• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kiinnostusta rata-ajokurssiin?

Kumpaan mielummin kirjoittaisi kolumninsa?
Max noin 12 000 saataville, vai max noin 5,3 miljoonan saataville.
Hmmm, vaikea kysymys...
Miksi noin alhaisen arvion heitit? Eikös nettiä pääse selailemaan yli 6 miljardia ihmistä?

Itse uskon kyllä, että Biken tilaajista vain 10 % lukee artikkelin ja esimerkiksi perheen toinen motoristi ei kyseistä lehteä lue lainkaan, saati esimerkiksi tallille tilattua tai kirjastossa olevaa kukaan. Suomalaisista kaikki kävisivät sen nettiartikkelin lukemassa, kuten vaikkapa terminaalivaiheessa olevat mummot ja laitoksella kotouttamista odottavat lapsukaiset.

Valistunut arvaukseni on, että Bikenkin lukijamäärät saataisin näyttämään vähän erilaisilta kun leviksi laskettaisiin jokainen lehden sivun kääntö tai kosketus.

Jukka
 
kysymys on siitä että kohderyhmää ei kiinnosta/huvita tms. päivitellä kuulumisiaan.
Kyllä, olen täysin samaa mieltä kanssasi; nykyisellään kohderyhmää ei kiinnosta päivitellä kuulumisiaan (koska niitä ei kukaan lue/ne ei saavuta yleisöä).
Eikös tämä väittely ratkea helposti kun teet sen portaalin? Minä ainakin olisin mielelläni väärässä tällä kertaa. Tosin uskon että ne jotka haluavat tiedottaa ja infota kohderyhmäänsä, pystyvät sen tekemään nykyisilläkin systeemeillä. Se on vaan ihan omasta halusta kiinni!
 
Edelleenkin:
"Eli joku (se kuuluisa joku... srra?+moottoriliitto?+rr-uutiset?+jne?) tarjoaisi toimivan, tyylikkään ja valmiin alustan jolle kaikki rr-kuskit voisivat käydä helposti ja vaivattomasti lisäilemässä juttuja, kuvia ja videoita."
Noo, voipi olla ettei kannata hengitystä lopettaa odotellessa. Pyysin Moottoriliiton toimitusjohtajalta kirjallisen vastauksen kysymykseen mitä hyötyä seuralle on Moottoriliiton jäsenyydestä. Pyysin vastauksen syyskuussa ja lupasi toimittaa, jotta voin perustella hallituksen pj:n ominaisuudessa yhdistyksen jäsenille sen, miksi jäsenmaksuistamme 25 % menee Moottoriliitolle. Vielä ei ole ehtinyt vastausta kirjoittamaan, joten ei kannata ehkä silmä kovana odottaa moista portaalipalvelua liiton suunnalta ja SRRA vapaaehtoistyöllä toimivanakin voi olla vähän niin ja näin.

Toki tuosta voi ottaa itse kopin ja ehdottaa yhdistyksemme sivuille osiota, johon yhdistyksemme kuskit voivat käydä kuulumisiaan tiedottamassa. Muiden tonteille en viitsi lähteä sorkkimaan ja maailmaa alkaa parantamaan. Oma aikani ja osaamiseni ei riitä tuollaisen tekoon, mutta ehkäpä Mikko siihen pystyy jos hänen aikansa riittää.

Fakta kuitenkin on, että vaikka millaisen alustan tarjoaa, niin ei sinne monikaan niitä käy laittelemassa, ei edes ohjattuna. Kannattaa käydä katselemassa kuskien sivuja, niidenkin jotka ihmettelevät julkisesti mistä saada sponsseja. Sivujen päivitykset ovat vuoden, parin takaa. Ei ehkä kaikkein parasta mainosta sponsoreille. Partasesta voi olla mielipiteitä jos jonkin sorttisia, mutta omat sponssinsa toi esille. Jotakin kuskeja joskus sponssaanneena voin sanoa, ettei paljoa hyötyä ole rahaa pistää johonkin katteen kätkössä olevaan tarraan jos kuski on kuin mykkä **ttu eikä saa tuotua itseään esille. Maailmalla sponsseista on sponsorille taloudellista odotusarvoa. Täällä Suomessa se on puhdasta hyväntekeväisyyttä. En oikein jaksa uskoa, että jos Möttösen Masan peräkatteessa on Ivalon nakkikioskin mainos, että sillä nakkarilla alkaisi ihmisiä pyörimään ihan toiseen tyyliin ja sponssatut rengassarjat maksaisivat itsensä takaisin. Kallion Mikan tapauksessa tilanne voi olla jo toinen. Ehkä joku ottaakin Pohjolan vakuutuksen ja ehkä kylkeen muutaman sijon ja homma on firmalle kannattavaa.

