• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mihin menee valvonta?

Kyllä aloitusviestissä paljon asiaa on, eikä liiallinen valvonta ole minunkaan mieleeni (!). Mutta toisaalta jokaisen on hyvä miettiä, miksi tähän tilanteeseen on tultu? Miksi liikennevalvontaa tehostetaan? Etenkin nopeuksien osalta. Miksi moottoripyörät mainitaan usein ikäänkuin ongelmana liikenteessä?

Senkö takia, että suuri osa meistä moottoripyörällä ajavista ajaa suunnilleen rajoitusten mukaan, vaikka ne alhaisilta tuntuvatkin?

Vai senkö takia, että monet moottoripyörällä ajavat ymmärtävät, ettei liikenteessä voi käyttää pelkästään omaa harkintakykyä sääntöjen ja rajoitusten suhteen? Joskus on oltava yhteiset säännöt ja niitä on noudatettava.

Vai ehkä sen takia, että varsin moni sporttipyörällä ajavakin tajuaa, että valoista keulien lähteminen ei ole hyväksyttävää?
 
Vai ehkä jostakin muusta syystä?  
sad_orig.gif
 
Se on tosi, että kiristysten ja kohdentamisen kanssa on lähtenyt hiukka mopo käsistä. Pitää muistaa kuitenkin että lainrikkojat ovat edesauttaneet lakien ja säädösten kiristymistä niin, että ne koskettavat kaikkia ns. syyttömiäkin. Sekin on hyvä muistaa että laeista "yritetään" muokata sellaisia jotka palvelisivat mahdollisimman suurta sen vaikutuspiiriin kuuluvien joukkoa, kaikkia ei voi kuitenkaan miellyttää.
Sitten vielä se, että nykymaailmassa ja etenkin politiikassa, kukaan ei aja toisten etuja yksilöinä, vaan poliittisena edustajana ensisijaisesti, myöskin kabineteissa tehdään edelleen lehmänkauppoja puolin ja toisin pelkkä oma etu etusijalla. Jos joku poliittinen päättäjä, kenellä on hiukan paha mieli että on nähnyt kesälomalla motoristin nauttivan ajamisestaan ja omassa johtotähdessä on ilmastointi pamahtanut, niin katkerana hän tekee myyräntyönä jotain jäynää joka koskee lopuksi kaikkia motoristeja ja niistä kenelläkään ei ole enää kivaa, mutta kosto on ollut suloinen.
 
On totta, että nollatoleranssi aiheuttaa varmasti ongelmia, ainakin alkuvaiheessa, juuri ruuhkautumisen muodossa..

Vaikka nopeusrajoituksilla sinänsä on varmasti perustelunsa, niin tilannekohtainen jousto pitää säilyttää, jotta liikenne sujuisi edes jollain tavalla, Tai sitten on vedettävä ainakin nuo pääväylien taipaleet väh. nelikaistaisiksi..
 
Miksi liikennevalvontaa tehostetaan? Etenkin nopeuksien osalta.
...
Vai ehkä jostakin muusta syystä?  
sad_orig.gif
Syy: Suomen äänestysikäisten populaatio on ikääntynyt pahemman kerran ohi parasta ennen -päiväyksen.

Kansalaiset keski-ikäisistä eläkemummoihin ovat pääosin pelokasta ja helposti milloin mistäkin kauhistuvaa porukkaa.

Em. suurelta äänestäjäjoukolta on helppo keräillä poliittisia irtopisteitä kaikella valvonnan ja sääntöjen kiristämisellä. Mummelit äänestävät mieluusti vaikka styroksisten kävelyturva-asujen puolesta liputtavia henkilöitä, jos tällaisia vain jostain ilmaantuu.
sad_orig.gif
 
Valvonta tulee lisääntymään liikenneturvallisuuden nimissä.Kuka tai missä näitä ehdotuksia kehitellään?Aivan selvää vastausta en ole lukenut mistään.Kummallisen salamyhkäistä,vaikka Eu:ssa avoimuusperiaatetta hoetaan tämän tästä.Lisäpykäliä rustataan koko ajan lisää.

