• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mielenkiintoista hinnoittelua

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Bone
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ei se välttämättä aina ole niistä kaupan hinnoista kiinni.
Yksityisellä puolella myydyissä viime vuosina tullut vastaan myyjän rahatilanne. Vekotin ostettu keväällä osarilla, ajatuksena myydään syksyllä pois ja saaduilla rahoilla kuitataan lainat.HInta siis lainan verran jota lyhennetty 2-3 kertaa. Sitten kun homma ei etenekkään kuin elokuvissa niin fillarin hinnasta on tippunut reilummastikin pois.
Samaan aikaan muut yksityiset myyjät tuijottaa hintoja mopotin netistä ja toteaa että, "en mäkään halvemmalla myy, tollahan on enemmän kilometrejäkin".
Ite vaihdoin pyörää vuosi sitten ja sain vaihdossa 500 enemmän kuin 1,5vuotta aikaisemmin ostettaessa maksoin ja kilometrejäkin ehti väliin kertyä kahden renkaan vaihdon verran. Nuorella jamapalla oli kiire päästä isommasta ja uudemmasta eroon, kuukautta aikaisemmin vastasi vaihto kyselyyn että ei kiitos. Sitten pisti perään syyskuun lopussa viestiä että, vieläkö haluat vaihtaa. Välirahat käteen kahden asteen pakkasilla ´uudella´ mopolla kotiin.

smile_org.gif
smile_org.gif
Viime taloustaantuma, 2008-2009 painoi pyörien hintoja melko voimakkaasti. Jos noina aikoina osti ja tämän vuoden keväällä myi niin saattoi saada rahansa "takaisin". Ostajan ajat ovat taas tulossa, talous hiipuu, kauppa hidastuu ja varastoja yritetään tyhjentää tarjoushinnoin. Uusia pyöriä on ainakin saksassa tarjolla reilusti alennetuilla hinnoilla. Tiettyjä Hondan malleja myydään ehdoilla jotka houkuttelevat hankkimaan uusia pyöriä, ehkä kauppamallli siirtyy myös tänne. Suomessa on myös paljonajettuja, vanhoja pyöriä, joita uusien myyjät alkavat houkuttelemaan vaihtokaupoille "Rinta-Jouppityyliin" 2000,-€ hyvitys pihaanajetusta. Toivottavasti mahdollisimman moni menee kaupoille että edes muutama mp-liike säilyy elinvoimaisena alkaneen talousahdingon ajan.
 
Hyvää iltaaa. (pahoittelen epäselvää ilmaisua, ei irronnut
oikean käden etusormi tietokoneen näppäimistön A-kirjailmelta
toivotulla hetkellä)..............
tounge.gif
.

No niin... wuittu joo
biggrin.gif
.

Oikeesti tuosta hinnanmuodostuksesta.

Mistähän se ajatus lähtee, että määrätyllä tavalla "sairaaseen"
kotikutoiseen mopobusinekseemme pitäisi vielä asiakkaan
puhaltaa henkeä..... vaikka persreiän kautta?
 
Voisko se syy olla yksinkertaisesti siinä että pitää olla komeempi pyörä tai auto entä ku sillä naapurilla/työkaverilla,eikä ole aikaa säästää sitä rahaa ku se vekotin pitää saada alle samantien.

Muutenki näyttää että nuitten "pikavippien" ja muitten osamaksujen ottaminen on jotenki muotia,ja kai niitä saakin helpommin entä ku muutama vuosi sitten...
 
Mistähän se ajatus lähtee, että määrätyllä tavalla "sairaaseen"
kotikutoiseen mopobusinekseemme pitäisi vielä asiakkaan
puhaltaa henkeä..... vaikka persreiän kautta?
Jotta paikkakunnalla olisi "valtuutettu" huolto, josta sen ikävimmän vikakoodin tms. saisi diagnosoitua tai voisi käydä koeajamassa sen "oman juttunsa"?

