• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Liikennevakuutuslaki uudistuu, ratapäivät loppuu?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja PoS
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Höpsis. Juridiikka on kaikkea muuta kuin mustavalkoista. Mä kun luulin, että Sulla olis enemmän luovaa mielikuvitusta...
wink.gif


Mut yhtä kaikki, mulle aivan sama. Älkää vaan tehkö asialle mitään...
Luovaa mielikuvitusta löytyy kyllä, mutta myös realismia. Tiedän, ettei minun osaaminen, motivaatio ja kokemus riitä lainsäädäntötyöhön, mutta osaan kyllä muiden virheet ja porsaanreiät halutessani löytää.

En jaksa millään muotoa uskoa, että tilanne nykykäytännöstä muuttuisi kilpa- ja muuta rata-ajoa enemmän suosivaksi, joten nykytilaan tyydyn sillä esitys ei näyttäisi ainakaan toistaiseksi nykytilaan tuovan juurikaan muutosta. Toki tulevaisuudessa kun (jos) tänne saadaan uusia ratoja ja olemassa olevia paranneltua, niin eristämiskysymys voi tulla sille tasolle, että jo nykyinen normisto ja soveltamiskäytäntö sulkevat korvaavuuden pois. Tällöin tarvetta olisi sisällyttää lakiehdotukseen myös ennakoivan ajon tyyppiset koulutukset. Itselläni paloa on enempi kuitenkin muihin taistoihin kuin taistella korvaavuus eak-tyyppiseen koulutukseen ja annan mielihyvin tilaa muiden vääntäjien hoitaa sen.

Skyhander hoitakoon tuon lakiehdotuksen muokkaamisen muotoon jossa tulkinnanvaraa ei ole ja kaikki sen ymmärtävät. Toistaiseksi suoritus näyttäisi yhtä hyvin onnistuneelta ja toimivalta kuin 70-luvulla rakentamani ikiliikkuja. Vielä se näkyi heiluvan tuolla vajassa tuulen tahdissa, mutta mahtaako heilua sadan vuoden päästä.

Jukka
 
Mielenkiintoinen nähdä miten moottoriliitto asiaan sitten ottaa kantaa, koska ne velvoittaa tätä liikennevakuutusta.
Moottoriliitto nimenomaan EI velvoita liikennevakuutusta. En lähde spekuloimaan miksi ei, jokainen voi spekuloinnit hoitaa itse. Ohessa kuitenkin raakaa faktaa.
Onko kilpailunjärjestäjä se taho kuka velvoittaa sitten sen liikennevakuutuksen?

Viimeksi kun supermotokisoihin menin ajeleen niin piti olla liikennevakuutus todiste näyttää ilmottautuessa kilpailuun.

Se tuossa itteä vähän kummastuttaa. Mieluusti itse maksaisin sen lisenssin ja ajelisin kisoja. Mutta nytkun siinä uskossa että pitää olla se liikennevakuutus+lisenssi että saa kilpailuja ajella. Pitää tyytyä ajamaan yks kisa kaudessa kertalisenssillä... Näin tapetaan harrastusta
smile_org.gif
 
juuri näin - kilpailunjärjestäjä sekä kanssakilpailijat tuon vaativat.

lisenssihän on oikeasti vain lupa osallistua kisaan = liiton rahankeruu

vahingon sattuessa lisenssin arvo on liki sama kuin tyhjällä A-nelosella. Mikäs siinä pelkällä lisenssillä olisi ajaessa jos siihen sisältyisi myös vakuutus josta saisi vastaavia korvauksia kuin esimerkiksi liikennevakuutuksesta.

kannattaa lukea ajatuksella ja miettiä kuinka pienen vamman tuolla oikeasti saa hoidettua:
http://www.kisat.moottoriliitto.fi/liite/SML%20tuoteseloste%202010.pdf

-jussi-
 
sanoi:
Kun kerran niin vaadit, niin harjaterästä: nyt kun laki avataan, niin eikö olisi ihan järkevää koettaa ratkaista tämä asia niin, että Pauline-tädin akateemisia pohdintoja eristämisvaatimuksen anatomiasta ei tarvittaisi lainkaan?

sanoi:
Mitäpä luulet kumpi vaihtoehto tässä kukkahattujen maassa olisi säätäjälle ja taustapiruille mieluisampi? Nykykäytäntö jossa radassa on reikä ja se reikä sopii myös porsaaseen, on parempi.

Jotenkin tytinä että molemmat tarkoittavat tässä täysin samaa. Ei eristämisen määrittelyyn kannata yrittääkään puuttua. Jääköön se reikä sinne josta se porsas mahtuu tulevaisuudessakin tai sitten ei.

sanoi:
Mut yhtä kaikki, mulle aivan sama. Älkää vaan tehkö asialle mitään...

sanoi:
En jaksa millään muotoa uskoa, että tilanne nykykäytännöstä muuttuisi kilpa- ja muuta rata-ajoa enemmän suosivaksi, joten nykytilaan tyydyn sillä esitys ei näyttäisi ainakaan toistaiseksi nykytilaan tuovan juurikaan muutosta. Toki tulevaisuudessa kun (jos) tänne saadaan uusia ratoja ja olemassa olevia paranneltua, niin eristämiskysymys voi tulla sille tasolle, että jo nykyinen normisto ja soveltamiskäytäntö sulkevat korvaavuuden pois. Tällöin tarvetta olisi sisällyttää lakiehdotukseen myös ennakoivan ajon tyyppiset koulutukset. Itselläni paloa on enempi kuitenkin muihin taistoihin kuin taistella korvaavuus eak-tyyppiseen koulutukseen ja annan mielihyvin tilaa muiden vääntäjien hoitaa sen.

