Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
NIH. En käsitä, miks Intikkaan pitäsi isompaa ees laittaa ?? Ajo-ominaisuudet ei ainakaan parane, Ulkonäkö ? Aikas markinaalista eroo. Oon ite tyytyväinen, että takana 180 / 55 / 18 ja etunakki 120 / 70 / 19 V-Rodissa vakiona. Hinnat sen verran "mukavat", että ei tarvi ees maalimalta tilata . JO 240 kokonen aikas muhkee, joskin 1800 R toki iso pyörä, mutta kuitenkin.........Sain vanteista mr.heinolta mallit ja hinnat. 2000€ ja yliSisältää toki kaiken jarrusälän.![]()
Eli taidan ajella 240 tai korkeintaan 260 ja orkkisvanteella![]()
Todella mielenkiintoista ja ikävää. Olen nyt omalla ajanut yli 9tkm ja se on pysynyt samanmoisena koko ajan. Huollon (tulpat yms.) jälkeen tuntui pirtsakammalta, mutta varmaan oli ihan plasebotunne vaan. Eli ei kyllä pitäisi säädön vaellella. Tai siis, mulla ei ole varmaa tietoa onko omaa säädetty, mutta mitä ilmeisimmin on.toi nypytysongelma palautuu aina noin 1500km säädön jälkeen (nyt jo neljä kertaa säädetty, damn).. aivain kuin ruiskun säätö lähtisi valetelemaan.. todella pirullinen..
Juu ei mittää vaikka vähä kuittiikin tulis joskus. Ja näihän se menee, että usein arvostelijat IHAN kaikessa ei ite omaa kokemusta asiasta lainkaan.niinpä.. itse nyt laitoin 260 alle, mutta luulempa että 240 olis ollut samanmoinen ajoltaa.. ulkonäöllisestikään ei juuri eroa ole.. hinnassa on sentään jonkinmoinen ero..
280 ja siitä ylöspäin vaatii vanteen kuten edellä todettu, mutta onko sen väärtti on taas jokaisen itse pohdittava..ajo ominaisuudet tuskin paranevat, toisaalta en usko jotenkin että ne myöskään huononisivatkaan.. usein isojen rengaskokojen arvostelijat ovat vain ajelleet alle 200 rengailla, ja vain heittelevät osaavina kommentteja (raikuli, en nyt kuittaa sulle, oot näemmä ajanut ja kokenut isompiakin kumeja/pyöriä).. kävi vain tänään että taasen yksi 'kokenut' matkamotoristi alkoi heitellä kuittia, kun katseli mun takarengasta...no, ei siinä mitään kyllä se kumi arvostelua kestää siinä missä se kestää maantietäkin.. mielestäni 260 toimii näillä suomen nopeusrajoituksilla kuin ajatus.. ja on toiminut myöskin noilla mutkateillä.. olen todella ollut tyytyväinen näihin metzlereihin... seuraava on myös metzi.. en taida edes muuta pähkäillä, ellei sitten tule markinoille todella mullistavaa kumesta...
ei muutakuin hyviä ajohetkiä kaikille tälle syksylle.. kesäkelit muutoin olleet todellä hyvät tänä vuonna...
![]()
![]()
Tollanen eturengas on ollut kans toiveissa , kunhan toi vanha nyt ens kuluis poisYksi tuttu M1800R omistaja vaihtoi eteen 160/60/18 ja taakse 260/40/18 Metzit ja kehuu että on parempi ajaa kurveissa kuin originaaleilla. Ilman modauksia meni paikoilleen tuo eteen.![]()
Aika helppo uskoakkin , että eturenkaan vaihto parantaa ajoa. Hyvä kun tuli esille.
En tiedä onko tämä ollut jo muualla , mutta katsokaa miten hienoja: http://www.youtube.com/watch?v=Ah6rhFjRQb4![]()
Oli kyllä muutama todella maulla tehty.mutta katsokaa miten hienoja...
Mua kiinnostaa se alkupuolen oranssi / mustaOli kyllä muutama todella maulla tehty.![]()
Päässä on kaikenmoista ajatusta, mutta kykyä ja rahaa toteutukseen ei ainakaan toistaiseksi ole.