Omia vaihdellessani oli helpointa se, että sai oman jokseenkin järjellisellä hyvityksellä liikkeeseen ja "mieluisamman" kamppeen alle. Pyörättömäx ei uskaltanut alkaa edes talvella, ettei keväällä tulisi hätä käteen  
tounge.gif
 
Mistähän se ajatus lähtee, että määrätyllä tavalla "sairaaseen"
kotikutoiseen mopobusinekseemme pitäisi vielä asiakkaan
puhaltaa henkeä..... vaikka persreiän kautta?
Hyvä kysymys..

itse pyrin välttämään suomalaisia mopo/tarvike puljuja juuri hinnoittelun sekä palvelun vuoksi...

mielummin tilaan ulkomailta sovitettuani kamat "paikallisessa" "merkki" liikkeessä..kiire ei ole(n.viikon toimitus aika) ja rahaa säästyy

kerran koeajon päätteeksi keskusteltuani myyjän kanssa, myyjä suu mutrussa kysyi että "haet sitten pyörän saksasta koeajettuasi sen ensin täällä"..

siihen että, sieltä mistä halvimmalla saa....
 
Sattuipa tänään vanha Kauppalehti käteen.... oisko ollu
perjantailta.

Siinä oli aika realistinen näkökulma mopokauppaan ja sen
tilanteeseen lähihistorian valossa.

Krääsäkaupan suhteen mennään maailmassa aika lailla samoilla
linjoilla.

Ei siinä auta muistot Karjalasta tai muista hyvistä vanhoista
ajoista. Maailma muuttuu ja busines on busines.

Alalla kuin alalla ne, jotka kykenevät sopeuttamaan toimintansa ja tapansa maailman realiteetteihin, pärjäävät.
Aina joukkoon mahtuu jokunen legendaarinen, vanha "elämäntapaintiaani", joka sinnittelee kuvioissa, mutta
pääosin mennään joko "oikein eväin" kohtuulliseen tulokseen,
tai sitten homma sakkaa varsin nopeasti erilaisten "virhearviointien" vuoksi.

Yhtä kaikki... ja kaikella kunnioituksella, kotimainen alan
toiminta on kyllä monin osin ja tavoin..... sanoisiko varsin
mielenkiintoista, persoonallista.... ja "pysähtynyttä".

Eipä tarvitse kovin kauas mennä ajassa taaksepäin.
Vain siihen asti kun "keskusliikkeet" syyttivät ja tuomitsivat....
itse perkeleen keksinnön... " H A R M A A T U O N N I N"
biggrin.gif
.

C`moon hei
biggrin.gif
. Suomeksihan on kyse:

Tulevat ja sotkevat meidän leikin.... ja vaikeuttavat meidän
lasipalatsien rakentelua
biggrin.gif
.

"Terve asenne" kulminoitui esim. konekaupassa siihen, että
esim. varaosia piti hakea ote mukana.... ja jos ei ollut
sieltä ostettu, virallisesti tuotu, osia ei myyty
biggrin.gif
. JESS!

Kyllä... No broblem
biggrin.gif
. Osat tuli euroopasta pikavauhtia,
aina löytyi asentaja.... ja yhtään ei vituttanut sekään, että
kone oli "laivattu harmaana" kolmanneksen edullisemmin....
jolla joku vielä teki tiliäkin
biggrin.gif
.

Aika äkkiä moinen potentiaalisen asiakaskunnan suuhun
kuseminen loppui siihen realiteettiin että.... kyllä
biggrin.gif
.

Vaikka niitä kallisarvoisen alkuaineen hintaisia laitteita ja osia
kuinka tuijottaa ja tumputtaa.... nälkä siinä ennemmin tai
myöhemmin tulee
biggrin.gif
.

Noo... On täällä ihan ilolla tervehdittäviä toimijoita mopokaupan ja krääsän puitteissa.
Onhan se jo nähtävissä.... toiset myy.... toiset on kun
"tuntemattoman vääpeli". Niin rakastaa romujaan, ettei niistä henno luopua... ellei joku toisella tavalla vinksahtanut
rahankylväjä satu ovesta sisään
biggrin.gif
.
 
Tyhmä ei ole joka pyytää. Toisaalta tyhmää olisi maksaa pyydetty hinta - ainakaan ilman tinkimistä. Käytettyjen hinnat on AINA heitetty hatusta. Vai laskeeko joku jollain kaavalla joka naarmun, kilometrin ja käyttötunnin? Hinnaks voi laittaa sen mitä haluais saada mut toteutunut hinta voi olla eri.

Siis jos nettimotossa on joku mopo joka kiinnostaa niin laita myyjälle tarjous. Toki tyyliin 12 tonnin mopoon tarjous "Maksan 8000€" on vähän kuin näyttäis myyjälle persettä. Mut jos tarjouksessa vetoaa esim. yleiseen hintatasoon, myyntiajankohtaan jne... saattaa saada myyjänkin tajuamaan että nyt on odottamassa kuuta taivaalta.

