• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Miksi mollaat BMW:tä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jappi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eli ajoneston saati hälärin tarve riippuu aika paljon

- siitä missä asut
- siitä missä ja kuinka paljon matkailet

Jos mopo majailee omassa tallissa ja ajelu on pääasiassa kotimaassa tapahtuvaa, niin hälärin saati ajoneston tarve on aika pieni. Janan toisessa päässä lienee sitten kaupungin "villissä kerrostalotaajamassa" asuva maailmanmatkaaja...
 
EU ei ole saamattomuudessaan edelleenkään saanut aikaiseksi vastaavaa tuotevastuulainsäädäntöä kuin jenkkilässä. Siellä jos joku valmistaa auton, mp:n tai muun teknisen laitteen, jossa on vaarallinen vika, valmistaja joutuu miljoonakorvauksiin _sekä_ korjaamaan vialliset laitteet. Silloin vasta laadun laiminlyönti tuntuu niillä ekselipäättäjilläkin. Pelkät viankorjaukset ovat isoille firmoille pelkkä hyttysen jätös valtameressä. Jos ja kun sellainen laki joskus saadaan aikaiseksi tännekin, eurooppalaistenkin tuotteiden heikentynyt laatu saattaa kohentua asianmukaiselle tasolle.
Ai onks Jenkkien "laatu" kohdallaan
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif

Ei suinkaan; enhän väittänytkään sellaista, vaan kiinnitin huomiota siihen, että jenkkilässä on tuotevastuulainsäädäntö, jonka nojalla valmistajan voi saada vastuuseen tuotteistaan. Sellainen puuttuu siis EU:sta. Sellaisen säätäminen näyttää jatkossakin aika heikolta, kun eurovaaliehdokkainakin on kaikenkarvaisia julkkiksia, vaan ei yhtään ammattilaista, jolla voisi olla mahdollisuus saada jotain aikaiseksi.
 
En ole ihan niin tarkkaan katsonut, mutta tietääkseni Touring Finlandian kautta hankitussa kaskovakuutuksessa omavastuu on sama myös mainitsemissasi maissa ihan sillä samalla omavastuulla, kuin muuallakin Euroopassa.
Ei ole, Touring / Turvan omavastuu on isompi Baltiassa yms. Itäblokissa ja turvalaite + säilytysvaatimukset just nuo, mistä edellä kerroin.
Jos eivät sitte aivan viime vuosina ole keventäneet ehtoja..?
 
Jaa että miksikö mollaan Bemaria? No tietysti siksi, kun se on niin huono pyörä. Männänrenkaatkin vaihdoin ihan vasta eli keväällä 2002 vaikka mopella oli ajettu vasta 240000. Ei niissä sen kummempaa vikaa ollut...mutta siinä huollon yhteydessä. Venttiilit säädin viime keväänä yhellä ruokiksella aikani kuluks. Mutta ei siitä mitään viihdykettä ollut kun aikaa meni melkein puoli tuntia ja sekin turhaa hommaa. Kampikammion huohotusventtiili on tirissyt hiukan rasvaa viimeiset 15v. Se varmaan pitää putsata lähimmän kymmenen vuoden sisään. Samoin kaasukahvasta on rasvan puutteessa kulunut se hammastus....tyyppivika vai mikä lie lastentauti.
Huono mopo! Monta vikaa ja vasta 30v/ 280.000km.
 
Helppo se on elvistellä vanhalla vehkeellä, koitappas päivittää 2000 -luvun härpäkkeeseen niin johan muuttuu ääni kellossa noiden kilometrien kohdalla! Tai no, aika paljon aikaisemmin oikeasti, josko pääsisit viidesosankin ilman peräremppaa, jarrujen pettämistä, käynnistykseneston ongelmia tai että eturenkas karkaa alta?
 
Se on ajan henki. Ei nyky "mopoilija" voisi kuvitella ajavansa 200.000 km samalla mopolla, samoilla teipeillä tankinkyljessä, jne..
Eikai pyöränvalmistajat typeriä ole, kertakäyttöistä niiden olla pitää, pyörä ja vuosi, se on siinä.
 
Japanilaisella "mopolla" 10000 km jo ylärajalla! Ei kestä enempää ja tyhmät vaan maksaa! Uusista muovimopoista!
 
Minä olen kyllä ollut tähän asti sitä mieltä, että en tarvitse pyörääni minkään sortin ajonestoa tai varashälytintä.

Kotitallista pyörän varastaminen on aika epätodennäköistä ja jos sen taas joku reissun päällä vie, niin vakuutus on sitä varten.

Kyse kun ei ainakaan Bmw:n kohdalla ole mistään kovin tunnearvoa sisältävästä kapineesta...
No minä taas olen sitä mieltä, että niin ajonestolaite kuin myös hälytin ovat molemmat hyödyllisiä. Kuulun siihen moottoripyöräilijöiden enemmistöön, jolla ei ole kotitallia, jossa pyörää voisi säilyttää. Asun kaupungissa kerrostalossa.
Se mitä kasko ei korvaa, on esim. pilalle mennyt lomareissu. Jotkut meistä kun suhtautuvat tunteella, paitsi tunnearvottomaan pyöräänsä, myös omaan elämäänsä ja kaikenlaiseen siihen liittyvään. "Don't worry, be happy" kun ei vaan toimi kaikenluonteisille ihmisille. Onnekas olet sinä.

Jatka vain rohkeasti valitsemallasi linjalla. Ehkä tämä kuitenkin vähän laajentaa maailmankuvaasi ja kykenet nyt ymmärtämään, että se mikä riittää sinulle ei välttämättä ole ratkaisu kaikille. Mutta jos ei se sitä tee, niin ei se mitään. Don't worry, be happy!
Ei pidä hermostua.

