• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kymiring 24.7. - 25.7.2021 (la-su)

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ville S.
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Holtsu sanoi:
Ensimmäinen Kymiring kuvauskeikka "purkissa". Eilen meinas itku tulla, mutta iltaan mennessä homma alkoi entuudestaan oudolla radalla aukeneen. Tänään sitten homma rokkas jo täysillä ja purkissa kokonaisuudessaan mukava kuvauskeikka. "Pari kuvaa Kymiringiltä" tulee tällä erää käsittämään sitä, että nopeesti muistikortit tsekattuani, perkaaminen ja sen jälkeen kehitys alkaa 3489 kuvan läjästä.. enkä käytä sarjatulta kuvatessa.
Niin tai näin, pari-kolme viikkoo, ja setti ollee valmis. Ilmoon taas "Kuvat ja Videot" -osiossa kun aika on kypsä, ja toki Orgin Face-ryhmääkin kandee seurata - tieto tulee sinnekin.

Tai vaikka suoraan tuolta minne kuvat perinteisesti tuuppaan ja mikä löytyy googlettamalla "Holtsun napsut":

https://www.flickr.com/photos/holtsu/albums/


Pikku proggis sulla taas edessä.

Ymmärtääköhän väki oikeasti mikä duuni noiden kuvin takana on, ja osaako ne oikeasti arvostaa sitä että te käytte kuvaamassa meitä hölmöjä ympyrän ajajia melkein joka ratapäivällä? :thumbup:

Ps. hetken kävin jo muokkaamassa sun viestiä. SORI !!!
 
Knaku sanoi:
Ymmärtääköhän väki oikeasti mikä duuni noiden kuvin takana on, ja osaako ne oikeasti arvostaa sitä että te käytte kuvaamassa meitä hölmöjä ympyrän ajajia melkein joka ratapäivällä? :thumbup:
Ei ymmärrä, niinku ei porukka ymmärrä millainen homma on tehdä ihan perus hyvälaatuinen videoklippi jos siihe yhtään hakee perusteellisuutta (ettei vaa iske pari kuvaa ja videoo peräkkäin ja joku biisi päälle yms.).

Fotarointi, videoeditointi, kuvien viimeistely yms on sellasta hommaa johon valtaosalla lopahtaa kiinnostus about päivässä ku ei oo vaa "klikkaa tästä ni naamaan ilmestyy pellenenä"

Täs ku neljättä kesää oon ihastellu Holtzun ja kumppaneiden tuotoksia ni välillä heittäny whatsappi ryhmiinki että näil on kyl ihan maailmanluokan skillit, välineet ja into touhuun, hatunnosto ainaki multa! :respect:
 
Peukku ja kumarrus kuvaajalle.

Sen verran tiedän aiheesta, että olin mukana työryhmässä, joka teki 20 vajaan 30 minuutin podcast-jaksoa Tarinoita Saimaalta.
Ei mennyt ihan 10 tunnissa...
Ei tainnut 300 tuntia riittää koko porukalta lopputuloksen saavuttamiseksi...
 
Ihan superia, jos tulee kuvia hienoilta päiviltä! Editointi-rumba on kyllä aivan käsittämätön, että todella upeeta, jos kuvaaja sen jaksaa tehdä rakkaudesta lajiin... Kuvaajan nimen mainitseminen aina oikein!
 
On tosiaan hieno (ja vaikea) rata, mutkaa ja mäkeä riittää. Vaikka fasiliteetit ei nyt ihan motogp tasoa ole niin Org järjesti kyllä hienon viikonlopun. Toivottavasti nykyinen tai sitten joku muu ratayhtiö tuota pyörittää tulevatkin vuodet että tuonne pääsee uudelleen.
 
Kiitos Holtsu jo etukäteen :) Kumarrus täältä myös ja kiva, että jäit sunnuntaillekin!! Hurja duuni edessä :thumbup:.
Odotan innolla näitä sun laukaisuja!
Ps. Toivottavasti ruoka maistui :)

Niin ja kiitos myös tästä viikonlopusta kaikille järjestäjille/osallisille.:jippikaijee:
Kokemus oli jotain mitä sanoilla en juuri oikeastaan pysty edes kuvailemaan.
Aivan mieletön rata!
Tulihan se myös kokeiltua, että millasta on olla kyydissä, kun ’pääsuoralla’ mennään 246km/h.
 
Suuret kiitokset viikonlopusta! Mahtoikohan tämän vkl perusteella muodostua riittävästi dataa ajoryhmäkohtaisten kierrosaikarajojen määrittämiseen?
 
