Kuinka vähän ajat yksillä öljyillä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Matva
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Kuinka vähän ajat yksillä öljyillä? -

  • tuhat km

    Ääniä: 1 25,0%
  • kaksi tkm

    Ääniä: 0 0,0%
  • kolme tkm

    Ääniä: 0 0,0%
  • neljä tkm

    Ääniä: 1 25,0%
  • viisi tkm

    Ääniä: 0 0,0%
  • kuusi tkm

    Ääniä: 1 25,0%
  • seitsemän - kymmenen tkm

    Ääniä: 0 0,0%
  • vaihdan ennen määräaikaa, jos syytä esim. ennen talvea

    Ääniä: 1 25,0%
  • aiheeton kysymys, vaihtavat määräaikaishuolloissa

    Ääniä: 0 0,0%
  • en vaihda, kuluttaa niin paljon, että uudenveroista koko ajan

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    4
Liittynyt
26.2.2006
Tuntuu, että viimeistään kohta tuolla toisissa topiceissa alkaa keskustelu aiheesta. Laitetaanpa tänne purkautumistie
062802moto_prv.gif
 
n.6000km tulee rullailtua samoilla ja sitten vaihtoon. eli ohjekirjan mukaisesti.
 
Kymppitonni mennään samoilla öljyillä tai sitten vaihtp aina kauden loputtua. Jos tehdas lupaa vaihtoväliksi kympin niin en näe mitään syytä vaihtaa tiheämmin. En aja radalla, en lyhyttä nurkka-ajoa.
 
Jytärissä kolmen tonnin välein ja texistä en ole vielä päättänyt, mutta vanhuksissa ainkain joka syksy uudet öljyt mikäli kilsat ei tule täyteen. Bemarissa on 10tonnin huoltoväli ja pääsääntöisesti sen mukaan paitsi talveksi tietenkin uudet öljyt sisään. Oli nillä sitten ajettu 3 tai 4 tonnia, muuten katson miten kausi on loppumassa.
 
6tkm on huoltoväli, joten ton verran...
 
No johan on....

Moottopyörä on tehty kestämään 10 000km samoilla öljyillä, miksi niitä pitää vaihtaa alvariinsa? Ymmärrän jotenkin että syksyllä vaihdetaan, ja jos kesällä ajaa enemmän kuin 10tkm, tulee vaihto, mutta 4 000km:n väli? Mitä hyötyä siitä sitte on?
 
Back
Ylös