• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mistä syttyi halu radalle?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Fasu 1000
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olin kuullut että se on kivaa niin piti käydä kokeilemassa motoparkissa. Tällä hetkellä ei kadulla ajelut nappaa yhtään (paitsi pidemmät reissut) mutta radalla vielä kiinnostaisi kurvailla.

Kadulla pitäisi ajaa niin prkleen kovaa että se olisi kivaa ja siinä touhussa lähtee kortti + tulee tähtitieteelliset sakot ja on turhan vaarallistakin, itselle ja muille tiellä kulkijoille
 
Radalla ei kukaan tööttäile, vilkuttele ja yritä ajaa päälle jos ohitan ne, tai mistäs sitä tietää ku ei o peilejä
biggrin.gif
 
Orgin ratapäiviltä se lähti, alkuun ei niin innostanut vaan lähinnä pelotti koko touhu.

Koulutusryhmässä aloiteltiin ja varsinainen kipinä syttyi toden teolla kun Pennan Sami oli vetämässä Bemaristien ratapäivää...siinä kun perässä ajeli ja sai todella hyviä neuvoja niin johan alkoi innostaan.
062802jumpie_prv.gif


Jaa niin, eihän siellä radalla tosiaan pitäis tulla ketään vastaan, mut sekin on joskus mahdollista---> KLIKS
Mikäs tuon auton tarina oli? Aika mielenkiintonen tapaus
biggrin.gif
 
Keväällä 2004 tuli kolmekymppiä mittariin ja prätkä pihaan vuosien tauon jälkeen. Yksin kun oli hölmöä ajella, niin uskaltauduin mukaan Orgin torstaiajeluille. Siitä tulikin sitten ihan tapa ja pikkuhiljaa tutustuin porukoihin, jotka houkutteli mukaan ratapäivillekin. Eka kerta taisi olla Alastarossa muoviluodin tapahtumassa joskus 2005 tms.

Siitä se sitten hiljalleen lähti kehittymään ja nyt ratailukokemusta on vähän enemmän:
- vuodesta 2008 Orgin ratavastaavana, ensimmäiset pari vuotta täydellä panoksella ja nyt vähän pienemmällä liekillä
- 2010 Orgin eka Gotlandringin reissu tuli järjestettyä
- 4-5 kisalähtöä on tullu kokeiltua

Ajaminen radalla on vaan niin pirun hauskaa ja pyöräkin pääsee sellaiseen käyttöön, johon se on tehty. Tuo järkkäilyhomma on muuten vaan verissä ja vaikka se onkin ihan saakelin työllistävää, niin jollain perversillä tavalla siitäkin vaan tykkää. Toivotaan, että sillekin löytyisi tulevaisuudessa enemmän aikaa ja energiaa.

Ja hei, onhan se nyt komeeta kertoa ajavansa kilpaa radalla ihan täysillä, oi niitä ihailevia katseita...
wink.gif


//Andy
 
Orgin ratapäiviltä se lähti, alkuun ei niin innostanut vaan lähinnä pelotti koko touhu.

Koulutusryhmässä aloiteltiin ja varsinainen kipinä syttyi toden teolla kun Pennan Sami oli vetämässä Bemaristien ratapäivää...siinä kun perässä ajeli ja sai todella hyviä neuvoja niin johan alkoi innostaan.
062802jumpie_prv.gif


Jaa niin, eihän siellä radalla tosiaan pitäis tulla ketään vastaan, mut sekin on joskus mahdollista---> KLIKS
Mikäs tuon auton tarina oli? Aika mielenkiintonen tapaus  
biggrin.gif
En ollu itte tuolla paikalla, mut kaveri oli joka kuvas...meni jotenkin näin...

kuljettaja n. 80-vuotias herrasmies oli tullu kattomaan jotain Lada-ajoja, jotka olikin ollu edellisenä päivänä.

Nooh, hän sitten ajeli radan ulkopuolella aikansa, eikä oikeen osannut ulos...joku oli jättänyt radalle vievän portin auki ja kyseinen herrasmies ajatteli et tossahan on kunnon tie ja varmaan pääsee poijes, eikun siittä vaan sisään.