Tervehdys järjestävästä organisaatiosta!

Aluksi täytyy todeta, että mahtava nähdä näin paljon aktiivisia harrastajia tapahtumassa, meitä oli puolisentoista sataa kuskia molempina päivinä paikalla.

Lauantain järjestelyt eivät vastanneet haluamaamme palvelutasoa ja epäonnisten sattumien määrä oli aivan liian suuri. Lisäksi painimme ongelmissa käytännön toiminnassa ja yllätyksien määrä ei varmaan jäänyt kenellekään huomaamatta päivän aikana. Toivomme että oppimiskäyrämme nousi myös asiakkaiden silmillä sunnuntain ajoihin, kun pääsimme tekemään järjestelyjä enemmän ennakoidusti ja kommunikaatiomme ratayhtiön kanssa toimi paremmin.

Näillä kokemuksilla lähdemme ensi kerralla liikkeelle viisaampina ja kokeneempina.

Otamme vastaan palautetta tapahtumasta vaikkapa ratavastaavien meiliin : ratavastaavat at moottoripyora piste org
 
Viimeksi muokattu:
Hatunnosto nopealle ja oikean suuntaiselle reagoinnille. Siellä ihan ajateltiin… hyvin tuloksin :)
 
Kyllä sunnuntaina huomasi että hommat on todellakin hallussa.
Varmasti järjetön määrä uusia haasteita ja yllätyksiä jotka hoidettiin nopeasti kuntoon.
On se vaan mahtava fiilis tulla meidän päiville ajamaan kun hommat hoidetaan todella loistavasti.
Kiitos :bisseä:
 
Oli itellekin vähän normaalista poikkeava rataviikonloppu. Joskus talvella olin lyönyt nimen AT2 kouluttajalistaan ja mopon puutteen takia otin lainaksi jo lähes legendaksi muodostuneen Motorg Biken, elikkäs sen kirkkaan keltaisen paholaisen, joka myös Kawasaki ER6:na tunnetaan. Pikkasen joutu modaamaan perjantai iltana sen ergonomiaa mun herkälle kropalle sopivammaksi, että olen ajokunnossa vielä viikonlopun jälkeenkin ilman kramppeja ja jännetuppitulehduksia. :D

Lauantaina vedettiin Ajotaito 2 kurssi erkillä ja sunnuntaina sitten ajelin muutaman setin hitaassa ja keskihitaassa jelppailemassa linjojen yms. kanssa. Erska muuten ottaa Kymin pääsuoralle vähän reilu 200km/h mittariin ja silläkin pystyy ajamaan polvi maassa. (Ainakin jos on paksut sadekelin polvipalat ja venyttää riittävästi.) Hämmentävä laite kertakaikkiaan. :D

Isot kiitokset kaikille AT2 kurssille osallistuneille, oli taas mukava nähdä miten ajaminen muuttuu varmempaan suuntaan päivän aikana. Jos tulee mieleen kehitysideoita tai muuta palautetta niin paiskatkaa foorumille tai yksityisviestinä meille kouluttajille.

Eiköhän me tonne Kymille mennä toisenkin kerran, vai mitä on porukka mieltä?
 
Nitrous sanoi:
Oli itellekin vähän normaalista poikkeava rataviikonloppu. Joskus talvella olin lyönyt nimen AT2 kouluttajalistaan ja mopon puutteen takia otin lainaksi jo lähes legendaksi muodostuneen Motorg Biken, elikkäs sen kirkkaan keltaisen paholaisen, joka myös Kawasaki ER6:na tunnetaan. Pikkasen joutu modaamaan perjantai iltana sen ergonomiaa mun herkälle kropalle sopivammaksi, että olen ajokunnossa vielä viikonlopun jälkeenkin ilman kramppeja ja jännetuppitulehduksia. :D

Lauantaina vedettiin Ajotaito 2 kurssi erkillä ja sunnuntaina sitten ajelin muutaman setin hitaassa ja keskihitaassa jelppailemassa linjojen yms. kanssa. Erska muuten ottaa Kymin pääsuoralle vähän reilu 200km/h mittariin ja silläkin pystyy ajamaan polvi maassa. (Ainakin jos on paksut sadekelin polvipalat ja venyttää riittävästi.) Hämmentävä laite kertakaikkiaan. :D

Isot kiitokset kaikille AT2 kurssille osallistuneille, oli taas mukava nähdä miten ajaminen muuttuu varmempaan suuntaan päivän aikana. Jos tulee mieleen kehitysideoita tai muuta palautetta niin paiskatkaa foorumille tai yksityisviestinä meille kouluttajille.

