• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mitä teet kun auto on liian lähellä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja rytkönen
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Mitä teet kun auto on liian lähellä? -

  • Varovasti nostat nopeutta

    Ääniä: 0 0,0%
  • katoat horisonttiin kuin nappi paidasta

    Ääniä: 1 25,0%
  • Jarrutat

    Ääniä: 0 0,0%
  • Päästät auton ohi?

    Ääniä: 1 25,0%
  • Pysäytät ja vedät autoilijaa turpaan

    Ääniä: 2 50,0%
  • Jotain muuta, mitä?

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    4
kaasuahan siinä tilanteessa yleensä tulee käännettyä välillä rajustikkin,mutta tuo 5 kohdan vaihtoehto on aika mainio
062802jumpie_prv.gif
 
Eipä ole ketään roikkunut, kun en ole joutunut penskana kuristetulla satapiikillä ajelemaan. Jos joku roikkuisi perässä ilman ohitusaikeita, vetäisisin ripeästi turvallisen 8 km kaulan, koska perässä roikkuminen, päin vastoin kuin vaikkapa 115 km/h ajaminen, on oikeasti vaarallista pidemmän päälle..
 
joskus käy niin, että auto on liian lähellä...edessäni. Syy on tietysti autoilijan niin kuin näillä palstoilla joidenkin mielestä kaikissa onnettomuuksissakin
tounge.gif
Silloin ei auta kuin vääntää kahvasta ja mennä ohi ja kauhistella, miten ne autot ajaakin niin lähellä.
 
Jarruvalon vilkautus varoitukseksi (toimii myös kotilolla) ja ellei tehoa, nostan nopeutta ja otan välimatkan. Jos se tulee taas kiinni niin pyörällä painun tarpeeksi kauas, kotilolla annan kunnon jarrutuksen.
 
Ei muuta ku jalat vaan maahan. Aina siellä jotakin paskaa on joka sinkoilee takana tulevan lasille...
033102ass_1_prv.gif
Eiku oikeestaan kannattaa päästää paskiainen ohi. Pidemään päälle helpoin ja turvallisin tapa
sport05.gif
 
Näin vois tehdä, jos taidot riittäs
wink.gif


VANAHA! Mutta centteri toimii aina!

VAROITUS! Ne joilla kukkaa pukkaa takkaa, niin älköön katsoko. Ne joilla hjyymöriä löytyy, niin tuosta 0:51 kohdilta eteenpäin. Noin vois liian lähellä olevien kotiloiden kanssa toimia.

Ei sitten herneitä..

- P
 
Riippuu tilanteesta. Kerran jouduin turvautumaan keskisormeen ku paapparainen ei näköjään tajunnu muuta ku viittomakieltä. Se autto. Yllättävän harvoin on kukaan yrittäny pakoputkesta sisään, which is nice.
 
Itse käytän seuraavaa kikkaa:
tuplaan turvavälin edellä ajavaan
TAI
hidastan vauhtia silleen sopivasti, että perseessä kiinni roikkuva autoilija tajuaa jättää sopivan turvavälin.

^^Toimivat yleensä!
smile_org.gif


Onkos muut naiset muuten homanneet, että monilla autoilevilla mieskuskeilla on pakottava tarve pyyhkästä NAISmotoristin ohi?
nixweiss.gif
Tuolla liikenteessä ei kyllä koskaan voi olla liian varovainen...
 
Jep, riippuu autosta - eilen siihen ilmestyi sininen siviili Skoda.
Kannattaa katsoa peileihin ja arvioida tilanne... Normaalisti häviän horisonttiin pikaisesti...
 
Venyttelen puutuneita jalkoja jos auto roikkuu perseessä. Hyvin tulee tilaa kun nousee jalkatapeille seisomaan. Saattaa tietysti takana tulevasta vaikuttaa
033102ass_1_prv.gif
, mutta eihän se tietenkään tarkoituksena ole koskaan ollut!
tounge.gif
 
En ole kauan ajellu mutta ei ne vielä kovin lähelle ole tulleet. Kannattaa olla iso ja ruma. Naispuoliset autoilijat ei yleensä nouse autosta ulos ennen kuin olen häipynyt kylmäasemalta tai pankkiautomaatilta. Saa rauhassa asioida.
 
Harvemmin löytyy noita autokuskeja mitkä roikkuvat perässä mutta kyllähän niitäkin on ollut muutama kesässä. Yleensä väistän selkeesti ja annan tilaa ja kun auto sit menee ohi niin ajelen vähän aikaa sen perässä niin että auto kerää vauhtia kokoajan lisää sit kun vauhti tuntuu riittävän himmaan normaaliin nopeuteen ja taas saa ajella rauhassa kenenkään häiritsemättä.
baaa.gif
tounge.gif


Yleensä kuitenkin itse tulee mentyä ohi heti vain kun on mahdollista jos joku autoilija selvästi ajaa hitaanpaa kun mitä rajoitus on. Eli tällöin ei synny tilannetta että joku roikkuisi perässä..
wink.gif
 
Onko käynyt mielessä, että se auto olisikin liian lähellä EDESSÄ?

Ainakin omien havaintojeni mukaan melko monella motoristilla on
juuri näin päin paljon yleisempää. Varmaan ainakin osittain johtuu
siitä, kun mopo kulkee kevyesti ziljoonaa ja kaikesta mahdollisesta
pitäisi ihan pakosta päästä kaiken aikaa ohitse - olipa sitten
mahdollista tai ei.
biggrin.gif
 
Harvemmin ne takana roikkuu. Oiskohan kerran vai kaksi kesässä auto ohittanut poislukien motarit. Sen verran on yleensä liikennettä, että viimeistään parin ripeän ohituksen yhteydessä jäävät toivomaan ohituspaikkaa jonon hännille.
 
Yleensä tiputan nopeutta reilusti. Varsinkin pienemmillä rajotuksilla tuntuu toimivan kun ajaa ihan rajoituksen mukaan tai hiukan alle, sitten jos autoilija jättää rakoa niin kiihdyttää hiukan nopeutta taas.
 
Back
Ylös