• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kyykkypyörä on turvattomampi kuin esim. enduro

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Number28
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Onhan toi nyt ihan selvä juttu. Älkää nyt sotkeko tehoja ja muita
käppyröitä selvään juttuun. Siis korkeammasta autosta näkee pa-
remmin kuin Porschesta ( huom. kirjoitusasu )ja sama pätee pyö-
rään ja koiraan ja sen kusettajaan.
 
molempia on ollut, enskasta näkee paremmin koska se on korkeampi. Vaikeat risteykset helpottuu kun näkee tavan autojen yli tulevaa liikennettä. Pysty ajoasento helpottaa takaviistoon vilkaisemista, myös enskan peilit on isot ja tarpeeksi etäällä.
biggrin.gif

En mä kokenut kyykkyä "turvattomammaksi", ehkäpä muun liikenteen huomiointi on työläämpää, saa päätä pyörittää enemmän...
 
No jaa, riippuu tuo näkeminen myös peileistä. Omassa pyörässä on sellaiset peilit et ihan sama onko niitä ollenkaan. Nyt messuilla mallailin kyykkyjä niin kaikista oli paremmat näkymät peileistä kun nykyisessä. Tuohon pään kääntämisen helppouteen, en ole kovasti eroa huomannut.
 
Kyykyllä on taakse kurkkiminen helpompaa: katteettomilla pyörillä kun kääntää pään kyykyn matkavauhdissa, niin kypärä haukkaa ilmaa, muuttuu jarruvarjoksi ja hirttää kuskin.
 
Kyykyllä on taakse kurkkiminen helpompaa: katteettomilla pyörillä kun kääntää pään kyykyn matkavauhdissa, niin kypärä haukkaa ilmaa, muuttuu jarruvarjoksi ja hirttää kuskin.
Itse käytän yleensä peilejä. Ja pääkin on vielä tallessa vaikka joskus olen kattettomalla menopelillä katsonut taaksepäin  
wink.gif
 
Turvallisuudesta nyt en mene kyllä sanomaan mitään tuon suhteen. Mutta huomattavasti mukavampi oli ajella supermotolla taajamassa/kaupungissa ja ruuhkassa. Näki hyvin joka puolelle ja edessä ajavan henkilöauton ylikin.
Mutta silti en kaipaa enään noita moto aikoja, tälläsellä muoviluodilla on kuitenkin ihan näppärä pyöritellä, kunhan vaan ei tarvitse ruuhkissa ajella.
 
no en tiedä siitä turvallisuudesta, mutta kyllä "pystypyörän" selästä näkee paremmin(ainakii ite). ja ajoasento muutenkin parempi.

nimim. ex kyykkypyöräilijä
 
Ja onko tuon TM:n testin tehnyt 50 vuotias toimittaja jonka ainoa urheilumuoto on urheiluruutu? Eihän semmoisella se niska välttämättä käänny.

Entäpä Customi jossa istuessa kaikki silmät osoittaa eteenpäin ja ratinleveys on metri (saati aphanger), olisko kaiken vaikein pyörä mistä taakse voi kattoa???
 
Kai se nyt on itsestään selvää, että kyykkypyörällä on vaikeampi kääntää päätään taakse??? Turhaa naputusta pikkuasiasta.
 
Kyykyllä pitääkin pitää sen verta vauhtia ettei tartte taakse katsoa, esim. motarin liittymis ramppiin kun ajaa sen 180-200 niin yleensä väistettävät autot näkyvät etuvinkkelissä..
wink.gif


Ihan siis turvallisuuden vuoksi.
 
Kyykyllä pitääkin pitää sen verta vauhtia ettei tartte taakse katsoa, esim. motarin liittymis ramppiin kun ajaa sen 180-200 niin yleensä väistettävät autot näkyvät etuvinkkelissä..  
wink.gif


Ihan siis turvallisuuden vuoksi.
Juuri näin. On paljon turvallisempaa kun tilanteet tulee edestäpäin. Voit olla itse tilanteen herra eikä pääse kukaan yllättämään selustasta.
 