Aikansa ajeltuaan huomas kun mopoja alkoi tulla vastaan, hätähän siinä tuli ja eikun pakittamaan.
biggrin.gif


Pojat sitten ystävällisesti ohjas papan pihalle ja oli kuulemma kovasti pyydellyt anteeksi mokailuaan, pojilta ja radan vastaavilta.
 
Omalla kohdalla tuli radalle lähtö vaihtoehdoksi,
kun vähällä aikaa toinen tuttu "vetomies" vaihtoi nahkapuvun puulaatikkoon, viimeistä kertaa.
Hautajaisissa tuli mieleen, että josko yleinen tieliikenne olisi vaarallinen paikka silloisten yliluonnollisten ajotaitojeni ylläpitämiseen.

Silloin Mp-tuen mahdollistamana sai tilaisuuden todeta ajotaitojensa todellisen tason, joka siis surkea. Koko homma aukesi uudella tavalla, ja katuajo loppui.

Ilman tuota "ekaa kertaa",
kynttila.gif
 
Katuajot sporttipyörällä alkoi nyppimään lain sallimien nopeusrajoitusten puitteissa. Orgin foorumia seuranneena innostuin koulutusryhmään ja 2008 ekaa kertaa radalle kokeilemaan vauhdin hurmaa. Ratakärpänen puri heti. Seuraavina kesinä lisää ratapäiviä, lisää ajatusta koko touhuun, varustelista uusiksi jne. Touhusta muodostui kokonaisvaltainen harrastus. Katupyörä myyntiin ja viime syksynä tulikin kilvetön räärää talliin.
 
Joskus miljoona vuotta sitten olin käynyt ovellisella autolla kurvaamassa Matopurkissa.

Ajattelin että kai sitä voi pyörällä kiertää crossiradan lisäksi kiertää asvalttiakin, kunhan ajaa sin ver hiljaa ettei kaadu kalliit värkit.

Pikkulapsena olin katsellut Imatran ajoja se ja se näytti aika hienolta menolta.

Ensimmäisestä kerrasta meinasi tulla viimoinen kun raahustin pyörineni Matopurkkiin paikalle ja siellä oli muudan salskea nuorukainen nimeltään Erkka joka laski puolikkaalla Aprilian kilpurilla bussipysäkin läpi hanat kaakossa ja ei ihan hiljaa muutenkaan...

Katsoin silmät teevadin kokoisina että ei helvetti kaikkiko täällä laskee tota tahtia - lienee parempi tehdä U-käännös samantien.

Sen jälkeen on tullut käytyä satunnaisesti radalla muutaman kerran kesässä ja ei välillä ei sitäkään.
Ainankin se on tullut todistettua että sitä tahtia voi jatkaa helkkarin pitkään ja silti ajaa tautisen hiljaa
smile_org.gif


Tosin kumipuolikin on pysynyt alespäin.
Ei silti Jukka-sedän esimerkistä uskon että sekään onni ei voi jatkua ikuisesti - joskin toivon että edes yhtä pitkään.
 
Kaveri houkutteli mukaan kun kortti oli ollut taskussa 3 viikkoa. Siihen se kiinnostus katuajeluja kohtaan sitten lopahtikin. Johan sitä lajia kerkeskin.
tounge.gif
 
Viimekesän pähkäilyt johtivat päätöksen syntyyn.Kortin menettämisen vaara, jotkut autoilijat jotka aiheuttavat joka ajokausi "saapa nähdä"-tilanteita ja olematon kiinnostus matkamotorismiin ja oppimishalu. Lisänä lähistöllä sattuneet ulosajot ja kolaroinnit useana kesänä pistävät miettimimään,vielä kun sattuu paikalle tuoreeltaan.Birke ja jarska tietävätkin alueella vaanivat vaarat kun ovat lähialueelta.
 
