• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kenellä iridiumit Apriliassa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mikkokoo
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
No niin...kyselyikäinen se taas täällä. Ite hommasin NGK iridiumit (DCPR9Eix) jo vastaisuuden varalle mutta onkos aprilioosoilla käyttökokemuksia moisista? Seuraava huolto (7500) lähestyy ja olen ajatellut vaihdattaa tulpat jo siinä. Onko järkeä vai ei? Perustulpillahan toki päästelisi puolta pidempään mutta tekisi vaan mieli kokeilla hetsillään noita iridiumeja. Hyöty se on pienikin hyöty ja etenkin jos käynnistyy paremmin, käy tasaisemmin ja kuluttaa millidesin vähemmän niin sehän on Apriliassa jo iso plussa
062802jumpie_prv.gif
 
Mulla on ne platina tulpat ja eron huomaa ainakin käynnistyksessä. Saattaa johtua siitä kun on uudet? Periaatteessahan noi taitaa olla aikalailla samanlaiset kuin iridiumit, muutenkin kuin hinnan puolesta. Ei ehkä ihan niin suuria lämpötiloja kestä mutta suurempia ainakin kuin alkuperäiset. Eipä kyllä kulutus ole laskenut ainakaan huomattavasti. En muista noiden vaihtoväliä mutta tosi pitkä se ainakin oli. Olen kyllä kuullut erään tulppaedustajan suusta(ngk) ettei ihan perustulppiakaan tarvi olla alvariinsa vaihtamassa kun kestävät huomattavasti pidempään mitä annetaan ymmärtää. Toki kuntoa kannattaa tarkkailla ja vaikka putsailla niitä välillä.
Itse laitoin nuo kun viritykset vaativat hiukan lämpöä kestävämmät tulpat ja kun vielä ilmaiseksi sain, muuten olisivat maksaneet aika mukavasti.
 
Do diin...Pyörä käväisi huollossa ja sai osaksena hyvää huolenpitoa. Kiitokset siitä Espoolaiselle asiansa osaavalle huollolle heti kärkeen. Tulpat vaihdettiin iridiumeihin, sylinterit synkattiin ja co arvot tsekattiin ja vedätettiin vielä riittävästi dynossa. Lopputulemana aivan perkeleellisen paljon paremmalta tuntuva pyörä. Suurin syy oli taatusti co säädöissä kun olivat aikas pahasti päin prinkkalaa (toinen sylinteri kävi yltiörikkaalla ja toinen laihalla...). Oman osansa noi iridiumitkin varmasti teki. Noh, 111,13 paperipollea löytyi takarenkaalta ja vääntökäyrä oli varmasti niin tasainen kuin se nyt 2-1 rajoittamattomalla originaaliputkella voinee olla. Pieni niiaus väännössä 4-5 krpm kohdilla (4 Nm luokkaa...). Tehon osalta käyrä vain loivenee. Vääntöä kehissä 90 Nm jo 3 krpm:n kohdilla maksimin ollessa 102,6 Nm siellä 6,5 krpm huitteilla.

Ja jottei mene pelkäksi paperipuheeksi niin käytännössäkin pyörä tuntuu todella paljon sileemmältä, herkemmältä ja pirteemmältä. Lisäksi kaupunkinykiminen alle 3 krpm kierroksilla jäi pois. Nyt pyörällä pystyy matelemaan 2 krpm tuntumassa jos tarvis vaatii kaupungissa. Ja eikä tässä vielä kaikki (sano mainosmies...) - kulutuskin laski muutaman tankillisen perusteella miltei puoli litraa satasella!!!  
eek.gif
 
No huomasit sitten miksi iridiumit ovat selvästi paremmat kuin vakiot tai platinat. Niiden sytytysvarmuus on paljon parempi kuin vakioien tai paltinoidenkaan. Ja niillä nyt itseasiassa ajelee PIDEMPÄÄN kuin näillä muilla versioilla, eikä päinvastoin niinkuin joku ketjussa mainitsi. Honda antaa muistaakseni 48000 kilsaa iridiumtulpille...oikaiskaa joku jos muistan väärin nuo kilsat.
 
No huomasit sitten miksi iridiumit ovat selvästi paremmat kuin vakiot tai platinat. Niiden sytytysvarmuus on paljon parempi kuin vakioien tai paltinoidenkaan. Ja niillä nyt itseasiassa ajelee PIDEMPÄÄN kuin näillä muilla versioilla, eikä päinvastoin niinkuin joku ketjussa mainitsi. Honda antaa muistaakseni 48000 kilsaa iridiumtulpille...oikaiskaa joku jos muistan väärin nuo kilsat.
Ite olen luekellut, että jotakuinkin tuplapituinen perinteiseen verrattuna pitäisi olla tuo Iridiumin elinikä. Tiedä sitten...Kannattanee tsekata siinä kohtaa missä perinteiset pitäisi vaihtaa ja jos/kun ovat kuin uudet niin uudemman kerran sitten seuraavan määräajan koittaessa. Hyvin on muuten lähtenyt käyntiin viime/tällä viikolla vaikka pakkasella on ollutkin...
 
Back
Ylös