Jokainen tuijottaa tätä omasta vinkkelistä ja kiinnostus on omien intressien mukainen. Tuohon luonnoksesta otettuun alla olevaan copy-pasten sisältöön kannattaisi vaikuttaa siten, että nykyiset hidas ja keskiryhmä saataisiin tulkittua valvotun ja ohjatun ajoharjoittelun piiriin ja lähtökohtaisesti liikenteeseen käyttämiseen.

"Harrastustarkoitus tarkoittaisi sekä säännöllistä että kokeiluluontoista ajoharrastusta. Esimerkiksi erilaisten kerhojen, ystäväseurueiden ja työantajien tilaisuudet moottori- ja karting-radoilla eivät enää kuuluisi liikennevakuutuksen korvauspiiriin. Sen sijaan liikenteeseen käyttämistä olisi ajo-opetukseen liittyvä valvottu ja ohjattu ajoharjoittelu yleisen ajotaidon saavuttamiseksi, ylläpitämiseksi tai parantamiseksi, esimerkiksi autokoulujen liukkaan kelin ajoharjoittelu suljetulla radalla."

Kilpailua siihen liittyvine harjoitteluineen ja todennäköisesti nopean ryhmän ajoa tuohon tuskin saa millään tavalla sisällytettyä. Niiden osalta oltaisiin sen eristämisporsaanreiän varassa.

Itse voisin elää sen kanssa, että kilvettömällä / nopeassa ryhmässä / kilpailuissa liikennevakutuus tulevaisuudessa ei olisi voimassa. Lisenssivakuutus on riittämätön. Liikennevakuutuksen turvaa ei saa millään rahalla ostettua, mutta kohtuullisen petrauksen ehkä kohtuukustannuksin tapaturmavakuutuksen saisi siedettävälle tasolle laajennettua.

Ja samalla täytyy varmistaa oikeusturvavakuutuksen ja vastuuvakuutuksen sisältö...

Radalla tapahtuvat kilkkaukset ovat ilmeisen harvinaisia. Kohtuu heikollakin mielikuvituksella on helppo keksiä tapauksia jossa "kenen syy" ei välttämättä ole yksiselitteisen selvä.

Esim.
- Lähtöharjoituksessa joku stumppaa vehkeensä ja aiheutuu joukkokolari.
- Joku vetää harmittomasti lipat, takaa tuleva ei ehdi reagoida ja ajaa yli (oliko ohitustilanne ja piti väistää?).
 
Yes! MRi ymmärsi yskän: eristämisvaatimukseen sinänsä on ihan turhaa yrittääkään puuttua. En minä sellaista ole ehdottanutkaan, vaan päinvastoin... eristämisvaatimuksen anatomiaa voivat pohtia ne, joita asia kiinnostaa...

Sen sijaan on hyvinkin mahdollista lisätä lakiin säännös, jonka mukaan liikennevakuutus on voimassa muussa kuin kilpailuun liittyvässä ajoharjoittelussa, tapahtuipa tämä sitten eristetyllä tai eristämättömällä alueella. En pidä tällaisen "lobbaamisen" onnistumista mitenkään epärealistisena, ajoharjoittelun hyödyllisyyden puolesta on helppoa argumentoida.

Määrittely- ja rajanveto-ongelmia tässäkin on, kuten moneen kertaan todettu, mutta ne ovat aivan erilaisia kuin ton eristämisvaatimuksen kanssa pelleileminen. Tätä kautta ongelmaa pitää lähestyä.
 
En pidä tällaisen "lobbaamisen" onnistumista mitenkään epärealistisena, ajoharjoittelun hyödyllisyyden puolesta on helppoa argumentoida.
Ilmeisiä ongelmia argumenoinnissa on 2:

1. On helppo tilastoida radalla sattuneet vahingot, joista on maksettu liikennevakuutuksesta korvauksia, ja käyttää niitä rataharjoittelua vastaan. Sen sijaan huomattavasti ongelmallisempaa, suorastaan mahdotonta, on tilastoida ja esittää ne tiliikenneonnettomuudet, joita ei synny lainkaan rataarjoittelun seurauksena, jolloin niistä ei tietenkään korvauksiakaan tarvitse maksaa.

2. Liikenneturvan kanta omaehtoiseen harjoitteluun on erittäin kielteinen. Esimerkkinä ote VM:n 2/11 artikkelista "Syntistä menoa":

"Muutama vuosi sitten jääradoilla ajettiin paljon enemmän kuin nyt, ajat ovat muuttuneet. Nykyisin saa sakot siitäkin, jos käy marketin tyhjällä parkkipaikalla kokeilemassa auton käyttäytymistä. Missä nämä asiat sitten pitäisi opetella? Julkisessa liikenteessäkö? Valitettavan... moni nuori tekee niin ja murhellisia tuloksia voimme lukea iltapäivälehtien lööpeistä.
Miten ihmeessä kaahailunhaluiset kansalaiset saataisiin tänne purkamaan paineitaan? Tämä jos mikä on turvallinen tapa kokeilla omia ja autonsa rajoja. Yleisen liikenneturvallisuuden näkökulmasta tämän luulisi olevan erittäinkin merkittävää toimintaa, mutta ei ainakaan liikenneturvallisuuden keskusjärjestön Liikenneturvan mielestä.
- Yritin esittää Liikenneturvalle, että lähtisivät mukaan toimintaan, mutta sieltä sanottiin, että tämä on juuri sellaista toimintaa, jota ei missään nimessä pitäisi harrastaa, tapahtuman järjestäjä Aki "Akinaattori" Salmela naureskelee... kyynisesti.
- Heidän mielestään pitäisi antaa vain sanallista valistusta. Tämä kuulemma antaa ihmisille ihan väärän kuvan omista ajotaidoista ja sitten ne väärät toimintamallit siirretään siviiliteille. Onhan tuo Liikenneturvan näkemys täysin käsittämätön, Salmela huokailee."
 