Jukka
 
Eli kuvaamallasi tavalla "yhdistyksemme sivuille, yhdistyksemme kuskit" sitä nimenomaan ei pidä tehdä.
Voisin saattaa sinut yhteen erään konsulttitoimiston edustajien kanssa. Teillä voisi olla ihan mukavaa suunnitellessanne maailmaa, joka toimii paperilla tosi hyvin. Ongelmana paperimalleissa on ne kirotut ihmiset, jotka eivät toimi kuten niiden pitäisi toimia.

Kerron mistä on kyse. Olen tässä mopomaailman ulkopuolisessa roolissani erään yhteisön elimissä mukana ollut kohta parikymmentä vuotta. Tämä kevät on kruunannut kaiken. Vihreät sähköt ja teekkareiden tunnin kestävät palopuheet ovat kesyä tämän idean rinnalla. Meille esiteltiin kolme tuntia AIKAPANKKIA. Idea aivan uskomattoman hieno. Yhteisömme tulisi tarjota portaali, jossa ihmiset voivat vaihtaa työpanoksiaan keskenään, eli sellainen koordinoitu kaveriapujärjestelmä. Kyseessä on organisaatio, jonka asiakkaista vaihtuu n. 60 % vuoden aikana ja tämä järjestelmä olisi tarkoitettu noille asiakkaille.

Eli jos sinä Juha vaikka leikkasit tunnin minun nurmikkoa, niin sinulle tulisi 1h plussaa aikapankkiin ja minulle 1 miinus. Sinä voisit sitten pyytää minua vaikka pesemään tunnin autoasi tai ohjata minut jonkun toisen velallisesi luo vahtimaan lapsia tai pilkkomaan halkoja. Eikös olekin hieno idea?

Toistaiseksi ei ole löytynyt vastauksia kysymyksiin mitä sitten kun vaikkapa 100 miinustuntia tilillään pitävä kaveri muuttaa pois tai kuinka sitten jos 300 plussatunnilla oleva kaveri ei saa ketään tekemään itselleen mitään? Kuka korvaa, kuka pakottaa? Entä jos naapuri pyytää minua kaitsemaan lapsiaan, mutta minä en menekään vaan pistän juuri vankilasta vapautuneen ystäväni Pera Pedon puolestani hommiin, kun hän on minulle vähän piikissä. Muutama sata muutakin kysymystä nousi esille. Seuraavaksi varmaan siirrytään aikapankin virtuaalisista veloista konkreettisiin esineisiin, joita käytetään vaihdonvälineinä, vaikkapa simpukankuoriin. Siitä sitten ehkä metallipaloihin jotka ovat punnittavissa ja ehkäpä sitten paperinpaloihin jossa on numeroita jotka kertovat kuinka monta tuntia on töitä tehty. Ehkä voitaisiin ottaa mukaan myös taho, joka vetää vaikkapa nyt alkuun kolmasosan tunneista itselleen niiltä jotka niitä ovat tehneet, mutta tämä ei koske niitä, joilla on miinusta.

Saanko pyytää sinua seuraavaan kokoukseemme (toukokuun puolivälissä) asiantuntijaksi tai vaikka kommentaattoriksi. Jahka saatte tuon aikapankin portaalin valmiiksi, idean toimivaksi ja kansan tyytyväiseksi, niin ryhdytään sitten astetta haasteellisempaan puuhaan ja 5,3 miljoonaa suomalaista seuraamaan motoristien portaalia johon kaikki kisamiehet ja -naiset päivittävät tietonsa reaaliaikaisesti. Tehdään siitä hiihtoa, mäkihyppyä ja akankantoakin suositumpi ja seuratumpi urheilumuoto joka villiinnyttää kansan ja jokainen YCC:n kuskikin voi alkaa maksattamaan itselleen palkkaa siinä missä kolmosdivarin hampaaton mustan muovipalan perässä luisteleva sankarikin.