Kallista tietoo mun lompakolle jos n 2000 € ja silleenIsopata Intikka on kuitenkin helevetin jämäkkä pyörä, ja eikun kokeileen vaan niin saadaan oikeeta tietoo mutujen sijaan.![]()
Eikös kirkkaat vilkunlasit ajaisi saman asian? Vilkut itsessään on mielestäni ihan sopivat pyörään ja kirkkaita saa noin 100e / sarja (jokaikinen on erilainen ja eri osanumerolla) originaaleina (Limitedin ansiosta). Asennus käy helposti. Tietty - jopa minä osasin. Kannattaa vaan ruuvata irti yksi kerrallaan...onks kellään kokemusta ledien laittamiseksi standardi vilkkujen sijaan?
Komppaan tätä täpöllätuo 'kamala' kissansilmä paketti, oikea uloke tuolla perässä.. piilottaa jo kilven kanssa kauniin perän muodon ja muhkean takarenkaan.. joten jos tuon vaihtaisi sivulle,
Olen tainnut luopua ajatuksesta , kun olet "fillarisi" laittanut myyntiin[
Jos mulla olisi taitoa ja / tai rahaa, niin tekisin tosta omasta MadMax tyylisen vehkeen. Mattamustaa, alumiinia ja ripaus oranssia. Suoraa putkea jne. Päässä on kaikenmoista ajatusta, mutta kykyä ja rahaa toteutukseen ei ainakaan toistaiseksi ole.
Paljonko nyt ajettu "uudella" kumilla ja näkyykö kulumisen merkkejä??No niin, n. 7700km pääsin ennen vaihtoa. Riippuen vähän paljonko on pintaa sen jälkeen kun ura häipyy olisi renkaalla päässyt varmasti 8tkm, mutta en usko että paljoa sen yli - sateella en olisi tuolla enää halunnut ajaa nytkään. Pari kuvaa nappasin ennen viimeistä 150km lenkkiä, mutta ne on vielä kamerassa. Editoin tähän sitten kun saan ne sieltä otetuksi. Plussana se, että rengas oli alusta loppuun hyvä ajaa, eli ei kulunut kantikkaaksi (ainakaan liikaa), eikä mitenkään muutenkaan huonoksi.
Jos noilla nyt pääsisi sen 8tkm (eturenkaalla ajettu nyt reilu 4tkm), niin sitten alle tulee jotain muuta. Ja jos mahdollista netin kautta... Osunee sopivasti 24tkm huollon kanssa ensi vuonna noiden vaihdot.
EDIT:
Takarengas n. 7500km nähneenä: http://personal.inet.fi/viihde/ajpages/TakaR.JPG
Eturengas n. 4000km nähneenä: http://personal.inet.fi/viihde/ajpages/EtuR.JPG
Tuosta näkee myös, ettei ole takasessa käytännössä lainkaan chickenstripeja oikeallakaan puolella, jonne mulla sitä yleensä enemmän jää. Vasemmalla vielä vähemmän. Ajoin eilen uudella kumilla noin 100km lenkin ja siihen jäi ainakin nyt vielä selkeät kulumattomat alueet. Toki ajoin rengasta sisään, enkä kanttaillut vielä oikein reippaasti. Mielenkiintoista kuitenkin seurata millaiset tuohon uuteen ajan kanssa tulee, jos eroavat kovasti voisi päätellä, että ekassa oli jotain pielessä.Sen 150km ajoin kuvan ottamisen jälkeen vielä tuolla. Uusi rengas ei tunnu erilaiselta ajossa, paineita laitoin sen ohjearvon mukaiset 2,9 nyt kuitenkin. Uusi ja vanha rengas on muuten samalla viikolla / vuonna paistettu.![]()
Edit: Taitaapi kulua yhtä reunoille tämä uusikin.
Vasta alle 2tkm eikä näy kulumisen merkkejä, etusella nyt jotain 5500km ja sekin on OK kunnossa, ei näytä kuluneelta.Paljonko nyt ajettu "uudella" kumilla ja näkyykö kulumisen merkkejä??
Tilasin itelle uudet kumit .Vasta alle 2tkm eikä näy kulumisen merkkejä, etusella nyt jotain 5500km ja sekin on OK kunnossa, ei näytä kuluneelta.Paljonko nyt ajettu "uudella" kumilla ja näkyykö kulumisen merkkejä??
Pyörä on myynnissä, muttei missään pakkohuutokaupassa. Mieli tekee muunlaista laitetta, mutta voin hyvinkin ajaa M1800R:llä jatkossakin. Katotaan nyt miten homma etenee. Pyörästä ei edelleenkään ole pahaa sanottavaa muun kuin ylläpitokustannusten osalta.