Vielä tuohon aiempaan postaukseen liittyen:

Sillä että hidas ja keskiryhmä saataisiin tekstimuodolla lähtökohtaisesti liikennevakuutuksen piiriin, olisi ratapäivät tulevaisuudessakin turvattu. Kuten muissa postauksissa on jo moneen kertaan todettu, ratapäivät elää tai kuolee kilvellisten aktiivisten tai vähemmän aktiivisten satunnaisten harrastajien volyymista. Tästä hyötyisi nopea ryhmä / kilvettömät. Jos ollaan eristämispykälän varassa niin osa uskoo porsaan reikään ja osa ehkä ei? Ja ensimmäisen hylsypäätöksen jälkeen homma olisikin sitten siinä...

Tuo eristäminen itsessään herättää ainakin allekirjoittaneessa ristiriitaisia tunteita. Nythän huonoa eristämistä käytetään esimerkkinä siitä että liikennevakuutuksen tulisi olla voimassa. Mun mielestä Ahvenistolla(kaan) ei tulisi olla mahdollista että koiranulkoiluttaja eksyy radalla samaan aikaan rata-ajojen kanssa.

Esimerkkinä elävästä elämästä: on tullut Espoossa aidattua  satoja metrejä peltoa jotta työmaa-alue on kokonaisuudessaan "eristetty". Suurin osa tontista rajoittui vielä niin syvään ojaan että aikuisenkin olisi pitänyt uida siitä yli... Kyseessä tuossa tapauksessa väliaikainen aitaus, määräys rakennusvalvonnasta.

edit: kirjoituserheitä. Joita näyttää tulevan siihen malliin että onkohan tässä aikuisiän lukihäiriö...
 
Itse asiassa se, että ajoharjoittelun hyödyllisyyden osoittaminen tilastollisin menetelmin on mahdotonta, on ajateltava tässä paketissa vähän toisin.

Ratalippojen määrä ja korvausmeno voidaan määrittää. Mutta se tapahtuu siellä radalla, ja jokainen arkijärjellä varustettu yksilö ymmärtää, että harjoitellessa voi roiskua. Arvelen kuitenkin (kuten moni muukin), että se korvausmeno on sangen pieni.

Sen sijaan liikenteessä ajelemista varten rataharjoittelusta on mahdotonta osoittaa sen paremmin hyötyä kuin haittaakaan tilastollisin menetelmin. Ja tätä kautta Liikenneturha on ihan yhtä tyhjän päällä, jolloin joutuvat kiskaisemaan natsikortin esiin. Niiden on aika vaikea selittää, että liikenteessä on turvallisempaa olla, kun ei osaa ajaa...

Muuten olen sitä mieltä, että Liikenneturha on hävitettävä.
 
Mielestäni lääketiedettä voitaisiin myös vähän yksinkertaistaa. Aivan turhan kallista ja monimutkaista nykyisin. Jokainen voisi apteekista hakea itselleen sopivaksi katsomansa lääkkeet. Nettiin voitaisiin laittaa yleisin vikaluettelo ja sen perusteella sitten lääkkeet. Tulisi säästöjä eikä olisi niin monimutkaista. Jos koskee jalkaan, siihen pitää laittaa laastari. Simppeliä, nopeaa ja halpaa. Kieroilevat, vaikeaa kieltä ja terminologiaa käyttävät lääkärit tuottavampiin hommiin, kuten pilkkomaan halkoja tai rakentamaan moottoriratoja.
Ei olkiukkoja radalle, eihän?  
smile_org.gif


No, eiköhän nyt tullut minullekin selväksi, että se vaan on se se tietynlainen eliitti joka näitä lakeja osaa pilkkoa palasiksi ja määritellä tulkintansa oikeaksi niistä palasista ja sitten sopivalla palkalla kertoa meille taviksille että mitä maksaa, kenelle ja mitä sillä saa tehdä. Sitten on tietysti heitä jotka auttavat ilmaiseksi ja kitisevät saamastaan vttuilusta, heitä tulee kiittää, ja kiitos sinullekin siitä! Mutta oli miten oli, lait on kuitenkin semmoinen juttu mikä vaikuttaa nimenomaan yksilöön, olipa hänen kapulakielikapasiteetti mikä hyvänsä, ja siksi mun mielestä yhteiskunta tarvitsee sellaiset lait mitä pystyy ymmärtämään muukin kuin siihen koulutuksen saanut eliitti. JA eliitillä en tarkoita älymystöeliittiä – ihan hyvin Tuppukylän Reiskan älykapasiteetti voi olla huomattavasti parempi, kuin Hysselströmin suvun kapitaalipääomalla huolella kouluttamalla vatipää Villellä.

