No joo, eipä tossa mielestäni ole oikein minkäänlaisia perusteita kilven poistamiselle...Niin, pyörähän on vuosmallin 2007 Suzuki Bandit 1250. Tyyppikilvessä merkintä 84 dB(A) 3750 RPMKertoisitkos lisää, vaikka privana ellet tänne kehtaa? Kuka oli kilpienvientipäätöksen tehnyt poliisi? Entä kuka oli TraFi:n mies? Mikä pyörä, minkä ikäinen? Miten mittaus tehtiin?Millä perusteella selvisit? Sen verran vanha pyörä että meluraja on korkeampi vai mikä? Myös omalla kohdallani Trafin miehet koettivat rajoittaa kilpienviemisintoa taustamelun vuoksi, mutta konstaapeleiden mukaan 78-82 dB taustamelu on tarpeeksi matala joten mittaustulos pätee.Itekkin pääsin eilen Tuusulantiellä ääninäytteen antamaan ja 103db paukahti, eli juuri rajalle. Poliisi oli kyllä vauhkona kilpiä viemässä kun ei ollut pöntössä e-hyväksyntää saati killeriä kiinni, mutta onneksi oli Trafin kaveri lyömässä kavereille jäitä hattuun.
Tuossa pihalla mittailin epävirallisella mittarilla 92 desibeliä ilman killeriä ja 89-90 killerin kanssa. Tämä on sama lukema jonka olen saanut mitattua parilla "oikealla" mittarilla aikaisemmin kun olen ollut meluista huolissani.
Tämä kiinnostaa siksi, että pelkkä meteli ei riitä syyksi kilpien vientiin. Asia pitäisi siksi riitauttaa.
Melumittauksessa liian kovat lukemat, ja valvontailmoituksen ainoa vaatimus on että dB-killeri paikalleen.
Siis kilpi lähti ton dB-killerin puuttumisen vuoksi. Pyörä on muuten asiallisessa kunnossa ja kaikki vaihdetut osat (tummennetut vilkunlasit, tummennettu takavalo sekä äänenvaimennin (LeoVince Evo2 Oval) ovat kaikki E-hyväksyttyjä osia.
Paikalla oli myös toinen Suzuki Bandit, ilmajäähdytteisellä koneella jonka putkesta tuli vielä isommat mökät.
Lisäksi jonkun vanhemman herrasmiehen Kawasaki GPZ:sta (??) lähti kilvet siinä seuraillessani - ja tämä ei minusta ollut edes pahankuuloinen pyörä.
Muutama paikalla ollut custom-pyörä oli myös aika äänekäs mutta sai jatkaa matkaa kilpineen.
Lisäksi, jos en väärin muista, niin omassa mopossa lukee jos tyyppikelvessä suurempi dB-luku kuin se minkä olivat sinulle mitanneet.