Tavoitteita ei kannata koskaan asettaa liian matalalle tasolle, sillä muutoin riskinä on niiden toteutuminen. Ja älä ota tätä ideoiden torppaamisena. Minusta ideoitisijoita tarvitaan täällä. Kyllä minunkin ideaa Jokkiksesta yritettiin torpeedoida toimimattomana. Olisi ehkä pitänyt ideoita kansallinen MotoGP-luokka, tien 1835 mestaruuskisat tahi lossien kiihdytyskilpailut.

Jukka
 
Herääkin kysymys, että jos kerran tiedostit että "yhdistyksemme sivuille, yhdistyksemme kuskit"-portaali ei toimi edes paperilla, niin miksi sitten edes ehdotit sellaista?
En yritä koskaan suunnitella Rolls Roycea, mäkiauto kelpaa ihan hyvin. Jos se siitä sitten jalostuu joskus paremmaksi, niin sitten jalostuu.

Saksakin hävisi panssaritaistelut ja ehkäpä koko sodan syystä että se yritti tehdä täydellisiä panssarivaunuja samaan aikaan kun ryssät tekivät vähemmän täydellisiä, mutta nopealla tempolla. Toki Panzerkampfwagen VI Ausf. B oli aivan toista luokkaa kuin T34 saati M4 Sherman, mutta kun niitä tuotettiin vain se vajaa 500 samaan aikaan kun vastapelurit jonkun matkaa alle 100.000, niin kyllähän siinä kakkoseksi jää vaikka miten olisi hienoja.

Se, että ry:n sivuilla olisi omille kuskeille oma paikka, saattaisi tuoda synergiaetuja. Sivuillamme kuitenkin käy jonkun verran porukkaa noita ratapäiviä varailemassa ja jos siitä olisi selkeät linkit, kokonaisuutta sotkematta, niin se voisi palvella molempia osapuolia. Se saattaisi poikia jotain isompaa tai olla todennäköisesti poikimatta. Polkuauto on kuitenkin helpompi rakentaa kuin saasteeton mutta silti haluttu urheilullinen hybridi.

Huolimatta siitä, että ikäni alkaa 3:lla, kuulun kuitenkin siihen joukkoon ihmisiä joista on mukavampi lukea asiat paperilta kuin koneelta. Siksi haen kirjat kirjastosta, enkä tilaa niitä lukijalaitteeseen ja luen mopojutut mopolehdistä, enkä nettisivuilta. Tästäkin syystä epäilen suuresti, että joku portaali voisi tavoittaa samaa määrää lukijoita kuin lehdet.

Uskaltaisin lyödä pienestä summasta vetoa, että jos joku Suomen Gallup tms tekisi tutkimuksen joka olisi suunnattu a) kaikille Suomen kansalaisille b) moottoripyörän omistajille/haltijoille ja kysyttäisiin kuinka moni on lukenut SRRA:n, Moottoriliiton, Moottoripyörä.orgin tai Mp-foorumin sivuja ja verrattaisiin lukuja Vauhdin Maailman, Tekniikan Maailman, Biken ja MP-Maailman lukuihin, niin toiseksi saattaa nettisaitit jäädä.

En jaksa uskoa, että tätäkään sepustusta lukee enempää kuin korkeintaan muutama sata ihmistä, veikkaisin kymmeniä ja taas Bikessa olevan lukisi ehkäpä 10.000-20.000 ihmistä. Muutamia vuosia sitten olin näistä kohtuullisen hyvinkin kartalla kun erään ison yrityksen piikkiin haastatteluja ammattilaisilla teetätin ja tuloksia analysoitiin. Silloin ainakin nettisivujen osuus oli todella marginaalinen perinteisempään tiedonvälitykseen nähden. Toki aika on muutamassakin vuodessa muuttunut, mutta ei totaalisesti.