No ni  
lookaround_orig.gif
 
Onko kilpailunjärjestäjä se taho kuka velvoittaa sitten sen liikennevakuutuksen?

Viimeksi kun supermotokisoihin menin ajeleen niin piti olla liikennevakuutus todiste näyttää ilmottautuessa kilpailuun.

Se tuossa itteä vähän kummastuttaa. Mieluusti itse maksaisin sen lisenssin ja ajelisin kisoja. Mutta nytkun siinä uskossa että pitää olla se liikennevakuutus+lisenssi että saa kilpailuja ajella. Pitää tyytyä ajamaan yks kisa kaudessa kertalisenssillä... Näin tapetaan harrastusta
smile_org.gif
RR-puolella lajipäällikkö Outi Kalliomäki on ilmoittanut, ettei kilpailunjärjestäjä (esimerkiksi Moottoripyöräilyn tuki ry) voi velvoittaa kilpailjoita todistamaan liikennevakuutuksen voimassa oloa kisoissa joihin vaaditaan Moottoriliiton lupa tai lupaa ei heltiä.

No, mm. tämä johti vain siihen, että päätimme järjestää kerhokilpailun jossa Moottoriliiton lupaa ei tarvita. Koska lupaa ei tarvita, olen antanut itseni ymmärtää, että myös turvallisuus paranee huomattavasti, sillä kertalisenssin hinta kerhokilpailuissa on 20 euroa/kuski kun taas "oikeassa" kilpailussa hinta on 130 euroa/kuski. Minua ei hirveästi haittaa jos käsiohjelmasta puuttuu Moottoriliiton logo jos minulle kilpailijana yksittäisestä kilpailusta koituvat kustannukset tipahtavat murto-osaan eikä oikeastaan kilpailunjärjestäjänkään ominaisuudessa potuta jos alle tonnin maksavaa lupaa ei tarvitsisikaan enää tulevaisuudessa anteeksipyytelevänä kerjäillä.

Muiden lajien osalta en tiedä sanoa mitään. Ehkä siellä saadaan vaatia liikennevakuutus, ehkä ei. Edelleenkin viime kesän kisavammoista kärsivänä olen ihan tyytyväinen, että "piikki" on auki eikä lisenssin katon vastaantuleminen haittaa ja voi yrittää hoidattaa nämä säryt pois. Ymmärrän kyllä hyvin lajipäällikön näkemystä. Eihän ihminen joka ei osaa edes ajaa moottoripyörällä, tarvitse moisia liikennevakuutuksia, saati että jotkut lisenssivakuutusten hinnat ja korvausehdot voisivat millään muotoa olla kiinnostavia seikkoja.

Ennakoivan ajon kurssien osalta olen muiden kirjoittajien kanssa samaa mieltä, mutta oma motivaationi talkoohommina järjestettäviin kursseihin rajoittuu juuri tasan niiden pitämiseen. Jos joku tuntipalkan tai könttäkorvauksen maksaa, voin toki korteni kekoon kantaa, mutta uskoisin innokkaampia ja osaavampia tuohon löytyvän vaikkapa liikenneturvan puolelta, mikäli heillä on jatkossakin halu noita järjestyttää. Moottoriradat kun tuppaavat kuitenkin olemaan vähän turvallisempi paikka kaarreajon harjoitteluun kuin muun liikenteen seassa seikkailu. Ahvenistoa tuskin tosin kovinkaan äkkiä saadaan aidattua sellaiseksi, että eristämiskysymys täyttyisi, siitä pitänee huolen aktiiviset joka asian valittajat ja vaadittava raha tai lähinnä sen puute.

Jukka
 
Mutta oli miten oli, lait on kuitenkin semmoinen juttu mikä vaikuttaa nimenomaan yksilöön, olipa hänen kapulakielikapasiteetti mikä hyvänsä, ja siksi mun mielestä yhteiskunta tarvitsee sellaiset lait mitä pystyy ymmärtämään muukin kuin siihen koulutuksen saanut eliitti. JA eliitillä en tarkoita älymystöeliittiä – ihan hyvin Tuppukylän Reiskan älykapasiteetti voi olla huomattavasti parempi, kuin Hysselströmin suvun kapitaalipääomalla huolella kouluttamalla vatipää Villellä.

No ni  
lookaround_orig.gif
Perustuslaki on aika simppeli. Jos aloittaisit sen lukemisella, niin sinullekin selviäisi, että täällä on maksuton perusopetus kaikille (valitettavasti sen johdannaisena yritetään myös pakolla opettaa haluttomia lukemaan ja mielellään myös ymmärtämään lukemaansa, vaikkakin aika haasteellista).

