Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eilen juuri satuin tarkastamaan LT 100 ilmanpuhdistimen puhtoisuuden - siitä oli tosin tankki ja muut katteet pois (maalauksessa), mutta homma olikin yllättävän helppo. Yläpuolen muovikotelo "joustaa" ylös sen verran, että välistä raottamalla saa vedettyä suodattimen pois. Varmaankin ilman tankin irrottamista toimii myös.Kyllä, Ei
JOvaainko ?Eli taitaa mennä mopon purkamiseksi. Ei ole sinänsä kummallinen hommana, vain ruuvien availua. Mutta kyllä siinä muutama tunti vierähtää. On oikeastaan kaikista huoltohommista LT:ssä huoltoepäystävällisin.
No ei nyt sentään. Huvikseen näitä voi rassailla, mutta että töikseen periä yhtenään vaihtelisi... Ei ei ei. Ei edes painajaisunissa.JOvaainko ?Eli taitaa mennä mopon purkamiseksi. Ei ole sinänsä kummallinen hommana, vain ruuvien availua. Mutta kyllä siinä muutama tunti vierähtää. On oikeastaan kaikista huoltohommista LT:ssä huoltoepäystävällisin.
![]()
Mr Repa taitaa olla mp-korjaamon henkilökuntaa he hee....
siis että muutama tunti......ei kai siinä nyt niin kauaa mene kellään vaikka söis eväät välillä?![]()
Jos siinä on (eikun oli) pikaliittimet? Niissä on liittimen irroitettaessa sulkeva venttiili.No niin - suodatin on vaihdettu !
tosin bensat valui lattialle kun toisen bensaletkun liitin katkesi väännettäessä tankkia....perk..e !
Mikä tuo tommoinen kumma liitin on - ihan kuin joku takaiskusuoja...?
Niinpä,,,,Siinä / niissä on keskellä sellainen metallinen salpa. Kyllä se jonkinoinen sulku on. Tosin nyt taitaa olla entinenJos siinä on (eikun oli) pikaliittimet? Niissä on liittimen irroitettaessa sulkeva venttiili.No niin - suodatin on vaihdettu !
tosin bensat valui lattialle kun toisen bensaletkun liitin katkesi väännettäessä tankkia....perk..e !
Mikä tuo tommoinen kumma liitin on - ihan kuin joku takaiskusuoja...?
Moro !Minkäs vuotinen LT sulla onkaan? Ainakin -04 alkaen (ja ehkä jo varhemmissakin) on ollut tosiaan nuo pikaliittimet, joiden heikoksi kohdaksi olen ymmärtänyt ne pikkuiset O-renkaat, jotka saattavat murjoontua rikki liittimiä kuivana paikalleen ängettäessä.
Itsellä edelleen orkkis O-renkaat vaikka tankki on ollut irti jo vissiin viisitoista kertaa ainakin. Eli ei ne kyllä mitään kertakäyttötavaraa ole, mutta sulla nyt kävi vaan huono tuuri, jos se jo särkyi..No, uusia saa kaupasta...![]()
t. pozo
![]()
Mulla on tuossa 2000-mallisessakin pikaliittimet.Minkäs vuotinen LT sulla onkaan? Ainakin -04 alkaen (ja ehkä jo varhemmissakin) on ollut tosiaan nuo pikaliittimet, joiden heikoksi kohdaksi olen ymmärtänyt ne pikkuiset O-renkaat, jotka saattavat murjoontua rikki liittimiä kuivana paikalleen ängettäessä.
Itsellä edelleen orkkis O-renkaat vaikka tankki on ollut irti jo vissiin viisitoista kertaa ainakin. Eli ei ne kyllä mitään kertakäyttötavaraa ole, mutta sulla nyt kävi vaan huono tuuri, jos se jo särkyi..No, uusia saa kaupasta...![]()
t. pozo
![]()