• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mitä öljyä käytät ja miksi?

Mitä öljyä käytät ja miksi? -

  • 1. Red Line, polyolesteripohjainen synteettinen

    Ääniä: 2 1,5%
  • 2. Shell Advance Ultra, synteettinen

    Ääniä: 14 10,7%
  • 3. Shell Advance VSX, puolisynteettinen

    Ääniä: 0 0,0%
  • 4. Castrol Power 1 Racing, synteettinen

    Ääniä: 36 27,5%
  • 5. Castrol POwer 1, puolisynteettinen

    Ääniä: 16 12,2%
  • 6. Panolin Racing, synteettinen

    Ääniä: 1 0,8%
  • 7. Panolin Street, puolisynteettinen

    Ääniä: 0 0,0%
  • 8. Mobil 1, synteettinen

    Ääniä: 4 3,1%
  • 9. Mobil puolisynteettinen

    Ääniä: 7 5,3%
  • 10. Motul polyolesteripohjainen synteettinen

    Ääniä: 51 38,9%

  • Ääniä yhteensä
    131
Sanotaanpa nyt selvästi ettei jää väärinkäsityksiä.

Itselläni ei ole mitään vastaan mitään tiettyä öljymerkkiä kohtaan eikä siten myöskään Mobil Delvacia kohtaan.

Delvac on hyvä tuote muiden öljyjen muassa oikeaan käyttöön oikeiden speksien mukaan laitettuna. Ei siis mielestäni mikään varsinainen "halpisöljy".

Tuo asia vain on lähtenyt hiukan käsistä Delvacin hintakylki edellä kirjoittelusta joka koskee tietenkin noita isompia määriä ostettaessa, eli jossa on määräalennus asiakkaalle kohtuu hyvä.

Kun kirjoitan insinöörinä ja kauppiaana asiasta on minulla tietty vastuu sanomisistani.

Siksi on pakko pysyä suosittelun osalta faktoissa ja tämähän öljyäänestys sisältää myös kyseisen "halpisöljyn" eli kohdassa Mobil osuus Delvac kohdilleen laittamalla raksi tuohon puolisynteettiseen.

Motulin kohdalla on hyvä huomata, että äänestykseen jäi epähuomiossa siihen maininta polyolesteripohjainen vaikka vain osa Motulin öljyistä ovat sellaisia. Asiaa en vain pystynyt enää korjaamaan vaikka itse tuon äänestyksen laitoin.

Voisikohan joku kiltti moderaattori korjata ja ottaa pois sen sanan Motulin kohdalta eli pelkkä "synteettinen" riittäisi siinä.

Tällä hetkellä Shopin hyllystä löytyy Castrol, Shell, Panolin ja uutena merkkinä huippulaadukkaita Red Line MP-öljyjä ja muitakin lisäaineita.

Harkintaan voin toki laittaa tuon MP-käyttöön sopivimman Delvacin, jos vain sitä sopivasti myyntiin saa.

JATKAKAA...

t. Spagu
bowdown.gif
 
Se että öljy on kirkasta kun se lasketaan ulos, kertoo lähinnä siitä ettei se ole kovin pesevää, ts. paska/kytkinmönjä/karsta jää koneeseen eikä tule öljyn mukana ulos.

Varsinkin kytkimestä irtoaa märkäkytkinvehkeissä aina mujua öljyn sekaan, sitä enempi mitä pitempi vaihtoväli.
Enkä oikein usko että millään reisinki öljyllä kytkimen luisto liikkeellelähdössä loppuu maagisesti, tai jos loppuu niin voi olla hieman työläs ajettava.  
tounge.gif


T. kolmas insinööri, jolla ensin oli gn4 10w-40, nyt motul 5100 15w-50, laitteena tuo 954 jolla ajettu 69tkm(josta varmaan 8tkm radalla).
Nyt talvella pitäs kattoa tarviiko vent. välyksiä säätää ensimmäistä kertaa koskaan..
Joo, osin noinkin, mutta kyllä kyse on myös siitä, että koska ladukkaat synteettiset öljyt eivät korkean lämpötilastabiliteetin ja keston ansiosta karstoita konetta, ei sitä pesevyyttä tarvita läheskään niin paljon.