Ja tuo hyvityshinnalla retostelu on vain selittelyä itselleen että teki muka hyvät kaupat. Paljonkos samassa rytäkässä tippui sen tilalle hankitun hinta? Kokeileppas seuraavan kerran myydä oma pyörä ekana pois, marssia setelitukko kourassa liikkeeseen ja kysyä mitä maksais mopo SUORALLA KAUPALLA. Ei ne liikkeet niitä vaihdokkeja kovin mielellään ota.

Ja toki aina voi kurkata mitä pyörät Saksassa maksaa. Ongelma vaan on että kuinka moni oikeesti sitten haluaa lähteä pyörää hakemaan Saksasta kun vaihtoehtona on käydä koeajamassa pyörä Suomessa, katsella rauhassa, tinkiä, katsella vielä viikko ja ostaa pois.
Eräänkin tutun autonostomatka Saksaan meinas mennä vituiks kun aiottu kaara olikin kolaroitu (ja korjattu). Muutama päivä piti sitten kierrellä liikkeitä vieraassa kaupungissa, yrittää arvioida koejolla kaikki kolinat, tavata Saksankielistä huoltokirjaa ja lopuks ostaa joku ollen varma että jos kotimaassa muutaman sadan kilsan jälkeen autosta paljastuis jotain kusetusta - olis erittäin työlästä lähteä vaatimaan hyvityksiä myyjältä Saksasta.
 
Yhtä kaikki... ja kaikella kunnioituksella, kotimainen alan
toiminta on kyllä monin osin ja tavoin..... sanoisiko varsin
mielenkiintoista, persoonallista.... ja "pysähtynyttä".

Eipä tarvitse kovin kauas mennä ajassa taaksepäin.
Vain siihen asti kun "keskusliikkeet" syyttivät ja tuomitsivat....
itse perkeleen keksinnön... " H A R M A A T U O N N I N"  
biggrin.gif
.

C`moon hei  
biggrin.gif
.   Suomeksihan on kyse:

Tulevat ja sotkevat meidän leikin.... ja vaikeuttavat meidän
lasipalatsien rakentelua  
biggrin.gif
.

"Terve asenne" kulminoitui esim. konekaupassa siihen, että
esim. varaosia piti hakea ote mukana.... ja jos ei ollut
sieltä ostettu, virallisesti tuotu, osia ei myyty  
biggrin.gif
.   JESS!
Kyllä, ainakin netti keskustelujen perusteella "ala" on hieman pysähtynyttä sekä jälkeenjäänyttä

mahtuu mukaan myös omakohtaista kokemusta ns."harmaatuodusta" pyörästä, mutta onneksi vaihto-ehtoja löytyy eikä kuluttajan tarvitse alistua ns."virallisten" maahantuojien pompotettavaksi..  monasti vielä parempi vaihtoehto kuin "virallinen" taho...


joskus ihmetyttää nettikeskusteluja lukeissain, että kuinka voi palvelun taso sekä myyntitaito olla noin alhaisella tasolla ja pulju vielä pystyssä..

mahtaa katteet olla kohdallaan tai on iso kasa ihmisiä jotka ostaa mitävain mihinhintaan tahansa sen koommin kyselemättä taikka kyseenalaistamatta myyjää, en tiedä..

toki harrastushan tämä on joten jokaisella on oma budjetti varattu ja jos sillä saa niin mitä sitä hintoja/palvelua kyselemään.
 
Ei ne liikkeet niitä vaihdokkeja kovin mielellään ota.
Ihan yhtä "himokkaasti" se liikekin sen vaihtarin vastaanottaa kuin itse vastaanottaisit omaa myydessäsi
lookaround_orig.gif


Eli pitää joko osua todella hyvin kohdalleen että myyjää tuo vaihtari oikeasti kiinnostaa, tai sitten se vaihdokki pitää olla sellainen että siitä saa varmasti omansa + vähän voitakin leivän päälle sitä puolestaan myydessään - ja taas on riski saada se seuraava rautakasa nurkkaan pölyä keräämään. Jos taasen tuo vaihdokki olisi 100-varma myytävä, niin miksei tuon vaihdokin tarjoaja olisi sitä jo itse myynyt ja tullut kauppaan rahatukon kanssa => veikkaanpa että lähes jokaisessa vaihtarissa on aina jotain miksi se ei ole mennytkään kaupaksi = vaihtarin tarjoaja on valmis kärsimään myyjän katteen saamassaan hyvityshinnassa
shaun.gif


