• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

lyhyelle naiselle eka mp?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ford72
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
oliskos vaihtoehtoja antaa ekaksi pyöräksi
nainen
lyhyt (n.165cm)
eka MP
ei ajokokemusta
ei kovin pidä tyylistä esim yamaha virago!!
 
Ei se 165cm mikään kääpiömitta ole  
tounge.gif


Itse myös 165 ja aloitin aikanaan CBR600F:lla, nykyään alla Suzuki SV1000S. Kantapäät ei ole menny maahan asti kummassakaan, mutta hyvin on pärjätty  
thumbs-up.gif


...tietysti jos jalat on suhteettoman lyhyet ja selkä vastaavasti pitkä, voi miettiä pyörän madaltamista tai muita vaihtoehtoja.
 
Oma Kymppi on kuolannut tuota Gladiusta  huolestuttavalla paatoksella. Pituutta on siinä 172. Ainakin Satulaa madaltamalla "modaamalla" tuon pitäisi mennä kivasti myös lyhyemmälle. Pidän itseäni kohtuu kokeneena motoristinä +26v ajellut jos jonkinlaista virveliä. Imho tuo sopii naiselle muutenkin mukavasti.

-k-
singledero.gif
 
Pitää nyt vähän mainostaa kun emännän mopotin ois kaupan.

Kawasaki zzr 250

Ei mikään raketti, mutta tuolla hän opetteli ajamaan ja varsin hyvin palveli 2 kautta, tätä ennen ei emäntä ollut ajanut edes vespaa ja nyt sitten tarkotus siirtyä isompaan. Ittellä on 99` 650 sv ja siitä ei yltä emännällä kun varpaan kärjet maahan mutta tuon päältä ylttää tarpeeksi.

Tuossa on tehoa siis 24kW et voi ajella vaikkapa pikku a:lla

Mutta siis ei mikään raketti mutta kyllä se sillä hyvin perässä tuli mutkapätkälläkin
smile_org.gif
 
Ajokengät jossa on kiilakorkoa, oli mun mielestä hyvä vaihtoehto joskus kun sellasilla ajelin.

Ruumiinosien pituuden lisäks maahan ylettymiseen vaikuttaa myös pärrä. Ja siis ihan pärrän mm. penkin muotoilu. Saahan niitä penkkejä sitten itekkin madallettua ja pyörää madallettua. Toisaalta, toiset pärjää vaikkei ylettyis kun toisen jalan varpaat maahan!

Vaihtoehtoja pyöriin kysyit alotusviestissäs ja niitä tulet varmasti tältä foorumilta saamaan. Makuja on kuitenkin monia, samoin budjetteja. Katsele ja kuuntele pyörinä livenä, ja tutustu niihin mitkä näyttää hyvältä. Kysele rohkeesti. Lueskele pyörien ominaisuuksia ja mieti minkälaisesta ajamisesta saattaisit tykätä. Toisaalta, vaikka ostaisitkin pyörän ja tulisit tulokseen että haluat jotain muuta niin kyllä erilaisia pyöriä maailmassa riittää jos pyörät vielä ekan kokemuksen jälkeen kiinnostaa.

Ostin ekan pyörän tolla tutustumistekniikalla (kawasaki ninja 250R), tokan pyörän ostin koska se vaan oli niiiiiin hieno ja siinä oli enemmän paukkuja (suzuki gsx-r 600).

Ja olen 164,5cm
wink.gif
 
Meillä myynnissä nyt
600F
Ollut 160cm naisella ajossa ekana pyöränä.
Ajettu inssiajo ekalla läpi
062802jumpie_prv.gif
 
Minä oon n.167cm pitkä ja eka pyörä oli gsxr600. Ei yltänyt kantapäät yhtäaikaa maahan mutta eipä se haitannut. Jos tarvii peruuttaa niin saa sen pyörän siirrettyä työntämälläkin.  
tounge.gif
 
Honda CBF 500 on myös hyväksi todettu. Perusvarmaa Honda-tekniikkaa. Penkki on sen muotoinen, että ylettyy helposti maahan, ajo-ominaisuudet hyvät aloittelevalle motoristille, ja moottorin käytös muutenkin sopivan rauhallinen ja helppo. Jos on mahdollisuus löytää ABS versio, niin ehdottomasti sellainen. Suomessa niitä vaan on vähänlaisesti.
 
Tuo pituus ei rajoita pyörävalintaa ollenkaan. On tullu nähtyä kompakteja naisihmisiä vaikka millasten pyörien selässä ja pystyssä nuo on pysynyt. Ja kai sitä tehokkaallakin pyörällä voi alotella, ajelee vaan rauhassa.
 
