• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Lähtikö käyntiin talven jälkeen 2012

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja panman
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Mikä bensa 2011-2012

  • lähti käyntiin kuin palmunalta, bensa 95

    Ääniä: 29 8,8%
  • kiukutteli, bensa 95

    Ääniä: 3 0,9%
  • lähti käyntiin kuin palmunalta, bensa 98

    Ääniä: 172 52,1%
  • kiukutteli, bensa 98

    Ääniä: 37 11,2%
  • lähti käyntiin kuin palmunalta, bensa 95 + stabilointiaine

    Ääniä: 3 0,9%
  • kiukutteli, bensa 95 + stabilointiaine

    Ääniä: 2 0,6%
  • lähti käyntiin kuin palmunalta, bensa 98 + stabilointiaine

    Ääniä: 76 23,0%
  • kiukutteli, bensa 98 + stabilointiaine

    Ääniä: 8 2,4%

  • Ääniä yhteensä
    330
  • Äänestys suljettu .
Lähtikö käyntiin talven jälkeen 2012

Etanolibensojen säilyvyydestä ja toimivuudesta talvisäilytyksen aikana oli paljon juttua syksyllä 2011.
Nyt olisi aika selvittää miten homma oikeasti toimi.
Pienkonebensa ei ole mukana tällä kertaa.
 
Tosta puuttuu vaihtoehto: Akku paskana - ei starttaa. :tyhmäminä:
No jos sitä uudella akulla viikonloppuna kävis kokeilemassa ni sais bensakysymykseen sopivan vastauksen.
 
Mä hain uuden akun. Vanha omistaja sano aikoinaan myydessään että siä on ihan uus geeliakku. Ihmettelin sitten kovasti ku ei palautunukaan talven levosta vaikka piti viikon ctekkiä. siä olikin 30 euron varta ytx9bs.

No uus huoltovapaa akku y12a-bs yuasan taattua laatua rm heinolta, lähti käyntiin ku kuorma-auton akulla ois startannu. Sit valukin jo akkuhapot pitkin katteita. Kyllä taas on palveltu olo.
 
Twini sanoi:
Mä hain uuden akun. Vanha omistaja sano aikoinaan myydessään että siä on ihan uus geeliakku. Ihmettelin sitten kovasti ku ei palautunukaan talven levosta vaikka piti viikon ctekkiä
nämä uudet huolettomat akut eivät palaudu kun kerran ovat tyhjentyneet.
 
Vanha akku pari päivää latingissa ja oisko ollu 2 starttauksella käyntiin..
Takissa e98 ja siinä joukossa stabilisointi ainetta, kun en tankkiini "uutta" e95 tankkiini laita...:)
 
Oikein komiasti lähti ekalla käyntiin, 98:a ja stabilointia tankissa.
Seisoi käyttämättä lokakuun loppuvälistä maaliskuun alkuun.
 
Kaikki kolme pyörää lähti hienosti käyntiin pelkällä pensalla kuten aikaisempinakin vuosina, ei siis lisälitkuja tankissa.
 
Akku latinkiin, Starttailua, ei lupaa, purkista suihkaus startti-sprayta, uusi yritys x 5, kitkonkitkonkot kot kot kot kot ja vrum...

Tätä se on joka kerta ollut pidemmän seisomisen jälkeen, tarttis olla lämmin talli.
 
Syksyllä 98:a piripintaan + stabilointi, akku irti ja sisälle kaapin pohjalle. Nyt akku kiinni (ei ylläpito tai muutakaan latailua) ja käyntiin silmänräpäyksessä.
 
Tankki täynnä 98 oktaanista ei latauksia ei mitään. Säilytys tasalämpöisessä noin 20 asteisessa hallissa, napista hipaisu ja käynnissä ilman mitään ongelmaa.
 
Hyvin hörähti molemmat. 98e5 tankeissa + stabilointi. Laakista käymään, kun oli akutkin tikissä ;)
 
Mä nyt äänestin että lähti kun palmun alta, eli vanhemmalle xj diversionille tyypilliseen tapaan sai sahata kauan että alipainetoiminen bensapumppu saa kaasarit täyteen. Samaan tapaan siis läksi kun jos bensa pääsee loppumaan. Äylaturissa ollut Euroglobe -akkukin jaksoi sahata.
 
Käynnistyi hyvin akun lataamisen jälkeen. Öljynvaihto ja ilojen hieman lämmettyä ei muuta kuin nauttimaan uuden ajokauden kilometreitä. :orgmp::)
 
98 + säilöntäsotkua tankissa.
Patteri tyhjä, kaapelit kiinni ja hetken sahauksen jälkeen syttyi yskien. :p

Akkukauppaan mars ===>
 
Viimeksi muokattu:
Lähtihän nuo. Talven pressun alla kylmässä, pari päivää akku laturissa (tunti päällä ja kaks pois) ja tuoreet bensat sisään ja napista käyntiin. :thumbup:
 
95E10 ja hyvän olon stabilointiaine... Säilytys kylmässä (ulkona) koko talvi.
11.3. akku kiinni, ryyppy päälle ja starttia. Ei ihan palmun alta lähtenyt. Lähti vasta toisella startilla.
 
Lähti sekunnin painalluksella, seisoi koko talven kylmässä tallissa ilman mitään latausvermeitä/akun napojen irroituksia.
 
Back
Ylös