Tottahan toki se kirpaisee jos liike myy samanlaista pyörää ulos 4.000e ja antaa sinulle hyvitystä vain 2.000e. Tuossahan liikkeen kate on %:na jo ihan "kiitettävä", mutta kyllä sitä ainakin itse olen ollut havaitsevinani että tuota luokkaa se on. Katsot liikkeen rivistöstä vastaavan kuin itse olet myymässä ja otat siitä 2.000e pois, oli kyseessä sitten 4.000e tai 15.000e fillari jota olet myymässä. Kaikki mitä yksityisenä myydessäsi saat tuon päälle, on pelkkää plussaa - ja sen rahatukon kanssa on hyvä tinkasta sen uuden hinnasta kunnon siivu hinnasta pois
cool.gif


Itse tässä seurailen tuota ex. Kawani kohtaloa, milloin se löytää uuden omistajansa. Tällä hetkellä liikkeen huuto on -36% siitä hinnasta millä sen itse alunperin laitoin nettimotoon (kun en vielä oikeasti edes halunnut päästä siitä eroon
wink.gif
) ja vaihdossa toteutuneesta hyvityshinnastakin ollaan jo -10% alle
lookaround_orig.gif
 
Juupa, juupa.

Ei tässä ole tarkoitus ujuttaa mihinkään suuntaan hernestä
reikiin.... eikä ottaa poliittisesti kantaa...
tounge.gif
.

Siitä huolimatta, mopoiluun liittyvä kaupankäynti (ja moni muukin laji) on pelottavan pitkälle jostain yhtä kaukaa kun
kepun ja demareiden kouristuksen tapainen ote menneestä ajasta
tounge.gif
.

Tilauksen lisäksi olisi aika huutavakin tarve elää nykyisyydessä,
palvella "asiakasta" tässä päivässä ja hieman koittaa
hieraista kristallipalloakin.

Kuten aiemmin totesin.... jokunen ihan piristävä poikkeuskin
mopokuvioissa tuntuu olevan.... ja ilmeisesti homma täyttää
ihan järkevän liiketoiminnankin kriteerit
omg.gif
....
biggrin.gif
.
 
itse pyrin välttämään suomalaisia mopo/tarvike puljuja juuri hinnoittelun sekä palvelun vuoksi...

mielummin tilaan ulkomailta sovitettuani kamat "paikallisessa" "merkki" liikkeessä..kiire ei ole(n.viikon toimitus aika) ja rahaa säästyy
Jep. Mut on se hyvä että "saa" käydä kokeilemassa ensin paikallisessa...  
pftroest.gif

Jos kaikki tekis näin, ei olis pian sitä paikallista missä tarkistaa sopivuus. Mun mielestä ei pidä verrata kivijalkaa bittikauppaan - koska sieltä "paikallisesta" saa tasan mitä tarvitsee ja oikeaa kokoakin... Kohta kait (jäljellejäävien) varustepuljujen on laitettava entry-fee eli koestusmaksu, joka sitten hyvitetään kaupan synnyttyä (?). Hei haloo. Kaikki maksaa.

Jotenkin mua sieppaa tuollainen "paikallisille" ihan oikeasti maksavien asiakkaiden siivestys. Luuletteko että varustekauppa toimii kansakunnan verosubvention tavoin?
-No, hullujahan me ollaan, kun käytetään paikallisia palveluja ja lisäksi maksetaan verommekin...  
buttrock.gif
 
Persaukiset harrastakoon vaikka polkupyöräilyä....kyllä ois surkeeta jos kotomaassa ei olis yhtään kunnollista kivijalkamyymälää pystyssä! Ja ei ne pysy pystyssä kuin meidän uskollisten asiakkaiden ansiosta.

Ainakin itse suosin kotimaista, myymälää pyörittävää kauppiasta ennemmin kuin ulkomaista verkkokauppaa. Tinkimällä olen pitänyt huolen että ostokseni olen saanut hintaan mihin olen ollut tyytyväinen.
smile_org.gif
Ja eipä se muille sitten kuulukaan, ostakoon jokainen mistä haluaa. Ja persaukiset aina sieltä missä hinta on halvin...
tounge.gif
 
"TRASKA" !!!
biggrin.gif


Kunnon kermaperse ostaa vaikka kaksi mopoa kerrallaan "väärään hintaan" ja hylkää toisen kaupan pihalle
biggrin.gif
.