Jokaisella on oikeus maksuttomaan perusopetukseen. Oppivelvollisuudesta säädetään lailla.(PeL 16:1)

Oikeustiedettä voi Reiskakin mennä opiskelemaan jos siltä tuntuu siinä missä persaukisista vaikkapa Jukkakin. Jos älykapasiteetti ei riitä Helsinkiin tai Turkuun, aina löytyy tilaa ihmiskaatopaikalla johon kaltaisenikin pääsevät aihetta lukemaan. Kyse ei ole lompakon paksuudesta vaan perseen kestävyydestä. Vaatii näet jokusen päivän ennen kuin vaaditut 50.000-100.000 sivua on kahlattu sillä tarkkuudella, että tenteistäkin saa itsensä ulostettua läpi ja ehkäpä vielä jokusen tekstinkin väännettyä ensimmäisellä ja toisella kotimaisella ja vieläpä jollain kolmannellakin. Aivan turha inistä köyhän perheen pojan mahdollisuuksien ulkopuolella olevasta eliittikoulusta johon vain Nallen ja ystäviensä lapsukaisilla on varaa. Toki hieman olisi helpottanut jos ei olisi töitä tarvinnut tehdä vaan olisi voinut lotrailla ja lueskella, ehkä sitä olisi aikaisemmin valmistunut, ehkä ei, mutta sama ongelma sitä on mopoilussakin. Jos olisi isi Saudien prinssi, niin ehkä Jukallakin olisi 50 vaimoa ja oma moottorirata ja ongelmat jossain muualla kuin korvausten saannin pohtimisessa. Toisaalta juuri näinä päivinä voi stressitaso arabiprinsseillä olla eri luokkaa kuin Avionin prinssillä, Eräkoirasta puhumattakaan.

Julkisen vallan on turvattava, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään, jokaiselle yhtäläinen mahdollisuus saada kykyjensä ja erityisten tarpeidensa mukaisesti myös muuta kuin perusopetusta sekä kehittää itseään varattomuuden sitä estämättä.

Tieteen, taiteen ja ylimmän opetuksen vapaus on turvattu.
(PeL 16:2-3)

Joten pois turha ininä. Tässä maassa tyhmillä, rumilla ja köyhilläkin on mahdollisuutensa, ikuisista itkijöistä en osaa sanoa. Lienen siitä elävä? esimerkki:

http://www.mp-foorumi.com/kuvat/arkisto/hs20030709.jpg

Jos rikot ennätykseni, lupaan tarjota kakkukahvit, ehkä pari ratapäivääkin, oletuksella, että Suomesta vielä yli 14 vuoden kuluttua moottoriratoja löytyy.

t. Jukka
 
On se ny vaikian sorttista ymmärtää, että haluan vaan tietää ilman juristikonsultointia missä liikennevakuutukseni on voimassa!
crazy.gif


Tuolla jossain ylempänä olevia kohtia kun katsoo, niin minulle siinä lukee ihan päivänselvästi, että esimerkiksi minua kiinnostavat perus mp-kerho-tyyppiset ajoharjoittelut on täysin selvästi liikennevakuutuksen ulkopuolella. Mutta sitten sieltä jostain kaivetaan jotain radan eristystä koskevia sivujuonteita joilla voidaan porsaanrei'ittää edelliset ja tulkita jollain ehdoin tietyissä tilanteissa liikennevakuutus voimassaolevaksi.

Mun on vaikea ymmärtää, että miksi ne alkuperäiset rajoitteet sinne on kirjoitettu, jos tarkoitus on että niitä kierretään jollain muulla pykälällä. Ihan hölmöläisten hommaa!

---
Jos minäkin nyt rakennan tähän vuorostani olkiukon, niin jos taloja tehtäisiin samalla periaatteella, niin kattotuolit voisi olla lahoja tai liian heikkoja siinä tapauksessa että huoneiden seinämateriaali on vahvempaa, ja että seinässä ei ole liian suurta ikkunaa. Ei noin vaan voi saada aikaan mitään kunnollista.
 
Sen sijaan liikenteessä ajelemista varten rataharjoittelusta on mahdotonta osoittaa sen paremmin hyötyä kuin haittaakaan tilastollisin menetelmin. Ja tätä kautta Liikenneturha on ihan yhtä tyhjän päällä, jolloin joutuvat kiskaisemaan natsikortin esiin. Niiden on aika vaikea selittää, että liikenteessä on turvallisempaa olla, kun ei osaa ajaa...

Muuten olen sitä mieltä, että Liikenneturha on hävitettävä.
Tässä on helppo vaatia näyttö arkkiviholliselta, eli LP:ltä:

He harjoittelevat ensin kurssilla ja sitten veronmaksajien piikkiin joka kevät. Jos siitä ei ole mitään hyötyä, on moinen rahojen tuhlaus keskeytettävä hetimiten.
 
Sen sijaan liikenteessä ajelemista varten rataharjoittelusta on mahdotonta osoittaa sen paremmin hyötyä kuin haittaakaan tilastollisin menetelmin. Ja tätä kautta Liikenneturha on ihan yhtä tyhjän päällä, jolloin joutuvat kiskaisemaan natsikortin esiin. Niiden on aika vaikea selittää, että liikenteessä on turvallisempaa olla, kun ei osaa ajaa...

Muuten olen sitä mieltä, että Liikenneturha on hävitettävä.
Tässä on helppo vaatia näyttö arkkiviholliselta, eli LP:ltä:

He harjoittelevat ensin kurssilla ja sitten veronmaksajien piikkiin joka kevät. Jos siitä ei ole mitään hyötyä, on moinen rahojen tuhlaus keskeytettävä hetimiten.
Jospa tuon miliisien treenaamisen tarkoitus onkin se, että pysyisivät wanna-be vetomiesten kannoilla takaa-ajoissa, eikä turvallisuuden parantuminen?
 
