra öljyä. Oletko koettanut mitä tapahtuu muutamalle litralle öljyä 50 kW punaisena hehkuvalla kiukaalla...?. Normaali saunan 3 kW:kin täysillä kiehauttaa ölpät karstaksi tai liekkeihin alle 15s, saati se 50 kW.Joo - pointti oli just se lähtö paikaltaan eli oikeastaa siihen eka vaihtoon saakka. Ongelmana on/tahtoo olla että alkaa keuliin liikaa ja luulen, että pitäs enempi luistattaa kytkintä mutten raaski ku pelkään että se palaa jolloin palaa myös muuta![]()
Ei se mihkään tossa ehdi palaa. Itse pidän lähdössä kierrokset aavistuksen yli parhaan väännön, ja kytkimen luistattamisella pyrin pitämään etusen aavistuksen maasta irti. Sporttipyörilläkin ollaan jo parissa sekunnissa nopeudessa, jossa kytkin ottaa kokonaan kiinni, ja kiihdytyksen aikana suurin osa tehosta on käytetty kiihdyttämiseen, eikä suinkaan kytkimen lämmittämiseen, kuten yllä olevassa viestissä on esitetty.Joo - pointti oli just se lähtö paikaltaan eli oikeastaa siihen eka vaihtoon saakka. Ongelmana on/tahtoo olla että alkaa keuliin liikaa ja luulen, että pitäs enempi luistattaa kytkintä mutten raaski ku pelkään että se palaa jolloin palaa myös muuta![]()
HooDeeManin kanssa ihan samoilla linjoilla. Rundeja kiukaaseen siihen parhaan väännön kohdalle ja sitten kaasua. Kytkintä mahdollisimman vähän luistattamalla pito kiinni. Sitten liikaa keulimista voi rajoittaa...Eli kytkin mahdollisimman pienellä luistolla kiinni. Ja muilla keinoin (mitä sitten lienevät) keuliminen kuriin.![]()
![]()
Jees aivan oikein. Mutta se WOIMA joka kytkintä ja askin kautta takapyörää pyörittää onkin se jäännösWoima, eikä polttoaineen sisältämä mikä menee sen 50% putkesta lämpönä ulos.Ei se mihkään tossa ehdi palaa. Itse pidän lähdössä kierrokset aavistuksen yli parhaan väännön, ja kytkimen luistattamisella pyrin pitämään etusen aavistuksen maasta irti. Sporttipyörilläkin ollaan jo parissa sekunnissa nopeudessa, jossa kytkin ottaa kokonaan kiinni, ja kiihdytyksen aikana suurin osa tehosta on käytetty kiihdyttämiseen, eikä suinkaan kytkimen lämmittämiseen, kuten yllä olevassa viestissä on esitetty.Joo - pointti oli just se lähtö paikaltaan eli oikeastaa siihen eka vaihtoon saakka. Ongelmana on/tahtoo olla että alkaa keuliin liikaa ja luulen, että pitäs enempi luistattaa kytkintä mutten raaski ku pelkään että se palaa jolloin palaa myös muuta![]()
Hieman asiaan liittyen: Jos moottori tuottaa tehoa 100kW, niin polttoaineen palamisesta muodostuva hukkateho (suurin osa hukkalämpöä) on luokkaa 200kW. Tuohon verrattuna lyhytaikasesta kytkimen luistamisesta aiheutuva lämmönmuodostuminen on aika pieni.
Sen verran edit: VÄÄNTÖ on se joka vie eteenpäin, ei hevosvoimat eli kilowatit. Ne hv ja kW on vain rinnakkaisia laskennallisia suureita elvistelyyn.
Veikkaan, (en kiinnittänyt isoon muutokseen huomiota, silloin puuhailin ammatin takia muuta), että ruiskun myötä kaasarikoneelle mitoitetut kytkimet antautuivat testeissä vinkuen ja savuten. Vääntökäppyrästä tulikin erilainen ja se että max vääntö olikin AINA löylyttämässä eikä 500 rpm piikissä, ja siirto 2t => 4t.Hyvinhän noita kytkimiä on tuhottu vakiopeleissä, kun on mitattu parasta aikaa erilaisissa testeissä. Nykypyörissä tuppaavat kestämään, vanhan vuosituhannen lehtien testejä lukaistessa totesivat yleensä jonkun pelin kytkimen poikineen testien lomassa.
