Me pidettiin taukoja kahden-kolmen tunnin välein... Riippuen maisemista ja tarpeesta. Välillä ajettiin pidempäänkin. Välillä ihmeteltiin lunta keskellä kesää Norjan tuntureilla... Se oli ihmeellistä (silloin 5v tytön mielestä). Syötiin yleensä sämpylöitä ja hedelmiä ja juotiin mehua tms. matkan aikana, illalla leiriytyessä tehtiin risottoa ja makaronipataa... Monipuolista gourmet-tasoista ruokaa.
Yleensä yövytään "ulkomailla" pikkumökeissä, joissa ei paljoa muuta ole kuin pedit ja jonkinlainen hella (yleensä) ---> ovat myös halpoja 30-40€/yö/mökki. Suihkut ja vessat yleensä erillisessä rakennuksessa. Muutama yö on nukuttu teltassa. Täti asuu Ruotsissa ja eno Norjassa, joten "täytyy" yöpyä myös heillä. Meillä nuorimmaiset istuivat viime kesänä melkein koko ajan kahdestaan vaunussa ja ainoa mistä tuli riita oli, että kumpi saa vaihtaa MP3-soittimen kappaleita ja jos nuorempi sattui nukahtamaan ja nojaamaan veljeensä.
Se on kyllä minunkin myös todettava, ettei ne lapset ensimmäisenä valita, ainakaan meidän, se on toi reissaaminen jotenkin niin jännää. Niille on yleensä jätetty iltaan juoksu- ja leikkiaikaa ja kummasti uni alkaa kohta yhdeksän jälkeen maittaa.