Jos minäkin nyt rakennan tähän vuorostani olkiukon, niin jos taloja tehtäisiin samalla periaatteella, niin kattotuolit voisi olla lahoja tai liian heikkoja siinä tapauksessa että huoneiden seinämateriaali on vahvempaa, ja että seinässä ei ole liian suurta ikkunaa. Ei noin vaan voi saada aikaan mitään kunnollista.
Noinhan se taitaa rakennusalalla nykyisin olla. Saa tehdä mitä tahansa paskaa kunhan valmistuu ajoissa. Kukaan ei vastaa kun urakka on ketjutettu alihankkijoille ja pimeille duunareille ja kaikki tekee konkan sopivan tiheasti.
 
On se ny vaikian sorttista ymmärtää, että haluan vaan tietää ilman juristikonsultointia missä liikennevakuutukseni on voimassa!
crazy.gif


Tuolla jossain ylempänä olevia kohtia kun katsoo, niin minulle siinä lukee ihan päivänselvästi, että esimerkiksi minua kiinnostavat perus mp-kerho-tyyppiset ajoharjoittelut on täysin selvästi liikennevakuutuksen ulkopuolella. Mutta sitten sieltä jostain kaivetaan jotain radan eristystä koskevia sivujuonteita joilla voidaan porsaanrei'ittää edelliset ja tulkita jollain ehdoin tietyissä tilanteissa liikennevakuutus voimassaolevaksi.

Mun on vaikea ymmärtää, että miksi ne alkuperäiset rajoitteet sinne on kirjoitettu, jos tarkoitus on että niitä kierretään jollain muulla pykälällä. Ihan hölmöläisten hommaa!
Maailma on vaan siitä ikävä paikka, ettei monista yrityksistä huolimatta (Napoleon viimeisimpänä jo mainittuna esimerkkinä) normeista saa niin yksiselitteisiä, etteikö niitä voisi tulkita ja siihen tulkintaan tarvitaan sitten muutakin kuin maalaisjärkeä. Valaisen asiaa muutamalla esimerkillä elävästä elämästä.

1. Pysäköinninvalvonta yksityisille firmoille (tämä lienee aika monelle tuttu). Ongelma on nyt siinä onko pysäköinninvalvonta ja siitä 40 euron tiketin kirjoittaminen niin m e r k i t t ä v ä ä julkisen vallan käyttöä, että se voidaan uskoa vain viranomaiselle. Minusta ei. Jonkun muun mielestä kyllä. Jopa Moottoriliitto suuressa viisaudessaan ilman minkään lain tukea on katsonut oikeudekseen määrätä 50 euron sakon kypärättä ajosta varikolla. No, toisaalta on liiton edustajat kuljettajia puhalluttaneetkin ilman että heillä olisi siihen lain suomaa oikeutta (kyse on henkilökatsastuksesta ja siihen on pääsääntöisesti oikeutettuja vain pidättämiseen oikeutetut virkamiehet + doping-epäilyissä omat tahonsa).
KKO (jossa kohtuullisen pätevöityneitä lain tulkitsijoita) on samalla kannalla kanssani, mutta perustuslakivaliokunta taas katsoo, että kyseessä on merkittävä julkisen vallan käyttö eikä siitä voisi tavallisella lailla säätää vaan perustuslainsäätämisjärjestystä vaadittaisiin.

2. Rattijuopumus. Pääsääntöisesti (rankasti yksinkertaistaen) teko vaatii a) kuljettajan jonka veren alkoholipitoisuus ylittää sallitun rajan b) moottoriajoneuvon, jota kuljetetaan.

Satuin käräjillä kököttäessäni olemaan mukana jutussa jossa henkilöä syytettiin rattijuopumuksesta, koska oli törmännyt Nissan Micralla toisen auton perseeseen ja törmäyksen jälkeen puhaltanut törkeän ratin lukemat (pitkälti yli 2 prom). Kuinka ollakaan nokkela puolustusasianajaja oli tehnyt tarkempaa tutkimusta kuin poliisi ja selvisikin, että tästä Nissanista oli ennen sen liikeelle lähtöä pöllitty moottori. Tällöin kyseessä ei ollutkaan moottoriajoneuvo ja henkilö jätettiin rangaistukseen tuomitsematta. Vankeuden ja totaalisen syyttömyyden välillä oli vain se pieni ero, että oliko autossa moottoria vai ei. Maallikon vinkkelistä se nyt on ihan se ja sama rullaako mäkeä alas moottorillisella vai moottorittomalla ajoneuvolla. Koska syyttäjä ei ollut vaihtoehtoisesti syyttänyt mistään muusta (kuten vaikkapa vaaran aiheuttamisesta tms.) niin henkilö selvisi sillä ja siinäpä se.

Liikennevakuutus on tarkoitettu korvaamaan ajoneuvon aiheuttamia vahinkoja ulkopuolisille (pääsääntö). Tästä syystä liikennevakuutus on voimassa pääsäännön mukaan kaikialla, jossa ajoneuvo voi aiheuttaa vahinkoa ulkopuolisille. Sääntö kuulostaa yksinkertaiselta. Mutta valitettavasti se ei sitä olekaan. Joku on saanut klapista päähän käyttäessään liikennevakuutettuun traktoriin kiinnitettyä klapikonetta ja miettii mahtaisiko tämä olla korvattava, koska vahinkoa ei olisi aiheutunut jos ei olisi ollut tuota liikennevakuutettua traktoria. Joku toinen taas saa vanhaa latoa siivotessaan niskaansa ladossa 50 vuotta maatuneen autonraadon ja pohtii onkohan se korvaavuuden piirissä, moottoriajoneuvohan se oli ja vieläpä liikkui tippuessaan.