"Jos auto kulkisi eteenpäin pelkällä väännöllä, energiaongelmat olisivat sen jälkeen ratkaistut, koska voitaisiin ajaa yhdellä sylinterin tahdilla kahtasataa loputtomiin, koska siitähän se tarvittava vääntö jo muodostui. Vääntö ja teho ovat siis toisistaan riippuvia, eli kasvattamalla vääntöä määrätyllä kierroluvulla, kasvatetaan tehoa. Kasvattamalla kierroksia vakiomomentilla, kasvatetaan tehoa".Sen verran edit: VÄÄNTÖ on se joka vie eteenpäin, ei hevosvoimat eli kilowatit. Ne hv ja kW on vain rinnakkaisia laskennallisia suureita elvistelyyn.
Kannattaa lukea linkin sivu, ettei tule väärinkäsityksiä.
http://koti.mbnet.fi/parkatti/vaantoteho.php
Suurin piirten nuin1. Kierrokset sinne missä moposta lähtee eniten tehoa.
2. Kytkintä liikkeelle lähtiessä ja kiihdyttäessä ylös niin paljon että etupyörä nousee 1mm tienpinnasta.
3. Kytkintä luistatetaan sen verran että rengas pysyy koko kiihdytyksen ajan 1mm irti tienpinnasta.
4. Uutta vaihdetta raakana sisään nopeasti.
Kytkintä pitää luistattaa niin kauan kun peli ei enää lähde "torvea auki pidettäessä" tarpeettoman paljon (esim. yli 10cm) keulimaan, sen jälkeen kytkimen luisto ei ole enää kovin toivottavaa.kytkintä pitää luistattaa niin kauan kuin mahdollista, sillä niin kauan kun luistatetaan, kiihdytetään pelkkää moottoria ja kun kytkin ottaa kiinni kunnolla kiihdytetään sekä moottoria että laitetta
Edelleenkin. "Kytkintä pitää luistattaa niin kauan kuin mahdollista". Miksi tuhlata voimaa (lue:energiaa) kytkimen lämmittämiseen edes sekunnin murto-osaa?. "kiihdytetään pelkkää moottoria". Miks ihmeessä?.. Konehan käy jo täysillä, kytkin kiinni ja menoks, sulakkeena toimii takapyörän pito.kytkintä pitää luistattaa niin kauan kuin mahdollista, sillä niin kauan kun luistatetaan, kiihdytetään pelkkää moottoria ja kun kytkin ottaa kiinni kunnolla kiihdytetään sekä moottoria että laitetta
Kytkin kiinni & menoksi aikaansaa reippaan keulan ylöskytkeytymisen. Ei varmasti nopein tapa. Kytkintä pitäisi vissiin luistattaa siinä eturenkaan nousurajoilla, kunnes pyörän nopeus on riittävän suuri.Edelleenkin. "Kytkintä pitää luistattaa niin kauan kuin mahdollista". Miksi tuhlata voimaa (lue:energiaa) kytkimen lämmittämiseen edes sekunnin murto-osaa?. "kiihdytetään pelkkää moottoria". Miks ihmeessä?.. Konehan käy jo täysillä, kytkin kiinni ja menoks, sulakkeena toimii takapyörän pito.kytkintä pitää luistattaa niin kauan kuin mahdollista, sillä niin kauan kun luistatetaan, kiihdytetään pelkkää moottoria ja kun kytkin ottaa kiinni kunnolla kiihdytetään sekä moottoria että laitetta
Ja: drag race ja RR ratakisan lähtö vaativat eri tekniikan / systeemit / vehkeet / ideologian. Rataa ei voiteta ensimmäisen 10s aikana mutta dragissa se on "elo tai kuolo". Dragissa, liikennevalot tai strippi, saatanallinen kiihtyvyys on kaiken a&o, mutkaradalla varmaankin ajo-ominaisuudet sen lähdön jälkeen ratkaisee enemmän.