Minähän totesin että MINUN mielestäni, joka todellakin on vain minun mielipiteeni asiasta, ei mikään ns. "ainoa oikea mielipide".

Ihan noin selvennykseksi on sanottava, että minulla on kyllä sellaisiakin moottoripyöriä, mihin suhtaudun "tunteella", mutta tämä yksi bemari ei kuulu niihin.

Yhden lomareissun suunnan muuttuminen kesken matkan ei riitä meikäläisen elämää pilaamaan, koska en niitä lomia suunnittele minkään minuuttiaikataulun mukaan ja suunnitelmat muuttuu usein matkalla.

Ihan turha vetää herneitä nenään.
 
Japanilaisella "mopolla" 10000 km jo ylärajalla! Ei kestä enempää ja tyhmät vaan maksaa! Uusista muovimopoista!
Eräs bemarikuski oli todennut, että Guzzilla ei voi mennä edes naapurikuntaan, kun se hajoaa heti. Aikoinaan en tätä tiennyt, ja tuli käytyä kauempanakin. Näiden viisaiden sanojen jälkeen olen kuitenkin välttänyt Guzzilla yli 5 kilometrin päähän lähtemistä.
Ja nyt sain kuulla, ettei tuo minun toinen pyöränikään, Kawa vm -76, kestä mitään. Silläkin on varmaan jo ajettu aika monta kertaa tuo 10000 km, että taitaa hajota paikalleen tuonne talliin, jäljelle jää vain epämääräinen kasa murentunutta muovia.
 
En viitsinyt editoida, niin pistetään perään.

Helpon ajonestolaitteen voi tehdä laittamalla katkaisijan sytytysvirtapiuhaan tankin alle niin, että sen juuri ylettyy sormillaan kääntämään. Kukaan muu ei sitä sieltä löydä, eikä lähde pyörä varkaiden mukaan ainakaan ajamalla.

Keski-Euroopassa taitavat useammin varastaa kyllä nostamalla pakettiautoon, että siihen ei auta.
 
Japanilaisella "mopolla" 10000 km jo ylärajalla! Ei kestä enempää ja tyhmät vaan maksaa! Uusista muovimopoista!
Varmasti löytyy Bemareita, joilla on ajettu 300.000km tai yli.

Mutta löytyy myöskin japsipelejä, joilla on ajettu yhtä paljon.

Esimerkiksi Hondan tai Suzukin yli 1000-kuutioisia 80-luvun alun rivinelkkuja on yhä edelleen liikenteessä aivan tolkuttomilla kilometrimäärillä.

Tällaisilla ajavat yleensä kokeneet harrastajat, joilta on ainakin se pahin kusipäisyys laitteen käyttötavan osalta jäänyt nuoruusvuosien mukana taakse, ja he ovat myös perillä oikeanlaisen huollon merkityksestä.

Mutta eiköhän tässä väännössä ollut kuitenkin oleellisimpana pointtina se, miten on uusien ja hienoja elektronisia härpäkkeitä turvoksissa olevien laitteiden kestävyyden kanssa nykypäivänä?
 
Japanilaisella "mopolla" 10000 km jo ylärajalla! Ei kestä enempää ja tyhmät vaan maksaa! Uusista muovimopoista!
Ja kaveri ajaa kotarilla. Ohjekirjan mukaan kone purettava 20 käyttötunnin välein. Tuohon ei edes BMW pysty.

t. Repa
Käsittääkseni uuden enduron BMW G450X:n iso huolto on 60t välein kisavirityksessä. Sisältänee männän vaihdon ym. Ei nuo kireet koneet älyttömiä kestä. Apriallakin on kai sama homma, vaikka on kaksi mukia tasaamassa rasituksia.
 
Kyse kun ei ainakaan Bmw:n kohdalla ole mistään kovin tunnearvoa sisältävästä kapineesta...
Jos moottoripyörällä ei ole tunnearvoa, niin mitäs sitten? Käyttöarvoa? Siinä asiassa taas ooppeli hakkaa mennen tullen kaikki kaksipyöräiset.... Joten miksi ajaa moottoripyörällä ollenkaan... ?
Onhan moottoripyörällä toki tunnearvoa, mutta enpä jäisi paljon Bemaria kaipaamaan, kun on taliissa usempikin italialainen moottoripyörä...
biggrin.gif


Siinä vertailussa ei Bmw:hen ole päässyt muodostumaan mitään sen suurempaa tunnesidettä. Tekeehän se enimmäkseen sen mitä siltä odotetaan, mutta mistään luonteesta on turha puhua.

Niillähän kun ei tunnetusti ole mitään muuta kuin tunnearvoa
smile_org.gif


PS. Kaikki autot muuttuu vanhana Ooppeleiksi.
 
Japanilaisella "mopolla" 10000 km jo ylärajalla! Ei kestä enempää ja tyhmät vaan maksaa! Uusista muovimopoista!
Ja kaveri ajaa kotarilla. Ohjekirjan mukaan kone purettava 20 käyttötunnin välein. Tuohon ei edes BMW pysty.

t. Repa
Käsittääkseni uuden enduron BMW G450X:n iso huolto on 60t välein kisavirityksessä. Sisältänee männän vaihdon ym. Ei nuo kireet koneet älyttömiä kestä. Apriallakin on kai sama homma, vaikka on kaksi mukia tasaamassa rasituksia.
70 tuntia, Kotarilla vastaava remppa 90 tunnin kohdalla. Vaan eipä tuo taida harrastekäytössä olla tarpeellinen vielä noilla tunneilla. Katsotaan nyt, vielä olisi 45 tuntia tuohon 70 remppaan matkaa.
 
Back
Ylös