Vakuutusyhtiöt ovat halunneet tietenkin rajoittaa korvausvastuutaan ja vedonneet siihen, että alue on ollut liikenteeltä eristetty ja ettei sinne kukaan ulkopuolinen voi päästä. Väite, joka on about samaa tasoa kuin väitteeni siitä, että kuun toisella puolella on elämää. Jos todistustaakka tipahtaa toiselle puolelle, niin sitten pitää näyttää toteen, että radalle voi todellakin päästä ulkopuolinen ja että kuun toisella puolella asuukin väkeä.

Parhaimmassa tapauksessa erään vakuutusyhtiön X edustaja kertoi minulle, että ajoharjoittelutapahtuman järjestäjä on hänelle kirjallisesti ilmoittanut tapahtuman olleen muulta liikenteeltä eristetyn. Pyysin nähtäväkseni tämän kirjallisen ilmoituksen, mutta siihen ei kuulemma voitu suostua, koska tapahtumanjärjestäjältä ei ollut siihen lupaa. Ilmoitin, että voin antaa luvan vaikka nyt tässä suullisesti puhelimessa tai tarpeen niin vaatiessa faksata tai lähettää kirjeitse, sillä itse olen kyseisen tapahtuman järjestäjä, vaikkakin tässä tämän hetken ominaisuudessa vahingonkärsineen avustajan roolissa. Puhelinkeskustelu päättyi ja päämieheni sai seuraavalla viikolla korvaukset. Minä en saanut koskaan kirjoittamaani todistusta siitä, että rata olisi ollut toimestani liikenteeltä eristetty, nähtäväkseni. Olisinkin aika kummissani ollut jos olisin sellaisen nähnyt.

Tällaista se korvaustoiminta pahimmillaan on. Kokeillaan ensin kepillä jäätä ja ehkä vähän totuuttakin väritetään, ehkä joku puhuisi jopa suorasta valehtelusta. Jos poka tyytyy vakuutusyhtiön juristin "tietoon", niin korvausta ei makseta ja trallallaa... Itse kun on tuossa laitoksessa tullut aikaa vietettyä, niin kaikkein heppoisimmat selitykset ja epäysperusteet eivät kyllä läpi mene.

Jukka
 
2. Liikenneturvan kanta omaehtoiseen harjoitteluun on erittäin kielteinen. Esimerkkinä ote VM:n 2/11 artikkelista "Syntistä menoa":

"Muutama vuosi sitten jääradoilla ajettiin paljon enemmän kuin nyt, ajat ovat muuttuneet. Nykyisin saa sakot siitäkin, jos käy marketin tyhjällä parkkipaikalla kokeilemassa auton käyttäytymistä. Missä nämä asiat sitten pitäisi opetella? Julkisessa liikenteessäkö? Valitettavan... moni nuori tekee niin ja murhellisia tuloksia voimme lukea iltapäivälehtien lööpeistä.
Miten ihmeessä kaahailunhaluiset kansalaiset saataisiin tänne purkamaan paineitaan? Tämä jos mikä on turvallinen tapa kokeilla omia ja autonsa rajoja. Yleisen liikenneturvallisuuden näkökulmasta tämän luulisi olevan erittäinkin merkittävää toimintaa, mutta ei ainakaan liikenneturvallisuuden keskusjärjestön Liikenneturvan mielestä.
- Yritin esittää Liikenneturvalle, että lähtisivät mukaan toimintaan, mutta sieltä sanottiin, että tämä on juuri sellaista toimintaa, jota ei missään nimessä pitäisi harrastaa, tapahtuman järjestäjä Aki "Akinaattori" Salmela naureskelee... kyynisesti.
- Heidän mielestään pitäisi antaa vain sanallista valistusta. Tämä kuulemma antaa ihmisille ihan väärän kuvan omista ajotaidoista ja sitten ne väärät toimintamallit siirretään siviiliteille. Onhan tuo Liikenneturvan näkemys täysin käsittämätön, Salmela huokailee."
Liikenneturvan logiikka välillä onnahtelee. Meille kerrottiin jatkokoulutuskurssilla norjalaistutkimuksesta jossa on todettu, että henkilön onnettomuusriski kasvaa hänen suoritettuaan kurssin (vaikkapa eak-tyyppisen). Tästä huolimatta Liikenneturva järjestää kouluttajakursseja ja jopa kysyy kaltaisiani niille kouluttamaan. Ohessa lainaus pari viikkoa sitten saamastani sähköpostista:

Löytyykö teidän kerhostanne sopivia ja kiinnostuneita motoristeja ennakoivan ajon kouluttajiksi? Nyt kouluttautumiseen tarjoutuu mahdollisuus, ja saatuja tietoja ja taitoja voi hyödyntää jo heti kesällä oman kerho piirissä.

Rohkenen epäillä, että rakkaan toveri Akinaattorin kampaus on omiaan vaikuttamaan siihen, ettei hänen yhteistyötarjouksiin suhtauduta suopeasti. Onhan se nyt totta, että ensimmäisen kerran radalla käyneen teinin lienee pakko näyttää oppimiaan "taitoja" takaisin Tikkurilaan päästyään. Toisaalta niin tekee ensimmäisen judo- karate- jne. tunnin jälkeen kakara kunnes ehkä jossain vaiheessa tajuaa ettei ketään kiinnosta hänen tikkujalkojensa heiluttelu. Känni on sitten eri asia. Silloin voi, saa ja jopa pitää näyttää, että on sitä joskus harrastettu ja tallilla laittaa painiksi, joskus Rovakadullakin.