Se asia ei varsinaisesti vaikuta siihen kytkimeen, sitä kun ei ole tarkoitus pestä. Pesevyys siis irrottaa enempi moskaa myös siitä kytkimestä ja se ei ole tarkoitus. Jonkun vesijetin luistokytkin taas oma lukunsa.

Pesevät lisäaineet huonontavat voiteluominaisuuksia koska lisäävät kitkaa.

Sisäänajossa sensijaan löytyy perusteita käyttää tietyissä koneissa juuri pesevää mineraaliöljyä, koska ensimmäisten satojen kilometrien aikana tapahtuu osien kuten sylinterien hoonausjälkien hioutumista eniten ja öljyn sekaan tulee siten epäpuhtauksia runsaasti. Sisäänajossakin sitten silti sen öljyn pitäisi kestää leikkautumatta, eli mitään huonoa tavaraa ei kannata käyttää.

Sisäänajossa tulisi kuormittaa konetta kunnolla mutta ei tietenkään liikaa. Liian vähäinen kuormitus ei anna yhtähyvää lopputulosta sylinterien tiiviydelle ja ytulevalle öljynkulutukselle.

Tästä aiheesta löytyy paljon kirjoituksia muissa topikeissa asiantuntijoiden kirjoittamana.
 
Tähän asti olen laittanut mopoon Motul 5100 15W-50, koska sitä saa kohtuu hintaan Motonetistä. Seuraavaksi laitan Motul 300V 15W-50 kun sitäkin saa alta 50e/4litraa...
 
Itse olen hakenut Tampereelta Polar Autovarusteesta 5100 Motulia sen kohtuullisen hinnan vuoksi. Tosin viimevuonna se oli 35 eur/4l.

Itseä ihmetyttää tämä ihmisten rahansäästäminen moottoriöljyissä koska sen hinta kilometrejä kohden on kaikkein minimaalisinta tässä harrastuksessa. Plajon suuremman säästön saatte aikaiseksi siinä, että jätätte ne Kaskot yms ostamatta ;)

Joku myös mainitsi jossain ketjussa vaihtavansa Delvacit 3000 km:n jälkeen. Tuoko se säästöä kun vaihtaa normi vaikka 10 tkm huoltoväleillä suodattimet ja öljyt yli 3 krt useammin kuin sellaisilla öljyillä jotka sen kestäisi? Plus vaihdolle laskettava hinta. Tietty ymmärrän jos se propaamine on se harrastuksen kivoin juttu, mutta en muuten. Muutenkin touhu on vähän outoa, että ostetaan halvinta jostain maatalousliikkeestä, käydään kokeilemassa kypäriä kaupoissa ja tilataan ulkomailta. Suomessa on 200 000 moottoripyörää rekisterissä ja liikkeitäkään joka paikkakunnalla, joten he joutuvat ymmärrettävistä syistä pitämään tuotteillaan kovempaa hintaa kuin esim. Saksalaiset korjaamot/liikkeet jossa on ihan eri volyymeissa myynnit. Koko touhu on vaan alaa näivettävää jos kaikki toimisimme näin. Mielelläni ainakin itse tykkään käydä kaupassa lähiliikkeessä ainakin varusteiden ja huoltojen suhteen, että edes joku roponen jää tänne. Vaikka vienkin omat öljyt mukanani ;) Samoin varusteiden suhteen tykkään että kun uuden haluan niin saan sen heti mukaani.

Toiseksi kun nämä puhuvat täällä että Delvac on niin jumalattoman hyvää öljyä ja olette säästäneet siinä josn sen uuden Bemarin tms verran niin ostakaa nyt joku rahamies sellainen uutena ja menkää ajamaan kilpaa niillä Delvaceilla, haluaisin nähdä kuinka hyvät ne on.

