• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kokemuksia BMW huolloista

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mopo59
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kohtan uuden R 1200 RT:n (vm-09) onnellisena omistajana kysyn millaisia kokemuksia on Bemari-huolloista pk-seutu/Etelä-Suomen alueilla. Vaihtoehtoja ei näytä monta olevan.
 
Iso käsi Espoon R.M. Heinolle sekä TR-pyörälle Turussa. Muista valtuutetuista ei ole kokemuksia. Valtuuttamattomista kehut MJL-Huollolle Helsingissä.
 
Mp-Kymäläinen, eli Kymäläisen Harri - entinen Heinon BMW-spesialisti pisti oman verstaan pystyyn Tampereen Ruskoon. Huoltomiehenä Harri on parasta A-luokkaa.
 
Mp-Kymäläinen, eli Kymäläisen Harri - entinen Heinon BMW-spesialisti pisti oman verstaan pystyyn Tampereen Ruskoon.  Huoltomiehenä Harri on parasta A-luokkaa.
+1

Nää huoltojen maineet henkilöityy aika usein siihen yhteen kunnon ammattimieheen, jonka potilaaksi joutuminen tai jonka kanssa suhteisiin pääseminen ei tämän päivän isoissa merkkihuolloissa ole mitenkään itsestään selvyys. Sitä asiakas asioi yleensä sen työnvastaanoton kanssa ja pyörää huoltava joko ammattilainen tai sitten oppipoika jää monesti tapaamatta. (Kun ei sinne huoltohalliin normaalisti asiakasta edes päästetä.)
Samahan se on tavallisesti autoliikkeiden (merkki)huolloissakin. Joku siitä kotterosta kuraa peilit ja rasvaa ratin ja työnvastaanottaja sitten kertoilee sumliirumlaarumit mitä kapineelle on tehty ja kassan kautta ulos autoa parkkipaikalta etsimään...
crazy.gif

Noh, oli ehkä vähän rumasti kärjistetty, mutta kyllähän nuo TM:n huoltotestitkin on välillä aika karua luettavaa.

Varmaan nuo jo mainitut Espoon ja Turun huollotkin osaa asiansa, en käy kinaamaan. Varsinkaan kun oma kokemus rajoittuu pelkästään Harriin ja nuo kokemukset ovat olleet kaikki positiivisia...

t. pozo

062802moto_prv.gif
 
Espoon R.M. Heinoon olen ollut tyytyväinen. Kokemusta ei muista BMW-huolloista ole. Aikaisempaa mopoa tuli huollatettua muuallakin, jolloin näki miten "kirjavaa" touhu eri paikoissa on.
 
Espoon RM Heinolla uuden pyörän ensihuolto ok. Muutaman viikon jälkeen kytkinremontti, joka meni takuun piikkiin, menikin päin p:ttä. Juoksuttivat mua pari kertaa turhaan lupaamalla että pyörä on valmis ja kun tulin paikan päälle valmistuukin vasta muutaman päivän päästä. Piti tilata osia Saksasta, mutta eivät kuulemma voi keskustella suoraan saksalaisten kanssa osien saatavuudesta. Kaikki kommunikaatio tapahtui ruotsalaisten kautta. Homma ei menny puikkoihin, joten näitä selityksiä riitti. Jäi huono maku tuosta takuuhuollosta.
 
Harrille +1
Viime kesänä tuli pitkästä aikaa tarvetta huollolle ja vein pyörän Harrille. Oli mukava seurata, kun kyseinen mies teki huollon pyörälle ja samalla kertoi mitä oli tekemässä ja antoipa siihen vielä hyvät neuvot mukaan.
 
No vaikeahan sitä on huoltaa, jos ei osia ole. Viralliset suomalaiset huoltofirmat ovat pakotettuja käyttämään tuota ruotsalaista keskusvarastoa, eikä tässä ole mitään Heinon syytä.

Itse odotin Sporttiin hiilikuituosia monta kuukautta Espanjassakin, kun kaikki meni uusiin pyöriin sitä mukaa kun saivat. Eivät pystyneet toimittamaan kaikkia uusia tilattuja pyöriä noiden hiilaripulien vuoksi. Nyt on jo helpottanut tuo hiilaripula.
 
Kerran kavin suomessa TR pyorassa ja sain huollon vaikka oli kuulemma aivan tukossa kesaruuhkan takia. ( viikon sisalla varaamisesta)
Kaiken kaikkiaan sain aivan erinomaista palvelua.

Mukava ja asiantunteva paikka asioida !
 
Kerran kavin suomessa TR pyorassa ja sain huollon vaikka oli kuulemma aivan tukossa kesaruuhkan takia. ( viikon sisalla varaamisesta)
Kaiken kaikkiaan sain aivan erinomaista palvelua.

Mukava ja asiantunteva paikka asioida !
Vanhan liiton miehillä tieto ja taito samassa persoonassa.
TR-pyörässä ja Motsikassa on varsin suuri osa koko Suomen BMW huollon ammattitaidosta.
 
Joudun käyttämään Vantaan Biketeamia kun Heinolle olisin päässyt vasta Vapun jälkeen ja sitä en olisi kestänyt. Katsotaan kuinka käy.
 
No vaikeahan sitä on huoltaa, jos ei osia ole. Viralliset suomalaiset huoltofirmat ovat pakotettuja käyttämään tuota ruotsalaista keskusvarastoa, eikä tässä ole mitään Heinon syytä.
Ja puhelimen käyttö on sitten kai yhtä vaikeata. Helpompaa on juoksuttaa asiakasta pari kertaa turhaan paikan päälle katsomaan, ettei se luvattu huolto ollut taaskaan valmis.
 
Back
Ylös