• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Minkälainen kypärä keikkuu päässäsi?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja AF-1
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
VR2_Stealth_lrg.jpg
   
buttrock.gif
062802jumpie_prv.gif
bowdown.gif
 
Tänä päivänä vielä Arai NR5, tsekkailtuani tarjontaa, lueskeltuani nettiä, kuunneltuani myyjiä, vertailtuni hintoja, pitäisi parin päivän päästä mollottaa päässä Arai Viper GT, päätin pysyä merkissä.

Hintaa vähän rapiat 400 teutonien maalta.

Useimmiten halvennukset näyttävät olevan väreissä, joista on mennyt keskimääräihmisen koot mutta joistakin löytyy hajakoko juuri keskeltä, M, jossain kohtuukompromisseissakin. (Ei tietty ihan ykkössuosikkeja)

Vertailin Chaseria ja Viperia päässä, sinä päivänä ei ollut pyörää mukana mutta Viper vaikutti sen ison hintaeron verran pro'mmalta. Vaihtoehtona oli - kun kohina ärsyttää helposti - Schuberth S1 mutta se vaikutti livenä rimpulalta verrattuna Araihin, joten näillä mennään nyt.

Siksikin siis mm., että jos muu pukeutuminen saattaa joskus lipsua, niin olkoon tää ykkönen ykkönen. Koska sen kerran kun olen kaatunut (teininä), tulin silloinkin pää edellä alas.
 
Arai Astro J jollain oudolla tappajadelfiini kuvioilla, Schubertin C3 mattamustana, Arai avopotta, kaikki hyviä aivoämpäreitä, odotellaan sitä parasta jossa ei tarvi käyttää tulppia. Kaikki edellä mainitut on mielestäni hyviä kypäriä.
 
Marushin-999-RS-Kouseido-B.jpg


Tuollainen tuli edellispäivänä ostettua. Entinen Nolan n102 tipahti peilistä maahan ja kappaleet vaan lensi.
No eipä harmittanut enää pätkääkään, kun ekan kerran nykäsin Marun päähän. Painaa meinaan yli 500g vähemmän, on hiljaisempi ja on kaiken lisäksi ilmeisesti ihan sieltä kippojen turvallisimmasta päästä, mikäli testeihin on uskominen.  
cool.gif
 
Uusi kypärä asfaltti-ihottumaa saaneen mattamustan arai chaserin tilalle:
arai_chaser_guardian.jpg

Kypärä oli sen verran hyvä, että piti ottaa samanlainen, mutta eri grafiikalla.
 
Potta

Tollanen roikkuu peilis välil!
biggrin.gif

HJC HQ-1 ElBowz

withstupid.gif
Ei osaa laittaa kuvaa    
withstupid.gif

             Näköjää linkkikää toimi
Ny toimii
 
^^ mulla on vastaava kypärä tummalla photokromaattisella visiirillä
 
Back
Ylös