Kolmanneksi jossain ketjussa puhuttiin öljyjen tuomasta tehonlisästä niin VTT jossain tutkimuksessaan (löytynee netistä googlettamalla) totesi, että suurin vaikutus on öljyn viskositeetillä.

Öljyjä vertaillessa pitäisi enemmän vertailla specsejä kuin API luokituskia yms. API on jo vanha luokka ja uudempi ACEA luokitus kertoo enempi, vaikkakaan ei täydellinen sekään ole. A-luokat ovat bensiinimoottoreille, B dieseleille ja E-raskaankaluston dieselmoottoreille ja perässä olevat numerot kertovat luokan ja käyttötarkoituksen. Delvacilla on E7, MUTTA EI LAINKAAN A-LUOKKAA. (MX mineraali). Dieselmoottorissä syntyy nokea, jota bensiinimoottorissa ei samaan tapaan synny, tätä lisäaineistetaan puhdistavilla lisäaineilla eikä ole merkityksellinen bensiinimoottorissa.

HSHT-arvo mielestäni kaikkein mielenkiintoisin arvoista mikäli se specseistä löytyy ja kuvaa leikkausrasitusta esim. nokkian ja painimien välissä. HSHT-arvo mitataan 150 asteen lämmössä ja mitä isompi luku sitä parempaa öljy. Synteettiset öljyt myös ohenevat lämpötilan kohotessa vähemmän kuin mineraalit ja normisti (autonmoottori) öljy lämpenee kampikammiossa 150 asteseen ja männänrengasalueella jopa 300 asteeseen. Ja tästä seuraa se kuluminen öljykalvon ohenemisen seurauksena.

Muistaakseni aiemmin Tekniikan Maailma teki öljytestejä autoihin...olisiko ollut 80-90 luvulla? Koska en usko ihmisten empiiriseen tietoon täysin niin ennen en ala Delvaccia käyttämään ennenkuin siitä on jotain mitattua ja vertailtua tietoa.

Ps. EN ole autokauppias, en mp-kauppias eikä minulla ole mitään kytköksiä näihin ja kaiken sanomani sanon yksityishenkilönä
biggrin.gif



Ja vastaus kysymykseen: Motul 5100 koska sitä pistettiin huollossa
biggrin.gif
 
Itseä ihmetyttää tämä ihmisten rahansäästäminen moottoriöljyissä koska sen hinta kilometrejä kohden on kaikkein minimaalisinta tässä harrastuksessa.
No.. olettaen että olisin maksanut vaikka sen 14 euroa/litra castrolista, niin olis menny öljyihin 92 euroa, bensoihin on menny aika tarkkaan 1000 euroa. Nii.. kymmenen prosenttia pyöreästi. Delvakkia on mennyt noin parinkympin edestä.

No sitte on se vakuutus kolmesataakakskymppiä, mutta... Emmätiedä, miten niin minimaallinen kulu? No se on tietysti se rahan määrä ja suuruus varsinkin varsin naamakohtainen suure, mikä ei skaalaannut joka pärställe samaan tapaan.
cool.gif


Joo... kyllä mä budjettia pidän ja viilaan sieltä sun täältä ja törsäilen sitten toisaalla – aika päättömästi loppuviimeksi – mutta silloin kun jollain öljyllä ei ole mulle henkisesti mitään merkitystä, niin totta vitussa säästän ja ostan sitte vaikka visiirin, goret kalvojen tilalle, käyn syömässä, ja baarissa.. Bensaa ajan enempi yms... Ei se tuu pelkästä öljystä, mutta noin yleensä touhusta täällä arjessa. Moni valittaa esimerkiksi ruuan kalleutta Suomessa, mun mielestä sapuska on ihan helvetin halpaa! alta satasen tekee yhdelle koko kuukauden terveelliset monipuoliset sapuskat helposti jos haluaa. Bensaa sillä saa vaan nelisen tankkia.
 