2002 kun hommasin pitkän tauon jälkeen taas mopon kuulin kaikkien motoristien mekassa, eli mutterilla, että apparalla järjestetään ajopäiviä. Kun autolla olin radalla käynyt ajamassa niin päätin mennä kokeilemaan. West racing teamin ilta oli ja kivaahan se oli. Sitten kesän aikana kävin kerran mp-tuen iltakeikalla apparalla.
2003 alkoikin heti kauheassa ajohimossa kun koko talvi oli mp-foorumin chatissa hehkutettu. No radalle.com päivä ja naamalleenhan se laite meni. Saikun jälkeen jatkui meno ja homma sujui. Katuajelussa jäi kyllä kaahaaminen pois ja tunsi olevansa paljon tarkempi kokoajan muiden tienkäyttäjien suhteen.
2004 ja 2005 menikin sitten jo kausikortin kanssa mp-tuen päivillä ja järkkärinäkin tuli oltua useita kertoja. 2004 oli eka kesä kun kävin kaikki radat. 2005 lopuksi meni katumopo vakuutusyhtiölle ja siihen jäi oman katumopon aika. Se kaato myös sotki kisadebyytin joka piti olla motoparkissa endurancea ajamassa. Kadulla ajaminen oli jo aika vähäistä kun siellä ei saanut mitään kiksejä enää.
2006 meni lainamopolla kadulla ja radalla. Kemoran jokkikseen sain vuokrattua tuulennopean gikserin jolla sitten kävin kaatumassa kolmannella kierroksella. Siitä jäi kuitenkin kipinä jonka takia syksyllä talliin matkusti oma kilpuri.
2007 meni sitten jokkiksen parissa ja lopputuloksena cup-voitto. Tosi hieno kesä, tiukkoja kisoja ja hyvä meininki varikolla.
2008 sitten meni b-superbikea samalla mopolla. Sieltä tuloksena 1 voitto ja 1 kolmospytty ja sarjan loppupisteissä viides. Nousu A-luokkaan jonka ajaminen sitten on haaveissa.
Nyt harrastellaan enskalla ja käydään satunnaisesti ratapäivillä
smile_org.gif
 
Linttapolvi-Lindqvistin kanssa aihetta suunnniteltiin Hemmon päivillä AllWrongin pihassa keväällä 2001. Oli tarkoitus pienellä porukalla vuokrata rata ja käydä katsomassa millaista se touhu on.

Linkvisti keuli itsensä tuohon kuntoon: http://www.mp-foorumi.com/gallery....e40.jpg joten laitoin silloisella Saunalahden foorumille ja Bombereiden foorumille aiheesta ilmoituksen. Muutaman iltana olisi tarkoitus käydä Ahvenistolla kaartelemassa jos saataisiin muuta väkemä mukaan kustannuksia jakamaan. Väkeä tuli mukavasti ja siitä tuli kipinä jatkaa touhua ja syksyllä päätettiin perustaa yhdistys toimintaa jatkamaan.

Nyt on vajaa 700 ratapäivää, n. 50 kilpailulähtöä, tukku koulutuspäiviä ym. takana. Kiinnostus jatkuu edelleen ja kiinnostus on johtanut muun muassa uravalinnan suunnitteluun, joten luultavasti tulevaisuudessakin kesät pyörin varikolla ja talvet väännän muita kuvioita.

Alussa apuina olivat muun muassa Sundberin Ville, joka kävi neuvomassa radalla miten homma rokkaa ja Kiiran Tero, joka auttoi rataharjoittelun sääntöjen luomisessa.

Tulevalle kaudelle nykyistä pyörää hieman parannellaan Wehnän toimesta ja kehitetään kursseja. Loppuun mainoksena, että keväällä (huhtikuun puolivälissä) tulee sitten ensimmäistä kertaa todella syvälle RR-touhujen saloihin vievä rataharjoittelun ja kilpailun teoriakurssi jonka vetää pk-seudulla Kari Vehniäinen jonka teoreettinen osaaminen on käytännössäkin sangen toimivaksi osoittautunut. Suosittelen niin kilpailuissa mukana olleille kuin ratahommiin muutoinkin hurahtaneille. Teoriapäivä kestää aamusta iltaan.

Ensi kaudella tavoitteina Motoparkissa ja Alastarossa uudelle sekuntiluvulle ja pisteitä pikkaisen enemmän kuin tällä kaudella.