Lähiaikoina ilmitulleita:Mopokortin lisävaatimukset,mp:n katsastus,nollatoleranssi nopeuksille,kuorma-autokortin vaatimustason huikea nosto(lisäkustannus tuhansia euroja,auto-tekniikka ja kuljetus lehdessä hyvä artikkeli aiheesta)
kehittyneempi kameravalvonta,ajokortin määräaikaisuus(ikätarkastukset 5v välein),tietullit ja ruuhkamaksut.
033102ass_1_prv.gif
033102ass_1_prv.gif
Ja tästä kaikesta saamme kiittää EU:ta ja sen vi**n direktiivejä ....
033102ass_1_prv.gif
033102ass_1_prv.gif
 
Ehdotankin vakavissani ,että kaikki moottoripyörällä liikkuvat ajavat tästä päivästä alkaen taajama-alueella 10 km/h ALLE SALLITUN ajonopeuden ....ja varsinkin jos perässä ajaa virkavallan edustaja.
 
Voisikohan asia olla niin että päättäjistä ei juuri löydy motoristeja joilla olisi mopokautta kummempaa kokemusta asiasta ja sitä myöten ei ole myöskään minkäänlaista näppituntumaa siitä minkä verran ajaminen muuttuu vaarallisemmaksi tai miltä tuntuu ajaa 80 tai 120.Me tiedämme ettei se muutos ole mitenkään dramaattinen,sen kummemmin pyörällä tai autolla.Tiedämme että laite pysyy hallinnassa samalla lailla vaikka ajamme 80 tikkarin alueella 90 tai 100.Kun näitä tiedusteluja kuljettajilta tehdään että pitäisikö nopeuksia pudottaa suurin osa vastaa kyllä mutta kaikki kuitenkin ajavat ainakin täällä sivummalla sen 10-20 km yli lappurajoituksen.Miksi? Koska kukaan ei koe sitä 80 nopeutta mielekkääksi tien kuntoon ja olosuhteisiin nähden.Kun ajan noin 80 km töihin joka aamu ja illalla takaisin,saatan aamuisin nähdä jopa kymmenenkin autoa,iltapäivällä hieman enemmän.Ketä joku nollatoleranssi palvelisi täällä?Ymmärrän kyllä että kun on todelliset ruuhkat niin liikenne menee omaa nopeuttaan ja siellä nypitään turhat ohittelijat sivuun mutta kehäkolmosen sisäpuoli ei ole koko Suomi.Eiköhän ne todelliset ongelmat sielläkin ole ihan muualla kuin muutaman kilometrin ylinopeudessa.Kukas se liikenneministeri on,sinne vaan terveisiä ja sisäasiainministeri kai komentelee poliisikuntaa.
Persiistä koko nollatoleranssi,syvemmältä mitä keskisormella yltää.
tounge.gif


ps.Pitäisikö polkupyöräilijätkin pistää ruotuun kaupungeissa kun ne on usein ohittelee ruuhkassa seisovia autoja?Miksei moottoripyörällä voi tehdä samoin jos siihen on mahdollisuus ja tilaa?
 
Alkaahan se tuntumaan siltä, että pitänee myydä mopo pois ja alkaa käveleen...pankkikäynnissäkään ei mene kuin kaks päivää...
Kai sitä 100 km kahdessa päivässä kävelee...
Mut tietty siinä tillittää joku poliisi rinnalla nopeusmittarin kans, etten ainaskaan mee 7km yli tunnissa...
Alkaa väsyttään tääkyttämeininki.
Itse kun pidän itteäni aikuisena ihmisenä, joka osaa päättää mitä tekee..
Yhtään pankkia en oo vielä ryöstäny, vaik mieli olsi tehny...
 