Öljyjä vertaillessa pitäisi enemmän vertailla specsejä kuin API luokituskia yms. API on jo vanha luokka ja uudempi ACEA luokitus kertoo enempi, vaikkakaan ei täydellinen sekään ole. A-luokat ovat bensiinimoottoreille, B dieseleille ja E-raskaankaluston dieselmoottoreille ja perässä olevat numerot kertovat luokan ja käyttötarkoituksen. Delvacilla on E7, MUTTA EI LAINKAAN A-LUOKKAA. (MX mineraali). Dieselmoottorissä syntyy nokea, jota bensiinimoottorissa ei samaan tapaan synny, tätä lisäaineistetaan puhdistavilla lisäaineilla eikä ole merkityksellinen bensiinimoottorissa.
Ilman sarvia ja hampaita, saadaanko mielestäsi jotain käytännön hyötyä jos käytetään parempaa öljyä kuin valmistaja suosittelee?

Mä nyt itse tietysti vertaan vain ja ainoastaan tuohon mainitsemaani CRF:ään, jonka kanssa ajattelen että valmistaja olisi pitänyt tuosta jonkun muun mainitsemasta turvamarginaalista kiinni vaatimuksia/luokituksia kirjoittaessaan, kyseessä on kuitenkin nimenomaan kilpakäyttöön suunniteltu ajoneuvo.

Toi väittäs kyllä Delvacilla olevan A-luokka ACEA mitassakin. http://www.mobil.com/Finland....40.aspx

Ja jos vertaan esim Ducatissa olevaan Shellin Ultraan noita taulukon ominaisuuksia http://www.epc.shell.com/Docs....ra4.PDF niin huomaan suurimman eron olevan viskositeetti-indeksissä. Paljonko juoksevuus muuttuu lämmössä siis.

Rajoitetaan keskustelua nyt vaikka vain tähän CRF:ään. Mielelläni opin ymmärtämään maanläheisesti tätäkin asiaa, vaikka ekspertiksi en aio alkaa. Mitä käytännön hyötyä saan CRF:ssä tuosta paremmasta viskositeetti-indeksistä. Jähmettymispiste on liki sama, joten talviajossa vaikutus?

Edit: ja tässä siis pänikkä jota olin hakemassa http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=59-1305, ellei joku mieltäni saa muutettua jollain todistusarvoa olevalla todisteella. Mutulle en laske arvoa. Raha ja moottoripyöräily ei itsellä ole samassa keskustelussa, jos rahaa ajattelisin, tallissa ei olisi yhtään mopoa, saati kolmea. Mutta Delvacilla crossaaminen maksais öljyn osalta euron tunti, kun taas vaikkapa Ultralla 3,33€. Hukkuu täydellisesti kohinaan. Eli ostan kalliimpaa jos joku vaan oikeasti perustelee tuon turvamarginaalin ja pystyy osoittamaan sille muutakin kuin myyntibrosariperusteita.
 
Yleisesti täällä kai puhuttu DELVAC MX 15W-40 eikä Delvac Super 1400 15W-40 ja niissä näyttäisi olevan eri specsit.

A-luokat ovat A1...A5:een asti. Kyseisestä MX öljystä en läytänyt mainintaa, mutta kylläkin tuosta Superista on A3.

Toki itsekkin käytin vanhassa autossa ihan perus mineraaliöljyä, koska auto oli vanha ja enempi se sitä söi, silloin koen sen ihan turhaan heitetyksi rahaksi laittaa kallista öljyä. Toisaalta se on mielestäni arvostuskysymys, mutta en sen takia tekisi useaa öljynvaihtoa kesässä jos pystyn yhdelläkin vaihdolla pärjäämään.