Tuttu myi R1:stä ja sitä kävi lyhytkasvuinen mies koeajamassa. Pysähtyessä toinen jalka maahan ja toinen lepäs satulan päällä. Ei pituus pyörävalintaa rajoita!
 
Meillä emäntä tykästyi kawasakin er6n pyörään lähinnä juuri tuon helpon käsiteltävyyden takia, hän 162cm.. nyt alkaa kolmas kesä tuolla pyörällä eikä vielä ole ainakaan kyllästynyt malliin.
 
Pituutta sulka päässä 162cm, eka moppeli oli ER6f, oli erinomaisen hyvä pyörä harjoitella - kohtuu kevyt ja matala, ja saatavilla myös madallusosia (penkkiä ja palikkaa).

Nyt alla '06 R1, jota alkuun olin madalluttamassa, mutta peruin homman. Tulin siihen tulokseen, että pyörän käsittely, ja siirtely päältä, on tällä fyysisellä koolla tekniikkalaji, ja ennenkaikkea uskon asia - pitää uskoa ja luottaa siihen että itsellä on homma hanskassa, ja vielä parempi jos tuon uskon lisäksi tietää mitä ja miten on tekemässä. Vaikka molemmat jalat yltää kunnolla maahan niin pyörän saa kyllä nurin - se ylettäminen ei ole autuaaksi tekevä asia kun alla on pari sataa kiloa massaa joka haluaa pysähdyksissäollessaan olla, painopisteestä riippuen, nopeammin tai hitaammin kyljellään.

Suosittelen ohjattuja harjoituksia jotta pyörän käsittely etenkin hitaassa ajossa tuntuu hyvältä, ja siltä että kuski vie mopedia eikä päinvastoin.
 
Meidän mammalla suzuki gs 500e (158cm) ja on se mun honda blackbirdilläkin tykännyt kurvailla,vaikka ei molemmat jalat ylläkkään maahan(varpaillaan toinen) hyvin sujuu.ajokokemusta taitaa olla alle tuhat km.Samanlailla ne tytöt osaa/pystyy isoakin pyörää kääntämään.Joskus paremmin kun jätkät
062802moto_prv.gif
 
No mä olen 162cm ja ekaa kokonaista ajokautta aloittelen tässä just
biggrin.gif

Ja ekaks pyöräks hommasin yamaha YZF R6:en....
Jalat yletti maahan nippanappa, mut talven aikana madallettiin 2cm, kun löytyi vielä edullinen madallussarjakin!!!
062802jumpie_prv.gif
(vaikkei hinta niin ollutkaat tärkeä, kun tulin tulokseen että kyseisen pyörän haluan pitää, että oman turvallisuuden vuoksi madallettiin..
tounge.gif
)
Ja Nyt Ylttää!! eli 2cm:n madallus auttaa paljon...,jos viitsii nähdä vaivaa ja aikaa
tounge.gif
biggrin.gif
 
Meillä on perheen kaikki naiset ketjun aloittajaa lyhyempiä ja löytyy GS500E, CB500 Sport ja CBR600F. Äitin suzukissa on jousituksia säädetty, jotta jalat yltää paremmin maahan ja omassa CB:ssä on satulaa hiukan muotoiltu samasta syystä. Näillä pikkuviilailuilla ollaan kaikki pärjätty oikein mainiosti.
 
Rouvalle hommattiin juuri ER5 josta jouduttiin madaltamaan penkkiä jotta ylettyy maahan, nyt vasta 150km takana. Ainakin vielä on tyytyväinen. Katsotaan sitten kesän jälkeen mielipide uudestaan.


Rouvalla mittaa 157cm


Lisätty rouvan pituus.
 
163 cm + Kawasari er6f + kengissä korotetut pohjat
er6f:ään saa madalletun penkin
 
Vaikka toiset sanookin ettei pituus vaikuta pyörän valinnassa niin olen eri mieltä.
Huomattavasti mukavampaa ajoa on jos ei tarvitse miettiä miten pysähtyy jos on esim. kuoppia vastassa jne.
Itse olen lyhyt ja modasin satulan hiukan matalammaksi vaikka pyörä on mielestäni matalin malli eli XJ 600 S Diversion.
Toki pystyn korkeampia pyöriäkin ajamaan mutta on melkoista sompailua kaupunkialueella.
Ja mittana on 160 cm sulkahattu päässä.
 
Back
Ylös