Jotta pysytään otsikossa, niin saattaa olla tämän vuoden rata-ajokursseilla vähintään yhtä ansioituneita kuskeja kuin viime vuonna, ehkä piirun enemmän.

Loppuun todettakoon, etten näitä väheksy yhtään, sillä meidän toimintamme pohjautuu lähes täysin nettisivustoihin. Avainasemassa kuitenkin on edelleen lehdet ja niitä kautta ihmiset saadaan sivustoille, en usko että marssijärjestys menee toisinpäin. 5,3 miljoonaa potentiaalista lukijaa on yhtä hauska tarina kuin WGI:n ja Goldenin mainospuheet. Reaalielämä on reaalielämää ja mielikuvitusmaailma mielikuvitusmaailmaa, niin rataa kiertäessä kuin näitä pohtiessa.

Voin antaa Moottoriliiton tj:n ja lajipäällikön puhelinnumerot ja ota yhteyttä heihin ja katso kuinka innolla lähtevät ideaasi toteuttamaan. Seuraan kyllä mielenkiinnolla prosessin etenemistä jos pihakoivun kasvun katselulta maltan.

Jukka
 
Ja tsiigaillaan iltatyttöä netistä.Se  on nykyaikaa  :jippikaijee                                          
Kurssia odotellessa voi tätäkin vääntöä lueskella
tounge.gif
 
Toisaalta en näe juurikaan yhteistä esim mp-forumilla ja tekniikan maailmalla, joten niiden lukijamäärän vertailu olisi aika irrelevanttia.
Tekniikan Maailmaa on varmasti lukenut yli 90 % ratamoottoripyöräilyn harrastajista. Uskoisin, että Mp-foorumiakin on lukenut ainakin puolet. Kummastakin paikasta saattaa löytyä motoristeja kiinnostavaa asiaa moottoripyöristä ja niiden kokemuksia.

Iltalehden nettisivuilta ja Iltalehdestä ei juurikaan, mutta varmasti suuri osa motoristeista on niitä lukenut.

Motoristeista taas kovinkaan moni ei ole koskaan lukenut Vauva-lehteä tai ollut hevostalli.netin jutuista kartalla.

Uskaltaisin siis väittää, että Mp-foorumille tai TM:aan suunnattu mainos tai viesti voi saavuttaa paremmin kohderyhmänsä kuin ET-lehteen tai Suosikkiin tahi Habbohotellin sivuille laitettu.

Jukka
 
Tämänkin jänkäämisen aikana on joistakin tehty lehtijuttu(ja) ja sovittu kesälle uusia juttuja. Ilman portaalia, kun sellaista ei ole olemassa.
Hienoa. Sittenhän ihmiset voivat lukea niitä. Lehdistä joita heillä ei ole.
Se on netissä, joten noin 6 miljoonaa (vai miljardia) potentiaalista kontaktia sen näkee. Täytynee laittaa sponsoreille lisälasku ennennäkemättömästä näkyvyydestä! Tosin sitä ennen pitänee tehdä vertailu ko videon katselukerroista ja vertailla viimekesäisiin lehtijuttuihin. En kyllä ihmettelisi vaikka lehdestä edellisen jutun olisi nähnyt huomattavasti useampi.
 
lehtijuttu(ja) ja sovittu kesälle uusia juttuja
Se on netissä
Ahaa, eli se ei olekkaan lehdessä...? Missäs se ei ole seuraavaksi...?
En ole webbi skenen osaaja, mutta luulin että esim sanomalehden omalla nettisivulla oleva juttu olisi lehtijuttu. My mistake.

Oletko muuten koskaan miettinyt mitä kaikkea olisit saanut aikaiseksi, jos olisit käyttänyt kaiken webbi skeneen kuluttamasi energian johonkin ihan oikeaan tekemiseen? Tämä ei ollut edes vittuilua, vaan ihan asiallinen kysymys. Ihan sama kierrosaikojen suhteen jos edes joskus uskoisi kokeneempia, eikä aina tekisi kaikkea omalla tavalla.
 