Kyykyllä pitääkin pitää sen verta vauhtia ettei tartte taakse katsoa, esim. motarin liittymis ramppiin kun ajaa sen 180-200 niin yleensä väistettävät autot näkyvät etuvinkkelissä..  
wink.gif


Ihan siis turvallisuuden vuoksi.
Juuri näin. On paljon turvallisempaa kun tilanteet tulee edestäpäin. Voit olla itse tilanteen herra eikä pääse kukaan yllättämään selustasta.
Hui kamalaa, kulkeeko ne noin kovaa?

Joku respektiä omaava kerran kanssa kehui, että ainakin +100km/h kun ottaa rampilla vauhtia muuhun liikenteeseen nähden, niin hyvin menee. Jep-jep. Ja sitte tutti takas suuhun.
 
Hei, lopettaa jo paskanjauhanta. Korkeammalta näkee paremmin
vaikka olisi kuinka ..tun monta heppaa takapyörällä.
 
Ihan kokemuksen äänellä voin sanoa että aika jäykät on niskat hyvinkin monilla motoristeilla riippumatta pyörätyypistä. Itselläkin välillä saattaa käydä niin että päätä ei jaksa kääntää ja ohitustilanteessa vilkaisee vain peiliin. Mut jos ajelee muuallakin kuin täällä köröttelijöiden Suomessa niin saa kyllä päätä kääntää kun takaa tullaan kotiloilla (miksei myös pyörillä) välillä melko kovaa ja auto saattaa roikkua kuolleessa kulmassa tai ohittaa jopa oikealta puolelta.

Porukalla ajellessa näkee valitettavan usein että kaverit vilkuilee vain peileihin ja ulkomailla on saanut todistaa miten takaa tuleva (yleensä musta kalliimman luokan auto) painaa ohi paria sataa ja rekan perässä ohittava kaveri meinaa lähteä ohi juuri kun takaa tulee se auto kohdille.

Itse oon pari kertaa yrittäny tapattaa itteni kun kurkin rekan perässä ohituspaikkaa, katsoin peileihin eikä takana näkynyt ketään, odotin että edestä tuli pari autoa ja kurkkasin taas rekan takaa tuleeko ketään vastaan niin samalla hetkellä kun tein ohituspäätöksen suhahti takaa ohi saabbi varmaan yli kahtasataa. Hiukan eri ajoituksella en tätä kirjoittelis. Tuossa olis auttanut se kuuluisa päänkääntö ennen ohitusta.
 
Niin ja liittyen siihen pystyasentoon ja kyykkyasentoon niin kyykyssä niskat menee juntturaan helpommin ja sitä päätä ei huvita kääntää senkään vertaa kuin pystyssä ajaessa.

Mut luulenpa että kyse nyt ei olekaan siitä pysty/kyykkyasennosta vaan siitä että tuossa pyörässä istutaan selkä suorana ja suht korkeella josta näkee hyvin liikenteessä autojen yli tilanteita.
 
Kai se nyt on itsestään selvää, että kyykkypyörällä on vaikeampi kääntää päätään taakse??? Turhaa naputusta pikkuasiasta.
No tämä on yhtä selvää kuin että hauki on kala. Ihmisen niskasta tuo on kiinni, mitä enempi leukaa nostetaan sitä vähemmän pää kääntyy sivusuunnassa. Mutta niinkuin joku sanoi pysty ajoasento on parempi TÄSSÄ suhteessa eikä se tarkoita sitä että kyykyssä ajaminen pitäisi kieltää....

Henk. koht. enskan lepposaan ja valppaaseen ajoasentoon tottuneena jo tuplaäksä tuntui aivan karmealta pää edellä menolta mutta kai tuohon ruotsalaistyyliinkin tottuisi jos tarpeeksi kauan ajais..
 
Back
Ylös