Eli riippuu aina siitä kuka kysyy. Juuri äsken lopetin puhelinkeskustelun erään asianajajan kanssa jonka päämieheltä vakuutusyhtiö oli evännyt korvauksen sillä perusteella, että Kemoran toukokuun kisassa olisi pitänyt olla liikennevakuutus. Sama yhtiö, joka kärsi tappion minun päämiehelleni väitettyään ensin, ettei liikennevakuutus olekaan voimassa radalla. Hah hah. Eli näkemykset muuttuvat sen mukaan joutuuko maksamaan vai yrittääkö luistella velvoitteistaan. Nyt siis yhtiö ei haluaisi korvata LISENSSISTÄ vahinkoa koska rata ei kuulemma ollutkaan liikenteeltä eristetty. Yhtiön tulkinnan mukaan korvausta ei siis maksettaisi lisenssistä lainkaan jos rata ei ole liikenteeltä eristetty. Onneksi kävin aamulla pissalla. Sen verran nauratti tuon puhelun aikana että olisi kyllä housuun lirahtanut.

Tänään siis näin, huomenna noin. Mitään logiikkaa näissä on täysin turha odottaa. Tänään kun soitat korvauspäällikölle ja pyydät korvausta, hän ilmoittaa, ettei käy, koska musta on valkea. Vartin päästä toinen soittaa ja haluu korvauksia, koska musta on valkeaa. Tulee kielteinen päätös, koska musta on mustaa ja valkea valkeaa, pitäisihän se nyt tyhmänkin tajuta.

t. Jukka
 
Parhaimmassa tapauksessa erään vakuutusyhtiön X edustaja kertoi minulle, että ajoharjoittelutapahtuman järjestäjä on hänelle kirjallisesti ilmoittanut tapahtuman olleen muulta liikenteeltä eristetyn. Pyysin nähtäväkseni tämän kirjallisen ilmoituksen, mutta siihen ei kuulemma voitu suostua, koska tapahtumanjärjestäjältä ei ollut siihen lupaa. Ilmoitin, että voin antaa luvan vaikka nyt tässä suullisesti puhelimessa tai tarpeen niin vaatiessa faksata tai lähettää kirjeitse, sillä itse olen kyseisen tapahtuman järjestäjä, vaikkakin tässä tämän hetken ominaisuudessa vahingonkärsineen avustajan roolissa. Puhelinkeskustelu päättyi ja päämieheni sai seuraavalla viikolla korvaukset. Minä en saanut koskaan kirjoittamaani todistusta siitä, että rata olisi ollut toimestani liikenteeltä eristetty, nähtäväkseni. Olisinkin aika kummissani ollut jos olisin sellaisen nähnyt.
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif


Mä kanssa narautin yhden vakuutusyhtiön gusetuksesta viime keväänä. Moraalitonta porukkaa, sanon mä.

Lienee tullut selväksi, että eristämisvaatimuksella saivarteleminen on ihan loputon suo, varsinkin, kun lakia pitäisi tulkita sen tarkoitusta ja tavoitteita vasten. Siksi asia pitääkin ratkaista toisella tavalla. Tai siis tässä kohtaa kannattaa ainakin yrittää, koska jos olen ymmärtänyt oikein, pelissä on aika iso asia monien harrastukselle.
 
Lienee tullut selväksi, että eristämisvaatimuksella saivarteleminen on ihan loputon suo, varsinkin, kun lakia pitäisi tulkita sen tarkoitusta ja tavoitteita vasten. Siksi asia pitääkin ratkaista toisella tavalla. Tai siis tässä kohtaa kannattaa ainakin yrittää, koska jos olen ymmärtänyt oikein, pelissä on aika iso asia monien harrastukselle.
Opportunistina sopeudun vallitsevaan tilanteeseen. Jos nyt maksan liikennevakuutuksestani n. 1000 euroa/vuosi (kyseessä katuajossa oleva pyöräni, jonka olen rakentanut kilpuriksi) ja liikennevakuutuksen nykyinen pakollisuus rata-ajossa poistuu ja siten myös sen korvaavuus, niin minäpä pistän pyöräni seisontaan aktiivikaudeksi (kasko kun nyt ei kuitenkaan korvaa kilpaharjoittelussa/kisaamisessa tulevia vahinkoja) ja otan sillä rahalla vähän paremmilla ehdoilla olevan vapaaehtoisen tapaturmavakuutuksen joka kattaa riittävästi mahdollisen vakavan vammautumiseni varalle. Tosin saa nyt nähdä kuinka paljon sitä on intoa ajaa kisaa kaudella 2014 kun kausi 2011 vaikuttaa jo siltä, ettei intoa enää niin olisi.

Loppupelissä kyseessä on kuitenkin harrastus nimeltä road racing ja ei tätä nyt napeilla muutoinkaan pelata. Enemmän ottaisin huolta tulevista presidentinvaaleista ja mahdollisista uusista punanutuista. Olisi näet ihan kiva mennä kertaamaan eikä keksiä syitä väistelyyn, mutta kun periaatteena on ettei punikit ylennä kun en punakaartiinkaan kuulu, niin ei voi enää yhtään päivää kerrata. Se on suurempi huoleni kuin nämä vakuutukset nyt
sad_orig.gif


Jukka
 
Back
Ylös