• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Koko satsi varusteita hommattavana!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja _Brana_
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Suosittelisin pv reissua pk seudulle ja käymään kerralla seuraavissa mp liikkeissä kokeilemassa ajokamoja.

-Allright outlet espoo
-superbikers espoo
-bikeworld vantaa
-storm motor helsinki
-motonet missä vaan
-eurobiker helsinki
-helsingin pyörä ja mopo helsinki
-allright vantaa

Tuossa se pv menee kivasti pyöriessä :grin: allright outlet on tarjonnut laatukamaa sopuhintaa kunhan sopiva koko löytyy, palvelu aina ollut A1 luokkaa:thumbup:
 
Itse suosittelen kans allright outlettia..hain vasta itelle sieltä potan ja housut sopu hintaan ja palvelu on hyvää:thumbup:
 
Viimeksi muokattu:
Forssan bikecentrumista hain potan. Nolan N85 osui päähän hintaan 260e. Vähän hölskyy sivuttain mutta toivottavasti pelaa.

Ko. putiikkia en voi kyllä suositella. Asiakaspalvelua ei ole ja kun lopulta pääsin puheyhteyteen myyjän kanssa, oli toiminta kuin speden rautakaupassa... Ei sinne enää ikuna!
 
_Brana_ sanoi:
Täällä on nyt jo vastauksia! Mahtavaa! :)


Entä saako noin 300 euroon jo hyvää kypärää joka ei tapa eikä humise pahasti?

Käyppä kokeilemassa Motonet:ssa. Siellä on Shoei:n Qwest kypärä tarjouksessa 299,- Saat laatua. Väriksi valitse valkoinen, jotta näkyy paremmin.

E: Turha viesti koska olit jo hommannut potan. Ois kannattanut lukea ketju loppuun :tyhmäminä:
 
_Brana_ sanoi:
Forssan bikecentrumista hain potan. Nolan N85 osui päähän hintaan 260e. Vähän hölskyy sivuttain mutta toivottavasti pelaa.

Ko. putiikkia en voi kyllä suositella. Asiakaspalvelua ei ole ja kun lopulta pääsin puheyhteyteen myyjän kanssa, oli toiminta kuin speden rautakaupassa... Ei sinne enää ikuna!
Liian suuri. Ennen syksyä pyörii päässä.
 
Sanon nyt sen mikä foorumilla on jo monta kertaa kuultukin:
Osta kerralla sellaiset vehkeet, ettei kaduta vuoden-parin sisällä. Toisin sanoen: Hyvät kamat tulee halvemmaksi kuin ne huonot ja kohta-perään-ostetut hyvät vehkeet yhteensä.
Ja sekin on totta, että muuten mukava harrastus rupee ottaa päähän jos kamat ei toimi.
 
Palauta epäsopivat kamat ja pelasta rahasi käyttötarkoitukseen sopivia varten. Sille on olemassa ihan hyvä syy miksi kurapuolen kenkiä ei suosita kyykky kuskien piireissä.
 
shyhander sanoi:
RF ei sitten ole polvikulmaltaan kovin armelias… Itse panostaisin kyllä siihen että nilkkaa saa nostettua jonkin verran. Mutta… :dunno:

Koitin jättää remmit vähän löysemmälle ja nyt liikkuu nilkka muutaman asteen - mutta vaan muutaman... Halusin popot joissa ei nilkka murru ja säärtä suojais kans eikä vetoketjuja (kokeillessa meni heti yks vetoketju rikki). Tarvii koittaa kyykkiä ja venytellä noita, mutta jos ei ala pelittää niin olis 46-kokoseen jalkaan sopivat buutsit kohta myynnissä. Tosi pätevät kyllä kaikin puolin muuten!

Minkälaisia kenkiä ite käytätte?
 
On tässä kyllä kieltämättä aika erikoiset lähtökohdat jos kypäräkin on jo uutena väljä ja kengät on enemmänkin kurapyöräilyyn?? :dunno:
 
Diaknoosi: Motokuume 39,5.
Ensiapuun jäitä hattuun.
Ei saa päästää ilman saattajaa.
 
