• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mistä sopiva holkki tangonkiinnikkeille?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja massajaska
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

massajaska

Kouluttaja, emeritusylläpitäjä
MotOrg ry jäsen
Rata ja koulutus
Mistä sopiva holkki tangonkiinnikkeille?

Möhkön fatbar-projekti etenee, mutta nyt tuli pieni hidaste eteen.

kiinnikkeet.jpg

Alkuperäisessä tangonkiinnikkeessä yläkolmion läpi menevä pultti on 14 mm paksu, mutta uudessa kiinnikkeessä vain 12 mm... Jonkinlainen soviteholkki varmaankin toimisi ja sellaisen jo piirtelinkin.

holkki.jpg

Mistä materiaalista tuollainen kannattaisi sorvata ja mistä kannattaa palvelua kysyä?
 
Viilaile M14 kuusiokolopultista jos sattuu pylväsporakone löytymään. Poraat kuusiosta 12mm poralla sisään ja läpi, sitte katkot sopivan mittaiseksi pultin ja lopuksi kannan. Viilalla loppujyystö.

Melko tarkasti pitänee saada toi 12mm pora osumaan keskelle. Ehkä isommalla (13mm) kuusiota pois tieltä että ei ohjaa 12mm poraa sivuun, sitten pienemmällä poralla kuusioon keskelle alku 12mm poralle.
 
Sulla on piirustukset valmiina joten käy kysymässä Leppävaaran Omniasta jos siellä joku kerkeisi sorvaamaan oppilastyönä holkit. Tai sitten Kehä III kupeessa jossain Järvenperän liittymän kohdalla on Isevat konepaja, sinne hilpaiset ja kysyt saisiko tehtyä holkit. Materiaaliksi alumiini.
 
Metallityömies sanoi että pitää olla nuorrutusterästä. Pitääpi katsoa, josko saisi jossain teetettyä järkevällä aikataululla.
 
Alumiini riittää, holkkiin ei kohdistu sen kummempaa rasitusta vaan se toimii keskittäjänä. Jos välttämättä haluaa tehdä teräksestä niin sitten rst on parempi vaihtoehto niin holkki ei ala ruostumaan.
 
Back
Ylös