Näinhän se on, että yhteiskunta tarvitsee aina tietyn määrän sääntörikkomuksia, myös ylinopeuksissa. Ollaan päästy pitkälle -70 luvun kuolinluvuista liikenteessä ja nopeudet ovat laskeneet huomattavasti vielä tämän jälkeenkin. Aika harva enää ajelee 125- 140 km/h satasen alueella, kuten muistan nuoruudessani tapahtuneen.. Taisi poliisilla olla vielä -80 luvulla sellainen +15 toleranssi Ja hommahan toimii siten, että kun ollaan saatu tuota lukua alemmas, niin yhä pienemmäksi sitä toleranssia viedään. Nyt kun ollaan saatu enemmistö ajelemaan rajoitusten mukaan, aletaan antaa sakkoja pienemmistäkin ylityksistä. Jos kaikissa autoissa olisi nopeusrajoittimet, rangaistuksia jaettaisiin jostakin muusta, mutta aina niitä jaettaisiin. Näin se homma etenee..  
033102ass_1_prv.gif


Kuten alhaalla lukee, meille "hulttioille" ei jää näiden kukkahattujen jäljiltä muuta kuin kasa kylttejä, joissa lukee "ei saa!"
 
Moraalini ei estä olla tottelematta idioottimaisia päätöksiä tai lakeja. Hommat on vedetty niin perseelleen että ei voisi vähempää lainvartijoitakaan arvostaa, ja tuskin oon ainut.

Sitten kun alkaa olla tolpat kuvaamassa takaa myös mopojen kilpiä niin ruuvataan kääntyvä kilpiteline paikoilleen.
Aivan samaa mieltä, homma menee kokoajan rankemmin vaan "bigbrother" valvoo muottiin, sekä amerikan malliin... Koitetaan sitten kai näyttää ulospäin hyvältä.
Jokin aika sitten kun otin mopon ajoon, tuli liikenneympyrästä täysin tahaton eturengas ylös kytkettynä ajaminen, matkaa n.4-5m ja nousi sen verran että poliisi kuulemma juuri näki... Oli kaverit aika kypsän näköisiä kun sakkoa kirjoittelivat, kaikesta tälläisestä toiminnasta kuulemma täytyy rapsauttaa heti.
LP olisi kuulemma vienyt kortin välittömästi! Niin, ei jalankulkijoita, ei muuta liikennettä, kuiva keli, olivat nopeusratsiassa. Ei sillä, oma moka ja asialliset poliisit, työtään ne tekevät, lainlaatijota en kunnioita.
Aika valtion kirstun täyttämiseltä kaikki tämä silti tuntuu, minne ne rahat menevät? Missä on tiekunnossapito? Kovin eriskummalliselta tämä kaikki jo yleisesti tuntuu, taidan muuttaa jonnekkin mukavaan paikkaan missä ei kokoajan ahdista näin pahasti...
Vapaa maa? tähänkin löytyy montaa mielipidettä, esim. sananvapaudesta...
 
Miksi liikennevalvontaa tehostetaan? Etenkin nopeuksien osalta.
...
Vai ehkä jostakin muusta syystä?  
sad_orig.gif
Syy: Suomen äänestysikäisten populaatio on ikääntynyt pahemman kerran ohi parasta ennen -päiväyksen.

Kansalaiset keski-ikäisistä eläkemummoihin ovat pääosin pelokasta ja helposti milloin mistäkin kauhistuvaa porukkaa.

Em. suurelta äänestäjäjoukolta on helppo keräillä poliittisia irtopisteitä kaikella valvonnan ja sääntöjen kiristämisellä. Mummelit äänestävät mieluusti vaikka styroksisten kävelyturva-asujen puolesta liputtavia henkilöitä, jos tällaisia vain jostain ilmaantuu.
sad_orig.gif
Jostain syystä melkein kaikki tuntemani mummelit vaan naureskelee moottoripyöräilylle. Pojat on poikia ne sanoo, ja taputtaa selkään. Perään huikkaavat: "Ajelehan varovasti!", tietäen itsekin, että kuuroille korville menee. Joskus kaiholla ajattelevat ääneen, että voi kun vielä olis nuori, niin vois tulla repsikalle.

