• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

LC4 400 talvityömatka-ajoon?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kawamonni
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eli jos oikein ymmärsin, niin EXC:tä ei kannata ostaa jokapäiväiseen ajoon, vai kuinka?

-Harri-
Ei juuri kannata,ellet meinaa viettää tallissa aikaa enemmänkin ilmanputsareiden, öljyjen ja venttiilinsäätöjen kanssa
wink.gif


EXC:et tarkoitettu kilpa/harraste-enduroon ja vaativat sen mukaista huolenpitoa. Ajo-ominaisuuksia on myös sen mukaisesti (kevyitä ja tehokkaita).
 
Nuo EXC:t on kisaenduroita. KTM:n LC:t on huoltovapaampia ja silti suorituskykyisiä. Yamahalla on 660 XT tosi edullinen ainakin ee-speedillä ja olihan Suzukilla ainakin ennen DRZ 400. Työmatka-ajoon ne on varmaan ihan riittäviä. Lohkolämmitin auttaisi varmaan aika paljon, ainakin täällä pohjoisessa se on se pääkysymys. Itse olen tykännyt Ducatin Hypermotardista, jolla kävinkin töissä muutamia kertoja. Ajot jäi kyllä alle 200 km, kun suolasivat jollain myrkyllä vain sen tehtaan tien ja moni osa korrodoitui välittömästi. Hyper on niin hyvä tiellä ettei enskalla viitsi ajaa 10 km enempää työmatka-ajoa kun se ei ole kuitenkaan räppäämistä. Verrokki tässä vaikka KTM 525 EXC tai viimeksi kävin töissä Husabergin 570 supermotolla. Husaberg ei kuitenkaan lähtenyt käyntiin -11 C pakkasessa työpäivän jälkeen. Sikäli EXC oli parempi kun siinä oli poljin. Sama ongelma koskee Ducatia, mutta se lähti vielä noin -10 asteen pakkasilla ilman lämmitystä 0W-40 öljyillä.
Välikelin nastat sitten on hyvät tai vielä matalammat, jos on asfalttia.
 
sxc 625 on hyvä vaihtoehto - kevyempi ja tehokkaampi kuin perus lc4 enduro tai mikään muu missä huollot menee kilometrien mukaan,
tietenkin jos uudempaa on ostamassa niin 690 enduro, huskulla on myös te 610(e?), se on halvempi kuin kotari, mutta se myös näkyy ja tuntuu pyörässä,
 
käsi ylös jos joku on nyt 6.12.2010 ajellut enskalla töihin tai muuten? lunta melkein puoli metriä pks on tullut ja niin liukasta, että kunnon nastat ja nappulat pitäisi olla millä liikkuukin.
 
Hyvin tuntui 640adv kulkevan auraamatonta metsätietä iltalenkillä tänään.
Ei tosin ollut ihan puolta metriä lunta ja piikkikumit on alla.

Hauskaa
tounge.gif
 
käsi ylös jos joku on nyt 6.12.2010 ajellut enskalla töihin tai muuten? lunta melkein puoli metriä pks on tullut ja niin liukasta, että kunnon nastat ja nappulat pitäisi olla millä liikkuukin.
Juu ei tullu ajettua, kuin 150km noita mettäteitä pääasiassa. Aamulla tuli lunta taivaan täydeltä ja tossa kylillä meinas joku nyrjäyttää niskansa, kun katto niin pitkään. En kyllä työmatkoja jaksais ajella, mut näin muuten on hauskaa.
 
Back
Ylös