• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mistä kypärä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Makke123
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mistähän kouvolan lähistöltä saisi ihan kivijalkaliikkeestä hyvän kypärän järkevään hintaan. Aurinkovisiiri ja tupla d lukitus pitäisi olla. Vai millaisia nykyiset pikalukot ovat? Hinta semmoinen opiskelija budjettiin sopiva. Ei mielellään ainakaan hirveästi yli 200 euron. Verkkokaupat ovat kyllä täynnä kypäriä, mutta haluaisin sovittaa ennen ostoa. Esimerkiksi lahdesta löytyisi jotain, mutta noita kriteerejä täyttäviä ei juurikaan löydy. Ihan maksimi on helsinkiin asti.
 
Motonet. Käypä kurkkaamassa netistä valikoimaa, ja liikkeessä sovitat.

Jos jotain mallia tai kokoa ei ole, niin pyydät tilaaman liikkeeseen sovitettavaksi.
 
JMH sanoi:
Motonet. Käypä kurkkaamassa netistä valikoimaa, ja liikkeessä sovitat.

Jos jotain mallia tai kokoa ei ole, niin pyydät tilaaman liikkeeseen sovitettavaksi.


Siellä tuli viime viikolla käytyä. Nuo lazer ja ls2 ihan vieraita merkkejä minulle niin en arvannut ostaa. Hjc kypärät noilla kriteereillä oli halvimmatkin lähemmäs 300.
 
https://www.storm-motor.fi/ajovarusteet/kyparat/
Lahdessa

http://www.motonet.fi/fi/kategoria/2560/174268/Moottoripyorakyparat
Myös Lahden suunnalla

Kyllä Motonetinkin valikoima on laadukas. Lazer mm. on vanha merkki ja HJC:ta jo suosittelen vaikka hiukan sitten maksaa. Kypärästä ei kannata tinkiä jos moottoripyöräilee. Itellä SHOEI nyt ja ei tarvi korvatulppia kun tuuli ei kohise korvissa.

EDIT: http://www.motonet.fi/fi/tuote/4003404/HJC-IS-17-Arcus-umpikypara-MC-1
tässäkin tulee pinlock huurtumisen esto jo mukana. Ja 1.5kg vaan painava.
 
Bolt sanoi:
Eurobiker. Sovitus tosin Vantaalla.
Liity org jäseneksi niin saat neljän kympin etusetelin. Joka käy nettikaupassa. Itse kävin myymälässä ja antoivat alennuksen myös siellä. En tiedä onko yleinen käytäntö. Mutta pahimmillaan käy sovittamassa ja tilaa netistä.
https://www.eurobiker.fi/moottoripyorakyparat.html#cat=166&p=6

Sama täällä, totesivat että näin helpompi kuin että tilaa netistä noudolla ja käy hakemassa puolen tunnin päästä.
 
Hyviä ne pikalukot ovat, kunnolliset ainakin. Vilkaisepa sieltä Motonetista HJC IS-17. On hyvä ja varsin edullinen aurinkovisiirpotta.
 
Jammusetä sanoi:
Hyviä ne pikalukot ovat, kunnolliset ainakin. Vilkaisepa sieltä Motonetista HJC IS-17. On hyvä ja varsin edullinen aurinkovisiirpotta.

Ettei vain ollut just tuo joka oli Vantaan Bike Team Allrightissa tarjouksessa 70 €
 
Mental sanoi:
Itellä SHOEI nyt ja ei tarvi korvatulppia kun tuuli ei kohise korvissa.

Onko kyseessä GT-Air? Mulla kun tahtoo nuo korvat tinnittää vähän muutenkin, ja korvatulpista tulee korva jotenkin kipeäksi pitkässä käytössä, niin aloin miettimään, että miten iso vaikutus kypärällä oikeasti onkaan?

Kallishan tuo kyllä on, mutta hyvä kypärä on aina pitkäikäinen sijoitus, ja tärkein turvallisuusvaruste. Tuota kun pääsis jossain paikanpäälle ihmettelemään.

Meinasin jo motonetistä kans tuota HJC:n IS-2 maxia, mutta nyt aloin miettimään tuota vaimennuspuolta tosissaan.
 
Spin sanoi:
Onko kyseessä GT-Air? Mulla kun tahtoo nuo korvat tinnittää vähän muutenkin, ja korvatulpista tulee korva jotenkin kipeäksi pitkässä käytössä, niin aloin miettimään, että miten iso vaikutus kypärällä oikeasti onkaan?

Kyllähän noissa on selviä eroja, mutta lopputulos riippuu myös pyörästä/katteista, kuskin pituudesta ja jopa ajotakin kauluksesta. Itsellä on Shoein NXR, ja kolmen Arain jälkeen tuo on kyllä hiljaisempi, mutta en silti hetkeäkään usko etteikö melu maantienopeudessa ylittäisi työsuojelumääräysten 85db rajaa.

Olethan huomannut, että joitakin korvatulppia saa myös ohuempana small-kokona, joka voi olla yksi ratkaisu korvien kipeytymiseen? Lisäksi annettakoon sellainen vinkki, että laadukas nappikuulokekin voi olla korvatulppaa mukavampi keino vähentää melua, kunhan sitä ei kumoa luukuttamalla musiikkia täysillä. :p
 
Noniin täällähän on tullut hyvin vastauksia. Motonetissa kävin vielä uudelleen kokeilemassa kypäriä. Tuota pikalukitusta silloinkin vielä epäilin, mutta ehkä täällä kokeneemmat ovat jo saaneet uskoteltua meikäläisen hommaamaan sellaisella olevan kypärän. Täytyy varmaan käydä tuo täällä useammankin suosittelema is 17 hakemassa. Ihan asiallisen oloinen ja oli hyvä päähän. Harmi, että meni itseltä tuo allrightin tarjous ohi:rant:
 
Vielä ennenkuin tuon hjcn haen niin osaisiko joku lahden suunnalta oleva sanoa onko kärkkäisellä ihan hyllyssä kypäriä? Netissä jonkun verran valikoimaa, mutta myymäläsaldot näyttää nollaa ja puhelimeen tai sähköpostiin siellä ei ketään kiinnosta vastata.
 