On niitä toisenlaisiakin mummeleita, omalla kohdalla on käynyt tuuri. En vaan usko, että tämä on ikäkysymys. Ainakin vihreästi ajattelevat nuoret kannattavat nopeusrajoituksia vilpittömästi. Osin siksi, että julkinen liikenne olisi houkuttelevampaa ja joka tapauksessa pienempi vauhti tarkoittaa pienempää kulutusta. Toisaalta taas joku stadissa koko elämänsä viettävä, sille on ihan sama mikä se nopeusrajoitus jossain Vantaalla tai Espoossa on. Ne on jossain kaukana rajan takana...
 
Jos itseni tullaan pysäyttämään näiden naurettavien 5km/h ja alle ylityksien takia, ja aletaan jakelemaan rikesakkoja/ huomautuksia, niin EN tule allekirjoittamaan yhtään niistä. Jokaisesta tulen valittamaan vaikka raastupaan saakka. Jos KAIKKI tielläliikkujat alkaisivat tehdä samoin, niin kyllähän sitä rupeaisi homma hölläämään. Ihan protestiksi vain, tehdään homma mahdollisimman kalliiksi valtiolle, niin ei tuollainen rahastus enää lyökkään leiville. LIIKENNETURVALLISUUDELLA EI ole mitään tekemistä tähän laillisen rahastuksen kanssa. nimim. "Ei kaahailun kannattaja".
 
Eikö tässä justiinsa joku ylipoliisi todennut että nollatoleranssista seuraava toimenpide on nopeusrajoitusten laskeminen.
062802jumpie_prv.gif
 
Puhutaan demokratiasta täällä suomessa, mutta mitkä oikeasti on mahdollisuudet yksilöllä vaikuttaa itseään koskevissa asioissa?
Kerran neljässä vuodessa antaa äänensä takkia kääntävälle populistille jota virkamiesporras vie käytännössä kuin possua narussa.

Olisiko syytä lisätä noita neuvoa antavia kansanäänestyksiä?

Eikö demokratia ole sitä jotta enemmistö saisi itse vaikuttaa päätöksentekoon?

Erillaiset tutkimukset ovat hieman kyseenalainen tapa selvittää kansan todellista mielipidettä. Siinä meinaa usein näkyä tuo tilaajan oma kanta tulkitsemisessa.
 
..ja aletaan jakelemaan rikesakkoja/ huomautuksia, niin EN tule allekirjoittamaan yhtään niistä. Jokaisesta tulen valittamaan vaikka raastupaan saakka. ..Ihan protestiksi vain, tehdään homma mahdollisimman kalliiksi valtiolle, niin ei tuollainen rahastus enää lyökkään leiville.
Duotanoinniin.. Veikkaanpa että tämä raastupaili kävisi sinulle kalliiksi
smile_org.gif
Luulenp ainakin että hävinnyt osapuoli maksaa kaikki oikeudenkäyntikulut..?
 
Minä olen sitä mieltä jokaiselle ihmiselle pitäisi asentaa mikrosiru ja täten päästäisiin seuraamaan kaikkia virheitä mitä tulee tehtyä. Sakkokertymä tulisi olemaan suorastaan mahtava kun käveleväkin ihminen otettaisiin valvontaan,puhumattakaan pyöräilijöistä. Punaisiapäin kävelyt, pyörätielläkävely, holtitonkävely ja mitä sitä tavallinen virkamies keksiskään poloisten verottamiseksi.  Kaikkihan tietävät että tuo punaisiapäin kävely on oikeasti itsemurhaan verrattava tapahtuma tai ainakin sillä saadaan kipeitä tilanteita aikaan.
idea3.gif
. Lisäksi tällä järjestelyllä saataisiin kaikki kukkahatutkin kuseen.
 
Näinhän se on, että yhteiskunta tarvitsee aina tietyn määrän sääntörikkomuksia, myös ylinopeuksissa. Ollaan päästy pitkälle -70 luvun kuolinluvuista liikenteessä ja nopeudet ovat laskeneet huomattavasti vielä tämän jälkeenkin. Aika harva enää ajelee 125- 140 km/h satasen alueella, kuten muistan nuoruudessani tapahtuneen.. Taisi poliisilla olla vielä -80 luvulla sellainen +15 toleranssi Ja hommahan toimii siten, että kun ollaan saatu tuota lukua alemmas, niin yhä pienemmäksi sitä toleranssia viedään. Nyt kun ollaan saatu enemmistö ajelemaan rajoitusten mukaan, aletaan antaa sakkoja pienemmistäkin ylityksistä. Jos kaikissa autoissa olisi nopeusrajoittimet, rangaistuksia jaettaisiin jostakin muusta, mutta aina niitä jaettaisiin. Näin se homma etenee..  
033102ass_1_prv.gif