Nyt jäitä hattuun! Tässä on palanut jo reilu 400€(?) ja tuloksena on kypärä mikä ei auta mitään ja kengät millä ei kadulla pysty ajamaan :kääk:

Kuten jo todettiin . Palauta kamat ja aloita alusta miettimällä mitä ihan oikeasti tarvit. Tälläkin palstalla on juttua mielin määrin...
 
_Brana_ sanoi:
Minkälaisia kenkiä ite käytätte?

Mulla on ihan edulliset A* web gore-tex matka-ajosaappaat. Sueraavaksi tulee kyllä jotkin enemmän sport-touring-tyyppiset, paremmin suojaavat, joskin ovat sitten varmaan kalliimmat.
 
Noissa saappaissani nilkka liikkuu jo 35-45 astetta ylöspäin. Eikö riitä vielä?
Koittelen vähän paikallaan viikonloppuna kuinka nuo buutsit soveltuu pyörän selässä ja jos on huonot niin lähden maanantaina palautteleen. Matkaa tulee palautusretkelle n. 160km ja kengät maksoivat 150e, mutta säästäähän siinä kuitenkin rahnaa :)

Hyvä richan takki ja housut löytyivät, yhteensä 300 eukkua ja niihin todella tyytyväinen :peukutpystyyn:

Pienempi kypärä ei sinällään houkuttelisi, sillä tuotakin joutuu jo ihan tosissaan repimään päästään irti ja tekee vähän kipiää. On niin rasvaiset posket että laittaisin niiden piikkiin tuon pienen liikkeen päätä sivuttain heiluttaessa, vaikka puolet poskista onkin hampaiden välissä :dunno:
Jos kypärään tulee jonkin verran väljää niin miksi se on haitaksi? Voiko pienen väljyyden korjata kypärämyssyllä? Kypärä kuitenkin pysyy päässä kerta. Auttakee tyhmää :paikallatuulee:
 
_Brana_ sanoi:
Pienempi kypärä ei sinällään houkuttelisi, sillä tuotakin joutuu jo ihan tosissaan repimään päästään irti ja tekee vähän kipiää. On niin rasvaiset posket että laittaisin niiden piikkiin tuon pienen liikkeen päätä sivuttain heiluttaessa, vaikka puolet poskista onkin hampaiden välissä :dunno:
Jos kypärään tulee jonkin verran väljää niin miksi se on haitaksi? Voiko pienen väljyyden korjata kypärämyssyllä? Kypärä kuitenkin pysyy päässä kerta. Auttakee tyhmää :paikallatuulee:
Karkeasti sanottuna kypärän pitää puristaa, mutta ei kiristää. (istuu hyvin)
Moottoritie vauhdeissa iso kypärä elää omaa elämää.

Kypärämyssy auttaa. (vähän)
Eka kypärä istui hyvin (jälkikäteen ajatellen oli aavistuksen löysä (iso)), posket puristui, ei heilunut. Pehmusteet valitettavasti puristuu, mutta ei palaudu.
Karkean puuvillahupun kanssa vielä ihan siedettävä, kun ei aja lujaa.

Nykyinen kypärä taas oli aavistuksen liian tiukka, mutta myös istui hyvin.
Tuskaisia kilometrejä aluksi paljon, mutta lopuksi se pää muotoutuu.

Liian suuri on riesa ja liian pieni on tuska.

P.S 2 kypärää ostanut.
 
Jos englanti taipuu, niin tossa oli pari hyvää vinkkiä miten sovitella/testata istuvuutta:

http://www.youtube.com/watch?v=F8v4qzB5HLY

Kyllä ne crossikengätkin kannattaa vaihtaa ihan suosiolla kunnon monoihin. En lähtisi vaihtamaan crossikenkiin vain sen takia, että yhdestä parista hajoaa vetoketju.. Tilastoista en tiedä, mutta harvemmin varmaan mopokenkä lähtee jalasta kaatuessa?
 
Back
Ylös