Eiköhän me tonne Kymille mennä toisenkin kerran, vai mitä on porukka mieltä?



Joojoo mä oon ainakin tulossa uusiks,pitää varmaan vaan 636 kawan kaveriks hakea s1000rr vai zx10r ennen sitä.
 
Nitrous sanoi:
Eiköhän me tonne Kymille mennä toisenkin kerran, vai mitä on porukka mieltä?

Ilman muuta, kerrankin rata, joka on sopivan matkan päässä. :thumbup:
Omalta osalta ajot jäivät työvuorojen takia melko rikkonaiseksi muodostuneeseen lauantaihin, mutta ilmeisesti sunnuntaina sujui jo paremmin.
Kiitokset järjestävälle taholle tapahtumasta ja mukava oli nähdä .org-väkeä ihan naamatustenkin. :)
 
Oli kyllä hyvät setit, vaikka lauantai olikin aika poikkeuksellinen monessa suhteessa. Mutta sen vastineeksi sunnuntai rokkasi täysillä. Ja rata on kyllä uskomattoman mielenkiintoinen.

Loppua kohti oma ajokin alkoi olla sellaista, ettei hirveästi tarvinnut hävetä ja kyllähän se lämmitti mieltä, että käytännössä kaikki avasi keskustelun vittuilulla. Pidettäköön tätä jonkunlaisena tuhlaajapojan paluuna :rakastunut:
 
Kiitokset mopokavereille ja tuntemattomammille järjestäjille, oli hieno ulkomaanretki viikonlopulle ja lomanlopulle.

Ei nyt pääsyt ihan haluamaansa MotoGP vauhtiin, eikä saanut tallennettua kunnollista kuvaa talven piristeeksi, mutta riittävän hauskaa oli, että sunnuntai iltapäivällä huomasi ottaa hiukan aikasen lähdön sekä kohtuullista kotiinpaluuaikaa, että edelleen pystyssä pysyttyä statusta huomioiden.

Tavoilleni poiketen taidan koittaa hiukan katsoa ja säätää tuotettuja kuvia, olin hiukan eksyksissä lainaringon kanssa, joka teknisesti oli juurikin sen 4-5 sukupolvea parempi, kuin oma reliikki, joka toisaalta tuotti omaan silmään helpommin kuvia.

Kuvia, kun niitä uppailen.

 
Tottakai mennään uudestaan. Tai ainakin mä tulen, jos vain jatkossakin järjestetään. Hieno rata ja erityiskiitos, että oli järkätty ruoka/juomapiste paikalle. Hampparista lähti kyllä nälkä ja jätski maistui iltapäivällä.
 
GKO sanoi:
erityiskiitos, että oli järkätty ruoka/juomapiste paikalle. Hampparista lähti kyllä nälkä ja jätski maistui iltapäivällä.

Tämä muuten. Oli helkkarin hyvät safkat, ja propsit siitä, että lihan kanssa oli salaattia eikä ranuja. Ranut vie hyvin herkästi isoimmat ajohalut vähintään yhdeltä setiltä.
 
Tosi iso kiitos kaikille tästä tapahtumasta. Vaikka me poikkeuksellisesti hiukan opeteltiin niin te jaksoitte silti olla kärsivällisiä ja annoitte meille asiallista palautetta asioista joita vois tehdä paremmin.

Sunnuntaille vähän muutettiin juttuja ja ensi vuodelle tehdään vielä lisää muutoksia että hommat rullais vielä paremmin.

Kiva vetää päiviä kun tää yhteisö on vaan parasta ikinä.
 
Kiitos Soikkelille pultin katkaisusta ja toiselle järjestävän tahon henkilölle pultista ja kahdesta mutterista. Jäi ne tsufet hoitamatta pulteista, joten otetaan raincheck jonain myöhempänä ratapäivänä. Suuri kiitos kumminkin molemmille ja ajot jatkuivat heti seuraavassa setissä :thumbup:
 
Tuli sitten sunnuntai iltapäivästä kohelletua tien tukkeena ex-lanssiryhmässä väsymyspäissään aika rankasti.
Se mutkissa tupeksiva ja suorilla roiskiva räärää bemari oli koeajossa eikä Bolt tällä kertaa ollu ite syyllinen mihinkään.
 
Back
Ylös