• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mitä oot viimeaikoina tehny Bemarillesi?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Prätkis
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Oz sanoi:
Michelin Road Pilot 4 GT:t
Oikein hyvin toimiva rengas! Mutta XR:n alla alkaa takarengas olemaan loppu -alle 10tkm ajettu.
Seuraavaksi menee alle vähän "karkeampi" Pirelli Scorpion Trail.
 
Re: Mitä oot viimeaikoina tehny Bemarillesi?

Kenelläkään vielä kokemusta Dunlop Roadsmart III renkaasta ja sen kestosta?

Itsellä alla kolmas peräkkäinen setti PR 4 GT Misukoita r1200 rt llä ja sitä ennen kokeilin Mezelerin z8 r850 r pyörässä ja sitä ennen PR 3 ja PR 2 Misukoita.

Molemmissa pyörissä Michelinit kestäneet aina n. 14 tkm ja kuluneet tasaisesti. Mezeler kesti vähemmän ja kului varsinkin edestä pykälille ja muutenkin kantikkammiksi, eli palasin misukkaan,mutta saishan nuo kestää vähän pitempäänkin.Mitään muuta huonoa en noista PR4 Gt:stä omassa käytössä keksi.
 
Huoltoa ja alle Mezen Roadtec 01:t. Pleksin kanssa jatkuu ikuisuusprojekti, mutta latvianmiesten säädettävä lippa nk. touringpleksin yläosassa saapi kelvata. Periaatteessa tuohon on nyt ruuvattu kiinni kaikki, mikä yleensä on tarpeellista ja vähän päällekin. Eikun laivalle ja Ranskan alpeille suunta, vähän kysymyksiä aiheuttaa tuo lakkotilanne siellä lähinnä bensan osalta, mutta eivätköhän nuo lakot ainakin vähene parissa viikossa, samoin kuin rankkasateetkin.
 
aj@ sanoi:
Huoltoa ja alle Mezen Roadtec 01:t. Pleksin kanssa jatkuu ikuisuusprojekti, mutta latvianmiesten säädettävä lippa nk. touringpleksin yläosassa saapi kelvata. Periaatteessa tuohon on nyt ruuvattu kiinni kaikki, mikä yleensä on tarpeellista ja vähän päällekin. Eikun laivalle ja Ranskan alpeille suunta, vähän kysymyksiä aiheuttaa tuo lakkotilanne siellä lähinnä bensan osalta, mutta eivätköhän nuo lakot ainakin vähene parissa viikossa, samoin kuin rankkasateetkin.

Pari viikkoa pyörinyt ja ei ole ongelmia ollut bensa suhteen. Gap ainoa paikka missä näin jonoja ja harvassa on olleet tyhjät asemat - ja jos onkin ollut joku kiinni niin seuraavalta on saanut tankattua.

Ja säät näyttäisi muuttuvan vain paremmiksi kun olen itse lähdössä juuri kotimatkalle tietty.

Hyvää reissua!
 
Re: Mitä oot viimeaikoina tehny Bemarillesi?

Juuri sain valmiiksi kojetauluun Gammatronixin 3-värisen ledin osoittamaan akun tilaa ja latauskykyä. Ei sillä, että noita akkuongelmia olisi ollut, mutta tuli joskus tuo ledi tilattua, niin nyt löysi paikkansa. Tein pienen alumiinisen l-kannakkeen Turhatekin gps-tangon kiinnityspultin alle. Sitten L:n lyhyempään sakaraan 14 mm:n reikä johon ledi meni kiinnikkeineen. Johdot tekaisin oikein väliliittimellä ja päällystyksellä (verkko) ja ruuvasin jakoboksiin 2A sulakkeen taakse. Nyt sitten voi vilkuilla lediä kun motti on käynnissä. Hyvin se vilauttaa kaikki värit käynnistyksen yhteydessä kun startti ottaa juissia akulta. Mutta palautuu sitten vihreäksi nopeasti.
 