Onnistuukohan vielä jossain kypärän koeajo ennen ostopäätöstä? Stormilla olivat ainakin nihkeitä sen suhteen. Jokunen ei-sopiva koeajomalli olisi saattanut takahuoneesta löytyä. Toki ihan ymmärrettävää ettei kauppias halua kaupata naarmusia ja hyttysillä verhoiltuja kypäriä uusina. Edellisen kypärän (Shoei) ostin kylmätyypeillä ja forumeita lukemalla, mutta melko äänekäs tuo on ollut edeltäjäänsä (AGV) verrattuna. AGV tuli aikanaan koeajettua, mutta siitä on aikaa jo varmaan 15v.
 
Tuolla aiemmin lueteltiikin useita, ihan merkittäviä tekijöitä, joilla on KÄYTÄNNÖN TASOLLA
suuri vaikutus ruukun sisäiseen äänimaailmaan ja tasoon.

Eli karu totuus lopputuleman suhteen ( "hiljaisuus" ) on usein ihan muuta kuin ruukun
testitulokset lukemineen.

Äänitaso on toki sellaisenaan merkittävä asia, mutta se ei suoraan kuvasta "äänimaailmaa".
Asiallisillakin arvoilla saadaan välillä "nauttia" hiljakseen järjen syövästä, "vittumaisesta soundista".

"Hyvältä tuntuva" ja toimiva ruukku on tietty ehdoton edellytys, mutta tällaisessakin on helposti jotain "pientä",
joka voi kyykätä äänipuolella. Tähän perään tietty ne lukuisat "ulkoiset tekijät" jatkoksi.

Laatu/toimivuus ovat aina hyviä lähtökohtia, mutta itselle "parasta ruukkua" ei lottoamatta löydy oikeastaan
muutoin kuin kunnon koeajolla.
Pyörän tyypin/mallin vaihdolla voi silti edelleenkin "hyvästellä löytämänsä hiljaisuuden".

Tästä päästäänkin kaupallisiin rajoitteisiin meidän kotoisissa puitteissa.....
Varsin hankala yhtälö ratkaista, eikä siihen oikein ole millään yksittäisellä taholla varaa.

Halvalla ei välttämättä saa erinomaista.... mutta laita siinä sitten 450 - 600:n lotto vetämään:D.

Otan tästä ihan käytännön esimerkin kymmenen vuoden ajalta.

Nurkkakypäränä halpa mutta tyylikäs AGV jolla lähti järki heti yli 60 kmh. (harkittu teko tosin tämä)
Muihin ajoihin hienosti toimiva "rauhallinen" SHOEIN Raid II. Todella hyvä omalla kohdalla.
Hieman modernimpi QWEST, joka on itse asiassa huonompi kuin Raid II. Liittyy juurikin äänimaailman sävyyn.

Sitten päästään asiaan......

Tourinkiin hankittu Neotec. On testivoittaja ja ties mitä, mutta :hanuria:..... eli just sieltä :D.
Istuu hienosti, on mukava, toimiva..... kaikkea muuta paitsi HILJAINEN.

Sitten oli ratkaistava asia luopumalla "avattavasta konepellistä", haluttaessa erittäin tehokkaasta ilmanvaihdosta
pelti suljettunakin...... hakemalla GT-Air..... ja loppu on:respect:. "Silence is Golden":respect:.

Kaikki siis samoilla nakupeleillä ja asusteillakin koettuna.

Hauska homma sinällään tuon Neotecin kanssa, että testitulokset olivat ryhmässään erinomaiset, mutta mutta...

Vielä hauskempaa on, että nyt esitellyssä, uudessa versiossa, on näköjään tehty kovastikin töitä monien eri
detaljien kanssa..... joilla millään ei ole "toiminnallista merkitystä" :;):.

Tästä päästäänkin hienosti, ilman aasinsiltaakin, takaisin tähän kunnon koeajon merkitykseen ruukkukaupoissa.

Itsellä tekisi kovasti mieli juurikin tourinkiin tuota uutta versiota, mutta oli testiarvot ihan mitä tahansa,
pyydetyillä hinnoilla ei uutta lottoa panna vetämään:p.
 
Viimeksi muokattu:
voihan tuon hiljasuuden hoitaa myös niin että ostaa vaan jonkun kypärän sit vaihtelee pyörää ja ajo asentoa
löytää varmasti hiljasen myös niin.... vaikka wingin lasin takana on mikä vaan hiljainen.....
 
Nuo omat potat ovat olleet hiljaisia/äänekkäitä moposta riippumatta. Kyllä se melu on enempi lähtöisin kypärästä ja sen istuvuudesta kuin mopedin mallista. Toki GW ja vastaavat ovat varmasti oma lukunsa. Omat mopot ovat olleet joko kyykkyjä tai nakuja.

Itselläkin nyt tuo QWEST käytössä eikä meno juuri korvia hivele. Alunperin ajatuksissa oli ostaa tilalle tuo Senan vastamelukypärä, mutta ensitestien perusteella sekään ei näyttäisi vähentävän melua kuin paperilla.
 
Back
Ylös