Mitäs sanotte poijjaat jos teette ihan oman ketjun vaikka RR:n medianäkyvyydestä niin saadaan tämä homma sit takas raiteilleen? Tässä kun nyt on sivutolkulla aivan asiaankuulumatonta keskustelua.
 
Taikka sitten esim. sinä voit ihan oma-aloitteisesti tehdä aiheen joka kuvastaa paremmin tätä nykyistä keskustelua. Se että asiaankuuluva aloitus on mennyt tässä tapauksessa aivan mettään ei vissiin kuitenkaan ole mikään syy/tekosyy jatkaa tän viemistä vielä syvemmälle pusikkoon.
 
Taikka sitten esim. sinä voit ihan oma-aloitteisesti tehdä aiheen joka kuvastaa paremmin tätä nykyistä keskustelua. Se että asiaankuuluva aloitus on mennyt tässä tapauksessa aivan mettään ei vissiin kuitenkaan ole mikään syy/tekosyy jatkaa tän viemistä vielä syvemmälle pusikkoon.
Notuota jos tässä triidissä on noin 90 kpl viestejä tosta media-aiheesta, niin eikö sillon mielummin kannattaisi pätkästä se osuus omaksi aiheekseen, kuin alottaa uusi aihe?
Ei tasan tarkkaan ole, sillä tämä foorumisofta ei tue yksittäisten viestien siirtoa ketjusta toiseen. Viestin voi delliä, ketjun poistaa, siirtää ketjun tai kaksi ketjua yhdistää. Siinä käytännön vaihtoehdot.

Tästä viestistä eeteenpäin laittakaa "mediaportaalijorinat" omaan ketjuunsa.
 
Tähän väliin kysymys eli milloin ratapäiville ilmoittautuneet ja sen ajallaan maksaneet saavat jonkin tiedon siitä, että kaikki on ok ja voimme rauhassa aloittaa kamojen pakkaamisen Botniaa (17.-18.5.) varten?
 
Tähän väliin kysymys eli milloin ratapäiville ilmoittautuneet ja sen ajallaan maksaneet saavat jonkin tiedon siitä, että kaikki on ok ja voimme rauhassa aloittaa kamojen pakkaamisen Botniaa (17.-18.5.) varten?
Näissä on ollut sellainen oletusarvo, että tapahtuma järjestetään jos se on myynnissä. Jos joku poikkeustilanne tulee, siitä erikseen ilmoitetaan. Poikkeustilanteeksi voitaneen laskea luonnomullistuksen, sotatilan, radan tuhoutumisen jne.

Tällä hetkellä Botniaringille ovat varmaksi itsensä luvanneet Sundbergin Ville (pyörän alusta ym. -asiat), Hyyrönmäen Jyrki, Pennan Sami ja Salon Miika. Vehniäisen Karin osalta toistaiseksi epävarmaa ja vastaus saadaan ensi viikon aikana kun on selvillä joutuuko puukotettavaksi vaiko ei. Muita kouluttajaoptioita on.
Alastaron heinäkuulle, joka on kauden pääkoulutuspäivät, koulutettavien määrä ym. huomioiden, on yllä mainittujen lisäksi lupautunut mm. viime kauden mestareista Aleksi Kyllästinen. Aleksilta löytynee vinkit kuinka jokkiskuskista noustaan tarvittaessa pikavauhtia Suomen kärkeen.

Eli allekirjoittaneen puolesta vaikka nyt jo telttapaikkaa varaamaan varikolle. Tulemme lähipäivinä lähestymään kuskeja aiheen tiimoilta sähköpostitse, jotta voimme jakaa porukan omiin ryhmiiinsä sekä tiedon käytettävistä pyöristä. Tarkkailkaa siis postianne, sekä roskapostisuodattimianne, ettei mene informaatio ohi suun.

Jukka
 
Kysymys Jukalle.

Nuo Botnian päivät 17.-18.5. ovat ilmeisesti vain rata-ajokurssille? Eli ei kannata tulla sinne pelkän kausikortin kanssa heilumaan.

Jake
 
Back
Ylös