JK62 sanoi:
Soitin BMW Liikkuvuuspalveluun. Kaivarissa vaihtaessani kakkoselta kolmoselle sanoi "kil kal kil" ja veto katosi kokonaan:no:. Hinausautopalvelu haki mopon ja vei Biketeamin huomiin.
Itse jatkoin lähimmälle terassille nauttimaan aurinkoisesta ilmasta.

Selvisikö mikä meni rikki?
 
Etupäästä tuli öljyn lisäyksen jälkeen turhan kova, joten imaisin 50ml öljyä pois molemmista putkista. Ny o hyvä.
 
Korjailin 1100 Gessun nokan murtumia alumiinikotelon palasilla.
Ollut liian kovaa röykytystä metsäteillä ja poluilla.

Seuraavaksi nokan ja koko pyörän yliteippaus siniseksi.

Nokka_800x450.jpg
 
Pekkavee sanoi:
Korjailin 1100 Gessun nokan murtumia alumiinikotelon palasilla.
Ollut liian kovaa röykytystä metsäteillä ja poluilla.

Seuraavaksi nokan ja koko pyörän yliteippaus siniseksi.

katso liitettä 10788

Noiden ehostusten jäljiltä, niin sehän on kun uusi!

Onnea teippauksissa.
 
finn sanoi:
Noiden ehostusten jäljiltä, niin sehän on kun uusi!

Onnea teippauksissa.
Juu, ei sitä juuri uudesta erota vaikka 220.000 km ajettu.
HMPK kerholaisemme Make veteli tankin suurimmat lommot siitä suoraksi, paklasi ja hioi loput ja maalasi tankin pohjavärillä, jonka päälle teippauksen vedän.
Tuo tankin vasen etukulmakin oli terävässä syvässä montussa yhden kiveen osuneen vaakakierrekaatumisen johdosta, mutta nyt sitä ei edes huomaa paklauksen jälkeen.
Tankin oikealla puolella oli kaksi syvää lommoa, jotka Make veti hitsatulla tapilla ulos ja paklasi sileäksi.
Ja muitakin hauskojen ja tapahtumarikkaiden reissujen naarmuja oli tankissa yllin kyllin.
Olen sillä kuitenkin ajellut jo 180.000 km ja hauskaa on ollut.

Tankki.jpg
 
Vaihdoin sen.
LC Gessu lähti ja tilalle LC Adv.
Samalla tuli pikku huolia kun nappulakumit meni vanhan mukana. Ylihuomenna GS-meeting, sadetta tulossa ja sileämmät alla.
 
Melkein 16 vuotta, ja ruoheet 100000km palvelleeseen Gessuun vaihdettiin kytkinakseli. Spoorit korkkas.
Ja nyt vielä stefan vaihto laatikkon puolelle, pienenä lisätyönä.
Eli olen kuljettanut bemaria korjaamolla.
 
Re: Mitä oot viimeaikoina tehny Bemarillesi?

Juurikin aloittelin RDC:n eli TPMS:n eli rengaspainevalvontasysteemin anturien patterien vaihdon. Varaosana marmoritiskillä 150-170€ kappale, joten isoista säästöistä on kyse. Patterit on cr2032 joista hyvätkin maksaa 4-5€ /2 kpl. Ohjeita löytyy tähän toimenpiteeseen juutuupista ja advriderin sivuilta. Itse otin nyt ekaksi takarenkaan auki, kumin tarvitsi tiputtaa vain puolittain vanteelta jotta pääsee käsiksi anturiin. Sitten vain hienovaraisesti Dremelillä anturista valua pois ja äärimmäisen varovasti patteriin stanssatut piirilevyn liitinlipareet irti. Laitoin uuden pariston kokeeksi ja GS911 näytti heti anturin olevan kunnossa. Ohjeissa sanotaan, että kannattaa patteri juottaa kiinni liittimiin. Tätä en aio tehdä koska litium on erittäin lämpöarka. Siinä saattaa patteri kosahtaa ja ainakin elinikä kärsiä jos liikaa lämmittelee. Sen sijaan juotan liittimiin sellaisen cr-pariston pitimen josta on sitten seuraavan 6-7 vuoden päästä paristo helppo vaihtaa. Ja sitten koko rakennelma kiinni kutistesukalla.
 
Back
Ylös