Kannattaa hakeutua kaltaistensa seuraan, luvattuun maahan.... ruattin pualelle.... ja olla toooosii trend-petter
biggrin.gif
.

No joo... onhan se toisten pakko lähteä siitä perusajatuksesta, että "oikean hinnan hakija" leimataan
persaukiseksi surkimukseksi. Kauhuskenaario on, että
kauppuri "joutuu" myöntämään vallan hirmuisen "alennuksen".... jonka jälkeen siihen "oikeaan" hintaan on edelleen jonnin verran matkaa
biggrin.gif


Että tätähän tässä just läträtään.... Raha kädessä kohteliaasti suurin piirtein edes oikeaa hintaa tarjoava
heitetään melkein pihalle persaukisena luuserina.....

Mutta poka, jolla pätkäkulut venyttää henkselit äärirajoille....
se nostetaan jalustalle hienona ihmisenä ja hyvänä asiakkaana...
biggrin.gif
.

Edelleen.... tästähän on kyse.... mihin suostuu ja millä eväin,
molemmin puolin pöytää.

Tahtoo vaan kuitenkin usein se itku tulla siellä puolen pöytää joka on kauempana ovesta..... kun kritiikitöntä rahankylväjää
ei riitä ihan joka tupaan sitten kuitenkaan
biggrin.gif
.

Ainahan kannattaa toki yrittää.
 
Kyllä ainakin itse arvostan mahdollisuutta koeajaa pyörät, sovittaa varusteet, hankkia varaosat, ja hoitaa myös huollot ihan yhdessä ja samassa asiantuntevassa paikassa, joka vielä sijaitsee oman kotikunnan alueella.

Eikä siinä mitään, kun on omat hillot kyseessä, niin jokainen valitkoon ihan itse, mistä ostaa mitäkin ja mihin hintaan. Mutta älköön tulko nettitilaajat sitten rutisemaan, jos niitä halpoja netin ajokamppeita saa kohta enää pelkästään sieltä netistä. Siinä on nimittäin sen jälkeen omat hankaluutensa, esimerkiksi juuri kokojen kanssa.

Samoin mikäli tuotteessa sattuu olemaan jokin virhe, on se vaan niin paljon simppelimpää palauttaa se sinne kivijalkamyymälään, missä tuote joko korjataan taikka saa uuden tilalle, kuin alkaa lähettelemään paketteja eestaas (pahimmillaan ulkomaille). Juuri tämä tuli vastikään kokeiltua empiirisesti erään digikameratarvikkeen tilauksen yhteydessä. Homma kyllä lopulta onneksi hoitui, mutta hyvää käyttöaikaa tuotteelta meni ikävästi hukkaan. Oma vaivannäkö/tähän käytetty aika kuuluu mielestäni myös laskea mukaan.

Ja mikäli ilmenisi ns. riitatapaus, eli tuotteen valmistaja ei olisikaan viasta ihan samaa mieltä kuin sinä, niin entistä hankalammaksi se menisi, jollei tuotteella ole kunnollista edustusta Suomessa.

Tässä siis vain eräs mielipide, ei sen enempää. Ja tiedän kyllä kuinka tämä aihe herättää suuria tunteita – ja kuinka tämä maa on pullollaan vain ja ainoastaan sen absoluuttisesti halvimman hinnan perässä juoksevia.....
wink.gif
 
BttB, eihän tässä kilpailua olla rajoittamassa  
wink.gif

Sitä pitää olla että homma kehittyy! Mut ehkä kannattaa suhatutua hieman kylmäpäisemmin (= ei niin helevetin tunteella) siihen - jos tarjous tai tinkiminen ei tuota tulosta?
Toki, kilpailuun kuuluu myös myyjien ammattitaito. Jos sitä ei ole, niin onneksi (vielä toistaiseksi) on varaa mistä valita.
Pudotuskisa on alkanut jo v.2008 - vaikka ei aina siltä vaikuta, kun liikkeissä (kivijalka) asioi.  
nixweiss.gif


Kukin taapertaa tavallaan - ja sullakin on valinnan - ja sananvapaus, joten  
buttrock.gif
 
Nää palstat on aina täynnä punavoittoisesti ajattelevien demarien ym. puna-aatteen kannattajien rutinoita. Kaikki on aina kallista tai muuten vaan päin helvettiä....mikään ei oo koskaan hyvin eikä kivaa. Ja jos joku ostaa rutisematta kallimmalla, se on heti "pätkällä ostaja"...Sinne vaan vanhalle kunnon Pioneerien kesäleirille aikaa viettämään jos niitä vielä jossain järjestetään ryssänmaalla tai muualla, sieltä se totuus löytynee...
tounge.gif
 