Raskaassa kalustossahan öljynvaihtoa seurataan labroissa öljyn ominaisuuksia mittaamalla, josta nähdään happamuudet, lisäaineet yms. Joka on mielestäni hyvä pointti niiden isojen öljytilavuuksien takia.

Se että saavutetaanko hyötyä käyttämällä "parempaa" öljyä on vaikea, vanhassa ehkä ei, uudessa ehkä joo (mikäli aikoo pitää pitkään). Vanha viidakon sanonta varmaan pätee tässäkin, että köhän ei kannata ostaa halpaa ;) Mitä se sitten tarkoittaneekaan. Itse insinöörinä uskon mitattuun tietoon, ennenkuin uskon jonkun muun todeksi.
 
^ja nää liittyy aiheeseen miten? Jatkakaa vaikka Delvac ketjussa, kiitos
smile_org.gif

Liittyyhän se, kun kysymyksenä on mitä öljyä käytät ja miksi.

Saman voisi toisaalta kysyä toisinpäin. Bemarin S1000RR vaatimukset öljylle: Oil grades Engine oils of API classification SJ or better. Engine oils of JASO classification MA2 or better. Elikkä miksi sitten käyttää kalleinta? ;)
 
A-luokat ovat bensiinimoottoreille, B dieseleille ja E-raskaankaluston dieselmoottoreille ja perässä olevat numerot kertovat luokan ja käyttötarkoituksen. Delvacilla on E7, MUTTA EI LAINKAAN A-LUOKKAA. (MX mineraali).
Selvitetäämpä onko Delvac MX 15W-40 tarkoitettu bensamoottoreille:

-siinä on API luokka SL/SJ lähde

-mitä sitten tarkoitta tuo S-kirjain, ja sen perässä oleva toinen kirjain ?

-vastaus: API-luokitus (American Petroleum Institute) ilmaisee myös millaiselle moottorille öljy on tarkoitettu. Öljytölkin kyljessä saattaa lukea esimerkiksi API SJ/CC. S-kirjain ilmoittaa sopivuuden bensiinimoottorille, ja vinoviivan jälkeen tuleva C ilmoittaa sopivuuden diesel-moottoreille. S:ää seuraava J-kirjain ilmoittaa öljyn laadun: mitä kauempana aakkosissa kirjain on, sitä vaativammat moottoritestit öljy on läpäissyt ja sitä laadukkaampaa öljy on (samoin myös C:tä seuraava kirjain). API-luokitus ilmoittaa vain moottoriöljyn laadun lähtötason, eli öljy voi ylittääkin moottoritestin vaatimukset. API-luokitus on taaksepäin yhteensopiva, eli korkeamman luokituksen öljyä voi käyttää alempaa luokitusta vaativassa moottorissa. lähde

Sanoisin että kannattaa ottaa asioista selvää, ennenkuin lähtee heittelemään "faktoja".


Sanon nämä ihan yksityishenkilönä, enkä ole Vacci-kauppias, ainoastaan käyttäjä, omakohtaisesti 3 MP:ään + kavereiden n. 10 eri pyörään.
 
Delvac MX 15W-40

sport05.gif


Vaihdetaan/lahjotetaan:
3*1L Castrol Power 1 10w-40 GPS.
Vaihdossa kelpaa Sandels kolmonen.
033102beer_1_prv.gif

Löytyy Kaarinasta
 
Ennen laitoin koneen voiteluun hondan gn4 ja nyt kun sitä ei enää saa niin aattelin kokkeilla Midland Motorcycle 10W-40 4-cycle...
smile_org.gif


Ok siin on sen pärrän kuva kyljessä ja varmasti maksaa enemmän kuin telvakki
wink.gif
ja enkä mä rupee tinkimään kahvikupista ja jäätelöstä pärrälenkeilläkään..
sport05.gif
tounge.gif
 
Q8 SBK Racing 15W50
Ai niin,miksi.Toimii ja saa sopivasti Ruåtsista 20l kannuissa.
 
hondan firebladessa käytin paljon motulin täyssynteettistä, 15w-50, käytän aina paksummasta reunasta suositusta. käytin lähinnä siksi, että se oli ihan hyvän oloista ja kohtuu hintaista, silloin sain sitä 36euroon 4 litraa. honda vaihtoväli on 12 t , mutta 6 tonnissa vaihdoin, kun sen kuulee jo äänessä. ja näkee, että se on finaalissa.