Jukka
Kuvan kaverilla on asenne kohdallaan. Radalle vaikka pyörätuolilla.
biggrin.gif

Toivottavasti on tuosta toipunut ajokuntoon.
Radalle ja radalle, taitaa herra poseerata kuvassa Vauhtitien varikolla
smile_org.gif


Mutta asiaan. MP-foorumin alkuaikoina vuonna miekka ja kilpi sain puhutettua silloisen työnantajani MP-kerhon hankkimaan kerholle pari kausikorttia foorumin (vai olikohan silloin jo Tuki ry??) apparan keikoille. Kivaa oli. Aivan helvetin kivaa.

Vaikka CBR 1000F olikin kevyt, ketterä ja hyvän ratapyörän maineessa oleva laite, niin jostain syystä kovin nopeasti ko. laitteen hukkasin ja GSX-R koukussa olen siitä lähtien ollut.

Br, Mikko
 
tais olla joku alastaron ratapäivä kun ekaa kertaa kävin radalla ja huomasin miten surkea kuski olin,vaikka tiellä kuvittelinkin osaavani ajaa....
 
Vuosi 2009 org:n koulutusryhmässä syttyi kipinä.Töistä johtuen ei vaan sitten kerennyt sinä kesänä enempää ratailla.Työpaikka vaihtu ja keväällä 2010 kipinä sit roihahti ja puolesta kesästä katupyörä myytiin pois ja ratapeli hankittiin tilalle.Loppui tyystin mielenkiinto kadulla ajeluun.Ratapäiviä olikin sit jo n.15.
 
Kiinnostus hommaan alkoi jo vuonna käpy ja kivi, lähes kolmekymmentä vuotta sitten.
Kaverien yllyttämänä piti lähteä kokeilemaan.
Silloin tuli jokusen kerran radalla käytyä, mistään ratapäivistä ollut silloin tietoa...
Ajotaito nolla ja into sata. Naamallaan tuli käytyä lähes joka kerta, eikä muutenkaan tullut kultaa taikka kunniaa.

Sitten tuli kyllästys ainaiseen rahapulaan ja muut kuviot (perhe).

Pari vuotta sitten ekat kisat kolmeenkymmeneen vuoteen tuli katsottua paikan päällä toimitsijana.
Ei olisi pitänyt.

Kipinä syttyi uudestaan, pakko (Ihan Pakko) hommata toinen pyörä jolla pääsisi radalle. HurliDurlista kun en ole valmis luopumaan vieläkään.
2010 syksyllä ekan kerran radalle, oisko ollu MP-tuen päivä vai Orgin?
Luulot on lähteneet, ei musta ikinä tule nopeaa. Mut kivaa se on ja rahapulahan olisi ilman tätäkin harrastusta.

Katumotoilu ei ole loppunut, ihan fiftisixti harrastan molempia.
 
Kauden 2011 ihan alussa kaveri kysyi että lähdetäänkö ensimmäistä kertaa ratapäiville Alastaroon. Kyseessä oli jonkin autokoulun järjestämät päivät ja vauhtia tuntui olevan itsellään aivan pirusti kun ei monikaan tullut ohi. Siitä alkoihin Ahveniston ja Alastaron ympäriajo joka jatkui pitkin kesää. Lopulta vauhtiakin alkoi ihan oikeasti kertymään ja katurenkaita kulumaan sen verran että ratapyörän hankinta käväisi mielessä.. Sopiva ehdokas tuli vastaan syksyllä puolivahingossa kun kuuntelin Motoparkissa erään seurueen keskustelua myynnissä olevasta pyörästä. Sillä en sitten ehtinytkään enää syksyllä ajaa kuin koeajon Motoparkissa ja mopo talviseisontaan. Ensi kesänä harjoitellaan sitten lisää ajamista ja katsotaan missä vaiheessa mennään metsähallituksen puolelle.

Onneksi ei ole enää montaa kuukautta ensimmäisiin ratapäiviin :thumbup:
 
Kaverit pakotti ensimmäiselle ratapäivälle. Ne ovat jo lopettaneet, mutta itsellä ei ole käynyt lopettaminen ensimmäisen ajosession jälkeen vielä mielessä..
 
Back
Ylös