Kuten alhaalla lukee, meille "hulttioille" ei jää näiden kukkahattujen jäljiltä muuta kuin kasa kylttejä, joissa lukee "ei saa!"
Ilmeisesti jotakin positiivistakin siinä, että asuu hieman syrjemmällä, täällä vielä poliiseilla on maalaisjärkeä, ja toleranssit juurikin tuota +15-20 km/h, tietenkin rajoituksesta ja olosuhteista riippuen.

Ovathan ajoneuvotkin tänä päivänä hitusen erilaisia ajettavuuden ja turvallisuuden osalta kuin 70-luvulla, kyllä sekin liikennekuolemia vähentää.
 
Näinhän se on, että yhteiskunta tarvitsee aina tietyn määrän sääntörikkomuksia, myös ylinopeuksissa. Ollaan päästy pitkälle -70 luvun kuolinluvuista liikenteessä ja nopeudet ovat laskeneet huomattavasti vielä tämän jälkeenkin. Aika harva enää ajelee 125- 140 km/h satasen alueella, kuten muistan nuoruudessani tapahtuneen.. Taisi poliisilla olla vielä -80 luvulla sellainen +15 toleranssi Ja hommahan toimii siten, että kun ollaan saatu tuota lukua alemmas, niin yhä pienemmäksi sitä toleranssia viedään. Nyt kun ollaan saatu enemmistö ajelemaan rajoitusten mukaan, aletaan antaa sakkoja pienemmistäkin ylityksistä. Jos kaikissa autoissa olisi nopeusrajoittimet, rangaistuksia jaettaisiin jostakin muusta, mutta aina niitä jaettaisiin. Näin se homma etenee..  
033102ass_1_prv.gif


Kuten alhaalla lukee, meille "hulttioille" ei jää näiden kukkahattujen jäljiltä muuta kuin kasa kylttejä, joissa lukee "ei saa!"
Ilmeisesti jotakin positiivistakin siinä, että asuu hieman syrjemmällä, täällä vielä poliiseilla on maalaisjärkeä, ja toleranssit juurikin tuota +15-20 km/h, tietenkin rajoituksesta ja olosuhteista riippuen.

Ovathan ajoneuvotkin tänä päivänä hitusen erilaisia ajettavuuden ja turvallisuuden osalta kuin 70-luvulla, kyllä sekin liikennekuolemia vähentää.
Ei jaksa enää vastata näihin topicceihin. Miksi ihmeessä näitä ei keskitetä Turvallisuuteen?
confused_orig.gif
???

-hh-
 
Puhutaan demokratiasta täällä suomessa, mutta mitkä oikeasti on mahdollisuudet yksilöllä vaikuttaa itseään koskevissa asioissa?
... Eikö demokratia ole sitä jotta enemmistö saisi itse vaikuttaa päätöksentekoon?
...
Tuota noin, hyvä ystävä; ei demokratia voi tarkoittaa sitä, että jokainen saa itse päättää kaikista tekemisistään. Pienethän ne vaikutusmahdollisuudet tietysti on, jos sinua on yksi ja meitä kaikkia yhteensä noin 5 miljoonaa.

Toisaalta, jos pelkän enemmistön mukaan mentäisiin, niin kumpiako luulet Suomessa olevan enemmän; moottoripyöräilijöitä vai ei-moottoripyöräilijöitä? Entäs jos se ei-mopoileva enemmistö päättäisi, että nyt laitetaan moottoripyörille 30 km/h ajoneuvoluokkaohtainen nopeusrajoitus?!

Ollaan nyt vaan tyytyväisiä, jos sillä selvitään, että olemassa olevien lakien noudattamista valvotaan...
cool.gif
 
Back
Ylös