• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kyykkyjen kehitys-suunta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja EdTotal
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Itte kun pers aukisena ajelee kesästä toiseen samalla vanhalla ruoskalla niin arvostaa noita uudempia vähän eri tavalla. Ei oo niin nuukaa jos joku putki ei miellytä  
smile_org.gif
Yep, (halvalla) perus-retro-Kawalla sitä mennään itsekin ja noista uusien muodoista nyt silleen väliä. Toki kun se seuraava fillarivaihto joskus tulee eteen, mielenkiinto muuttuu varmasti melkoisesti. Siihen saakka kuitenkin eikun wanhalla
sport05.gif
 
Meinasinkin että varmaan moni tykkää noista ufon näköisistä jutuista..

Crossipyörissä varsinkin ulkonäkö muuttunut 95 jälkeen.. Penkki ihan suora ja pyörät enemmän trialin näkösiä.

Entä uudet autot kenen mielestä uusi "täyttä lasia" civicci on hieno?
 
No joku metrinen kilpiteline / "20cm" pitkä pakoputki ei oikeen silmää hivele. Mutta onneksi telineen saa irti ja pakoputken vaihdettua
baaa.gif
 
Mitä mieltä jengi on uusien pyörien muutoksista vanhoihin verrattuna?

Esim. Äänen vaimennin näyttää menevän kokoajan vähemmän pakoputken näköiseksi ja takakate alkaa olemaan sentin paksu koko matkalta?

Cool vai no?
Yleisesti sanoisin, että tilanne vaihtelee. Välillä joku merkki menee oikeaan suuntaan ja välillä väärään. Toisinaan uusi malli on edellistä rumempi - ei sille mitään voi.

Vaimentimet saavat minusta näyttää banaaneilta, kunhan kokoluokka ei ole aivan järkyttävää luokkaa. Ei minusta uuden giksun putki/putket näytä pahalta, mutta -08 bussi menee niiden osalta jo överiksi. Kokoluokka lähentelee kohta Apilasta. Kuulemma painavatkin aivan kerpeleesti.

Siro perse näyttää muuten hyvältä, mutta mikäli kilpi laitetaan sellaiseen pyrstöön siihen, mihin laki sen määrää laitettavan, niin huhhuijaa. Luojan kiitos taka'lokareita' ei valvota kovin aktiivisesti ja porukka ruuvaa niitä helkkarin perälevyjä mäkeen.

Edelleen vihaan pyörissä eniten yksipuolista swingiä sekä penkinalusputkia (jälkimmäisiä juuri kilvensijoitusongelman vuoksi - muuten ok). Yksipuolinen swingi taas ei vain näytä koskaan hyvältä - sori
smile_org.gif
Juuri näin. Putken ei kuulu olla penkin alla eikä mikää tumppi vaa tulla siihen sivulle niiku mp:ssä kuuluu ja yks puolista swingiä ei suvaita
talktohand.gif
 
Putket juurikin joko penkin alle tai sitten pieni nypy takarenkaan eteen. Ja mitä sirompi/lyhyempi perä, sitä parempi.
 
Lähes kaikkien nykypyörien suuntaukset ovat karmeita. Kyykyt ja customit ehkä vähiten, mutta eniten vituttaa nakusporttien muuttuminen koko ajan ufompaan suuntaan.

Perinteiset pyöreälamppuiset ovat katoamassa kokonaan (kuten Suzukin naku-GSX:t, taitaa ainoastaan Hondan CB1300F enää puolustaa uutena kaupassa tätä linjaa). Tilalla susirumia alieneita kuten nykyinen Hornet, ER-6N jne.

Paskaa, sanon minä.
Hyvin sanottu, täysin samaamieltä.
 
80-luvun sportit näytti hyviltä 80-luvulla , 90-luvun sportit 90-luvulla ja nykysportit näyttää nyt hyvältä. Parinkymmenen vuoden kuluttua -09 gikseri on ihan naurettavan vanhanaikainen, vaikkei se sitä ole nyt.
 
Lisää yläputkia. Alaputket on vain tiellä ropatessa. Ulkonäkö kyykyissä, no se on mitä on. Väliäkös tuolla muuten, mutta enemmän saisi olla persoonallisuutta. Eipä tuolla tien päällä juuri erota onko rykkönen, agusta vai tuksu. Samasta muotista kaikki.
 
Lähes kaikkien nykypyörien suuntaukset ovat karmeita. Kyykyt ja customit ehkä vähiten, mutta eniten vituttaa nakusporttien muuttuminen koko ajan ufompaan suuntaan.

Perinteiset pyöreälamppuiset ovat katoamassa kokonaan (kuten Suzukin naku-GSX:t, taitaa ainoastaan Hondan CB1300F enää puolustaa uutena kaupassa tätä linjaa). Tilalla susirumia alieneita kuten nykyinen Hornet, ER-6N jne.

Paskaa, sanon minä.
Minun mielestä pyöreälamppuinen perinteinen naku, kuten esim tuo hondan 1300, on jotenkin niin lähellä sitä moottoripyörän ideaalia. Ainakin näennäisesti kaikki turha on riisuttu pois, käteen jää pelkästään karun kauniilta näyttävät pakolliset osat.
 
Nykymuodin lyhyt töpöperä on ruma =( Ja sitten siihen lisätään metrin varrella oleva kilpiteline joka on vielä kauheempi. No sen voi vielä vaihtaa mutta perä on silti lyhyt.
Tykkään vanhempien kyykkyjen jykevistä perseistä: kuva
Myös rakennellut fighterit on karseen näkösiä ja äärimmäisen epäkäytännöllisiä missä perä on typistetty ja nostettu pystyyn
Rumia periä:
1
2
3  <-- :---D

Myöskään penkinalusputket eivät ole suuremmin mieleen. Parempi putki sivulla. Onneksi penkinalusputkimuoti alkaa olla ohi(?)

Tämän sirommaksi ja lyhyemmäksi perää ei tarvitsisi imo tehdä: fireblade
 
80-luvun sportit näytti hyviltä 80-luvulla , 90-luvun sportit 90-luvulla ja nykysportit näyttää nyt hyvältä. Parinkymmenen vuoden kuluttua -09 gikseri on ihan naurettavan vanhanaikainen, vaikkei se sitä ole nyt.
Mahtaako olla vielä 3000 luvullakaan?
biggrin.gif
Honda DN-01 antaa esimakua vuoden 3000 pyöristä
biggrin.gif
Onneks ei elä noin kauaa. Olis se kova paikka kun joutuis myöntämään itelleen, että DN-01 on oikeastaan hyvän näköinen kyykkypyörä  
tounge.gif
 
Onneks ei elä noin kauaa. Olis se kova paikka kun joutuis myöntämään itelleen, että DN-01 on oikeastaan hyvän näköinen kyykkypyörä  
tounge.gif
No DN-01:n ulkonäköön nyt silleen ota kantaa, mutta teknisesti aika winkeä pelihän tuo on, portaattomine hydrauli-vaihteistoineen. Voi meinaan olla tulevaisuudessa yhä kasvava trendi eri tekniikoin toteutetut portaattomat vaihteistot ja tuo on pitkästä aikaa kokonaan uusi keksintö sen perinteikkään skootterien kuminauha-variaattorin tilalle, jota mm. Aprilia NA 850 Mana:kin käyttää, mp-ulkonäöstään huolimatta
thumbs-up.gif
 
Back
Ylös