Nää palstat on aina täynnä punavoittoisesti ajattelevien demarien ym. puna-aatteen kannattajien rutinoita. Kaikki on aina kallista tai muuten vaan päin helvettiä....mikään ei oo koskaan hyvin eikä kivaa. Ja jos joku ostaa rutisematta kallimmalla, se on heti "pätkällä ostaja"...Sinne vaan vanhalle kunnon Pioneerien kesäleirille aikaa viettämään jos niitä vielä jossain järjestetään ryssänmaalla tai muualla, sieltä se totuus löytynee...
tounge.gif
Hoh hoi.
 
Mielenkiintoista...
wink.gif


Eikä vähiten siksi, että ei sen kauempaa kuin tuosta rajan
takaa "myyjät" hytkyvät kaksin kerroin vedet silmissä
Suomipojalle ostajana. Tuskin missään päin maailmaa
saa sellaista paskaa.... sellaiseen hintaan painettua, kun
Suomessa ja Suomalaiselle
crazy.gif


Tämä yleisellä tasolla kaupankäynnissä eri aloilla.

Jos nyt ylipäänsä hieman edes vakavasti mennään aiheeseen
hinnanmuodostus, on asiaa maisteltava hieman matkan
päästä jotta saadaan hiukan edes perspektiiviä.

Ei kovinkaan kauan sitten Suomi oli "suljettu onnela"
monessakin mielessä..... ja touhu sen mukaista.

"Pysähtyneisyys" ja siihen vanhaan kadonneeseen touhuun
kasvattaminen oli tietenkin määrättyjen tahojen ylikäymätön etu ja tavoite.

Kun historia ja kulttuuriperintö roikkuu aika pitkään ja sitkeästi
kuin takiainen housunpersuksissa.... näillä sitten mennään
biggrin.gif
.

Lakkia on otettava päästä vaikka ei sellaista käyttäisikään,
kun katselee tuossa aikanaan "valojen syttymisiä muutamille ullakoille".
Ihan vaikka esmes rätti/urheilukrääsähommissa.
"Peko" Top-Sportteineen taisi olla aikanaan monen muun alan toimijan rankkauksessa aika heikoilla
biggrin.gif
.
Vaan millä systeemillä monessa muussakin hommassa nykyisin
on jo pitkään vedetty ?
omg.gif
.

Piti oikein tuossa selata taaksepäin, tulinko vetäneeksi tähän johonkin väliin nettikauppaa mukaan.... En tainnut.

Kun nyt joku se otti esiin, kädet pystyyn kaikki kauniit ja rohkeat..... jotka käy hipistelemässä siellä kotoisassa kivijalassa kamoja.... jotka sitten sopivana ja oikean hintaisena
tilaa pläjäyttää..... just sieltä netistä
wink.gif
.

Varsin moni "tukija" kuitenkin tosiasiassa käyttäytyy kuin
jysäyttäisi paikallista kauppuria takaapäin.... sinne
omg.gif
.

En tainnut liioin nostaa "kivijalkakauppoja"..... mitä sillä lopulta
sitten tarkoitetaankaan.... mitenkään aiheessa esille.

Hei.... erilaista kauppaa voi tehdä monenlaisissa puitteissa...
yllättävää kyllä, järkevästi ja suurinpiirtein "oikeilla hinnoilla".
Tähän oikeastaan on ihan hyvä viittaus siinä kauppalehden
jutussa: "erikoistumisen" kautta.

Yllättävän monissa yhteyksissä ja eri tavoin tuolla muualla
on ymmärretty mitä tarkoittaa.... ja mitä etuja saadaan
"sopivissa symbiooseissa".
Täällä moinen on pääosin hepreaa..... vaikka se usein on
oikeasti "ainoa avain" jollain tavalla järkevään toimintaan.

Kyse on oikeastaan nyt enemmänkin "kansallisesta toimintamallista" eri yhteyksissä ja asioissa..... ja tässä
nyt moposkeneen liittyvässä hinnanmuodostuksesta
ylipäänsä.

Ei tässä mitää "henkilökohtaisia traumoja" ole, tosissaanottamisesta vielä vähemmän.
Hymyilyttää vaan, kun hieman "pöläyttää" jotain aihetta.....
heti alkaa ankara itku ja parku
biggrin.gif
.
 
Back
Ylös