• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kokemuksia Metzeler Lasertec renkaista?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja x10sion
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
22.4.2008
Sijainti
Hämeenlinna
Onko kenelläkään kokemusta miten otsikon mukainen eturengas toimii -07 vuosimallisen tonnisen gixxerin alla? Tulen ajamaan pelkästään kadulla. Tuttava tarjosi käyttämätöntä rengasta kohtuu hinnalla.
 
Itsellä on edessä ja takana puimurissa juuri nuo. En voi kuin suositella, omat rajat ainakin ylittävät. Tosin takana kestää "vain" noin 12 000km. Ja eteen en osaa parempaa vaihtoehtoa löytää. BMW:ssä painoa 260kg ajokunnossa, kuis Suitsa?
biggrin.gif
Jos ei hirveesti ole painavampi,
wink.gif
pitäs toimia, oli rättirengas tai ei kun kerran et radalla pyöri.

Vertailun vuoksi, Guzzissa nyt Dunlopin Arrowmaxit, ja ne vaihtuvat myös Metzeleriin seuraavassa vaihdossa.
 
No jos mopo on kuitenkin vyörenkaille suunniteltu niin en lähtisi pistämään ristikudosrenkaita niiden tilalle, eikä myöskään toisinpäin.
 
Kokemusta on noin 5000km matkalta. Hyvin on edessä toiminut kaikenlaisessa ajossa hiekkatiestä Norjan reissuihin, mutta minun pyörä (Yamaha xj600 Diversion) on kyllä on hieman eri sarjassa kuin sinun. Edullinen ja kestävä perusrengas.
 
Vaikka ilmaiseksi saisit niin älä ota. Lasertec on kyllä oikein hyvä rengas mutta ei ole mikään kyykkypyörän rengas. Lasertec on tarkoitettu 80-90 luvun matkapyöriin.
 
Vaikka ilmaiseksi saisit niin älä ota. Lasertec on kyllä oikein hyvä rengas mutta ei ole mikään kyykkypyörän rengas. Lasertec on tarkoitettu 80-90 luvun matkapyöriin.
Mun vm. 2004 kustomi on siis 80-90 luvun matkapyörä, kun rullaa tehtaalta ulos Lasertec eturenkaalla.

Nämä on melko hyviä nämä yleistykset, eikö vaan?  
tounge.gif


P.S. Ai niin kokemuksia; todella kestävä, renkaiden Blues (väritön, hajuton ja mauton). Ei joudu omassa käytössä kovin koville, joten äärikäytöksestä yms. ei mitään havaintoa, kelpaa siispä hyvin rauhalliseen kruisailuun.
 
Back
Ylös