Triumphissa käytän mobil 4t racing 15w-50. taas siksi, että tykkään käyttää paksummasta reunasta speksiä(ja lisäksi triumph suosittelee juuri tätä).  tätä saa ad varaosasta 49ekeen. mikä on mielestäni vielä kohtuullista. sais ajaa 10 tonnia, ajan 5 - jotain, vaihdan kerran kesään ainakin. joten ei tule aina sitä, joskus tuli 2 tonnia, vaihdoin silti.

kerran kokeilin teboilin synteettistä mp öljyä, mielestäni triumph vie sitä vähän ja se on jotenkin lirua. palasin mobiliin.

kyselin joskus motulin asiakaspalvelusta, että jos pyörän speksi sanoo, että kyseisessä lämpötilassa voi käyttää 10w-40 tai 15w-50, niin kumpi antaa paremman suojan laakereille, esim tilanteessa, että öljynpaine häviää esim keuliessa.

sanoivat, että paksumpi suojaa enemmän->käytän aina paksumpaa kunhan se menee speksiin.

JT
 
>>Q8 SBK Racing 15W50<<
löytyykö Suomestakin, minä olen tuotakin käyttänyt, hyvällä menestyksellä, kuten Mobil 1, Motul ??, Biltema Racing
cool.gif
 
Tällä hetkellä Shopin hyllystä löytyy Castrol, Shell, Panolin ja uutena merkkinä huippulaadukkaita Red Line MP-öljyjä ja muitakin lisäaineita.

Harkintaan voin toki laittaa tuon MP-käyttöön sopivimman Delvacin, jos vain sitä sopivasti myyntiin saa.

JATKAKAA...

t. Spagu
bowdown.gif
Onhan toi redline toki hyvää tavaraa (varsinkin harrikoissa) mutta siinä on käynyt kuten niin monessa muussakin tuotteessa.. maahantuoja hinnoittelee yli normaalin maksuhalukkuuden, jenkeissä kun toi sama öljy maksaa n.13taalaa/neljännesgallona eli vajaan kympin, koto-suomessa taas tuplaten.  
sad_orig.gif


Lähi-motonetistä olen redlinet hakenut, mutta hinta on vaan atlantin tällä puolen turhan kallis..
 
Tottakai sitä, mitä ohjekirja (honda+suitza) suosittelee!!
Neste Turbo LXE 15W-40
Sama täällä, ei ole onkelmia esiintynyt. Myös H-D:n manuska ihan suosittaa tätä laatua ja viskositeettia (siis jos aitoa genuine motor oilia ei ole saatavilla..
biggrin.gif
)

Myös ed. mopo (Triumph D955i) toimi 4 kesää tuolla hyvin, ja toimi edelleen kun sen myin eteenpäin.
 
Castroliin luotetaan Kisavehkeessä, mut mikä on paras ögeli ZZR1400 katumopoon??
Ehdotuksia, nykyinen XX-ögeli ei sille zhetorille täiysin pelaa mielestäni, koska alaspäin vaihdettaessa kone kuumana ei v-keppi vastaa nii ku pitäs??
 
rf 900r motul 5000 10w40 kesti n.5000km sit laatikko jäykisty
954 rr motul 5000 10w40 kesti 3500km sit laatikko jäykisty
954 rr castrol gps 10w40 nyt ja ennen motulii 6000km ja ilman ongelmii
et kyllä öljyissä eroa on  
nixweiss.gif
 
Back
Ylös