• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

kypärän ce

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja terska
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olisko kellään tietoa mitä seuraamuksia tulee jos käyttää kypärää missä ei ole ce hyväksyntää?
Ostin messuilta kypärän ja myyjä ei puhunut mitään että ei ole hyväksytty eikä tullut mieleenkään että myyvät "laittomia" kypäriä.
Huomasin vasta kotona ja kyllä nyt vit......
withstupid.gif
 
Tuskin sitä kukaan tien päällä tulee kyselemään..
Saako udella minkälaisen kypärän ostit? Jos se on mallia tälläinen niin enemmän olisin huolissani omasta turvallisuudesta kuin siitä voiko sillä saada sakot
smile_org.gif
 
Jossain oli että voisi sakko tai huomautus tulla. Suurempi ongelma voi olla vakuutusyhtiön kanssa jos saavat tuon selville vahingon sattuessa. Muistelisin että monien vakuutusyhtiöiden ehdoissa mainitaan jotain käyttötarkoituksen mukaisista varusteista.
 
se CE ei ole oikea merkintä mitä haetaan ( esim. leluista löytyy CE merkintä). Omassa Arai:ssa löytyy oikea merkintä E4. numero kertoo muistaakseni testin tehneen maan (mutu). Velipojan HJC oli E1. Merkintä on yleensä hihnassa. Tarkista vielä. Liikkeellä on vastuu jos myyvät ei E hyväksytyn kypärän.
 
Ei oo mikään sotilaskypärä vaan ihan norm. avokypärä. Ostin sen kaupunki ajeluun ja on kyllä toinenkin kypärä pitemmille matkoille.
Eikä löytynyt minkäänlaisia merkintöjä kypärästä.
 
Soitin myyjälle ja saan palauttaa kypärän. Asia kunnossa näiltä osin ,mutta nyt pitäs löytää uusi avokypärä ja halvalla.
cool.gif
 
CE merkintä on euroopan unioni hyväksyntä kypärälle ja se on muistaakseni riittävä hyväksyntä. Samoin epäilen ett' ilman CE hyväksyntää kypärässä, kypärä ei ole laillinen . Voi olla että muisti pätkii.
 
Kyllä myyjä tunnusti että ei ole laillinen tieliikenteeseen mutta oli "unohtanut" sanoa sen myydessä.
 
Mahtoiko olla isokin firma kyseessä, joka myi ja unohti mainita "pikku jutusta"?
 
CE-merkintä ei ole minkään viranomaisen myöntämä "hyväksyntä", vaan sen kiinnittää tuotteen valmistaja tai valmistajan edustaja. Eli pelkällä CE-merkinnällä ei sinällään ole suurempaa arvoa.

Tietyt tuotteet (mm. moottoripyöräkypärät) ovat tyyppihyväksyttäviä, joten niiltä edellytetään tarkastuslaitoksen tekemää tyyppihyväksyntää.
 
Kannattaa lueskella tuo noista E ja CE merkinnöistä, niin niidenkin merkitys aukeaa: Wikipedia CE mark

edit: Iconin kypärillä ei taida olla hyväksyntää, vaikka ne ovatkin tietääkseni jenkeissä hyväksyttyjä. Eli EU hyväksynnän puuttuminen ei tee niistä välttämättä huonoja, mutta vakuutuksien kanssa voi tulla ongelmia...
 
Enpä ajaisi hyväksymättömällä ruukulla ollenkaan,riski sen laadusta on kuitenkin aika kova.Uusia kypäriä saa aina,päätä ei. Kyllä sieltä pitää se E-hyvksyntä löytyä.
 
Back
Ylös